VLISSINGSCBE COHABIT. IJl 11; IS. N HUIS N HUIS zijn gekomen! jff No< 20> Vrijdag 15 Februari 1895. 33ate Jaargang. HOP SMU6D, E KOOP ST! LEEST! jnen en Comai Ldermeisje, dermeisje. Binnenland. tij W. P, VAH DEN ABEEL!,' voorheen C. Bruaan, jen Kleinhandel in Wijn J| rd, Walstraat I. 171. q stand. Adres: onder le(9 IT's Boekhandel. :n Tuin. Brieven fr. let! dezer Courant. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlisaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Znterdagai'oud. Abonnementen voor Belgie, DuitscLland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. q RookworstRoot o spek, Kluiven, Hat tukjes Rookvleesch Heden ontvangen Gt opelen, Peren, Pruimen e', bij IET. LOOIS. Geregelde aanvoer igelseke en Duitsc ;n KACHELKOLEN, bem 'HRAC1ET NOOTSKOLE5 achels. f- WBAl'T k hoest, neemt de BALSEM u H. VAN AKEN, Apotht a e t e, oud-leerling van he Gent. Deze pillen genezei jd alle Borstziekten, zooalj tsteking der Luchtpijpei enz. Zij geven rust en hei slaap van hen, die het be in en 's nachts veel moete Dne krachtdadige en goed bestadigd door duizend van genezene personct oos 0.62, franco per pos :gen opzending van 14 post ijf centen. Eiscbt het hamj n band, die rond bet doosi H. VAN AKEN. It i P. VISSER en zeer billijk van prijs. HANDEL IN Scherminkelstraat E. courant. .VAN RAALTE verlang! id huishouden bebulpzaani aatsing gezocht voor eet 15 jaar. Franco brieven lu dezer courant. Vlissingen, 14 Februari. Naar wij vernemen, zal door de stoom vaartmaatschappij Nederland" aan de Koninklijke maatschappij De Schelde", alhier, den bouw worden opgedragen van een nieuwe groote mailstoomer voor den dienst AmsterdamJava. Met leedwezen zullen zeker velen de tijding vernomen hebben van het over lijden van den heer H. L Stasse, in leven kommandant bij de stoomvaart-maatsch. «Zeeland." De overledene was ridder der «Eikenkroon" en van den «Rooden Adelaar van Pruisen." De Maatschappij «Zeeland" verliest in hem een gezag voerder, die de kunst verstond het den passagiers aan boord aangenaam te ma ken. Vele cadeaux getuigden van de sympathie, die zij hem toedroegen. Sedert Maandag is de vaart op Ant werpen verboden voor schepeD, die van dokken daar moeten gebruik maken. Dinsdag avond kwam het stoom schip Eduard Bóhlen op de reede om zijne passagiers aan wal te zetten. Ouder dezen bevond zich ook de heer Walis, gouverneur-generaal van den Kongo-Staat. Van het gebouw der Belgische loodsen- sociëteit was de vlag tot verwelkoming uitgestoken. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, dd. 11 Februari jlis de lichtboei op de N O.-punt van de Thornton-bank, buiten- bank voor den mond van de Wester- Schelde, niet brandende. Zoodra de ge legenheid het toelaat, zal het licht weêr ontstoken worden. Men schrijft ons uit Middelburg Vrijdag zal op de ijsclub «Walcheren» een kunstrijderij plaats hebben door den heer Cordes uit 's Hertogenbosch, eere- lid dezer Vereeniging. In 1390 heeft de beer Cordes hier ter stede bewijzen af gelegd van de gracieuse bewegingen en sierlijke zwaaien, die hij op de schaatsen kan maken. Op Dinsdag 19 dezer zal door den heer mr. E. Fokker in Ons Huit een voor- FI!»LLIT@IÜ Naar het Italiaanseh door H. C. 38.) De keukenmeid stelde mijn geduld op de proef door haar slordigheid in de keuken, door het verbranden van het gebraad, door het geplas met water op den vloer en door haar gemeen gezang, dat mij aaustoot gaf van den ochtend tot den avond. Vertoonde ik mij, dan zweeg zij. Maar ik had mijn rug niet gekeerd, of zij be gon op nieuw. Ik was niet gewend aan wederspan- nigheid der dienstbaren, en het ontbrak mij a&D tact om de onwillige weer tot dracht worden gehouden over het ar beiderscontract. Den 12 Februari had te Sluis eene hardrijderij plaats op schaatsen door ön- en minvermogende jongens van 15 tot 20 jaar. Wollen dekens en andere kleeding- stukken waren de prijzeu, en ieder deel nemer ontving nog een bon voor 50 kg steenkolen. De commissie, die als motto aannam Ieder naar zijne krachten," verdient allen lof. Het muziekgezelschap Apollo" luisterde het aardige feestje op. Tot lid der Provinciale Staten in het kiesdistrict Hulst is gekozen de heer F. Hombach (kmet 931 stemmen. Voorts verkregen de heeren J. Vogelvanger (1.) 415, D. J- Oggel, (a. r) 254, mr- P. 11. W. van Alphen (k.) 83 en R. J. B. van Sousbeek (k.) 39 stemmen. Op voorstel van Burg. en Weth. is door den Raad van Bruinisse met alge- meene stemmen benoemd tot plaatsver vangend secretaris de heer J. M. K. Visser, ambtenaar ter secretarie aldaar. De Standaard antwoordt op de vraag, van meer dan éen kant gerezen, of de ure niet gekomen is om een kiesrecht- agitatie in 't leven te roepen, dat zekere pressie van de zijde der natie tegen het euvel dienstig kan zijn, dat te lang uit stel van definitieve regeliDg der electo rale quaestie, óf tot stilstand van zaken leidt, óf tot het doen van slechte zaken, adres de Vermogens- en Bedrijfsbelasting. Maar dan is eisch, dat het juiste oogenblik worde gekozen en de agitatie goed georganiseerd zij. Volgens het blad voldoet de agitatie, die men thans voor heeft, niet aan beide voorwaarden, om dat nog in dit parlementaire jaar het kiesrechtontwerp is toegezegd, waarvan men moet afwachten wat het zal bevatten. En ook, als zulk eene agitatie door goede organisatie zal slagen, moet niet éen der belanghebbende groepen zeggen: lk neem het initiatief, doe gij met mij mede, inaar dient het initiatief óf van elke groep op eigen hand, óf collectief van allen saam uit te gaan. Wie zijn eigen vlag te vroeg bijscht, bederft de zaak, die hij wil dienen. haar plicht te brengen. Ik had niets liever gewild dan mijne drift bot te vieren, maar dat zou niet gestrookt heb ben met mijne waardigheid. Haar dadelijk den dienst opzeggen I haar wegjagen. Zacbt watbaar in het gelijk stellen dan Mama had mij geschreven: »Ik hoop u eene dienstbode te kunnen sturen wier getuigen uitmuntend zijnlk oefende mij derhalve in het noodige ge duld, en verdroeg in stilte al de onaan genaamheden van bet ongeduld. Mevrouw Candida was de eigenares van het huis. Haar naam echter was in belachelijke tegenspraak met haar per soon. Tot zoover stak daar niets kwaads in. Het was mevrouw Candida's schuld niet dat zij een groote vrouw was, dat zij bruin haar had, bruine wenkbrauwen, zeer bruin van gelaatskleur was en zelfs iets donkers had in haar blik, waaraan zij zooveel mogelijk iet3 innemends trachtte te geven. Het Handelsblad zegt omtrent de voor stellen, gedaan in het rapport der Com missie uit de Unie: «Een school met den Bijbel" over scboolwetwijziging o. a. het volgende Dit stelsel komt dan ten slotte neder op een bevordering van zooveel mogelijk partij- en secte-scholen en schooltjes, zooals reeds veertig jaren geleden de heer Van Reenen wilde invoeren. Niet alleen een uiterst duur stelsel, daar de Staat voor ieder, die een eigen school of school tje. wil tot stand brengen, den sleutel der schatkist beschikbaar stelt, maar ook een uiterst bedenkelijk stelsel, omdat het de kinderen der burgerij van elkander ver vreemdt. Hoe men het zou moeten doen, nl. subsidieeren naar de gezindte, bij twee andere groote afdeelingen der be volking, bij degenen, die zich aan de herv. kerk hebben onttrokken, en bij hen die behooTen tot de richting, die zich de sociaal-democratische noemt, hoe men de onophoudelijke veranderingen in die richtingen telkens met het schoolwezen zou volgen, schijnt het blad niet alleen financieel, maar ook practisch een tame lijk onoplosbaar probleem. 'Iet hoofdbestuur der »Ned Vereeni- giüg tot afschaffing van sterken drank" heeft een schrijven gericht tot de reede- rijen in Nederland om andermaal eene ernstige poging te beproeven om het ge bruik van sterkedrank aan boord van schepen geheel te doen ophouden. Het bestuur ontviDg van bevoegde zijde de verzekeringdat vele van de Neder- landsche zeelieden dronkaards zijndat op een overgroot aantal der Nederland - scbe koopvaardijschepen dagelijks ster kedrank als rantsoen door den schipper aan zijn scheepsvolk wordt gegeven dat deze gewoonte bij geen enkele zeevarende natie zoo algemeen is als in Nederland dat op verreweg de meeste NederlaDd- sche koopvaardij-stoombooten en zeil schepen dagelijks éen tot drie borrels worden verstrektdat op sommige lijn booten stuurlieden en machinisten bui tendien nog dagelijks bier en wekelijks wijn krijgen; dat op de Indische booten, b v. den dokter, een drinkgeld van dertig gulden 's maands wordt toegelegd, en aan de stuurlieden en machinisten even eens drinkgeld boven hunne gage, in verhouding tot hunne positiedat naar Haar schuld bestond hierinna één bezoek, een tweede, een derde, een vierde zoodat ik na verloop van een maand minstens veertien maal lastig gevallen y/as. Zij kwam tusschen koffie- en etenstijd. Zij bracht tot voorwendsel een hand werkje mede en een boek. Zij kwam bij mij zitten, en zoo intiem alsof zij een oude kennis van mij was, vertelde zij mij van alles, vroeg mij naar alles, dompelde mij in een eentonig ge babbel. Dan weer onderbrak zij haar praatjes door het lezen van het een of ander hoofdstuk waarvan het voorafgaande mij onbekend was, en op sommige drama tische gedeelten verhief zij zoozeer haar stem, deed haar lectuur vergezeld gaan vau zulke sterk sprekende en kracht dadige gebaren, dat ik er door verlegen en onthutst werd, en niet wetende of ik er om lachen of schreien zon, mij door moedeloosheid liet ter neerslaan en dacht Op welke manier zal ik er inslagen gissing 20 h 25 pet. van de zeelieden der Nederlandsche koopvaardijvloot aan den drank zijn verslaafd, terwijl op eene vergadering van reeders door een der oudste reeders (geen drankbestrijder) als zijn gevoelen geconstateerd werd dat op de Nederl. zeilschepen stellig de helft der kapiteins misbruik van sterke drank maken, enz. Als, wat het hoofdbestuur hier meldt, op goede gronden steunt, d i, als hier geen overdrijving in 't spel is, is het meer dan tijd dat alle krachten inge spannen worden om een kwaad, dat op onze koopvaardijschepen zoo diep wortel heeft geschoten, te bestrijden, te meer omdat het voorbeeld van het buitenland ons leert dat een ernstige strijd tegen het misbruik van sterkedrank niet vruch teloos is. In de te Pingjam gehouden vergade ring van de afdeeling VVitmarsum der Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt" werd mededeeling gedaan van aanvragen om ondersteuning van de in gang zijnde beweging tot bet verkrijgen van beschermende rechten in het belang van den graanbouw. De vergadering was echter unaniem van meening, dat hieraan niet moest worden voldaan. De voordee- len der bescherming, oordeelde men, zouden uitsluitend aan de grondbezitters ten goede komen, en de arbeiders zouden het kind van de rekening worden. In deze streken, die zich leenen voor de teelt van producten, die veel werkzaam heden medebrengen, zooals vlas, aard appelen, suikerbieten, erwten, boonen, zou toeneming van den graanbouw, die een minimum van werk eischt, de werk loosheid ten top voeren. De gevolgen zouden dus zijn duurder brood en minder verdienste. In de N. Frov. Gron. Ct. licht de heer Doornhosch met cijfers toe dat de lasten van den landbouw in Nederland verre die van den handel overtreffen. Wij mogen aannemen dat op die cijfers niets af te dingen valt, maar merken op dat de schrijver verzuimd heeft bij de lusten van den landbouw in aanmerking te nemen dat de landbouwer geen bedryfs- belasting te betaleu heeft. Als de schrijver eene nauwkeurige balans wilde geven, moest deze post niet ontbreken. mij van deze persoon te bevrijden Kon ik erger nabuurschap aantreffen? Ik heb altijd de gemakkelijkheid be wonderd, maar nooit kunnen navolgen, waarmede sommigen zich weten te ont doen van lastige lieden zonder tot de grofheid over te gaan van hen de deur uit te jagen Er zal wel een manier bestaan, er is een manier om op ons gelaat aan iemand onze gedachten te doen lezen, en hem beleefdelijk te kennen te geven dat men hem moede is. Ik slaagde er niet in, ik bezweek onder den drukkenden last van mevrouw Candida. Zij ontmoette dikwijls mijn man, zoo wel bij het heen gaan, als bij het binnen komen. En dan vroeg hij mij«Wat zegt gij er van, Margherita?" Luister", zeide ik eens met traneuin de oogen. «Als mevrouw Candida mij niet met vrede laat, zal de rust en goede orde van ons huis spoedig in opspraak komen." Francis glimlachte.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1