YLiSSl\GS( lit: COURANT No. 40. Woensdag 3 April 1895. 3 35te Jaargang. Gemeentebestuur. B i n n e n 1 a n d. door den socialist Van 4» 0 uiteengezet. Vo6r de her vet, zeide hii, was-hij kiezer :n Senaat, de provincie en nieuwe wetten ontnamen »ns het kiesrecht voor den incie, en thans zou hem ook kiesrecht ontvallen, omdat jaar was. In zijn gemeente emeester in hetzelfde geval, d, aldus klonk zijne voor- reactionaire wet aanneemt. Een lid der rechterzijde, de rklaarde dat deze wet een er omstandigheid, dat de reeft opgehouden de wet fo irora nooit kon gedacht wor den stemrecht te verleenen, noest leiden, de discussiön in de Kamer menig Belgisch volksver- een gevoel van duizelighsid tting heeft zich echter door gekenmerkt. mbursin stelde als schikking lig stemrecht op 25 jarigen yan betoogingen niets te nlijk wel omdat het slechte ■de. lsche federatie van de werk besluit genomen de bevol en tot het houden van aking. N. De hoogbejaarde koningin wel eens ))de schoonmoeder noemd, omdat hare flinke cht waren bij deregeerendi oet thans een minder goed» en. iberili zal weder met •t worden. Binnenkort gaan it jaar in de mijnen te ar- hoogverraad veroordeelden die aan de Oostenrijksche ■aarten en plannen verkocht, tigen. iihoengtsjang schijnt het goed goed is het echter gegaan en het hoofd der politie t» 'egena den moordaanslag zon- oces uit hunne betrekking ge- TIJDINGEN. »che «choenericliip Wbius uiel besttmraiug iih«i stoomschip .Northern Light" pni- Pranlepoiut. komende tai laniburg stoomschip „Aline" vertrok giste- tterdau». stoomschip „John Cockerill" (na Tolbraclite reparatie.) itand van Vlissingen. 30 Maart 1895. WD J. E. van Beem, jm. m Beeren, jd. 27 j. •25 j. en E. Bosschaart, jd, Veerd, jm. 37 j.en J. Char- C. van Eek, jm. 20], jd. 21 j. G. C. Gillissen, 'eij, jd. 28 j. C. A. van Marion, jm. 26 >en, jd. 24 j. A. Hane- en J. Janssen, jd. 29 - 21 j. en M. Onwijn, jd. 18j, 0. C. Vroome, geb. Vanden- C. van der Made, geb. Lu id. C. J. Quaedvlieg, gel. S. Vader, geb. Dobbelaar, es, geb. de Windt, z. M. b. Kest, d. F. J. van der tonde, z. W. Benée, gel A. M. Iveukelaar, geb. Koole, ste, geb. Dudal, z. L. C. ran Oosten, z. J. Castd, z_ E. van Schijndel, gel E. de Zanger, geb. Weij, i :r Want, geb. den Boer, z. C. IJzelenberg, wed. vat A. J. Ladenberg, d. 16 use, jm. 19 j. P. C. A. Wisse, wed. van J J. A. Kamermans, ma' j. W. Hooze, d. 7 4. (Telephoonnummer 10) Sluiting lijsten der kiesbevoegden. De Burgemeester van Vlissingen brengt bij deze ter kennis van belanghebbenden, dat de lijsten der personen, binnen die gemeente be voegd tot het kiezen van de leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, van de Provinciale Staten van Zeeland en van den Gemeenteraad, op heden zijn gesloten, in de benedenvoorzaal van het gemeentehuis aan geplakt en op de gemeentesecretarie voor een ïeaer ter inzage nedergelegd. Vlissingen, aen 2 April 1895. De Burg. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Vlissingen, 2 April. De vrijzinnige kiesvereeniging «Alge meen Belang," alhier, stelde gis teren avond tot voorloopige candida- ten voor het lidmaatschap der Provinciale Staten de heeren Mr. F. J, Sprenger, W. H. de Bruijn van Melis- en Marie- kerken, Dr. A. van der Swalme, R. P. J. lutein Nolthenius, A. A. A. E. Gewin en P. de Maret Tak. De aftredende liberale leden, de heeren C. J. J. A.van Teijlingen, lid van Gedeputeerde Staten, en C. L. van Woelderen, werden bij acclamatie gekozen. De van zijne detacheering bij het W.-T. leger teruggekeerde le luit. L. Levinson, die geplaatst is bij het 3e reg. inf., is ingedeeld bij het 4e bataljon van dat korps te Vlissingen. Naar men ons meldt, logeerde Zon dagnacht alhier, in het hotel Albion" met gevolg, de heer Phya Lmerchoi Choru, minister van Siam, die van een bezoek aan de Siameesche Legatie te Berlijn terugkeerde. Hij vertrok Maan dag per dagboot naar Bangkok, waar zijn residentie is. Gisteren middag tegen vijf uur stonden een groot aantal kinderen met verlangen te wachten naar het genot, dat hun de kindervoorstelling van professor Bella- chini zou geven, met zijn bonbon regen, prachtige cadeaux en meer fraaiig heden. De professor liet echter niets van zich hooren, en de kinderen konden on getroost heengaan. Zoo zoetjes aan leert de Vlissingsche jeugd zich in teleurstellingen te oefenen. Met de Bellringers was het eveneens, maar deze waren dan toch zoo beleefd zich te verontschuldigen, en te betuigen dat alleen force majeure hen verhinderde de beloofde voorstelling te geven. Onze professor schijnt dit de moeite niet waard geacht te hebben, of zich wellicht eene FEUILLETON. 5.) «Omdat mijn verblijf daar niet vrijwil lig, doch gedwongen was; omdat men mij beroofd had van de vrijheid en ik aan dien onnatuurlijken toestand een einde wilde maken." «Juist wat ik dacht!" riep mevrouw Lund uit en sloeg de handen samen. «Ge zijt uit de gevangenis ontvlucht Wij hebben, eeu misdadigster iu huis ge nomen I" U geeft toe aan een vrees, die geheel ongegrond is, mama!" zeide Walther op geruststellenden toon. Hier is geen sprake van een vlucht uit de gevangenis kleine wraakneming veroorloofd te heb ben, omdat het hem niet vergund was op Zondag zijn uitvoering te geven. Jammer dat de kinderen daarvan het slachtoffer moesten zijn. Wij vestigen de aandacht van onze ezers op achterstaande annonce, betref fende de uitgifte van premie-certificaten, voorzien van 25 toegangsbewijzen (tickets) h 50 cents. Prospectussen (met platte grond in kleurendruk) zijn kosteloos ver krijgbaar bij den heer C. R. C. Wibaut, alhier. Bij de lezing van het prospectus zal men wellicht de vraag stellen wanneer ik niet alle tickets gebruik, komt mij het certificaat dan niet te duur te staan Natuurlijk is hij het ontwerp der lee ning deze vraag ook reeds gesteld, al thans zoo komt het ons voor. Welnu, uit het prospectus blijkt, dat men van zijne 12.50 op 1 November 5. terug ontvangt. De 25 tickets kosten dus 7.50 of 3ü cents per stuk. Gesteld nu eens, dat men slechts 20 tickets gebruikt, dan betaalt men 0,-371/3 per entrée en indien men slechts 15 stuks mocht gebruiken, dan betaalt men toch niet méér dan deu gewonen entréeprijs, n 1 50 cents en heeft het gemak niet aan de plaatsbureaux te behoeven te wach ten, terwijl men dan nog de kans heeft een premie van 100 000 enz. te trek ken, een kans waarvoor in vele gevallen ettelijke guldens geofferd worden. Bo - vendieu, men kan niet verlangde tickets door het syndicaat doen verkoopen, ter wijl de risico van brand ten behoeve der houders voor een bedrag van ééu mil- lioen gulden gedqkt is. Naar men meldt, zal de heer mr. J. C. R. Van der Bilt, lid van Ged. Staten, dezen zomer 45 jaren onafgebro ken zitting hebben als lid van de Prov. Staten. Jn 1850 werd de heer Van der Bilt als liberaal lid voor het district Goes afgevaardigd, welk district hij 39 jaar vertegenwoordigde. In 18S9 evenwel werd hij niet herkozen,maar vervangen door een anti-revolutionair. De heer Iz van Route, lid van de Prov, Staten voor het district Sluis, ruimde toen evenwel zijn- zetel in, opdat de heer Van der Bilt in dit district gekozen zou kunnen worden. Met groote meerderheid gaven de kiezers van het kiesdistrict Sluis hem een zetel in de Abdij. Dit jaar is hij aan de beurt van aftreding en wordt waarschijnlijk ook herkozen. Zooals bekend is, is de heer Iz. Van Route ook weder als lid van de Prov. Staten gekozen. De heer Ruteux, lid van de Ged. Staten van Zeeland te Middelburg, heeft verzocht bij de a.s. verkiezing der Prov. mejuffrouw Norman is uit Bedlam, het krankzinnigengesticht, ontsnapt." Deze openbaring werkte op mevrouw Lund, alsof een bom voor haar voeten viel. Zij gaf alle blijken van ontzetting en schoof haar stoel van tafe) terug. „Uit Bedlam, het gekkenhuis", riep zij, over alle leden bevend. «Maar Wal - ther, breng je een waanzinnige in mijn huis? Je stelt mij en je zuster bloot aan het gevaar, dat wij in onze woning aan gevallen, geworgd worden, en gij blijft daar zitten, alsof er niets gebeurd ware, alsof het niets te beduiden heeftOp alle manieren moet u op staanden voet dit huis verlaten, mejuffrouw Keer onmiddellijk terug naar de plaats, vau waar ge ontvlucht zijt en stoor geen minuut langer den vrede van eene familie, bij wie het u gelukt is biuueu te sluipen, door van de goedaardigheid van mijn onnadenkenden zoon gebruik te maken met de sluwheid, die aan waanzinnigen eigen is!" Alice was zeer bleek geworden bij het Staten niet meer in aanmerking te komen- Volgens het N. v. d. D. hebben zeven werkliedenverenigingen te Middelburg besloten deel te nemen aan de Mei-be weging ter verkrijging van een 8 uur werkdag-. Dezen zomer zal door de wielrijders- club «Scaldis" te Middelburg een wed strijd worden gehoudeu van Ter Neuzen naar Sas van Gent. Volgens de Telegraaf zullen de nieuw te bouwen kruisers voor de marine ge noemd worden naar de provinciën des Rijks. Die, welke te Amsterdam gebouwd wordt, zal heeten Holland, die te Rot terdam Frieslandterwijl die, welke hier zal wordeu gebouwd, zooals wij weten, den naam van Zeeland krijgt. De volgende te bouwen schepen van dat type zullen de namen van de andere provinciën krijgen. Van wege de marine zullen eenige kanonnen en modellen van oorlogsche pen ingezonden worden op de maritieme afdeeling der a s. wereldtentoonstelling te Amsterdam. De H. Ct. is niet ingenomen met de door de JSf. R. Gt openbaar gemaakte plannen van den min. van financiën tot herziening van de wet op de personeele belasting. De vurig verlangde wijziging van het personeel, die aan den midden stand eene vergoeding zou schenken voor den druk der bedrijfsbelasting, zal eene bittere teleurstelling opleveren. De winkeliers, die toch meerendeels bate vonden bij de vervanging van het patent door de bedrijfsbelasting, zullea er het voordeel van genieten daarentegen is het nadeel voor de ambtenaren, kleine renteniers en dergelijken, in 't algemeen voor al de meuschen, die vroeger buiten de patentbelasting vielen eu vermoe delijk ook zonder voordeel voor deu kiemen man. Als voorbeeld haalt het blad aan het geval van iemand, die een huis bewoont, waarvan de huur hem tegen f 450 wordt gerekend. Die belastingschuldige heeft thans naar de eerste drie grond slagen in hoofdsom 4-5 eu dus met 20 rijksopcenteu circa f 55 in de personeele belasting te betalen. Wordt die belasting gewijzigd als bo ven omschreven, dan valt van zijn aan slag f 12 50 weg (deuren en vensters) en blijft de belasting voor de haardsteden ongeveer dezelfde (iets hooger) maar voor de huurwaarde komt hij van ƒ20 op 45, dus in hoofdsom van ƒ45 op 57.50, met 20 rijksopcenten reeds van 55 op 70, en als inderdaad de verhooging dier opcenten met/10 noodig is vermoedelijk op 76. hooren van de toornige woorden der oude dame. Zonder zich te bedenken, zonder een woord van smeeking, stond zij snel op. «Geef u mijn kleederen terug, mejuf frouw Lund, ik wil vertrekken," zeide zij. »Uw broeder sprak mij tegen, toen ik zeide, dat mijn naam ongeluk aan brengt. Nu hoort u uit deu mond van uw mama de bevestiging mijner woor den." «Blijf gerust hier, mejuffrouw Nor- man," bracht Walther in het midden. «Nimmer zal ik dulden, dat u midden in den nacht alleen en hulpeloos het huis verlaat, dat ik voor u opende als een vriendelijk toevluchtsoord. Het doet mij leed, mama, op zulk eeu rechtstreeksche wijze met u in tegenspraak te komen, doch zoodra u tot kalmte zult gekomen zijn en de zaken bedaard hebt overwo gen, zult u inzien, dat dit harde besluit in strijd is met uw natuurlijk gevoel." «Als de zaken zoo staan, heb ik hier niets meer te zeggen," voerde mevrouw Voor iemand, die zulk een volstrekt niet weelderig huis bewoont, zal dus de maatregel, die gedeeltelijk moet goed maken wat de Bedrijfsbelasting hem aandeed, neerkomen op eene. nieuwe vermeerdering van zijn belastingtotaal met circa 30. Inderdaad, zij, die den minister Pier- son hielpen vervangen door den minister Sprenger van Eyk, omdat eerstgenoemde hen te zwaar hgd belast, kunnen denkeu aan Lafontaine's fabel van dekikvorschen, die een koning verlangden. Door de voor de gemeente Amsterdam ongunstige beslissing der Ged. Staten vau Noord-Holiand m zake de forensen zal de inkomstenbelasting aldaar onge veer 1(30 0U0 minder opbrengen dan waarop zij gerekend was. Dit tekort, dat verminderd wordt met pl. m. 70.000 door hoogere opbrengst van enkele middelen en door minder uitgaaf wegens te betalen zaken, zal dus bedragen pl. m. ƒ80.000. Burge meester en wethouders, die zonder hooge noodzakelijkheid het minder gewenscht achten het percentage der inkomstenbe lasting te vermeerderen, stellen nu voor iu te trekken het besluit, waarbij is bepaald, dat voor den dienst 1895/96 zullen worden geheven 80 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting en een concept-besluit tot heffing van 85 opcenten op die belasting goed te keuren. De Amsterdammerover deze beslissing van de Ged. Staten sprekende, wijdt daaraan de volgende juiste beschouwing: «Met deze uitspï-aak zijn zij, die de wetsuitlegging, waaruit men de vrij moedigheid tot dien uitslag putte, maar niet in de wet konden lezen, in 't gelijk gesteld. Maar zij heeft niet kunnen weg nemen de onbillijkheid dat zij, voor wie Amsterdam de gelegenheid opent om elders met hun gezin te kunnen leven, niet genoopt kunnen worden mede bij te dragen in de lasten, die Amsterdam op zich neemt en die hun enkel lusten verschaffen. Dat dit zóo niet kan ge schieden, moge thaüs blijken vast te staaü; dat het op een aDdere wijze moet mogelijk gemaakt worden, springt in het oog. De mogelijkheid zal door eene wijziging in de grondwet moeten geopend worden./' Over de motie-Heldt, die met bijna algemeene stemmen door de Kamer werd aangenomen, loopen de oordeelvellingen tamelijk uiteen. Als een der meest ori- giueele kan wel die van het orgaan vau den heer Hafi'mans, het Venl. Wcekbl., gemeld worden, waarin in het volgende telegram aldus de uitslag werd aange kondigd Motie-Heldt eindeloos verwaterd, met Lund hem te gemoetzij stond op en maakte zich gereed om de kamer te verlaten. «Acht ge dan den wil van uw mama zoo weinig, dat ge niet terugdeinst om hem te weerstreven ter wille van een avonturierster? Het is dan beter, dat ik je in 't geheel niet meer met mijn raad ter zijde staKom, Edith I" «Ik volg u onmiddellijk, mama!" Met het hoofd trotsch opgeheven, ver liet de oude dame het vertrek, zonder nog een blik op de achterblijvende te werpen. «Ach, laat mij gaan, mijnheer Lund," zeide Alice, die haar tranen niet kou weerhouden. »lk wil geen tweedracht zaaien tusschen moeder en zoon. Hoe kon ik toch op het medelijden der men- scheu rekenen Mijn lot wijst mij terug op mij zelve, ik moet trachte'n door eigen kracht mij er doorheen te slaan." Walther voelde diep mijdelijdeu, toeu hij zijn oog op het teedere meisje liet rusfeu en zich te binnen bracht, hoe dit aauminnige wezen, dat bestemd scheen

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1