f VLISSIMHE CilllAMT, te Berichten. No. 19. Woensdag 13 Februari 1895. 33ste Jaargang. Gemeentebestuur. ïrg is opgericht eene Vereem- istelijke Normaallessen, gevea- elburg. De statuten zijn reedsi keuring verzonden, zullen 1 April a. s. aanvangen ireedt op ae beer L. C. Bree- 'e volgende hoofden van chris- in de verschillende vakken en geven, n.l. de heeren J, H. Merckens, te Vlissingen; •t, A. Rademakers, A. W. van J. J. Jonk te Middelburg; C, budekerke A. van Veen, t< an der Welle, te Grijpskerke, Igeven worden door den onder- Hartogh. rijft onj uit Middelburg op de ijsbanen der ijsclut hardrijderij worden gehou- lilitairen hier ter stede in gar- avoor uitgeloofde prijzen wor- door de officieren, mede in Stand van Vlissingen. 9 Febr. 1895. $UWDP. van Dijk, jm. 33 Kuiji, jd. 25 j. P. Reij j. en K. KallemijD, jd. 25 v lemoine, jm. 24 j. en C. Klop, r A. ÏÏeijdens, jm. 28 i. en lid. 25 j. A. van Merk< 0. Heijdens, jd. 23 j. M, edr. 23 j. en N. Huiszoon, jd, jesdorp, jm. 30 j. en S. J. Din- j- A. M. Cornelisse, geb. Hak, Auer, geb. Hollebrands, z. Jl, geb. van de Casteele, z. |rk, geb, de Vroom z. H, van Hecko, d. A. M, Vader, d. J. M._ Wesael, E. V. Vermeire, J. de Nooijer, geb. Meul- J. Marinisse, geb. van den (tweel.) M. Monnier, geb. de Groot, geb. Anemaet, d, ;e, geb. Catsman, d. S. R. Lageisse, wed. IjQ j. A. G. Holster, ongek, J. Ledegang, man van W. - C. A. de Rooze, wed. van I j. C. D. Baan, z. 2 i Vant, z. Ij. N. A. Kruj van der Linde, 72 j. - d. P. J. Hollebrands, d L. Guntber, man van J. H ETIJDINQEH. Het Engelscbe stoomschip «Nor- ParloD, Daar New York via Nevt- gekomen 8 Februari. Het Eogel- Clio,* van CarditF, met eene ladicj Maalschappij «Zeeland.' plsche stoomschip .Raiikvraite Hall et eene lading slceukolen voor e bark «Italia." kapt. Barietto, yres laatst van Boulogne, bestemd kwam heden morgeu alhier wegeai j to Antwerpen kwam het Belgisch land' gisteren usmiddag alhier om beden middag zijne f i alsdsu dc reis naar New York !T BERICHTEN. Rasingen, 8 Febr. .10 a f 1.15 per 1 per 104 stuks. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PllIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE te Parijs. Verschijnt Olusdag-, Ooudcrdng- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Belgie, Duitsohland, finge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. BEKEMII&ïSN'ft. Ter lezing liggen van den staat der niet schoolgaande hinderen. De Burgemeester en Wethouders van Vlis singen brengen ter algemeene kennis dat de staat der niet schoolgaande kinderen, bedoeld bij art. 81 der wet op bet lager onderwijs, ter Secretarie voor de belangheb benden ter lezing is nedergelegd. Vlissingen, 12 Februari 1895. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 12 Februari. Als in den a.s. zomer vreemdelingen naar wij hopen, zullen het er zeer velen zijn deze gemeente met hare badin richting bezoeken, zal bun blik kunnen rusten op niet minder dan negeu villa's, die dan de gebeele Tuimte tusschen de beide badhuizen innemen en, naar de plannen te oordeelen, dat deel van den zeeboulevard tot eeu waar sieraad zullen strekken. Zonder villa's kan men zich trouwens geen badplaats van eenige be- teekenis meer denkenzij zijn als het ware er het noodzakelijke appendix van zij geven er leven en gezelligheid aan en woningen aan ben, die baar anders wegens gebrek daaraan den rug moeten toekee- ren, en zijn, bij succes, geeu onvoordeelige geldbelegging. Het voorbeeld van bijna alle badplaatsen in ons land en het bui tenland leert dat men daar deze waar heid reeds lang begrepen heeft. Het heelt overigens lang geduurd vóór men hier begon in te zien dat bet steu nen en leunen op vreemden tot niets leidt dan tot teleurstelling. Wat is er b v. geworden van al de, soms reusach tige, plannen om de badplaats Vlissin gen te exploiteeren. Als kaartenhuizen spatten zij uiteen van alle kwam niets. Zij beloofden ook zoo ontzaglijk veel dat, wanneer genoegzame steun, d. i. de millioenen kapitaal, hadden kunnen gevonden worden, Vlissingen zou geworden zijn eene model-badplaats, die FEUILLETON. Waar het Italiaansch door H. C. 37.) Daarbij vielen een paar tragische tooneeltjes voorten slotte triomfeerde ik over mij zelve, en gaf aan mijne kin deren het voorbeeld van niet te vitten op het eten. Indien uw keukenmeid zich niet laat gezeggen en hoe langer boe lastiger wordt, zeg haar dan den dienst op, zend haar be daard weg, wind u niet op, verlaag u niet door in een woordenstrijd te geraken met onbeschaafde en domme lieden, die zich zeiven trachten vrij te spreken door jpiddel van brutale zijns gelijke niet aan de kusten der Noordzee kon aanwijzen, Met dat opmaken en weer ineenstorten dier plannen verliepen echter een kost baar aantal jaren, en zij, die gerekend hadden dat toch eens eindelijk iets van al dat heerlijks zou tot stand komen, moesten wel gaan twijfelen of het niet een dwaze droom was aan de toekomst onzer badplaats te gelooveu, en als na tuurlijk gevolg werd bij, die het waagde uit te spreken dat hij den moed nog niet opgaf, met een medelijdend schouder ophalen begroet, als een dwaas, die zijne kranke verbeelding met luchtkasteelen voedde. Dat liad nog lang zoo kunnen blijven, indien niet een onzer ingezetenen den moed had gehad het werk, door anderen op gevat, maar in den steek gelaten, zij liet dan op veel bescheidener schaal, te be ginnen. Aan hem danken wij het dat zijn optreden andere ingezetenen wakker maakte en thans een negental sierlijke gebouwen binnen enkele maanden voor badgasten zullen geopend zijn. Waarlijk, het moet iemand, wien de welvaart dezer gemeente niet onverschillig is en die meent dat een goede exploitatie daar toe zeer veel kan bijdragen, goed doen dat hier ook mannen gevonden worden,L die doordrongen ziju van bet besef dat Vlissingen in zijn ligging een schat is toevertrouwd, die, behoorlijk besteed, het ten goede kan komen en in onzen tijd van malaise en strijd om het bestaan dubbel te waardeereu is. Op nog een enkel punt wenscben wij de aandacht te vestigen. Eene badplaats heeft niet alleen villa's noodig, die uit den aard der zaak slechts als woningen voor gefortuneerden kunnen strekken. Er zijn immers een aantal lieden, die, met geen ruime middelen gezegend, toch, hetzij om aan de mode te voldoen of omdat de staat hunner gezondheid of drukke werkzaamheden eischen voor een poos de gezonde zeelucht in te ademen, ook naar badplaatsen gaan. Voor dezulken is hier tot nu toe zeer weinig of geen gelegenheid onder dak te komenop andere plaatsen vinden zij daartoe hotels of andere inrichtingen, waar hun tegen matigen prijs pension wordt aangeboden. Als er nu ingezetenen mochten gevonden wordeD, welke in deze Intusscken moet gij kennis aanknoo" pen met de een of andere fatsoenlijk familie, die u in geval van nood wel een dienstmeisje aan de band zal doen. Gij vraagt mij of gij alles moet af sluiten. Alles niet. Gij moet alles zorgvuldig nagaan, en dat zal eene vrijpostigheid van den kant der dienstbaren beletten alles onverbid delijk op slot houden geeft de huisvrouw den schijn van wantrouwend, gierig en boosaardig te wezen. Ik liet altijd de artikelen, die de keu kenmeid dagelijks noodig heeft in een open kast staan maar ik hield er voort durend zulk een wakend oog over, dat er niet het minst aan mankeeren kon. Ik zal u ook "opmerkzaam maken op eene hoogst onaangename, maar zooveel te meer nattige zaak. Begrijpt gij wat ik meen om eigen - handig uw petroleumlampen schoon te maken. O foei, hoe akelig I zult gij zeggen. I richting werkzaam willen zijn, zal, naar I ons oordeel, onze gemeente voor alle j standen, die gewoon zijn den zomer aau de zeezijde door te brengen, aanbieden wat verlangd kan worden van een goed ingerichte badplaats. Zondag was de scheepvaart op de Schelde naar Antwerpen gesloten omdat zes schepen te Austruweel, door het ijs bekneld, de vaart belemmerden. Maandag konden de schepen weder opgaan naar Antwerpen, waarvan druk gebruik werd De bier ter stede ook zeer gunstig be kende mejuffrouw Marie Lüning, concert en oratorium (Alt)zangeres uit Rotterdam, trad twee avonden achtereen in concerten te Karlsruhe op Na het tweede concert, dat door de Groothertogin van Baden met gevolg werd bijgewoond, genoot mejuffrouw Lïiüiug de eer aan H. K. Hoogheid te worden voorgesteld, die haar voor het kunstgenot bedankte en een tot spoedig wederzien toeriep. Lodgers- Nog slechts weinige dagen en de tijd tot aanmelding om op de kiezerslijsten geplaats te worden is voorbij. Bet is daarom dat wij hen, die zich nog niet ter secretarie, bureau bevolking, hebben aangemeld en toch dit jaar gaarne kiezer willen zijn, herinnereu, dat op den 15 Februari e. k. de lijsten gesloten wor den. belanghebbenden verwijzen wij naar de desbetreffende mededeelingeu in ons nummer van 14 Januari. Bij de Staatsspoorwegen is o. a. over geplaatst de teekenaar, de heer Boland, van Vlissingen naar Utrecht. Men schrijft ons uit Middelburg Maandag middag had op de ijsbanen der ijsclub Walcheren" de aangekon digde hardrijderij van de militairen plaats. Er waren in het geheel 51 deelnemers. Jammer dat door den scherpen oosten wind zoo weinig publiek was opgekomen eu bet rijden bierdoor veel moeilijker ging Het belette evenwel niet dat toch vrij kranig werd gereden de baan was in het geheel 700 M. lang. De prijzen werden behaald als volgt: Ie prijs f zil veren remontoir) door soldaat Geense in En toch, gij hebt gezien dat ik bet doe 1 En één droppel van ons heerlijk Felsinawater, van de eenige zeer ge roemde firma Ditta Pietro Bostolotti, be kend in de beele wereld, zal het behoud zijn voor uwe handen, terwijl ik u ver zeker, dat uwe lampen veel helderder zullen branden en dat gij oneindig minder petroleum zult verbruiken. En de eigenares van het huis heeft aangeboden u gezelschap te komen hou den gedurende de afwezigheid van uw man. Ik ben niets gesteld op die soort van intimiteiten, die zoo wonderbaarlijk tot stand komen na eene allereerste ontmoe ting. Ik keur dus uwe koele manier van liet aanbod aan te nemen zeer goed, de gestadige tegenwoordigheid van iemaud moet nimmer toegelaten worden, indien men niet volledig bekend is met de per soon, die u zijne vriendschap betuigt. De eenzaamheid zal u niet hinderen wanneer gij het u tot eeu plicht stelt een waakzaam oog te houden over alles 49*/s sec-j 2e prijs korporaal Kelder iu 49s/<5 3e prijs mil. De Pree 50 sec.; 4e mil. Verment 50*/25e Smits 51; 6e Roelse 52 7e tamboer Gunter 521/*8e mil. Reijerse 521/3 sec.9e v. d. Boogaart 523/i," 10e Kik 523/i; He korp. Kots met 54 sec De prijzen werden met een toespraak uitgereikt door den heer H. J. Balfoort, luit. der infanterie, en bestuurslid van de ijsclub. Ponderdag zal door den beer mr. H* Smeenge, lid van de Tweede Kamer, een openbare voordracht worden gehouden over het onderwerp: »De peusioneering van den ouden werkman." Gisteren herdacht de heer G. Keijzer, leeraar in de gymnastiek aan de H. B. S. te Middelburg, onder vele blijken van belangstelling van oud- en tegenwoordige leerlingen, zijn vijftigjarigen dien&t. Tot notaris te IJzendijke, arrondisse ment Middelburg, is benoemd de heer Pieter Zijlstra, candidaat-notaris te Axel. De vereeniging «Bond van Orde door Hervorming" beeft onderden titel «Eigen Haard" eene vennootschap gesticht, waar van de bedoeling is dat de Vennootschap voor cultuur gescbikten eu goed gelegen woesten grond (waaraan ons vaderland rijk genoeg is) aankoope en dien in kleine boerderijen van 4 k 5 H.A. ver- deele. Op elk dier stukken wordt eene eenvoudige woning gebouwd, iDgericht naar de behoefte van den toekomstigeu bewoner. Een gedeelte van dien grond worde voor rekening van de Vennoot schap ontgonnen, en daarna de boerderij in losse buur gegeven aan een oppassend arbeidersgezin. Wat zoodanig geziü aan vee en gereedschap noodig heeft, worde er bij geleverd ook ontvange het 't noodige voedsel voor het vee tot den eersten oogst. De huur worde, gedurende de eerste jaren, door Directeur eu Com missarissen vastgesteld. De bedoeling is verder, om de losse huur zoodra moge lijk, dat is wanneer naar het oordeel van het Bestuur der Vennootschap vol doende gebleken is, dat de huurders vlij. tig en oppassend zijn en hunne zaak naar eisch waarnemen, in vaste huur wat er in uw huis omgaat en zoo gij vlijtig aan den arbeid blijft. Bovendien hebt gij al die goede boe ken, die Francis u t.en geschenke gaf k propos I Kunt gij mij den titel niet opgeven van de boeken, welke die dame u wilde ter leen geven De bloemen, het vogeltje, de borduur werkjes allemaal onschuldige en aardige dingen, waaraan gij zult kunnen denken zoodra gij u in uw buis ingericht hebt. Vergeet niet, dat wij juist in bet sei zoen zijn, waarin de winterkleeren ge borgen moeten worden. Gij zult u herinneren dat wij daarover spraken toen wij gezamenlijk uw huis gingen bezichtigen, eu dat ik u de kamer aanwees die mij het geschikste toescheen om er het wiutergoed in op te bergen. Laat dit een uwer eerste bezigheden wezen. Gij moet door uw dienstmeisje de kleereu van uw man en uw eigen goed laten uitschudden en zachtjes uitkloppen. Zij moet er met den kleerenborstel

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1