VLISSIMSCHE ('OIBWT. Mi eip Wé. No. 28. Woensdag 6 Maart 1895. 333,e Jaargang. F I II C L L I T N. Binnenland. Vlissingen, 5 Maart. In de gisterenavond gehouden 13e al gemeens vergadering Yan» Hulp in Nood", die door slechts 20 personen werd bijge woond, werd door den penningmeester rekening en verantwoording uitgebracht over zijn gehouden beheer en door den secretaris het algemeen verslag, dat op eene andere plaats in dit nummer voor komt. De aan de beurt van aftreding zijnde bestuursleden: de heeren A. J. van Ocken- burg, voorzitter, E. M. Chevalier en W. L Winkelman, commissarissen, werden herkozen, evenals deleden der financieele commissie de heeren P. L. Mets, J. W. H. Brouwer en W. Klomp. Nadat door de financieele commissie rapport was uit. gebracht over het nazien der rekening eD een woord van lof uitgesproken voor het nauwkeurig bijhouden van de registers van den penningmeester, den heer A. F. Kramer, bedankte de voor zitter iu hartelijke bewoordingen den secretaris, den heer A. L. A. van Unen, voor zijn alleszins degelijk en prijzens waardig verslag en den penningmeester voor zijn gehouden beheer. De heer Tutein Nolthenins, zich mede vereenigende met den lof, zooeven door den voorzitter uitgesproken omtrent het verslag van den secretaris en den penning meester, had gaarne gezien dat verleden jaar door een der leden eeu woord van lof en dank was uitgesproken voor den niet minder omvangrijken en alleszins prijzenswaardigen werkkring van den voorzitter en der heeren commissarissen. Als lid van de vereeniging betuigde hij mede namens de leden hun thans daar voor zijnen dank, en verklaarde als hoofd van deze gemeente er prijs op te stellen, dat een zoo degelijk bestuur zijne beste krachten inspande om de hulpbe hoevende ingezetenen te steunen en hun lot te verzachten. Nadat de voorzitter den heer Tutein Nolthenius dank had betuigd voor zijne waardeerende woorden, die beiden met applaus werden begroet, sloot de voor zitter de vergadering. In de daarna gehouden bestuurverga- dering werd de heer A. J. van Ocken- burg tot voorzitter herbenoemd. Heden avond ten 7 ure heeft te 's- Gravenhage eene vergadering plaats van afgevaardigden van het Algemeen Neder- landsch Werkliedenverbond, het Neder- landsch Werkliedenverbond Patrimo nium" en deu Ned. Roomsch-katholieken Volksbond ter bespreking van de wen- schelijkheid eener algemeene verzekering van het lot van den ouden werkman. Zooals door ons reeds is medegedeeld, zullen voor dit doel eenige sprekers (van elk verbond twee) optreden om deze wenschelijkheid nader uiteen te zetten} Naar het Italiaanseh door H. C. 46.) Op het oogenblik van heengaan kreeg Francis den reusachtigen koffer in het oog, dien hij met verbazing bekeek. Op den drempel der deur keerde ik mij nog even om. Een oogenblik verminderde mijn vreugd, omdat ik een gevoel kreeg bij het verlaten van mijn huis, dat ik een schat achterliet. Vooruit", sprak Francis, die mij be greep. »Gij zult niet aan heimwee lijden drie dagen zijn gauw om Onze aankomst in Bologna had de- waarna in aansluiting van het gespro kene de door ons reeds medegedeelde motie aan de orde zal worden gesteld, waarin het gevoelen der Verbonden wordt uitgedrukt. Van deze motie zal aan de Koningin- Regentes en aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal een afschrift worden gezonden. Door de afdeeling Patrimonium" alhier wordt heden avond het volgende telegram verzonden Vergadering, gebouw Vereeniging, 's Gravenhage. Patrimonium" (afdeeling Vlissingen) betuigt instemming met strekking der motie." Bij beschikking van den minister van marine, dd. 18 Februari 1895, werden toegekend de zilveren medaille voor trouwen en eerlijken dienst aan den matroos le kl., gedetacheerd aan boord van het trans- portvaaituig CoertzenJ. Vreijke en de bronzen medaille voor trouwen en eerlijken dienst aan den vuurstoker der 2e kl. P. J. F. Leenhouts en aan de matrozen le kl. A. de Kan en P. Everse, mede als zoodanig aan voornoemden bodem gedetacheerd. Deze eereieekens werden heden morgen ten bureele van den inspecteur over het Nederlandsche loodswezen, alhier, met eene toepasselijke toespraak aan de be kroonden onder dankbetuiging hunner zijds uitgereikt. De van hunne detacheering bij het West- Indisch leger teruggekeerde le luits. A. F. Sutherland en L. Levinson zijn ingedeeld bij het 3e regiment inf. aan hen is twee maanden verlof verleend. Men deelt ons welwillend mede Zaterdag- en Zondagavond had voor de leden van de Werklieden vereeniging de Schelde", alhier, eene tooneeluitvoe- ring plaats, waartoe ook de vrouwen en meisjes der leden vrijen toegang hadden Opgevoerd werd op beide avonden het blijspel Janus Tulp van Justus van Mau- rik. Dat de leden zich kostelijk vermaak ten, bleek wel bij het einde van ieder bedrijf, daar aan de toejuichingen bijna geen einde kwam. Janus Tulp en Barend, zijn knecht, waren dan ook eenig in hun spel, terwijl zij door Tante Betje en Marie flink ter zijde werden gestaan. Een woord van lof aan al de leden van het tooneel is zeker hier niet misplaatst. Beide feest avonden werden door een geanimeerd bal besloten. De gewone maandelijksche vergadering, die Zondag ten 12 ure plaats had, droeg ook een eenigszins feestelijk karakter. Aan drie leden van het bestuur werd in de pauze een zilveren medaille uitgereikt. De heeren Geelhoed, Gorveleijn en van Aartsen hadden nl. 5 achtereenvolgende jaren zitting in het bestuur, en dit feit zelfde uitwerking op mij als de komst mijner familie bij mij aan huis. Een overstelping van blijde gewaarwordin gen 1 Een van die onverwachte oasen, die de mensch in het leven ontdekt even als de reiziger ze ontdekt in de woestijn. Veelzijdig is de liefde tusschen bloed verwanten, ze geeft steeds een nieuwen, troostrijken indruk, en is toch altijd de zelfde, die zich dagelijks herhaalt. Te midden der omhelzingen en blijde uit roepen, bespeurde mijn moeder den armen stakker, die met gebogen rug op deD drempel stoud, beladen met den zwaren koffer. «Zet dien hier neer", zeide mijne moederdaarop, zich tot mij keerende, voegde zij er lachend bij »De koffer is èf leeg, óf ge brengt mij, weet ik wat, uit uw huis meê I" Later voerde mijn moeder mij naar mijne vroegere kamer, die ik volkomen in gereedheid gebracht vond voor twee personen. Maar u verwachtte mij toch niet meenden de leden dat niet onopgemerkt mocht voorbijgaan. Met een toepasselijk woord van het lid Mink werden hun de medailles overhandigd, waarbij het muziekgezelschap «Ons Genoegen", dat voor die gelegenheid was uitgenoodigd en zich dan ook dadelijk belangeloos be schikbaar stelde, zich deed hooren. Ook werd door den voorzitter met eenige ge paste bewoordingen aan het eerelid, den heer Florschutz, de aan het eerelidmaat schap verbonden insigne op de borst gehecht. Na nog een woord van dank gezegd te hebben aan de leden van het muziek gezelschap werd de vergadering door den president, den heer Geelhoed, gesloten en verlieten de leden onder de tonen van een opwekkend marschje de zaal van den heer Stofkoper, waar een en ander had plaats gehad. Door den heer P. G. Jobse is voor rekening der heeren Gebroeders Van Wely, sigarenfabrikanten te Roosendaal, (zie achterstaande advertentie) Zaterdag een sigarendepót tégenover het nieuw gebouwde havenstation geopend. De etalage van den winkel doet het schoon gebouwtje, dat in renaissance stijl naar teekening van den architect A. J. de Bruijn van Roosendaal is opgetrokken, en dat geheel aan de gestelde eischen beantwoordt, nog meer uitkomen. De geheele bouw geeft blijken van de kundigheid des bouwmeesters, die reke ning heeft gehouden met de eischen des tijds. Een woord van lof komt onzen stad genoot, den heer J. Loois, timmerman en aannemer, alhier, toe, voor zijne vlugge en accurate aflevering. Wij wenscben der onderneming van den heer Jobse alle succes toe, overtuigd als wij zijn dat hij zich beijveren zal zijne clientèle door goede waar te vol doen. Zatermiddag is de sleepboot Novelty begonnen het ijs in het kanaal van Zuid- Beveland te breken, liet gaat echter lang zaam, daar het ijs tamelijk dik is. De vaartuigen, welke in dat kanaal overwin terd hebben, lagen Zaterdag nog door het ijs ingesloten Mr J. D. Veegens, lid van de Tweede Kamer, heeft een artikelgetiteld Parlementaire Windstilte" in de Vragen des Tijds geplaatst, waarin hij wijst op den slakkengang der parlementaire werk zaamheden onder dit ministerie. Met de volgende opmerkenswaardige woorden, besluit hij zijne beschouwing Het is te hopen dat de uitvoering van het ministrieel programma thans spoedig door daden blijke. De stilstand op wetgevend gebied heeft toch inder daad het zenith bereikt. Een zoo ongun stige politieke toestand als de tegenwoor dige, waarin nagenoeg elke hervorming sprak ik verrast. »lk verwachtte u den een of anderen dag, en gewoonlijk worden de kamers in orde gemaakt vóór de komst der gasten." Met innige aandoening keek ik de kamer rond. \De dagen mijner kindsheid en mijner prille jeugd kwamen mij voor den geest. Ik wierp een blik in den ouden spiegel, die mijn kinderlijken lach had beantwoord en waarin ik mij als bruid had gespiegeld, en ik kon niet nalaten een vergelijking te maken tusschen mijne tengere gestalte van toenmaals en mijn deftig voorkomen van heden. «Mevrouw Francis", stamelde ik over gelukkig, en maakte een buiging. Daar op keerde ik mij om en wierp mij in de armen mijner moeder. Mama, denk eens aan I als ik weer bij u zal komen, dan zal ik hier voor dezen spiegel een kindje laten dansen." De kamenier kwam binnen om den koffer uit te pakken. Een, twee, drie ja ponnen wordt afgewezen op den enkelen grond, dat zij aan eenige van de heterogene groepen der ministrieele meerderheid zou mishagen, werd hier te lande nog niet beleefd. Zulk een toestand zou, werd hij langer bestendigd dan volstrekt noodig is, de ontevredenheid der natie met den gang van zaken tot eene hoogte doen stijgen, die ons staatsleven ernstig zou bedreigen". De heer "Veegens wijt de schuld van dezen critieken toestand toe aan de staats lieden, die de poging der vorige regeering tot regeling van het kiesrecht hebben verijdeld. Wat de heer Veegens ons mededeelt, moet niemand verwonderen. Toen de tegenwoordige Kamer optrad, wist men dat geen vruchtbare arbeid van haar te verwachten was. De regeering kon, wel is waar, op eene aanzienlijke meerder heid van geestverwanten wijzen, maar moest ook tevens ervaren dat zij alleen op 't gebied van 't kiesrecht op deze meerder heid rekenen kon. Dit is reeds genoegzaam bij de behandeling van sommige ontwer pen gebleken, en al moge het ministerie op tal van bekwame mannen bogen, het is het ook niet gegeven met eene ver deelde meerderheid veel goeds tot stand te brengen, 't Is treurig dat al het ka baal, dat gemaakt is om tegenstanders van het uitgebreid kiesrecht eene meer derheid in het hoogste wetgevend lichaam des lands te bezorgen, uit moet loopen op een remmen der parlementaire staats machine. Door een //.abonné' wordt in het N. v. d. D. opgemerkt dat wel met juist heid wordt geconstateerd, dat sedert de invoering der drankwet eenige honderden herbergen zijn opgeruimd, doch daarbij over het hoofd wordt gezien, dat duizen den bierhuizen zijn opgericht, waar zon der vergunning sterke drank wordt ge schonken. Dat er eene vermindering in het verbruik van sterken drank door de drankwet is ontstaan, is, helaas, niet te constateerenintegeudeel blijkt uit statistieke opgaven dat het verbruik sedert 1886 in vijf provinciën nog is gestegen. De abonné" veronderstelt echter, dat wanneer ieder herbergier, tapper, bier huishouder,of onder welke benaming ook, iemand, die zijn huis voor het publiek openstelde tot het verkrijgbaar stellen van drauk, een vergunningsrecht moest betalen van 25 als minimum, duizend tallen van kleine bierhuizen zouden op ruimen. In het eindverslag over de Geweren- wet wordt meegedeeld, dat de meerder heid der commissie van rapporteurs de openbare beraadslaging voldoende voor bereid acht., maar de minderheid van oordeel is, dat de zaak nog niet voldoeu- de is onderzocht en toegelicht, met name ten aanzien van het stelsel en het kaliber, alsmede van de duurzaamheid van het «En die ge aan hebt maakt viey sprak mijn moeder met een ietwat on deugend glimlachje Mantels, sjaals, half hooge laarzen, doosjes, hemden, onderrokken, corsetten «En dan?" ging" mama voort op denzelfden toon.uHoeveel dagen blijft ge, Margherita Dit zeggende trok zij mij naast zich in de vensterbank. Drie dagen, mama. Francis kan niet langer verlof krijgen." Hoe gaarne wilde ik dat het veertien, ja dertig dagen waren, lieve Margherita 1 Maar dau nog zou ik tot u zeggen Waartoe zooveel goed meegenomen?" Dat is waar", antwoordde ik. «Wanneer een vrouw haar huis voor korten tijd verlaat, neemt zij zoo min mogelijk uit haar kasten en uit haar kleedkamer mede dat geeft maar be slommering, en omslag dat tot niets nut is. Wij spraken er verleden reeds samen over, wat dunkt u?" «Het is zoo," Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1