YLISSIMM HE I'OIKWT No. 31. Woensdag 13 Maart 1895. 33,e Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Klein© Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VEIiDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot,e letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag--, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° April a. s., op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. BSANSWEïlRt Benoeming Brandmeester en Brandspuitmeesters. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gezien ae betrekkelijke voordracht van bet bestuur der brandweer alhier, brengen ter kennis dat zij hebben benoemd de heeren D. Krug, tot brandmeester, A. C. Limonard, tot 1ste brandspuitmeesterW. J. Born, tot 2de brandspuitmeesterA. J. Vervenne, tot lste ODder-brandspuitmeester en L. L. de Haan, tot 2de onder-brandspuit meester. Genoemde brandspuitmeesters, allen bij Spuit A. Vlissingen, 8 Maart 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 12 Maart. Het weekblad De Volkstem wekt de werklieden op om een adresbeweging op touw te zetten ten einde door middel van klachten, verzoeken, beden of eischen bij de Koningin-Regentes aan te dringen aan den werkman in niet minder groot aantal het kiesrecht te geven dan het ontwerp Tak voorstelde. Als honderd duizenden die adressen teek enen, zal bewezen zijn, meer dan tot hiertoe het geval was, dat de Nederlandsche werkman werkelijk eene uitbreiding van het kies recht wenscht. Elke partij formuleere daartoe haar eigen adres, maar de par tijen behooren elkander te helpen om de adressen onder het bereik te brengen van allen, die tot teekening bevoegd zijn. Het blad acht het wenschelijk dat de Katholieke Volksbond en Patrimonium het eens worden over den vorm van het in te dienen adres, en ook de liberalen, radicalen en parlementaire socialisten een vorm vinden. Waarom die adresbeweging op touw ir E LIET6K. Naar het Italiaanseh door H. C 49.) Ik zag geeu iuensck die op mijn man geleek. De nieuw aangekomenen begon nen langs mij te defileeren ik verslond hen met de oogen. Den laatsten, die wel een reus geleek in een pels, zond ik eene stomme verwensching achterna. Ik keerde mij naar een spoorbeambte en vroeg hem met haperende stem op welk uur een andere trein uit het zuiden zou aankomen. «Van avond om elf uur veertig." Ik vervoegde mij weer bij mijn rijtuig, prijn paard, en mijn koetsier druipende dient gezet te worden, terwijl het kies- rechtontwerp van den heer Van Houten binnenkort de Kamer zal bereiken, verklaart het blad met de volgende woorden »Er bestaat veel grooter waarschijn lijkheid voor, dat men onder den indruk eener volksbeweging een nog niet inge diend ontwerp zal wijzigen, dan dat men toegeeflijk zich zal betoonen voor de volkswenschen, nadat zulk een ontwerp ter behaudeling is aangebodenen even- zoo meenen wij, is eer van de Kroon en de Regeering een nieuw overleg en een wijziging dus van bet aanvankelijk over eengekomen plau te verwachten, dan een ..geopend oor bij deze censuskamer voor der werklieden protest." Als De Volkstem van zulk een adres- bewegingzulke groote gevolgen verwacht, is bet wel jammer dat zij op zulk een kleine schaal werd op touw gezet, toen bet uitgebreid kiesrecht in de Kamer aan de orde was. Als toen honderddui zenden werklieden geteekend hadden en de Kamer naar dit ontzagwekkend koor geluisterd bad, zou ons eene Kameront binding met bare heillooze gevolgen gespaard zijn gebleven. Aan onze werklieden zal dezen zomer de gelegenheid geschonken worden hunne kennis te kunnen verrijken met hetgeen op de aanstaande Wereldtentoonstelling van het Hotel- en Reiswezen te Amster dam zal te zien zijn. Dat de werklieden over het algemeen, als hun zulk eeu bezoek mogelijk gemaakt wordt, dit voorrecht op grooten prijs stellen, heeft ons de Antwerpsche tentoonstelling geleerd, die door vele duizendtallen Belgische werklieden bezocht werd. De tentoonstelling te Amsterdam (Mei tot November) zal door onze werklieden niet alleen binnen, maar ook buiten Amsterdam, bezocht kunnen worden zon der groote opoffering. Een comité tot bevordering van het werkhedenbezoek, opzettelijk tot dat doel opgericht, zal zorgen door verlaging van prijzen, door het oprichten van volkskoffiehuizen, door het organiseeren van goedkoope treinen, alles doen om het bezoek mogelijk te ma ken, terwijl het wel te denken is dat medewerking van de zijde der patroons ook ditmaal niet zal gemist worden. Een opwekking tot onze werklieden van den regen, en liet mij moederziel alleen naar huis rijden. Bij het opendoen van de voordeur, overhandigde de meid mij een telegram. »Van het station***. Ik kom van avond thuis om 11.40." Och, wat eene onbezonnen overhaasting uit gebrek aan overleg De meid schrikte van den afgematten toestand waarin ik mij bevond, en bedacht gelukkig om mijn bed te verwarmen en mij zoo spoedig mogelijk in bed te helpen. Toen ik eenmaal lag beving mij de angst mijne gezondheid benadeeld te hebben ik stuurde om een dokter. De dokter onderzocht mij, stelde mij gerustschreef mij een kalmeerenden drank voor en beval mij rust aan. Eer hij weg ging zeide bij tegen de kamenier, dat de bloemtuin waariu hij mijne kamer her schapen zag, niet bevorderlijk was voor de gezondheiddat zij dus de bloemen tot een bouquet bijeen binden en naar een andere plek brengen moest, tenzij wij de ramen wijd open wilden doen. Ik sliep. Ik had er groote behoefte om deze gelegenheid niet ongebruikt te laten voorbijgaan, zal wel niet noodig zijn. Zij, wien hun vak lief is en die weten wat er op zulk eene tentoonstelling voor hen te leeren valt, zullen uit zich zelveu wel tot eenige opoffering bereid zijn om dat doel te bereiken. Daarenboven strekt zulk een bezoek tot een aangename afwisseling van de eentonigheid des dagelijkschen levens, dat ook zeker zijn goede zijde heeft. Moge het comité tot bevordering van het werkhedenbezoek, dat zich voor dat goede doel zoo ijverig weert, in een talrijk wevkliedenbezoek aan de hoofdstad het loon voor zijn arbeid vinden. De Telegraaf verneemt dat weldra een ontwerp van wet tot instelling van Kamers van Arbeid het departement van justitie zal verlaten. Men zegt dat bij de samen stelling van dit ontwerp de Belgische wet tot voorbeeld is gekozen. Naar de Telegrao.f verder uit goede bron verneemt, bestaat bij de regeering het voornemen, om binnen zeer korten lijd de verhouding tusschen de inschrij vingen in het Grootboek der 2Vs pet. nationale schuld en het kapitaal, dat strekken muet tot zekerheid der rijks- rekenplichtigen, te brengen van 71) op 80 pet. Een gevolg hiervan zal wezen, dat voor elke 100 gulden inschrijving, in stede van zooals tot dusverre 70 gul den, in het vervolg 80 gulden zal wor den berekend. De nieuwe regeling zal ook van terug werkende kracht wezen en diensvolgens de borgschuldigen, die reeds hunne zeker heid hebben verschaft bij de invoering der nieuwe regeling,het voorrecht te beurt vallen, ook voor hunue borgtochten dien voordeeligen grondslag t® mogen inroepen. Als men de geruchten geïooven mag, bestaat bij de katholieken in de Kamer weinig lust de Gewerenwet, zooals die ingediend is, aan te nemen, maar zou er eerst sprake van aanneming zijn als het aangevraagde crediet èu voor de aan - schaffing der geweren èn voor de op te richten werkplaatsen belangrijk ver minderd is. De afkeuring der wetsvoordracht komt echter niet alleen van katholieke zijde. Ook bij deskundigen, niet-katholieken, schijnt de voorgedragen wet veel tegen aan. Tegen tien uur stond ik op om Francis geen onaangenamen indruk te geven bij zijne tehuiskomst. Het kostelijk middagmaal bleef in den oven, en in het buffet. Ik was geheel tot bedaren geko men en dacht in stilte hoe toch het schoonste geschenk, dat men een afwe- zende kan aanbieden als hij terugkeert, de uitdrukking is van een gelaat, stra lende van liefde om hem te verwelkomen. Ach, gezegend zij het oogenblik waarin ik Francis aan mijn hart drukteGe zegend zij ons eigen tehuis wanneer het binnen zijne wanden het geheele gezin vereenigt, rustig en gelukkig gehuisvest! Daar was nog geen uur verstreken na de komst van Francis of deze had reeds de geschiedenis van den verloopen dag vernomen. Toen werd hij ongeduldig. Francis ongeduldig, Fraucis knorrig, Francis boos 1 lk hoorde zijne verwijten aan met het geheime genot van de aan staande vergiffenisik vlijde mij legen hem aan en zag hem in de oogen, en kanting te vinden, zoodat de voorspelling niet gewaagd is dat zij, zooals men dat noemt, niet ongeschonden uit de parle mentaire smeltkroes zal te voorschijn komen. Volgens de Standaard werpeu bij de a.s. provinciale, verkiezingen Gelderland, Utrecht en Zeeland, uit een algemeen gezichtspunt, het meeste gewicht in de ■schaal. Zij raadt niet aan, om aan de proviuciale verkiezingen, gelijk een vorig maal, een algemeeneeen nationale, een in hooger zin politieke beteekenis te lee- nen, maar weL die beteekenis daaraan te hechten wat bovengenoemde provinciën betreft. Vooral zij dit het geval in Gel derland, waar voor de antirevolutionaire partij te veel op het spel staat, om het door laksheid in de waagschaal te stellen. I 'e Standaard beeft geantwoord op een door de antirevolutionaire kiesvereeniging te ScheveniDgen uitgebrachte motie, waarin de wensch werd uitgesproken dat de geschillen in de antirevolutionaire partij met de dissentieerende broeders mochten worden bijgelegd. Het blad is ook voor hereeniging, maar stelt eenige voorwaarden, nl. Eerst de kieswet van de baan, dan een program van actie voor den nieuwen toestand. En bij de vaststelling van dat program zien, niet of men scherven of krammen, maar of men mannen van ernst in éénzelfde over tuiging kan vereenigen. L'at gevoelen is het blad nog toege daan. Elke andere poging schijnt hèt ongezond en prffiruatuur. Het zoogeuaamde «Monsterverbond» tusschen katholieken en antirevolutionai ren, dat in de dagen van het ministerie- Mackay uiteenspatte, heeft kans hernieuwd te worden, als u 1. bij de antirevolutio nairen zich daartoe dezelfde lust open baart als bij de katholieken. De beer kolkman sprak er reeds te Arnhem over, toen hij als het ideaal voor de Roorasche partij hier te lande schetste: »een verbond met de partij, die ons steunt op denzelfden grondslag, het geloof in God eeh ver bond tegenover de partij vau ongeloof en revolutie." Het Centrum betuigde zijne instemming met dezen eisch en noemt in deze dagen een hartelijke samenwer king van alle elementen onzer partij en toen hij zijn prijzenswaardige preek ge ëindigd had, legde ik mijn hoofd op zijn schouder zeggende z/Dit is de laatste onbezonnenheid ge weest, want, weet welhet is nu niet meer mij alleen wie gij beknort Eu met de haDd op het hart sprak ik op hoogst geheimzinnige wijze Hem of haar !n Hem of haar o welk een ge dachtewelk een leven 1 welk een ver jonging des harten Francis had de toegevendheid mij op de hoogte te stellen van al zijne zaken en zijne plannen. Het is een bewijs van achting en vertrouwen, dat niet door alle mannen aan hunne levensgezellin gege ven wordt, en ik was er hem recht dankbaar voor. friet onbeduidend was Franeis'erfdeel geworden, en daar hij het grootste ge - deelte in landerijen zou stekeu, zooals zijne bedoeling was, begon hij de waar schijnlijkheid in te zien vau zijne be trekking te moeten opgeven, en dan

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1