VLISSIUiSCHE ('01 HUT. No. 35. Vrijdag 22 Maart 1895. 33le Jaargang. FIÖBLLET0N. §P(^ Zij, dit zich met het volgend kwartaalaanvangende 1° April a. s., op de VHssingsche Courant abonneer en^ ontvangen de nog tot dien datum ver* schijnende nummers gratis. Nao.r het. Italiaansch door H. C. 58.) Ik wilde mevrouw Candida gaarne vaarwel zeggen, die eenïgszins terugge trokken den wensch bestreed om mij vergiffenis te schenken, en die, o zoo gaarne, dat verwed ik, met mij van woonplaats zou veranderd zijn om bare visites en hare voorlezingen met mij te hervatten Ik beloofde aan het kleine meisje op de derde verdieping haar te laten halen Om nog wat met mijne kindertjes te van de Rotterdamsche Lloyd om 24 Eng. voet verlengd te worden. Dit is nu het vierde schip van de Rotterdamsche Lloyd, dat door de Kon. Maatschappij «De Schelde* eene derge lijke verandering onderging. speleu. Ik was vervuld van onuitputte lijke teerhartigheid voor allen. Mijne vogeltjes, mijne bloemen vorderdeu alle mogelijke zorg om geen hinder van de reis te hebbeu. Ik voelde mijne oogen vochtig worden en telkens herhaalde ik u Het is dwaas, waarlijk belachelijk om bedroefd te wezen wanneer een zeer gewenschte gebeurtenis plaats grijpt." Maar wie kan de reden verklaren waar om de menschelijke ziel gewoonlijk dob bert tusschen willen en niet willen? Ik heb buiten een huis,* ik heb een huis in Bologna. Mijn kindertjes spelen met bet kindje van Giulia, die van uit Monte Bello mij met haar man en met mama komt bezoeken. Francis houdt zich bezig met zijne werkzaam heden, ik houd mij onledig met mijne bezigheden, die volstrekt niet onbedui dend zijn, dat kan ik verzekeren 1 De maanden buiten doorgebracht zijn voor mij van groote beteekenis geworden. verkooping 2 koeieu verkocht werden voor de booge prijzen van 276 en f 280. Op Zuid-Beveland heeft men, vooral in de omstreken van Wemeldinge, Ka- pelle-Biezelinge en Kloetinge in de laatste jaren veel bouwland geëxploiteerd voor het aanleggen van boomgaarden. De goede opbrengsten der kerse-, pere en appeldoornen en de slechte resultaten van den landbouw moedigen deze ex ploitatie aan, zoodat zelfs particulieren daarin een goede geldbelegging vinden. In ditzelfde deel van Zuid Beveland wordt ook veel bouwland ingenomen door de teelt van wisschen of teenen. Op verschillende plaatsen van Walche ren is men reeds bezig met het poten van aardappelen. Naar wij uit de beste bron kunnen mededeelen, zijn vanwege het bestuur der domeinen reeds opmetingen gedaan om over te gaan tot de aanbestedingen de indijking der meest geschikte schor- gronden in het verdronken land van Saftinge, (T, N. Ct Den 25 dezer maand hoopt de heer Risseeuw, burgemeester der gemeente Retrenchement, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar als zoodanig door den Koning werd benoemd. Onder zijn bestuur zijn door een zuinig beheer en verstandig overleg tal van verbeterin gen aangebracht. Het is de weDsch van alle ingezetenen dat hij nog lang werk zaam moge blijven als hoofd der ge meente. Bij kon. besluit is jhr. E. Quarles van Ufford benoemd tot burgemeester van Maartensdijk. Aangaande den loop der verdere de batten in de Tweede Kamer, naar aan leiding van de motie-Dobbelmau, kunnen wij kort zijn. Na de verdedigers van protectie, trad een koor van freetraders op, die al wat tegen dit stelsel met mogelijkheid intebrengen is,niet verzuim den in 't daglicht te stellen Het koor werd slechts afgebroken door een lofge zang van den beer A. van Dedem op het beschermend stelsel. Langzamerhand zouden dus de debat ten hun belangrijkheid verloren, hebben en de sprekers au bout de leur latin gekomen zijn, indien niet de minister van buitenlandsche zaken en hoofd van het kabinet, de heer Roëll, het noodig had geoordeeld ook het gevoelen der regeering in deze zaak mede te deeleu. Wisten wij reeds dat dit kabinet niet protectionistisch gestemd is, thans werd het openlijk door den heer Roëll getuigd dat van deze regeering geene maatregelen van bescherming kunnen worden ver wacht, daar zij de belangen van anderen schaden en volgens de ervaring, in het buitenland opgedaan, zoowel den land bouw als de nijverheid benadeelen. Wie zou het ooit gedacht hebben dat ik, even als mijne moeder, tusschen al de huishoudelijke beslommeringen door mij zou inlaten met de bebouwing van den moestuin, van den bloemtuin, en de beplanting der wijngaarden En toch is het zoo. Er is een stukje grond, waarover ik naar mijn goedvinden beschik, en waar over ik uitsluitend het beheer aan mijzelve blijf voorbehouden en dit niet met ande ren deel. Ik heb deze herinneringen op- geteekend onder het af- en aanloopen mijner twee kleintjes, in de korte oogeu- blikken van rust en stilte, bij het licht vau het raam, dat uitkomt op een stukje vau mijn moestuin, op een streepje van mijn tuin. Iets lager tegen een heuveltje aan, zie ik het groen van mijn jong aangeplanten wijngaard. Gisteren heb ik mijne moeder een paar uurtjes in pacht genomen voor het aanhooren vau eeu hoogst belang Moest dus de minister de eischen der protectionisten van de hand wijzen, hij gaf de verzekering dat de regeering alles wil aanwenden, slechts niet langs den weg der protectie, om in het lot van den landbouwer verbetering aan te bre»gen, hetzij door verbetering van tarieven, be vordering van landbouwonderwijs, weg neming van belemmerende bepalingen, bevordering van verkeersmiddelen en verandering vau het muntstelsel. Eeu wij zen raad voegde de minister er bij,die in den wijdsten kring behoort bekend te worden, n.l. dat het volk ook moet medewerken om niet uit het buitenland te laten ko men, wat hier even goed is te verkrijgen èn door energie en door zuinigheid. Stippen wij nog aan dat de heer Lu- casse, onze afgevaardigde, de motie- Do bbelman verdedigde met het oog op den kwijnenden staat van den landbouw en de ellende der plattelandsbevolking. Hij voor zich zag geene reden waarom wij wijzer zouden zijn dan anderelanden, Waar het beschermend stelsel is inge voerd. {Zie laatste berichten Omtrent de behandeling van de ge- werenwet in de Tweede Kamer, schrijft de Maagsche correspondent van de N Gr. Ct -De oppositie van den heer de Ras, die door de meerderheid zijner par- tijgenooten in den steek werd gelaten, heeft algemeen een minder aangenamen indruk gemaakt, omdat het te duidelijk was, dat deze oppositie uiet anders be oogde dan propaganda te maken voor een verbeterdgeweer van een Neder- landsch werkman, die zijn vinding voor een appel en een ei verkocht aan iemand, die, zeer toevallig, bij de verkiezing vau den heer de Ras tot lid der Kamer, zich ontzaglijk veel moeite heeft gegeven om den tegenwoordigen afgevaardigde voor Maastricht zijn zetel te verschaffen. En wat bleek nu van de kwaliteiten vau dat verbeterde" geweer Men had het in de sectie-kamer ter bezichtiging ge steld en door een der boden, een oudge diende, Zou 't eens in zijn uitstekend mechauisme, aan de leden, die er nieuws gierig naar waren, worden vertoond, vooral met 't oog op de zooveel betere repetitiewerking. Maarongelukkigerwijze ging, nadat een der hulzen «afgeschoten» was, de tweede niet er uithoe de man ook zijn best deed, 't repetitieschot weigerde, en toen 't na lang talmen ge lukte, sprongen al de reservehulzen er tegelijk uit! Is het wonder, dat de club- genooten van den heer de Ras na dit fiasco niet meer op zijn kompas durfden meezeilen Zoo redde de oppositie de voordracht dus. Zoo wij het eerste gedeelte dezer me- dedeelingnietonvoorwaardelijkaannemen, zegt de Arnh. Ct., het tweede kan niet verzonnen zijn. Naar aanleiding van de laatste werk stakingen, die allerminst iets nieuws 1 rijke lectuur. Het was het voorlezen dezer bladzijden. Zij luisterde aaudachtig naar mijtoen ik kwam aan hare hierin overgeschreveue brieven, wenkte zij mij de bladen om te slaanik wilde het zelfde doen met mijue brieven, maar zij stond mij dit niet toe. Toen ik geëindigd had, legde zij, op mijn stoel geleund, haar hand op mijn arm. «Bet is geen groot boek", zeide zij vriendelijk lachende. »Het is de proef van een literarisch werk, dat gij zult kunnen opdragen aan uwe dochter iu alle ver trouwelijkheid en nederigheid aan uwen buiselijken haard gezeten. Uw dochter zal er u dankbaar voor wezen, en zal even als ik het waar deer en, dat gij ge trouw afschildert al wat er iu uw hart omgaat en al de gebeurtenissen, die zich in deze weinige jaren hebben afgespeeld. Waarom gaat gij niet daarmede voort P" Omdat ik niets meer te zeggen heb," antwoordde ik. Ook niets meer te leeren P Binnenland. Vlissingen, 21 Maart. De Londensche correspondent van het W. v. d. D. meldt aan dit blad dat daar door den heer Bingham eeue »Anglo- Dutch Laundry Company, Limited" is opgericht. Deze waschinrichting dankt baar bestaan aan het feit, dat men, zoo- als in het prospectus dier maatschappij vermeld wordt, in Zuid-Eugeland wegens gemis aan zacht water en de onzuiver heid van de atmosfeer niet behoorlijk bleeken en drogen kan. Iu Nederland is juist te viuden, wat Zuid-Eugeland ont breekt. Er is overvloed vau zacht water het bleeken geschiedt in de open lucht, en de wasscherijen zijn in den regel ver verwijderd, zelfs van de kleinere centra der bevolking. Het linnen wordt er zorg vuldiger behandeld en beter opgemaakt, 't lijdt dus minder, duurt langer en ziet er beter uit. »Voor haar doel heeft" zegt de corres pondent, de Maatschappij te Vlissingen eene wasscherij opgericht, waar het linnen onder het toezicht van een regeerings- inspecteur blijft. De sanitaire voorschrif ten zijn er strenger dan in Engeland, en besmettelijke ziekten zijn in het district bijna onbekend. Het linnen wordt in Londen afgehaald, is vóór 5 uur -aan het station en vóór 8 uur den volgenden morgen in Vlissingenhet kan, indien 't Maandag is afgehaald, vóór Zaterdag weder in Londen afgeleverd worden. Daarenboven zijn de prijzen lager dan die, welke de Londensche wasscherijen plegen te besteden." Na ingewonnen informatie is ons ge bleken dat althans bij het gemeentebestuur van de oprichting van een dergelijke was scherij en bleekerij niet» bekend is. v Naar wij vernemen, is hier ter stede eeue christelijke zangvereeniging opge richt. Zij draagt den naam van Hal leluja" en telt ongeveer 70 werkende leden. Het doel dezer vereeniging, die uitsluitend uit personen der arbeidende klasse bestaat, is om de zangkunst op be scheiden wijze te beoefenen. Zij bestaat uit een gemengd koor, onder leiding van den beer H. de Graaf, en houdt hare oefe ningen in het bovenlokaal van het «Zeemanshuis" alhier. Gisteren avond kwam alhier aan het ramschip Svertsen, dat in het Prins Hen drik-dok te Middelburg eenige buiten- boordsche werkzaamheden heeft onder gaan. Heden vertrok van hier naar boven gemeld dok het s. s. Smeroe Soerabaya Zondag wordt bier verwacht het ko ninklijke jacht Victoria and Albert met de keizerin-weduwe Friedrich, die per aansluitenden mailtrein de reis naar Duitschland zal vervolgen. Niet met een halven cent, zooals wij ergens lazen, maar met een cent hebben de bakkers hier den prijs van het brood verlaagd, zoodat thans het brood hier, waar nog stedelijke rechten worden ge heven, goedkooper is dan in Middelburg, waar die rechten niet bestaan. De groote vraag is echter of deze ongekend lage broodprijs door scherpe, om geen erger woord te bezigen, concurrentie ontstaan, zal gehandhaafd kunnen worden. In de laatste raadzittiug te Zuidzande is met algemeene stemmen besloten het maken van een ontwerp voor een nieuwe dokterswoning aldaar aan den heer H. J. Ganderheijden, aannemer alhier, op te dragen. Het werk wordt niet publiek aanbesteed en zal verder onder toezicht van genoemden heer gesteld worden. Men schrijft ons uit Middelburg Gisteren avond werd door de zang vereeniging Tot Oefening en Uitspanning in de Koorkerk uitgevoerd. De Passions muziek van Bach, volgens het Evangelie van Mattheus. Het ruime kerkgebouw was, evenals bij de groote repetitie den avond te voren, geheel gevuld. Niet enkel stadgeuooten waren opgegaan om dit zeldzaam kunstgenot te smaken, doch ook uit verschillende deelen der provincie waren personen aanwezig. Zoowel het koor als de solisten en de leden- van het orkest kweten zich op uitstekende wijze van hun moeielijke taak, en ieder verliet het kerkgebouw, onder den indruk vau met een der verheveuste voortbreng selen der kunst te hebben kennis ge maakt. De bekwame directeur, de beer Joh. Cleuver, heeft wederom bewezen op muzikaal gebied voor geene moeilijk heden terug te deinzen. Men is op de Balans thans begon nen met het aanbrengen van de perken als anderzins, welke daar, ingevolge be sluit van den gemeenteraad, voor de fontein zullen komen. Het geheel zal omgeven worden door een groot ijze- -ren hek. De bakkers te Hoofdplaat hebben den broodprijs gebracht op 12 cent voor een ongebuild tarwebrood van U/s K G., ter wijl bij een bakker hiervoor slechts 11 cent moet betaald worden. Als een bijzonderheid meldt men ons, dat op een te Hulst gehouden openbare

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1