VLISSIMSCBE COURANT, IS. No. 22. Woensdag 20 Februari 1895. 335te Jaargang. B i n n e n 1 a n d. J. Tellemau, jm. 25 jd. 21 j. C. Baart, geb de Vos, ielaar, geb. Rashorn, z. nge, geb. van der Have, ider, geb. Contant, d. eb. D&nneel, z. R. A. -egein, d. C. Pyliser, 5, z H. Kulk, geb. A rents, geb. Hubrecbtse, eijdens, geb. van Waas, loitering, geb. Lako, z. D. B. Bijleveld, man eter, 53 j. H. Klaasse, Kervink, 73 j F. J. tv. H. L. Stasse, man it, 66 j. K. de Rijcke, Langejau, 55 j M. an K. de Jager, 75 j. an van M. Brouwer, 78 an, wed. van J. Jonk- TIJOINQEN. choeuer 0vraDs Naerebout" rertrok aar Helleroetalai» met goederen Marine aldaar. TBERICHTEN. ingen, 15 Febr. 0 a fl.25 per Kilogram, jer 104 stuks. U R E A U Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN HE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eti groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Oiusdag», Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Belgié, Duiteohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. IJS. I. In onzen tijd is op menig gebied groote vooruitgang te bespeuren, omdat men den ouden sleur heeft losgelaten en ruimte laat aan een grondig, niet door allerlei bijzaken beneveld oordeel. Het onderwijs in zijn tegenwoordigen vorm draagt daarvan de gezegende sporen. Het africhten, bet machinaal van buiten leeren is nu geworden eeue verstande lijke ontwikkeling der geestvermogens, maar toch is het nog niet alles, zooals 't behoort te zijn. Het leerboek behoudt nog een te groote plaats bij het onder wijs, zoodat de grootste inspanning van den onderwijzer gevergd wordt om den leerling bezig te houden en diens aan dacht te boeien tot de lessen zijn afge- loopen. Zie maar eeus, hoe dol en uit gelaten de jeugd uit de school giert en zwiert en hoe kalm en ingetogen zij dwe.ii heil'gen Hallen binnentreedt. Het bewijst dat het onderwijs, hoe uitstekend ook, toch dwang blijft voor de leer lingen en het lange stilzitten hun een straf is. De jeugd met haar snel opbruisend bloed verlangt afwisselingvan daar dat ook bij het ouderwijs de methode der aanschouwing zulke goede resultaten oplevert. Reeds bracht de beroemde Commenius, uit het kleine Naarden af komstig, twee eeuwen geleden dit begin sel in zijne opvoedkundige werken ter sprake. Hij leerde dat aanschouwing van alle onderwijs de grondslag moest zijn, hij was de vader van het aau- schouwingsonderwijs. Zijne denkbeelden vonden echter bij de onderwijzers van dien tijd met hun zeer beperkte ontwik keling en de daaraan geëvenredigde ont wikkeling van de menschen uit dien tijd niet deu vereischten steun. Pestalozzi, de bekende Zwitsersche op voedkundige,was daarentegen gelukkiger. Aan hem hebben wij het te danken dat de kindevenals zij thans voor het eerst de school bezoeken, niet dadelijk met de voor hen zoo vervelende letters worden gemarteld, maar prenten en af beeldingen, voorwerpen der omgeving, de punten van aanvarig bij het onder wijs aangeven en dat begrippen op het FlUtlilTQU. Naar het Italiaanseh door H. C. 40.) Ik liet nooit toe dat overschotten van lijnwaad, mousselien enz. enz. door el kander gegooid werden met het gestreken goed dat uit de wasch kwam dat het aardewerk, voor dagelijksch gebruik be- noodigd, geborgen werd bij bet servies dat bij enkele gelegenheden werd ge bruikt dat kleereu op den kapstok bleven hangenlappen, of prullen in kasten en in hoeken gesmeten werden, of dingen door elkander gehaspeld in de afzonderlijk bestemde bergplaatsen. Ik vond bet zulk een groot gemak om, gebied van rekenkunde, wiskunde, aard rijkskunde, natuurwetenschap enz. thans reeds zooveel mogelijk laDgs den weg der aanschouwing worden toegepast. Dat de kinderen thans zooveel spoediger leeren lezen, danken wij aan zijn stelsel. Van dit beginsel der aanschouwing is de handenarbeid, of mee een vreemd woord slöjd genoemd, de noodzakelijke consequentie. Voor het kind toch is de aanschouwing niet genoeg, het wil zelf handelend optreden, het wil ook zich zelf overtuigen. Pestalozzi bewandelde den weg tot deze consequentie niet, zijn leerling Fröbel sloeg dezen het eerst in. Hij was de eerste, die in zijn bewegings- en andere spelen geleerd heeft, hoe men het kind door iets te laten doen, ver vaardigen, maken, brengt tot de keunis van velerlei zakenhij wil de eeuwen oude waarheid ook bij het onderwijs in toepassing breDgen dat zel/ervaring, of wat wij in het dagelijksch leven gewoon zijn de praktijk te noemen, de beste bron is van kennis en ontwikkeling Hij werkte echter zijn systeem slechts voor zeer jeugdige kindereu uit. Zijn werk is verder voortgezet door voorstanders van den handenarbeid, die het ook op oudere kinderen willen toe passen. Zij redeneeren aldus: sGe wilt bv. uwe kinderen de eigenschappen van een kubus leeren, welnu, laat ze dan zulk een voorwerp van karton of bordpapier maken, en, terwijl gij dat laat doen, maak ze dan tevens op merkzaam op de eigenschappen daarvan Deze voorstanders willen het beginsel van zelfervaring toepassen op alle leer vakken, die er voor geschikt zijn. Dit is de kern van het slöjd onderricht. En nu willen zij dat uren zitten op de schoolbanken, waarbij het kind niet al tijd vau harte luistert en oplet, afwisse len en aanvullen met een les in handen arbeid, die meer in overeenstemming is met huu natuur. De ondervinding leert dat menig leerling, die op school moet berispt worden om zijne onoplettendheid en met zielsverlangen uitziet naar bet uur, dat de schooldeur zich achter hem sluit, eeu geheel andere knaap wordt, als men hem bezig ziet aau zijn school- werkbank, waar hij het eeu of auder voorwerp vervaardigt. in geval van nood, in het donker te kunnen vinden wat men op het oogen- blik noodig had en zoo verstandig vond ik daarenboven den stelregel mijner moe der, menigmaal door haar uitgesproken, ora nimmer tot den volgenden dag uit te stellen wat men heden doen kan. Na latigheid leidt tot wanorde, tot slordig heid en tot een wissen ondergang- De onwillige keukenmeid was vervan gen door eene bedaarde keukenmeid. Eiken ochtend gaf Francis mij wat geld, en eiken avond rekende ik nauw keurig met hem af, het boekje der dage- lijksche uitgaven daarbij overleggende. Voor de uitgaven voor mijn toilet (waarover ik mij tot nu toe natuurlijk nimmer had bekommerd) had Francis een maandelijksche som bepaald naar evenredigheid van hetgeen ik ten huwelijk meegekregen had. Francis was een man die zeer een voudig was in zijne gewoonten wiens tehuis en wiens beroep hem zeer lief waren,geen bezoeker van sociëteit of speel» Vlissingen, 19 Februari. Zondag morgen voer na het vertrek van de dagboot te eeu uur, het stoom schip der Maatschappij „Zeeland", Prin ses Elisabethwaarop aan de Pier te Queenboro brand had plaats gehad en dat daar een voorloopige reparatie had ondergaan, de buitenhaven binnen. Uit wendig was van den brand aan het schip weinig te bespeuren, behalve dat aan het voorschip van enkele platen de verf ge bladderd was. Tusscheudeks is echter de schade, door de vlammen veroorzaakt, aanzienlijk. Het volkslogies is geheel uitgebrand met een gedeelte van den salon 2e klasse. Het voordek van het schip heeft ook veel geleden door de vlammen, die er van on der tegen speelden. De Elisabeth zal re paratie ondergaan aan de werf der Schelde." Naar wij vernemen, wordt de schade op ruim f 15000 begroot en zal de reparatie vermoedelijk 4 weken duren Aan boord bevonden zich ook de beide lijken van de bij den brand omgekomenen J. Sweres en S. Geluk. Het lijk van Geluk werd nog den zelfden middag aan boord gebracht en per trein van 6 uur 's avonds naar Elle- woutsdijk opgezondeu, de woonplaats van den overledeue. Dat van Sweres werd Maandag te één ure alhier teraarde besteld op de stedelijke begraafplaats. Het werd gevolgd door den commandant, den heer Buskopden len machinist eD den len officier van genoemd stoom schip. Wij vernemen nader dat de in het gasthuis ter verpleging opgenomen ma troos Van de Berg vrij gevaarlijk gewond is. Zijn toestand moet echter niet hope loos zijn. De jongeu, die door het om vallen van zijne lamp de vermoedelijke oorzaak van den brand was, moet ook ongesteld zijn. In het R. Nwsbl. komt een bericht voor, hetwelk ook door andere bladen is overgenomen en een relaas bevat van de verschillende werken, onderbanden aan de Maatsch. de Schelde alhier. In dit bericht wordt medegedeeld dat boven genoemde Maatscb. overstelpt is met werk. zaal, en die nimmer een oogenblik leegen tijd vond om een koffiehuis of een ver gadering, wat dan ook, binnen te loopen. Hij was zeer gesteld op eene goede kleeding, maar zonder praal of vertoouing. Hij rookte veel, en betuigde somtijds wijsgeerig zijn spijt over de eenige ver kwisting die bij zich zeiven veroorloofde Ik bepraatte hem zich daarover niet bezorgd te maken. Wat hij gaarne zou gehad hebben, ja, zelfs met verlangen naar uitzag, dat was een paard. Ik lachte. Een paard »En waarom neemt ge geen paard? wie verbiedt het u Het paard vereischt noodwendig een wagentje »En waarom neemt ge geen wagentje? dan kunnen wij gaan toeren." Wacht!" antwoordde Francis. »Als de gelegenheid zich ooit voordoet dat ik eene betrekking buiten de stad krijg, dan doe ik het netjes, hoordan koop ik een paard en een rijtuig. Ben je nu tevreden, Margherita Waarheid is, zoo vernamen wij onlangs, dat er wel goed en flink werk is, ook voor de toekomst, maar dat van eene ov erstelping hoegenaamd geen sprake is. Bovendien is het bericht ook onjuist. Van een voorzien van nieuwe ketels aan het onlangs hier gekomen stoomschip Drenthe is geen sprake, evenmin van het vervaardigen van een duizeudtal vlampijpen voor Koloniën. Wij moeten hiervan melding maken, vooral met het oog op de onwaarheid van het een en ander, maar ook om werklieden, die op dergelijke berichten afkomen, voor teleurstelling te vrijwaren. De scheepvaart naar Antwerpen is gisteren ten gevolge van den ingetreden dooi weder geheel vrij Het drijfijs is aanzienlijk verminderd. In een der Hollandsche bladen lazen wij het volgende: »l)e vaart van Vlis singen naar Antwerpen is tijdelijk ge stremd. Daarentegen zijn èo hetAmster- damsche Noordzeekauaal èn de Rotter- damsche Waterweg tot dusver open gebleven voor de scheepvaart." Het bericht zou vollediger geweest zijn indien er bij gevoegd was dat de vaart van Vlissingen naar zee geen oogenblik gestremd is geweest en hier voor geen ijsbrekers, zooals in het kanaal van IJmuiden, noodig waren. De penuyboot heeft den dienst tus- schen de stad en de haven gisteren weer kunnen hervatten. Men meldt ons dat door den aanne mer Bakker, alhier, aan het begin van deu Nieuwen Vlissingschen weg onder Middelburg (gemeente Koudekerke) een 40-tal arbeiderswoningen zullen worden gebouwd. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand Januari jl. G. Lantzaat, AmsterdamW, J. Peeman, Rotterdam. Gisteren werd op de werf »de Volhar ding" van de heeren Den Bouwmeester Borsius Van der Leije, te Middelburg, met den bouw van een ijzeren Rijnschip, genaamd Paulina Juliana^ groot 80 last, Ik omhelsde hem hoogst voldaan. Bij het paard zal een staljongen noo dig wezen bZeker! En om voor hem plaats te maken zal ik de tweede meid afschaffen." Ditmaal was het Francis die mij om- helsde. sDat zal ik nooit toestaan." b Dat zult ge wel. I e tweede meid zou menigmaal niets uit te voeren heb ben, zoo ik niet het een of ander werk voor haar bedacht." En het was waar. Om haar niet wer keloos voor mij te zien, liet ik haar met zeer grove breipennen lappen van zachte wol breien, met een recht puntje rondom bewerkt, die uitmuntend geschikt waren om het huisraad, het porselein, en de spiegels af te stoffen. Ik had ze zien ge bruiken door mama en ik nam ze ook in gebruik, en liet ze naar mijn goedvinden boorden met rood of lichtblauw band, wat ze er elegant deed uitzieu. Het was in Augustus. De sterke

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1