VLISSIMSCIE CII1AIT. LPENS No. 17. Vrijdag 8 Februari 1895. 33°te Jaargang. 5S elfbewaring. Loopjongen, lienstbode Keukenmeid, tette Dagmeid Gemeentebestuur. tien ware scliat llcn, die door jeugdige ver leden lijden, is het beroemde Dr. Retau's andsche uitgave, met 27 afb. Gulden, leder, die aan de en van zulk kwaad lijdt, moet en. Duizenden Lebben bun er aan te daukcn. Te ver- bij bet Verlags-Magazin te Neumnrkt No. 84, franco 'inzending van het bedrag u postzegels) en in eiken ndel in Holland. BIE WORST en HUTSPOT, fT, PRESKOP, HAAGSCflE 1ST, enz. I. HAAESMA, Walstraat. Hit l:\ ID EN BU J. ANDRIESSEN van af 1.25 p. liter. 3 PUNCH 0.90, ƒ1,- 1.25 per flesch. 10, ƒ1.40, ƒ1.60 p. flesch. LIKEUREN van af 0.65; ier flescb. ioopers flink rabat. gevraagd jaar, bij MAR. A. P. SWEN- Markt F. 61. GEVRAAGD: den broodwagen te rijden, lanco letter G, bureau dezer ffen 15 Februari of 1 Maart. Joegen Bellamykade 114/115. TUTEIN NOLTHENIUS ;n Mei goede getuigen voorzien. zoo spoedig mogelijk il Du Commerce." MTRillblENST. issingen en Middelburg lgenRemise 4 50 (alleen (Fan Zetimarht8,—. 9.30, II.- 2.-, 2.46, 3,30. 4.15, 6—. 6.61 9.16, 10.15. burgNaar Zeilmarkt Ylisting n i op werkdagen.) 6.30, 8 46, lo II 2.06. 2 60. 8.35, 4.20, 6.06, 6.- 9.20, 10,20. .1. garlic nnvcudicnsf- tm. 6.-, 6.20, 7.-. 7 60. if iO. 10.10.20, 10.40. II.—. 1.20 140. 2.-, 2.20. 2.40. 8.- 1,20. 6.10. 3 30, 5.50, 6.40, 7.20, 7,11 fMjfciV: TIB. 6.10, 6.40. 720, 8. i. 9.60, 10.10. 10.80. 10.50.11.H j 12.20. 1.80, 1.60, 2.10. 2.30 I, 4 10. 4 80. 6.20. 6.40. 6.-. m-Bt'iigge-SliiU-Hcfjst 5. .0.13, Bin 258. fi 55.. SI. A nu# 3.5 7-2 Weatenpprlle8.. Heijol :8 58. I 1.7. 4.20 7.49. Jlrujfgi 8.36. LnVi«u)t vm. 6,13. 9.80 tun, 12.28 S.t 12,47. 5.42. Waaienpella: 7.86. a ter Muiden: 7.5». 9,61. 2,-6,}l 2J.6.46, VERKIEZINGEN. Herinnering aan Art. 73 der kieswet. De Burgemeester van Vlissingen, Gezien de circulaire van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 1 Februari 1895 no. 93 ter uitvoering van art. 73 der kieswet, zooals dat ia gewijzigd bij de additioneels artikelen der herziene grondwet, noodigt de inwoners der gemeente uit, zoo zij in ae Rijks directe belastingen op de ko hieren, tot den loopenden dienst Öehoorende, elders zijn aangeslagen, daarvan door toezending van de rereischte bescheiden (aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren en eene bereke ning van hetgeen in hoofdsom en rijks-opeen ten afzonderlijk wordt betaald) vóór 1 April a.s. j aan Gedeputeerde Staten van Zeeland te doen blij ken. Vlissingen, den 6 Februari 1895. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Ter inzage liggen van de geivijzigde instructie voor Rijkslandbouwleeraren. De Burg. en Weth. van Vliisingen brengen ter algemeen® kennis dat een exemplaar van de gewijzigde in structie voor de Rijkslandbouwleeraren, vast gesteld door den Minister van Binnenlandsche Zaken den llen Januari 1895, ter inzage voor belanghebbenden is nedergelegd ter ge meente-secretarie. Vlissingen, den 6 Februari 1895. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris J. H. O. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 7 Februari. Over het geheel heeft de liberale pers sympathie betuigd aan de bekende pro gram-circulaire van bet bestuur der Liberale Unie. Aan dat koor ontbreken echter de Haagsche Courantdie verschil lende meest opportunistische bedenkingen oppert, en het Handelsbladdat in het geheele programma niets ziet dan een spel met phrasen, die meer verdeeldheid dan eenheid brengen zal en een uitstrooien van beloften is, die niet vervuld zullen worden. Het Handelsblad vindt het pro gramma al een zeer vreemd middel om de partij bijeen te houden Met instemming haalt het eene passage aan uit het week blad, waaraan o. a. de heereu Iverdijk en Borgesius medewerken, dat aldus luidt en den toestand goed uitdrukt «Misschien zal het blijken dat het aantal der geestverwanten, die een pro gram willen aanvaarden, zooals blijkbaar in den geest van het hoofdbestuur (der Liberale Unie) ligt, nog gering is. Wel nu, men hebbe dan den moed eene kleine partij te vormen. Op den duur brengt eene kleine partij, die weet wat FEUILLETON. Haar het Italiaanseh door H. C. 35.) Zekerlijk heb ik een misplaatsten toon van ongedwongenheid aangeslagen bij bet verbalen der avonturen van dien dag, althans het spoedig hierop volgende ant woord mijner moeder luidde aldus Gij hebt u groot willen houden Gij denkt zeker uw baan schoon geveegd te hebben, door het gebeurde aan bet slot van uw brief te zetten, al zou men daardoor over het hoofd zien dat gij ongelijk hadt. Hoor eens, Margherita. Meen niet, om- 4»t gij twintig jaar zijt, dat bij u die zij wil, het veel verder dan eene groote partij, die in ziohzelve verdeeld is en alleen door een naam tijdelijk wordt bij eengehouden." Vervolgens noemt het Handelsblad het volkomen onpractisch zoo terloops allerlei ingrijpende quaesties te gaan bespreken zooals het bestuur der Liberale Unie dat doet waarvan vele toch vooreerst niet in wetsvoorstellen belichaamd kunnen worden. Het blad vindt dat geen ver standig en practiscb werk. Dus kan men geen regeeringspartij vormen. Want over zooveel verschillende zaken eenstemmig heid te krijgen bij de zeer onafhankelijke burgers van ons land, is ondenkbaar. Daarom acht het Handelsblad de eenige mogelijkheid tot het bijeenhouden der groote liberale partij als eene machtige kracht en invloed ten goede een program van slechts een paar goed omschreven De Standaard zegt dat het duidelijk blijkt dat het Handelsblad van het geheele program niets wil weten. Vele bezwaren, die het nu als overwegend tegenwerpt, gelden van elk programma, en zijn dan ook tegen het Liberale Manifest van '91 we! te berde gebracht, doch niet om het daarmee zoo onverbiddelijk van de baan te schuiven als het Hbld nu doet. Bet leelijke, dat het blad er in vindt, is ver moedelijk: de schifting in de liberale en fusie met de radicale gelederen. De re dactie van het Hbld. droomt nog steeds den zoeten droom van een «groote libe rale partij." Misschien levert zij zelf straks wel de tooverfonnuledie, beter dan de algemeenheden der Unie, deze zegenrijke eenheid vermag te handhaven. In de Eerste Kamer heeft de minister van financiën eene aanvulling toegezegd van de thans bestaande leemte, dat niet in de vermogensbelasting getroffen wor den de buitenlands wonende eigenaren van onroerende goederen. Bij overgang wil de minister ook van die bezittingen schatting heffen, maar de beer Fokker, die over dit onderwerp de discussiën ge opend had, meende dat langs dien weg het doel niet volkomen bereikt zou wor den, wijl veel onroerende goederen van buitenlanders niet in de registers zijn ingeschreven. O. a. voor de Belgische grondeige naars, die in deze provincie, met name in Zeeuwsch-Vlaanderen,vele grondeigen dommen bezitten en daarvan alleen de lusten genieten, zal deze door den mi nister toegezegde aanvulling der vermo gensbelasting zeker niet welkom zijn.' Voorts drong de heer Fokker aan op een breedere statistiek van de vermo gensbelasting. Men kan thans niet eens het totaal-bedrag van het aangeslagen vermogen kennen, en zoowel uit weten schappelijk als uit fiscaal oogpunt (voor de schatkist) was het gewenscht, dat een duidelijk overzicht gegeven werd van het bedrag der gezamenlijke aan geslagen vermogens, en van de verdee ling naar de grootte in de verschillende klassen, zoowel wat het aantal als het bedrag betreft. De minister beeft beloofd dat hij met den wenk van den heer Fokker omtrent de buitenlands wonende grondeigenaars rekening zal houden. Hij zeide ook een statistiek over de onroerende goederen toe van buitenlanders en zou overwegen of de statistiek over de vermogensbelasting breeder kan behandeld worden. Alleen achtte hij opgaven van het belastbaar vermogen per gemeente in strijd met de wet. Door het initiatief van den heer Fok ker is er dus kaus dat een groote leemte in de Vermogensbelasting aaDgevuld zal worden en deze belasting in 't vervolg meer opbrengt voor de schatkist. dartele en besluitelooze oppervlakkigheid te pas komt, die een veertien dagen ge leden draaglijk was. Een getrouwde vrouw, al is zij nog in den bloei des levens, is volkomene bezadigdheid aan zich zelve verplicht. Let welik heb niet gezegd deftig heid, ik heb gezegd bezadigdheid. Daarom bevalt het mij niet, dat gij bij alle gebeurtenissen, de ernstige niet uit gezonderd, een toon van onverschillig heid aanneemt. Het bevalt mij ook niets, dat het u verveelt het eten te bestellen, dat gij als een schooljongen door het huis holt, dat gij den wijn over de tafel en over uwe kleeren morst. Levendigheid van karakter sluit geens zins standvastigheid van handelen uit. Ik verlang dat gij u als eene vrouw ge draagt, begrepen Eu laat ons thans over iets anders praten. Gij moet nu om dezeu tijd het uitzet en de kasten outvangen hebben. De piano zult gij binnenkort krijge De heer Lely is voornemens in eene openbare vergadering der liberale kïes- vereenigiug Rotterdam" het vraagstuk van de indijking der Zuiderzee te be handelen. In Breda hield de heer G. A. Jolles, ingenieur van den Waterstaat,eene lezing over dit onderwerp. Hij kwam tot de conclusie dat men stuksgewijze moet beginnen met de indijking, b.v. m&t een polder, de Wieringermeer of een gedeel te daarvan. Men kan dan inet kleine oppervlakten tegelijk verkoopen dit is gemakkelijker en geeft meer geld. Hoe men echter, volgens den heer Jolles, over geheele, gedeeltelijke of partieele uit voering moge denken, hij die aan het hoofd komt te staan, moet bedachtzaam heid aan wijsheid paren, een helder hoofd eu een onbevangen oordeel bezitten. Met den mailtrein van 11.20 arriveer de gisteren avond alhier de Keizerin- wed. van Duitschland. Op het perron waren verscheidene autoriteiten aanwezig, o. a. ook de heeren de Bruyne, vice-consul van Engeland, en Grüber, vice-consul van Duitschland, die IT. K. H. in de Koninklijke stations wachtkamer geleidden. Na in dit keurig net ingericht vertrek een oogenblik vertoefd te hebben, begaf de hooge reizigster zich naar het aan den zuiderponton gelegen EDgelsche stoomjacht Victoria and Albertdat om streeks 1 uur zee koos. Door de strenge vorst der laatste dagen is het drijfijs op de Schelde toegenomen en de vaart op Antwerpen meer bemoei lijkt. Aan houten stoom- en zeilschepen, al worden dezen niet gesleept, worden geen loodsen verstrekt. Schepen van en beneden 19 voet kunnen nog naar Ant werpen opvaren. Schepen van grooteren Ga vooral voort met spelen, ten einde het niet af te wennen, te meer nog daar uw man veel van muziek houdt en naar uw pianospel zal zitten luisteren in de lange winteravonden. Maar groote vor deringen maken zal voor u moeielijk gaan, buitendien het zou u tot niets dienen, daar dergelijke bezigheden voor taan de tweede plaats voor u moeten innemen. Gij zult onder in de waschmand, bij uw uitzet behoorende, een groot pak met strengen katoen vinden. Het is een overschot wat ik u zend, hetwelk u te pas kan komen bij het op knappen der sokken van uw man. Weet wel, dat de mannen veel kousen verslijten en het onderhoud daarvan eene onverpoosde werkzaamheid vereischt. Met vier en twintig hemden zal uw man geruimen tijd toe kunnen komen, maar met het dubbele getal kousen niet. Nuttig werk, hoe prozaïsch ook, moet u nimmer onbeduidend toeschijnen. Ik heb een handschoen van u gevon diepgang moeten op de reede op orders wachten. Men schrijft ons uit Middelburg: Vrij- dagmiddagzal door de IJsclub Walche ren" een hardrijderij worden gehouden, voor jongens van 15 tot 18 jaar omver- schillende prijzen. Mocht het vriezend weer nog eenige dagen blijven aanbonden, dan zullen er nog meer feestelijkheden worden gegeven. De heer D. Oggel, te Axel, wenscht bij de a. s. verkiezing voor de Prov. Staten in het district Hulst niet in aan merking te komen. Naar men verneemt, is de heer mr. P. H. W. van Alphen, kantonrechter te Hulst, candidaat gesteld voor de aan staande verkiezing van een lid voor de Prov. Staten tegenover den heer Hom- bach. De Schelde vóór Wemeldinge vertoont zich als een onafzienbaar ijsveld. Ook het kanaal ligt dicht. Behalve De Tele graaf zijn daar maar betrekkelijk weinig schepen ingevroren, zoodat het voordeel daarvan voor de gemeente niet zoo bij zonder groot is. Op Noord-Beveland is het contractee ren van suikerbieten wederom begonnen. De meeste contracten worden gesloten tegen ƒ9 de 1000 KG-doch zij, die van 10 Sept. tot 1 Oct. leveren, genieten meer, eu wel op 10 Sept tegen 11 de 1000 KG., en zoo eiken dag een dubbel tje minder tot het normaal cijfer, 9, bereikt is. Te Amsterdam is gebleken dat de post van 10,000, uitgetrokken op de be grooting voor het sneeuw opruimen en zandstrooïen ontoereikend was, B. en W. hebben nu den Raad machtiging gevraagd om, gelijk in een dergelijk geval in 1891 geschied is, dien post te mogen ver- hoogen. Te Delft is door een lid van den ge meenteraad het voorstel gedaan eene be lasting op de rijwielen in te voeren. B. en W. gaan echter met dit voorstel niet mede, niet alleen om de practische bezwaren, die er aan verbonden zijn, maar voornamelijk omdat de gemeenten h. i. het recht niet hebben zulk eene belasting in te voeren. De Delftsche wielrijders kunnen dus voortgaan op hunne onbelaste wielen te rijden. De burgerij van Maastricht is voor nemens aan HIT. MM. de Koninginnen bij een eventueel bezoek aan die stad een geschenk aan te bieden, dat zal bestaan uit een marmeren voetstuk, waarop in gedreveD zilver een engel met het stads wapen zal prijken, Op de vier zijden den onder de tafel in de eetkamer, ik heb u dien weerom gezonden in de werk- doos. Lach er niet om, boorstel dien weer in gebruik, houd alles in waarde, want zuinigheid is de rijkdom der ge zinnen. Verzuim niet alles na te gaan in de keuken, wees niet verlegen gegronde aanmerkingen te maken tegen de keuken meid; gij begrijpt toch dat goede kost te eten, niet beduidt overdadig te ver bruiken. Ed uw aangeboren gezond ver stand, hoewel gij nog onbedreven in dit alles zijt, moet u van zelf waarschuwen of hier al dau niet verkwisting plaats heeft. Neem bij tijd en wijle uw toevlucht tot de recepten, die gij van mij overge schreven hebt, om iets lekkers klaar te maken, dat een fijn toeschoteltje aan den maaltijd verschaft. Uw man zal er u dankbaar voor wezen. Verwonderen zal het u niet, daar gij op weg zijt uwe kleeren te bederven door er wijn of iets anders over heen te

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1