Iclvertentiën No. 13. Woensdag 30 Januari 1895. 33 e Jaargang. Binnenland. F E U t L L 1 T A danfred, die kort voorzijA zijn kasteel beklimt, orü jn aan de ondergaande zon te brengen. De bedekking steenen als een heldengraf, ofoud-testamentisch. q dit Kafferhoofd herrinnert van Hannibal, llende plaatsen in België 'an Woensdag verwoes- o. a. te Antwerpen, buiten hare oevers trad i de havens tegen elkan- e Luik overstroomde de en drong in de aan 5n kelders. De Sambre en zette de lan- van Vlissingen. 26 Januari 1895. 'DA. van Merkom, 1 C. Heijdens, jd. 23 j. I idr. 23 j. en N. Huiszoon, 'M Vestdorp, jm. 30 j. en S. 'H 23 j. - J. van Gessel, ff Oomink, jd. 23 j. W. H. C. Luijmes, jm. 24 [1 jd. 21 j. L. Gabriëlse, 9 Meulmeester, jd. 27. Lute, geb. de Rijke, d. sse, geb. Meslier, d. J. 9 Verhage, d. V. C, J. j I d. - .W. P. de ckviel, z. C. M. Daens, O N. Stobbe, geb. Rab, z. 1 Werf, geb. Adriaanse, z. '1 rtsen, geb. de Vlieger, d. I geb. Guillaume, z. A. Gillissen, z. (levenloos.) Visch, z. 4 w. J. j. - C. Goedhart, d. 3 vrouw van M. van jj. J. P. van Santen, IJDIN GEN. nacliip .Olivia" vsd Anlwerpeu Hamborg, kwam gisteren alhier j lomschip „Uranos". von Antwer- hedeo namiddag alhier op de ligde lading van het alhier iig— hip ,01i»iu" ovar te Démen. In s veel water gcdroDgcn. Het ba- og zal alhier opgeslagen worden, hier repareeren, A T S L O T E R IJ. q f 100 en hooger. anuari 5e kl. 11e trekking. 798, 1198, 1672, 4909, 460, 18074, 18441, 20157 12497 f200. Nos. 7176, 86, f400 Nos. 5062, 8848, 369 f10000. 5e kl. 12e trekking. 2054, 2196, 4586, 5269, 7215, 8158, 12138, 13041, 19 f100. Nos. 9093, 9428, 0. Nos. 1057, 3723, 4443, 22, 20069 f400. Nos. 4285, 8, 20508 f 1000. No. 11516 r BE R IC H TEN. 25 Jan. per tuks. .MENKOMST op Vrijdag avonds om 8 uur locaal K. GREVELING, Ond. alhier. Rechtpositie van den Toegang Vrij. HET BESTUUR. 1de is voornemens een bouwen van 28 M 1 .en G meter hoog, waar ng ter inzage ligt ten je Badhuisstraat. OTTO FREIHOFF getrokken op No. 6438, No. 13237 en de 25.000 houders der Bonnen Nos. itvangen dus het GOUDEN ZILVEREN REMONTOIR IET GOUDEN DOP cadeau. Gebr. WEIJENS, Missi\(«n(iik courant. Vlissingen, 29 Januari. Naar wij uit goede bron vernemen, weigeren de weduwen van de Belgische loodseD, roeiers en roeierschippers, Loe- vinck, Fraaijenhoren, de Munck, van de BoveQkamp en de Munck, die bij de bekende ramp op 14 Nov. jl.*op de reede, alhier, om het leven zijn gekomen, de pensioenacte te onderteekenen. Zij raee- nen dat de haar door het Belgische gouvernement toegekende pensioenen van ƒ4 tot 6.50 veel te gering zijn, te meer daar hare echtgenooten in en door den dienst zijn overleden. De bataljons, in garnizoen te Vlissin gen en te Middelburg, zullen in den zomer op een nader te bepalen tijd, voor tien dagen, de heen- en terugmarsch daaronder begrepen, een kamp betrekken in de nabijheid van Bergen op Zoom. De bij het West-Indische leger ge detacheerde le luits. der infanterie A. F. Sutherland, L. Levinson, G. K. Müller en W. de Koning keeren in het voorjaar naar Nederland terug. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de le helft der maand Januari jl. M. Baels, Amsterdam; Consei,id.; A. Randeraadt, RotterdamA. de JoDge, id.A. Lacruis, VlissingenL. v. d. Weele, Wissekerke. Heden werd door den compagnies commandant, kapitein van den Berg, de bronzen medaille uitgereikt aan den sergeant-majoor titulair, Meijnderts. Blijkens eene mededeeling van den heer Hennequin, voorzitter der commissie, die zich gevormd heeft om in het zuiden van ons land een coöperatieve beetwor telsuikerfabriek tot stand te brengen, maakt de omvang, dien de onderhande lingen en besprekingen aannemen, het onmogelijk, het plan reeds in 1895 te verwezenlijken. De vaste verbintenis, wanneer die wordt gesloten, zal eerst voor 1896 in werking treden. Het Centrum is van gevoelen dat de stemming over de wetsontwerpen be treffende Opsterland en Weststellingwerf geen zuivere partijstemming is geweest, althans niet van de zijde der geavanceer de afgevaardigden. Verschillende hunner hebben de regeering niet gesteund, zoodat de meerderheid, waaronder min. Van Houten triomfeerde, niettegenstaande in de pers eene vrij levendige campagne was gevoerd tegen de beide ontwer pen, wel eene aanzienlijke is. Hieruit leidt het blad het besluit af dat men geen ernatigen strijd tegen dit Kabinet Naar het Italiaansch door H. C. 31.) Ja, mama I" antwoordde ik met flauwe stem. »Kom, houd goeden moed!' zeide zij zuchtende. Vroeg of laat zou ditoogen blik toch aanbreken en gij hebt het met ongeduld verbeid", voegde zij er glimlachend bij, terwijl zij mij een kus op het hoofd drukte. Francis is terug gekomen die Francis is een rechtscha pen man, en ik gevoel mij gedrongen God te danken, die hem u op uw pad heeft doen ontmoeten. Zie, Margherita het is dus uit louter zelfzucht, dat mij wil over zaken van den tweeden rang. Opgetreden als het is om de kiesrecht- quaestie tot oplossing te brengen, wenscht men af te wachten, wat het op dit gebied brengen zal en zooveel mogelijk eiken steen te vermijden, waarover het zou kunnen struikelen. De meerderheid, waarover de regeering thans te beschik ken heeft, geeft haar recht de naaste toekomst met gerustheid tegemoet te gaan, want dat de Eerste Kamer het votum barer zuster zal bekrachtigen, is aan geen twijfel onderhevig. Het Kabinet kan zich nu met groote kalmte wijden aan de taak, waarvoor het aan de groene tafel geroepen is. Van dr. Kuyper sprekende, die ook aan de debatten deelnam,zegt het Centrum, dat dr. Kuyper is gebleken wie hij was: een geduchte kracht, waarmede men thans meer dan ooit in het parlement rekening zal moeten houden. Hij is niet slechts een voortreffelijk journalist, maar ook een uitnemend parlementair spreker. In het antirev. blad Nederlander is het beweren van sommigen besproken dat de middenstand staat te verdwijnen. Na met voorbeelden te hebben gestaafd dat het grootbedrijf zich hoe langer hoe meer uitbreidt en de algemeene welvaart daar door ontwikkelt, vraagt het blad of dat niet komt ten koste van ons volksleven en of het geen ontwrichting van het maatschappelijk organisme zal tengevolge hebben. Het blad antwoordt hierop dat een maatschappij moet bestaan uit ver schillende geledingen. Zij kan niet bestaan uit een klein aantal groote, rijke onder nemers, en een millioenmassa, die worstelt om het dagelijksch brood, gescheiden door eene onoverbrugbare klove. Daarom moet met alle kracht gewerkt worden aan het behoud van den middenstand, die de beide uitersten verbindt. Het blad zegt verder De middenstand. Door zoo te spreken vermengt men twee dingen, die elkander niet insluiten. Ten eerste de ware be wering, dat eene maatschappij, bestaande uit eenige honderden kapitalisten, groote ondernemers en mïllioenen proletariërs, onbestaanbaar is. Ten tweede de onbe- wezene en zeer twijfelachtige stellingen, dat de middenstand, zooals wij dien ken nen, de stand van de tusschenliand en van de kleine ondernemers weggaat en dat de ontwikkeling van den nieuwen tijd niet een middenstand laat bestaan." Ook in de moderne industrie blijft, volgens het blad, plaats voor een mid denstand. Elke fabriek heeft zijn kring van dienaren, van den directeur tot den meesterknecht, die ieder voor zich een positie hebben, die sociaal niet lager staat, dan die vroeger werd bekleed door de kleine ondernemers, die verdrongen werden. Ten slotte zegt het blad »De jongeren van onzen middenstand kunnen, waar zij voor zich geen plaats de tranen in de oogen wellen wij moe ders zouden onze dochters willen uithu welijken en toch onze dochters bij ons willen houden." Zij trad een stap achteruit, hief de oogen ten hemel en sprak plechtig Heer! aan uwe hoede draag ik Mar gherita op! Dat zij den voorspoed uit- make van den man, die haar tot levensgezellin heeft verkozeD, dat wijs heid en geluk haar op hare schreden volgen 1" lk sprong van mijn stoel op en sloeg de armen om haar hals. Zij droogde spoedig hare tranen, her stelde zich ras en haar gelaat herkreeg eene kalme uitdrukking. »lk denk, Margherita, dat gij nog voortdurend behoefte aan mij zult heb ben. En dat verheugt mij I Zie eens aan, kan het wel erger Een moeder, die zich verblijdt omdat haar reeds gehuwde dochter niet volkomen bedreven is in de huishoudelijke zaken. Gij zult door de praktijk u die kunst wel eigen maken, meer open zien in de oude gelederen, zich een plaats zoeken in de nieuwe, en, zijn zij werkelijk waard, wat men zegt, zal het hun door opvoeding, beschaving en kennis gemakkelijk zijn in de moderne industrie zich een plaats op de middenste rangen te veroveren, en de overgang zal hun levenskracht geen kwaad doen." Als die nieuwere middenrangen dan maar plaatsen genoeg bevatten voor de velen, die uit de oude gelederen verdreven worden. Op deze bedenking geeft echter het blad geen antwoord. De minister van justitie heeft aau de Eerste Kamer medegedeeld dat hij ook de herziening van de drankwet in zijn werkplan hoopt op te nemen Een nieuw wetsontwerp op de kamers van arbeid zal binnenkort zijn departement kunnen ver laten. Zoodra mogelijk zal ter hand ge nomen worden de herziening van de wets bepalingen betreffende de rechten der gehuwde vrouw, speciaal wat betreft hare vermogensrechten, terwijl omtrent het voogdijrecht reeds vroeger een dergelijke voorziening is toegezegd. Tot het op richten van voediDgsgestichten door den Staat is van dezen minister geen voorstel te wachten, liet is deu minister gebleken dat bij krachtig en beleidvol optreden de politie de bekende moeielijkheden bij executoriale verkoopingen en bepaalde lijk ook de intimidatie van bona fide (ter goeder trouw) koopers kunnen worden voorkomen. Zoodra het den min. noodig blijkt, zal hij voorstellen indienen tot verscherping van de bepalingen betrek kelijk opruiing en verstoring van de openbare orde. Tegen schenderij van of inbreuk op de vrijheid van arbeid wordt intusschen streng gewaakt, evenals tegen liet verspreiden en teutooustellen van ge schriften en afbeeldingen, die de open bare zedelijkheid of de eerbaarheid kwetsen. Naar geleidelijke organisatie van een korps detectives wordt gestreefd, doch voor het oogenblik is eene geheele re - organisatie van het politiewezen en eene wettelijke regeling van de bevoegdheid der politie niet toe te zeggen. De minister van waterstaat heeft het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over het ontwerp, houdende bepalingen tot beveiliging bij het verblijven in fabrieken en werkplaatsen, uitvoerig beantwoord. Hij hoopt wetten tot stand te brengen tot bescherming van leven en gezond heid der werklieden. Bepalingen van sociale wetgeving maken geen bescherming der industrie noodig. De regeeriug handhaaft hare meening omtrent invoer van protectie. Zij acht de goede werking der arbeids wet vaststaand. Van een algemeen wetboek voor den arbeid kan eerst sprake zijn na onder maar in dien tusschentijd zult gij mijn steun noodig hebben, daar ik door mijn leeftijd en door de omstandigheden da gelijks oudervinding opdoe. Dit is het eenige geluk wat mij overblijft! Een onderlinge wisseliug van vragen en ant woorden tusschen ons beiden zoo zal de afstand verdwijnen door middel van de ernstige gesprekken, die wij met elkan der aan onze schrijftafel zullen houden." En mijn dagboek?" riep ik uit. Dat zal de geheime bewaarder wor den van uwe innigste gedachten, van de liefelijke poëzie uwer ziel. De brieven daarentegen aan uwe moeder zullen de prozaïsche uiting van het bedrijvige leven wezen ze zullen de hulpmiddelen zijn, waarmede gij inlichting zult gaan zoeken om volgens plicht uw gezin te bestieren." Ik kon een glimlach niet weerhouden. Mijn dagboek, dat strekken moest tot terechtwijzing, zou verheven worden tot de hoogte eener bespiegelende studie. Van de beschrijving hoe flesschen ge spoeld moeten worden zou ik overgaan vinding met arbeids- en fabriekswetten. Een ontwerp-stoomwet zal nog in deze zitting worden ingediend. De minister heeft bezwaar tegen de regeling van de fabrieksinspectie afzon derlijk en tegen de opneming van den hoofdinspecteur in de organisatie van het toezicht. Bij een gewijzigd ontwerp wordt volhard in het noemen slechts van die onderwerpen, waaromtrent bij bestuurs maatregelen voorschriften worden gege ven. Het landbouw, tuinbouw, schippers en visschersbedrijf blijven buiten de fabriekswet. Men verneemt dat bij hetzelfde depar tement nog in overweging is eene aanvulling van de fabriekswet van 1875 met enkele inrichtingen, waaronder zuivel fabrieken. Tusschen de gemeente Amsterdam en de Duinwater-Maatschappij aldaar worden onderhandelingen gevoerd over de naasting De gemeente biedt voor de Duin- en Vechtwaterleïding f 8 millioen, doch de Maatschappij heeft dat aanbod afgewezen, aangezien hare inrichtingen enz op de balans voor f 15 millioen voor komen, terwijl de heer Conrad de feite lijke waarde op f 12 millioen schat, ver tegenwoordigende als winstgevend be drijf een jaarlijks inkomen van f 900.000. Jhr. mr. W. H. de Savornin Lohman, die nommer éen stond op de candidaten- lijst voor het lidmaatschap der Prov. Staten te Groningen der antirevolutionaire kiesvereeniging Nederland en Oranje al daar, is, toen hij verklaarde geen pro tectionist te zijn, door de meerderheid der leden niet als candidaat gesteld. Naar men verpeemt, zal de Tabak maatschappij Arendsburg,"te Rotterdam, over het afgeloopen boekjaar een dividend van 110 pet. uitkeeren. Over het boekjaar 189293 beliep het dividend slechts 40 pet. Wij vestigen de aandacht onzer lezers op de bij de »Hollandsche Uitgevers-en Drukkersmaatschappij" te Amsterdam verschijnende negende, veel vermeerderde uitgave N*an het Rcstantenbockbevatten de de tot 31 December 1894 uitgelote seriën van niet minder .dan 52 premie- leeningen. Het mag haast overbodig genoemd worden het nut van dit boekwerk aan te toonen, want dit blijkt duidelijk wan neer men verneemt, dat het totaal bedrag van nog niet ter aflossing aangeboden, doch reeds uitgelote gewone fondsen en premieloten verscheidene millioenen be draagt. Rente en dikwijls kapitaal verlies zijn daarvan het gevolg voor den eigenaar. 1 Volgens Het Vaderland heeft de Unie tot de beschrijving van de genietingen, die men zoeken moet voor den geest Die tegenstelling van ideeën deed mij goed en mijne onwillekeurige vroolijkheid eindigde met mama geheel op te beuren. Wij schertsten en wij lachten samen, en verlieten elkaar met een effen voor hoofd en een opgeruimd hart. lk legde mijn hand in die van Francis, en voelde mij daardoor zóó gesterkt, dat ik in staat was de ouderlijke woning te verlaten met vast vertrouwen in de toekomst. De scheiding tusschen mij en mijne huis- genooten had plaats zonder overmatige droefheid. Met een blijden lach gaven wij elkander den laatsten kus en namen wij afscheid. De eerste brief, dien ik aan mijne moeder schreef, zoodra ik in Florence aangekomen was, droeg het kenmerk van haast en was zeer onbeduidend, liet was een brief zooals elk vrouwtje schrijven kan, dat ter nauwernood de pen kan 'hanteeren.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1