VLISSIMIE COURANT. No. 29. Mstr.LMJMiiei verij en Wasscherij, ÏÏKHQRST rtdurend [rantiën mstbode, Meid se Werkmeid, ikomende leid Vrijdag 8 Maart 1895. 3 3"6 Jaargang. Binnenland. ekend, dat zijn zaak in rtppleiuo Groenten, en is geopend. J. IJI.IKSI!, ïinkelslraat. Vlissingen. SER, z b. b h. h zoekt APKAMER, liefst om- kt. Br. fr. met opgaaf L bureau dezer courant. jelde aanvoer van 3che en Duitsche kCHELKOLEN, bene- C1ET NOOTSKOLEN, IBAUT ZOON, irine, geen koek, een kaas, geen eieren, Cadeau \n en fijne kwaliteiten. ,ch verkrijgbaar bij argarine a 40 ct p. pd. irgarine a 30 iuinige a 25 |rine a 20 voor elkeen, van een der •.ken hier te lande, voldoet aan de strengste akvoedingsgehalte en EH HIEUWEN* JSGEJST. iciale inrichting in de meest moderne ïm. Wasschen, DRTJK- TEEREN van Zijden-, [oenen Kleedingstukken, reeren enz. ctussen en kleurenkaart, .issingen en omstreken r J. M. Verhage. Naaiwerk aan huis. kele NAAIMEISJES ge- Breestraat C. 54. lt VARKENS VLEESCH, [rippen 60 ct. Versch of 55 ct. de kilo. 'ING. Walstraat I. 166. beveelt zich aan voor het be- R AN TIEN op Beurs- op HuizenInboedels, Koop- Wiepen en Land-, Rivier- en B. BESSES. Bierkade, D. 3, MAKET TAK vraagt i fatsoenlijke In eenig huiswerk. 1 gezin met één kind wordt net de wasch kan omgaan. ,de K. No. 180 (beneden.) agd, door ziekte, dienst te treden en tegen MEID, goed kunnende dienen. Adres: Hotel des Neuzen. res: Mej. VAN DEREIJK- acobstraat G. 70. Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËKVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eo groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Senig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DAUBE Co., te Parijs. VcrNchljnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.86 per drie maanden. Vlissingen, 7 Maart. Met ingaDg van 1 Maart zijn benoemd bij bet Belgische Loodswezen tot loodschipper H. F. Sraagge tot loodsJ. A. Barbé tot loodsleerlingA. 0. Lauwereins, P. E. Barbé, J. J- E Renier, F. Henuaert, F. Bourgois, L- Van Loo en G. A. Goes tot schipper bij den reededienstP. L. Elias tot roeierE. Blondé, L. Leniere, L. Rubben, L. Steeukiste en H. Verbanck; tot matroos a/b. van 't lichtschip WielingenP. J. Maesen en D. Fontaine. De Middelburgsche boot ligt denkelijk nog de gebeele week stilde vracht- goederenbooten Valk I, II en ZZT heb ben den dienst hervat. De stoomboot Zeeland is gisteren van Amsterdam ver trokken met bestemming naar Middel burg en Vlissingen. Te laat om bet nog in ons vorig num mer op te nemen, ontvingen wij van dr. A. Kuipers, alhier, bet volgende op 4 Maart gedateerd bericht Heden morgen werd door mij bericht ontvangen, dat bij Koninklijk Besluit, dd. 11 Februari 1895 no. 24, aan den hos pitaalsoldaat J. Le clercq een gratificatie van f 25 is toegekend voor de bereid willigheid, waarmede deze voor de be handeling van den vuurstoker J. de Vries een gedeelte huid beeft afgestaan. Ge noemde vuurstoker was één der negen verwonden bij gelegenheid van het onge luk op H. M. Pantserschip Stier op 23 Augustus j 1. Uit achterstaande advertentie blijkt dat a s Maandag bij deu heer Stofkoper eene zal worden, bestaande in bet opvoeren van vier kleine, met zorg gekozen stuk ken. De namen der ondernemers kun nen hun, die lust mochten hebben deze tooneelvoorstelling te gaan bijwonen, tot waarborg strekken dat wij bier met per sonen te doen hebben, die op bet tooneel tehuis zijn en dus wel in staat zijn een aangenamen avond te verschaffen. Voor afwisseling is gezorgd, zoodat elk in de stukken iets van zijne gading zal kunnen vinden. f IBtLllT®». Naar het Italiaansch door H. C. 47.) Ik begreep de dwaasheidverkeerd is het zich aan overdrijving schuldig te maken, ware bet ook de meest argelooze, de meest onschuldige zelfs Giulia kwam binnen en begon al mijne fraaiigheden te bewonderen. Zij maakte daarop de aanmerking, dat eene vrouw die het vooruitzicht heeft moeder te worden niet de laatste modes kan aannemen, die door gaans nog dwazer zijn dan de vooraf gaande dat het dus veel beter is zich wat gemakkelijker te kleeden, en tot het yolgend jaar het genot uit te stellen van Men schrijft ons uit Middelburg Naar wij vernemen, zullen tot de soirée, die de volgende week Donderdag in het Schuttershof, alhier, gegeven wordt door de Vereenigde sociëteiten van schutterij en infanterie, ter gelegen heid van hun 40 jarig bestaan, vele offi cieren van schutterij en infanterie worden uitgenoodigd. De soirée belooft zeer amusant te wordenhet programma bevat zeer veel nummers. Blijkens het jaarverslag over 1894 der in 1819 door het departement Mid delburg der Maatschappij «Tot Nut van 't Algemeen" opgerichte spaarbank wer den in dit jaar ingebracht-4263 posten tot een bedrag van 123.583 02 en te rugbetaald 2557 postenbedragende 131.294.34. Het kapitaal, op 31 Dec. aan de inbrengers verschuldigd, bedroeg 716 508 Ol1/, en de waarde der bezit tingen 872.560 34. Het getal inbren gers was 5765, wier gemiddeld tegoed f 124.287a bedroeg. Door wijlen mej. T. Ysebaart is aan de R. K. kerk te Zuiddorpe gelegateerd de som van ƒ6600 en een buis en erf ter waarde van 2500. Men schrijft uit Oostelijk Zuid Beveland Het is gebleken dat de wïntervruchten vrij goed de felle vorst hebben kunnen doorstaandit komt evenwel voorname lijk door de vele sneeuw, die gevallen is. Toch zijn op sommige plaatsen van de ingekuilde aardappelen en uien hier en daar nog al wat bevroren. Voor de aardappelen worden thans hooge prijzen besteed, nl. 3 50 h f 4 per H L. S. zond ons een schrijven ter plaat sing, waarvan de strekking is te doen uitkomen, dat er vermoedelijk wel wat aanstellerij is in de deugdzame veront waardiging der Engelsche juffer over hetgeen zij in den tingeltangel te Am sterdam ondervond. Geheel onwaarschijnlijk komt ook ons dat niet voor, en den correspondent der Arnh. Ct. verdachten we zelfs wel van eenige naïeveteit, waar hij zoo onder den indruk kwam van de schuldelooze engelachtigheid van miss Nightingale. Maar er is toch een groot verschil zich een uitgezocht toilet aan te schaffen Giulia had vorderingen gemaakt in ge zond verstand, en ik, die ter goeder trouw mij zelve'hield voor een voorbeeld van verstandigheid, ik was vervallen tot eene dwaze kinderachtigheid. De drie dagen vlogen om. Giacomo vond het volstrekt niet goed dat wij den volgenden dag zouden weggaan. Aan tafel ontvouwde hij ons een plannetje dat hij bedacht had. Francis, nu moest gij terugkeeren naar en zoo spoedig mogelijk de zaken aan kant maken, die haast hebben, dan komt gij weerom om Margherita af te halen Francis zag mij aan, en ik zag mama aan. «Neen'', sprak deze. Margherita kan uw voorstel niet aannemen. Zij heeft een eigen tehuis, daar moet zij voor zorgen." Francis bedankte mijn moeder met een hoofdknikje. Wie mij op dit oogenblik gevraagd had naar hetgeen ik eigenlijk wilde, ik aarzel niet het te zeggen, ik zou uit eigeu vrijen wil de uitnoodiging tusschen een EDgelsch café-concert en een Amsterdamschen tingeltangel, waai de heeren op het tooneel kunnen klim men en het is dan ook mogelijk, dat deze miss naar Amsterdam ging, den- kende alleen hare muzikale talenten te hebben verhuurd. Doch gesteld het ware anders, veran dert dit dan nog iets aan de zaak, die, ontdaan van alle bijkomende omstandig heden, deze is mag het geduld worden, dat een ondernemer van een inrichting als het bedoelde «hótel" (hm! hm!), door beslag te leggen op een koffer, eene vrouw belet, ziju buis en dienst te verlaten en naar haar vaderland terug te keeren Ons dunkt, zoo gesteld, zal de quaestie door S wel eveneens worden beoordeeld als door ons, terwijl hij ook wel niet zoo naïef zal zijn om niet te weten, wat dergelijke tïugeltangels en «hotels", hotelhouders en «muzikale agenten" eigenlijk zijn. (R. Ct) De Haagsche briefschrijver der Mid Ct. vernam van «iemand die het weten kan", dat het door den min. van Houten ontworpen kiesrecht «ten deele op het ^paciteitenstelsel is gebouwd" een aan tal examens, niet allen van de zwaarste soort, zouden kiesbevoegdheid geven. Maar daarnaast zou de huurwaarde der woning zijn aangenomen als kenmerk van welstand, terwijl voorts ook het werk loon, dat iemand pleegt te verdienen, bij de regeling in aanmerking zou zijn ge nomen. Daarbij zou echter het stelsel van eigen aangifte zijn aangenomen, «waardoor zegt de correspondent zeer juist zeker het kiezerskorps vrij wat kleiner zal zijn, althans na verloop van eenige jaren, dan het kon wezen." Wij kunnen dan ook die «eigen aan gifte" vooralsnog niet aannemelijk achten In theorie zou men inderdaad kunnen redeneeven, dat hij, die zich niet eens de moeite geeft om het kiesrecht aan te vragen, dit dan ook niet waard is Maar de praktijk is anders. Niet alleen ten aan zien van het kiesrecht ziet men door de „lodgers", maar ten aanzien van tal van particuliere belangen ziet men aanhou dend en overal bewezen, dat een groot aantal menschen verzuimen bijtijds aan giften en aanvragen te doen, die aan ter mijnen ziju gebonden, en met name hon derden er tegen opzien naar 't stadhuis te gaan om een of andere verklaring af te leggen. Afgescheiden dus nog van het beginsel, dat verbiedt de menschen te verplich ten, om iets te vragen, zegt de R. Ct., dat hun recht is, vertrouwen wij daar om,dat ook wegens die praktische redenen die met «geschiktheid" of «welstand" niets uitstaande hebben, de «eigen aan gifte" niet in het ontwerp zal staan of er uit zal gaan. aangenomen hebben. De familiekriug, het zorgelooze leven van den eenen dag op den anderen, de verschillende ont moetingen, de aangeuame afieiding, weet ik wat meer 1 al deze dingen te zamen genomen waren zoovele verzoekingen om mij te verleiden. Het valt echter niet te betwijfelen, of ik zou er spijt vau gehad hebben, zoodra Francis de deur uit zou zijnof liever dit zou zeer zekerlijk plaats gegeven hebben aan een tweeledig gevoel van onbehaaglijkheid en misnoegd heid,dubbel uadeelig voor mij :n dezen tijd Mijn moeder handelde voorzichtig, wat ik beter dan destijds thans begrijp, nu ik gekampt heb tegen de aanvallen van wispelturigheid en grilligheid. Ons eigen tehuis moeten wij niet zonder geldige redenen verlaten. De jonggehuwde die als opperheerscheres in haar huiselijke haardstede intrekt, en die geen vertrouwd persoon heeft aan wie zij gedurende hare afwezigheid het beloop van haar huis houden kan overlaten, moet zich eene, Door het hoofdbestuur van den Nederl. Brood- Koek- en Banketbakkersbond is een adres aan de Kamer gericht om te betoogen, dat heffing van graanrechten geene aanbeveling verdient, omdat ge bruik van buitenlaudsche tarwe en rogge hier te lande gebiedend noodzakelijk is. lo omdat de qualiteit der Nederlandsche tarwe niet geschikt is om daarvan zon der bijmenging van buitenlandscb graan eerste qualiteit meel te makeu, en 2o. omdat de quantiteit van inlandsche tarwe en rogge niet voldoende is om de brood bakkers, meelfabrikanten, branders, brou wers, fourage- bandelaars, enz van grond stoffen te voorzien. Voorts wordt in het adres beweerd dat de landbouw niet zou gediend zijn door een gering recht op granen, maar zulk eene belasting zou drukken op éen enkelen stand, dien der broodbakkers. Dat immers bij een gering recht de meelprijzen niet in die mate zullen stijgen, dat zij aanleiding geveu tot verhooging der broodprijzen en de dus verhoogde meelprijzen ten koste van de bakkers zouden komen. Dat indien de bakkers, om die hoogere meelprijzen te ontkomen, bun meel van het bui tenland betrekken, de meelfabrikanten hier te lande hunne industrie zouden vernietigd zien, als zij voor hunne grond rechten rechten moesten betalen, terwijl de van buitenlands ingevoerde, reeds be werkte granen het meel vrij is van inkomend recht. Dat dus heffing van graan, zonder gelijke heffing van recht op ingevoerd meel, eene groote on billijkheid zou zijn tegenover de Neder landsche meelfabrikanten en groote na- deelen zou opleveren voor de Neder landsche industrie. Dat daarentegen een hoewel op zich zelf staande onschuldige uitspanning ontzeggeu, te meer wanneer haar echtgenoot die niet met haar deelen kan. Ik rukte mij los uit de armen mijner moeder, echter met een kalm gemoed. Wij kwamen overeen, dat wij elkander zouden wederzien bij mij aan huis in den winter ik verliet Giulia met de beste heilwenschen voor de naderende gebeurtenis, en ik zag mijn huis weer terug met die innige voldoening, die mij de overtuiging' schonk dat hier mijn wereld was Francis vond een brief voor hem. Hij bekeek het postmerk en scheen verrast. Ik liep hier en daar rond onderwijl hij aan het lezen was. De brief leek mij erg lang, en toen bij aan den laatsten regel genaderd was, bemerkte ik dat hij weer van voren af aan begou. «Wat is er voor nieuws, Fraucis?" Hij strekte de hand uit ten teeken van stilzwijgen. «WelT pruttelde ik. «Ik lees nog

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1