VIiISSI\GS('UE COURANT. endijk 100. -ö ssekrijiMerij ;e Walstr. 1.166. Vlissinpn istmeisje. lijke Dienstbode No. 26. Vrijdag 1 Maart 1895. 33'e Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. IN-FABRIKANTEN, ƒ20.p.m. gp 1 - 25.e J" -25.— irts - 30.— -30.— >olsky - 40.c - 40.— m Vinos-50— I - 60.— c E ZOOM," [rivier „de Zoom." BGEN-OP-EOOM IPGIDAMi WASSCIIIIV. VERTROFFEN, en per abonnement. enz. worden op aan i s verstrekt bij den nde. P. J. ASSELBERGS C*. .rgarine, geen koek, geen kaas, geen eieren, ets Cadeau •ijzen an fijne kwaliteiten. rersch verkrijgbaar bij lmargarine a 40 ct. p. pd. margarine a 30 or zuinige ars a 25 •garine a 20 its voor elkeen, van een der rrieken hier te lande. voldoet aan de strengste mak, fatsoenlijke T G A.N GE Fi en. Adres Lange Groene- nette WASCHVROUW van ruim Bleekveld oge of natte WASCH. 66, Oude Vliss. -weg. nd gevraagd een flink n uitgever dezer courant. ;n 1 April a. s. Badhuis- T li 1 lil I E Al T. ingen en Middelburg v r >n Remise: vm. 4 6(1 (allecu op ZeilmtirH8,—, 9.80. II.—, 2.45. 3.80, 4.16, 5—, 6.65, 10.15. ïrg Naar Zóilmarkt V!Using en p werkdagen.) 6.30, 8 46, I" lö( 260, 8.85,4.20, 5.1)5,6.—' 10,20. .1.—. 5 3 1 £2 g J j-v: - O cS wS H S BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prga per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlieaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groot.e letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de flrma Q-. L. DAUBE Co., te Parijs, Verschijnt Wümsdag», B&oncüerdng- en Zaterdagavo Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden, OPENBARE VERGADERING VAN DRN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Zaterdag 2 Maait 1895, des namiddags ten 2Vs uur. a. Mededeelingen. 5. Behandeling van ingekomen stukken. c. Benoeming van een onderwijzer aan school C. d. Voorstellen. 1. Tot onderhandschen verkoop van eenige perceelen gemeentegrond. 2. Tot het geven van vergunning aan de Maatsch. tot Exploitatie van gronden tot het afstaan van duingrond aan A. J. Laernoes, 3. Tot 6e wijziging der gemeente-be grooting voor 1894. 4. Tot le wijziging der gemeente-be grooting voor 1895. Vlissingen, 28 Februari. Gisteren avond hadden wij het voor recht kennis te maken met de zooge naamde Royal Hand-Bell-Ringers." Dat men met ware artisten te doen heeft, bewees reeds de uitvoering van het le nummer op het programmaMarscb uit Norma." De vaardigheid van het vijftal beeren, om met een aantal van 131 handschellen zoo te manoeuvreeren dat men waant een volledig orkest te hooren, ia inderdaad bewonderenswaardig. De muziek zelve is zeer melodieus, zuiver in hooge mate,vooral bleek dat in no 9» Ga votte—herinneringen uit Elsinore", maar schijnt zich echter voor sommige stukken niet te eigenen, o. a. voor die van het bekende Intermezzo uit «Cavalleria Rusti- cana", dat vrij schraal klonk Zeer schoon klonk daartegen: «Little fisher maiden", bij ons beter bekend alsDie kleine Fischerin". Over het geheel genomen, is het een muziek, waaraan al het scherpe en dreunende, dat aan klokken eigen is, geheel ontbreekt en liefelijkheid en zui verheid van toon gehandhaafd worden. Veel opgang maakte ook de heer Duncan S. Miller, die met eenige opge- F E U f! L L t T Naar het Italiaanseh door H. C. 44.) Daar waren acht banknoten elk van 100 franken Hoe die te verdeelen? Ik kon er toch niet een doorscheuren Zou het niet beter zijn 200 franken te leenen aan mevrouw X die het op alle manieren best gebruiken kon. Voor mij kwam het toch hetzelfde uitover een paar weken zouden de twee banknoten van honderd bij hunne kameraden rusten. Ik nam twee bankjes, borg het overige weer in de portefeuille en legde den sleutel van de schrijftafel op de gewone plaats. hangen trossen met sledebelletjes een sledevaart in Canada voorstelde en met zijn vroolijk en melodieus gerinkel het publiek onder de illusie bracht als of het zelve zulk een tochtje medemaakte. Gezongen is er niet, zooals het pro gramma aanwees, en evenzoo werden vele nummers weggelaten. Eene verontschul diging hiervoor is echter te vinden in de laie aankomst der klokken, die nog allen, toen de voorstelling reeds moest begonnen zijn, op het tooneel moesten gerangschikt wordeneen werkje dat nog al wat tijd in beslag nam. Het talrijke publiek luisterde met de grootste aandacht toe, en het krachtige applaudissement na de uitvoering van elk stuk bewees hoezeer deze soort van muziek in den smaak viel. Een minder aangenamen indruk zullen de Bellringers" wel achtergelaten heb ben bij de jeugd van Vlissingeo, die gisterenmiddag, ten getale van bijna 400, te vergeefs wachtten op de beloofde kiu- deruitvoering, welke zou plaats hebben te vier uur, daarna op vijf uur werd gesteld en 'ten slotte geheel wegbleef. De tolk van bet gezelschap gaf als oor zaak hiervan op dat er een misverstand had plaats gehad, waaraan echter niemand de schuld had, en dat het den heeren Bellringers" ten zeerste speet dat zij de Vlissingsche jeugd geene an dere uitvoering konden beloven, daar zij den volgenden dag te Londen eene uit voering moesten geven. Met den trein van 11.10 arriveerden Dinsdag avond alhier uit Keulen een 17-tal Trappisten, die met het stoomschip Prins Hendrik der maatsch. „Zeeland" naar Londen reisden om morgen van daar met het stoomschip Harlech Cattle der Castle-lijn naar Zuid-Afrika te vertrek ken. Ook aan ijzeren zeilschepen, met een maximum-diepgang van 20 voet, maar geassisteerd door een sleepboot, is het thans vergund naar Antwerpen op te varen. De stoomboot Annie, varende van Vlissingen—MiddelburgGouda naar Amsterdam zal waarschijnlijk de volgende week Woensdag den dienst kunnen her vatten, zoomede de vrachtgoederenbooten Valk III en III. Dit was de eerste maal dat ik een daad bedreef buiten weten van Francis om hoewel ik overtuigd was van het verdienstelijke mijner handeling, gevoelde ik toch eene zekere misnoegdheid in mijn binnenste. Ik drong mij zelve op, dat goede werken in stilte verricht moe ten worden, dat de linkerhand niet weten moet wat de rechter doet, dat mijne edelmoedigheid sterk in waarde vermin derde wanneer ik die aan een derde bekend maakte en ten laatste, zoo sprak ik in mij zelve, waartoe F'rancis gewaarschuwd voor wat er voorgevallen was, daar binnen weinige dagen alle dingen weer bij bet oude zouden zijn In mijne hoedanigheid van vrouw des buizes moest ik mij gewennen mijne be langen zelve te behartigen. Mevrouw X liet niet na om 10 uur te ko men. Zij ontving uit mijne handen twee honderd franken in plaats van honderd vijftig en verzekerde mij op nieuw van de terugbetaling over twee weken. De treffende dankbetuigingen der uitstekende Men schrijft ons uit Middelburg: Het bestuur van den Chr. Volksbond ontving nog eiken dag giften voor de afdeeling Werkverschaffiug." Sedert het verzoek, aan de ingezetenen gericht om financieelen steun, de vorige week ge daan, is nu reeds ongeveerƒ800 ontvangen. Het geschenk, dat door 358 inge zetenen aan den heer rar. G. N. de Stoppelaar zal worden aangeboden bij gelegenheid van zijn 70sten jaardag, be staat uit een medaille in goud, zilver en brons, waarop aan de voorzijde bet portret van den beer de Stoppelaar komt te staan en op de keerzijde Middelburg's in gezetenen, aan mr, G. N. de Stoppelaar, 27 Februari 18251895." Hierbij zal hem bet stempel mede worden aange boden, benevens een album op standaard, bevattende de namen der 358 schenkers. Nog zeer vele blijken van belangstelling vielen den jubilaris ten deel, waaruit ten duidelijkste bleek boe de heer de Stop pelaar hier ter stede geacht en bemind wordt. In de Langedelft, van af de Markt tot de Segeerstraat, waren bijna huis aan huis de vlaggen uitgestoken. Des avonds werd den jubilaris door het muziekkorps der dd. schutterij eene serenade met fakkeloptocht gebracht, waarbij een onafzienbare menscbenmassa tegenwoordig was. Naar wij vernemen, zal de alhier te houden Zeeuwsche poppententoonstel- ling vijf dagen duren en in bet Schutters hof worden gehouden. Verder vernemen wij dat de inzendingen bijzonder groot zullen zijn en de verwachting van velen overtreffen. Aan de Rijkskweekschool voor onder wijzers te Middelburg zullen met Mei weer 20 kweekelingen geplaatst kunnen worden. Reeds Donderdag 7 Maart zal door het polderbestuur van Walcheren worden overgegaan tot de aanbesteding der her stelling van de duinvoetsverdediging te Domburg. (Raming ruim 31.000.) Hier door zal meuig arbeider te Domburg in staat worden gesteld om met sjouwen of iets dergelijks eenigen tijd zijn brood te kunnen verdienen. Het is gebleken dat van de oester broedpannen te Wemeldinge door den vrouw zal ik hier niet herhalen. Voor mij, die weldra moeder zou worden, wa ren de tranen eener moeder, het on schuldige vijftal schepseltjes, die vurig voor mij bidden zouden, zulke aangrij pende tafereeleu dat ik hun al het geld uit mijn beurs eu mijn hart daarbij zou weggeschonken hebben. De dagen ver liepen. De regeling van de zaken van mevrouw X was in haar vrien delijk voorkomen te bespeuren zij hield niet op mij telkens te herhalen dat haar broeder op het punt stond van te komen. Ik dacht er zelfs niet meer aanik was zóó gerust alsof ik de twee honderd franken reeds in mijn hand gesloten hield. Toen de veertiende dag verstreken was daar kwam mevrouw X Dat wist ik wel dat zij zou komeu. Zij treedt binnen en haalt uit haar zak een brief. Een brief van haar broeder die zijn bezoek een paar dagen uitstelt. Me vrouw X was volslagen wan hopend. In tegenoverstelling daarvan was ik geweldigen druk der ijsschotsen 20 k. 25 p.ct. geheel is vermorseld. Benoemd tot notaris te Hontenisse, de heer E. B. Dumoleyn, candidaat-notaris te Hulst. Geslaagd voor het examen klerk-tele grafist 3e klasse bij de staatsspoorwegen: de beeren II. Heykamp, te Grijpskerke en G. A. Tydemari, te Middelburg. De opmerking is reeds meermalen ge maakt dat van een sterk verlangen naar liet bezit van het kiesrecht bij hen, die er tot nog toe van verstoken zijn, niet vele sporen aanwezig zijn. Integendeel blijkt uit de kalmte, die door ons volk tot nog toe aan den dag gelegd wordt, niet dat het voorrecht om zijn stem te mogen uitbrengen, om als staatsburger te worden medegeteld, om ook voor zijn deel tot de oplossing der sociale vraag stukken mede te werken, zeer velen warm maakt. Maar ook hij hen, wien het vergund is hunne stem uit te brengen, heerscht eene laakbare onverschilligheid. Een voorbeeld daarvan is dat op vele plaatsen het aanial der lodgers, die zich aanmel den om op de kiezerslijsten geplaatst te worden, steeds dalende is, en dat in de hoofdstad des lands, waar men opper vlakkig zou zeggen dat het intellect zijn zetel heeft opgeslagen, bij de verkiezin gen naar aanleiding van de jongste Kamerontbinding van elke 23 kiezers slechts 31 opkwamen. Bij de verkie zingen voor den gemeenteraad is het, als geene persoonlijke belangen op het spel staan, in den regel niet veel beter. En toch, zegt het N. v. d. Dgeheel afgescheiden van de vraag, hoe ruim het kiesrecht wel dient te wezen, moet dat zwakke gevoel voor den burgerplicht toch worden gelaakt. Onze teederste belangen en die van onze kinderen zijn gemoeid met de richting, waarin het land wordt bestuurd. Den Staat ont moeten wij op al onze wegen, ja, geen voetstap kunnen wij doen zonder met hem in aanraking te komen. Orde, vrij heid, recht, de Staat heeft over deze goederen, waarmee de beschaving zoo nauw samenhangt, te waken. Wie, den kende aan den Staat en zoo zijn er duizenden alleen denkt aau een leger soldaten, weet niet wat de Staat is. Wie beleefd genoeg om dit bericht met de grootste kalmte op te nemen. Een dag meer of minder deed er niets toe. Ik stelde een verheven vertrouwen in haar I Zalig zijn de armen van geest" heeft de Heer gezegd Nog een paar dagen ver liepen, en op een goeden dag kwam Francis thuis op een voor hem ongewoon uur. Hij kwam haastig binnenloopen, glimlachend, opgewekt «Wat voor nieuws?" vroeg ik. «Ik heb een dwaasheid begaan, Mar- gherita houd mij maar voor een gek.1' «Vertel, Francis; dat zal wel een aardige gekheid wezen, deuk ik." «Ge moet weten dat er een plan be staat tot onderneming van een werk, op twee kilometers afstands van de stad." «O dat is goed." «Stel u voor! wat een uitgave ik ge daan heb." «Een paard 1" riep ik lachend. "Ja, paard en rijtuig bij mekaar. Wat een genot, het een zoowel als het ander; en vooral daar ik het goedkoop gekre-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1