T I VLISSINGSCIE mnw IEK. uwil. D£ vries der zaak Lanpdelft B116 DELUKliL E RUI MD. C. GREEP. rantiën iaine Beige." Wasschen DOd.lo.ulp te Oiensthode No. 9. Maandag 21 Januari 1895. 33le Jaargang. nii PP-UIUETO U. B i n n e n 1 a n d. Januari A AN- thaald lek. uitend uit "beste orden alle N-, ALBUM- en WERIC- jERES, vogelkooien, vLOKKEN, UPAN8CHE re ARTIKELEN 5 comp- ïkoopprijs Januari '95. ||n UITVERKOOP worden lederen op zicht gezonden rit uitsluitend comptant te VLISSINGEN geves- oordstraat C 32, beveelt aan als COSTUUM- en ïAAISTER, voorzien van Per Flesch. 1 10,1.30, 1.50,1.70,1.90. PUNCH 0.90,1.—, 1-20. M 130. EVER p. Liter ƒ1.05, )EWIJN d i) ƒ1.15, 2 liter 6 cent per liter minder. icourant. J. GOETHEER, orli. Corns. J. Rekkers. RA A GD tegen 1 of 15 t een nette BOVEN- of 1NING. Brieven letter H, Jourant. beveelt zich aati voor het be- \URANTIENop Beurs- ti op Huizen, Inboedels, Koop jfcepen ff» Land-, Rivier- en lw. 8S&SE. Bierkade. D 3, per Ona, ook EXTRA jEN a 20, 24, 28, 30 Cent A.NDRIESSEN waterhoudende EEEN iatschappij tegen brand jndere gevaren. Generaal-Agent, i. VAH sujüs 108, Nieuwendijk. ligt IATTE WASCH esJ. DE CROO, Kou- I 35. I VROUW vraagt een paar bureau dezer Courant. Ik t e der tegenwoordig® rdt terstond eene flinke Antes: Kleine Markt i Mei, bij Mej. de Wed. ge Walstraat. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER AÜVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te ParljB. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsebland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. V R IJ H E I D. Een heerlijk woord, waaraan zoovele schoone gedachten zijn verbonden, aan bet verleden en het heden ontleend. Het beeld der vrijheid staat als het ware ia elk menscbelijk hart. Toch is het vaak moeilijk, zich een vol komen heldere voorstelling te vormen, van het juiste denkbeeld, door dit kleine woord uitgedrukt. Beter gezegdmen kan bijna geen woord noemen, dat tot zoovele verschil lende opvattingen, tot zoovele uiteenloo- pende gevoelens aanleiding geeft. Vraag eens een flinken knaap, die zijn gedachten weet uit te drukken, naar de beteekenis van het woord. Tien tegen een dat hij zeggen zal vrijheid Is het recht om te doen en te laten wat men wil. En zie, diezelfde jongen, tintelende van levenslust en vrijheidszin, hakende naar het genot van spel en gewaagde tochten, soms misschien naar dat van niets te doen, hij onderwerpt zich, schier onbe wust, zonder merkbaar tegenstreven al thans, aan een hooger iets, aan een gezag dat hem leidt, aan een orde die zijn leven van den aanvang af aan zekere regelmaat onderwerpt. Telkens zal dat gezag van gedaante verwisselen, maar nooit zal het hem volkomen loslatenhet ouderlijk toezicht, de banden van bloedverwant schap, het burgerlijk leven in zijn einde- looze verscheidenheid, de Staat, de kerk, ze zullen het kind, den jongeling, den man, steeds bij zijn handelingen besturen, ze zullen hem voortdurend doen ervaren, dat, feitelijk, zijn vrijheidsbegrip een droom der jeugd en een volkomen on juist begrip was. Wat hem betreft, hoe verder zijn le vensweg zich uitstrekt, hoe meer hij er voor zich zeiven van overtuigd zal wor den, dat het kinderlijk begrip van vrijheid het ware niet was en het ook niet kon zijn. Hij zal bet spoedig beseffen dat, een doen wat men wil en een laten wat men wil, alleen dd&r mogelijk zou zijn, waar het geen beteekenis zou hebben Haar het Italiaansch door H. C. 28.) De dag brak aan, waarop Francis de stad Bologna moest verlaten. Het was een droevige dag voor hem en voor mij. Mijn moeder, met haar helder door zicht, kwam ons in onze zwakheid te hulp. Deze kortstondige scheiding moet voor uw zedelijk welzijD dienen", sprak zij, terwijl zij onze beider vereenigde handen in de hare nam. «De afstand hecht de wederzijdscbe gevoelens nauwer aan el kaar, en geeft er meerdere vastheid aan. »Het gemak, van elkander op elk uur van den dag te kunnen zien ontaardt zoo in een onbewoond land. Zelfs bij de on beschaafdste volken, sterker nog, in den blooten natuurstaat van den meusch, kan men bet zich nauwelijks denken. In elke meer of min beschaafde samenleving is het met elk redelijk begrip van bestaan in strijd in strijd juist met het nood zakelijk doel van het maatschappelijk samenzijn vermeerdering van welvaart en geluk, door eenheid van handelen, door orde. Aan het begrip en het doel der vrij heid, hebben de beste schrijvers hun schoonste gedachten gewijd, en niet ten onrechte, waar de ervaring van alle tijden leert, op boe weinig prijs de beste gave der beschaving zelfs door den be schaafden mensch wordt gesteld. Men klaagt er dikwijls over, dat zoo vele gewoonten en wetten en instellingen ons steeds verhinderen ons zóó te bewegen als we gaarne zouden willen, en dat noemt men gemis aan vrijheid. Hoe vaak vergeet men daarbij niet, dat die beperking zich zelden of ooit beweegt op het gebied van het hoogere en innerlijke bestaan. Hoe geheel anders in vroegere tijden, toen dwaDg, overheersching, uitsluiting, regel warentoen geen gedachte, geen gevoelen kon worden geuittoen de willekeur van den hoogere den lagere onderdrukte, maar niet beschermde toeu niemand zich zelf door wetenschap en eerlijken arbeid in de wereld baan kon breken. Hoe veranderd is dat alles uu in de samenleving der beschaafde volken, We behoeven er niet aan te herinneren, hoe onze vrijheid van geweten geëer biedigd wordt, onze vrije gedachte leeft hoe de wet ons beschermt tegen misbruik van macht, ons waarborgt een rustig genot van het onze, een ongestoorden arbeid en een onbelemmerd streven naar vermeerdering van kennis en welvaart. Denk dat alles eens een oogenblik weg, en het bestaan is een ondragelijk lot ge worden. En toch, we genieten het alsof het volmaakt van zelf spreekt, nooit an ders is geweest of anders zou kunnen zijn. En, onder het genot denkende, niet zoozeer aan hetgeen we bezitten, als wel aan wat er nog aan schijnt te ontbre ken, willen we meer, nog meer, altijd licht in een gewoonte. Waardoor denkt gij dat het huwelijk, naar men zegt, (niet altijd met reden evenwel) de liefde verflauwt? Door de kracht der ge woonte." Onthutst zagen wij haar aan. »lk weet, kinderen, hoe lief gij elkan der hebt'', ging zij glimlachend voort, maar ik weet ook, dat gij elkander nog wel een beetje langer zoudt willen lief hebben. Francis begeeft zich weder aan zijne bezigheden, gij blijft aan de uwe, en door uw beider verlangen zult gij u in gedachten vereeuigd gevoelen Zes maanden vliegen om 1 Gelukkig gaat Francis niet heel ver weg, en van elke twaalf of veertien dagen kan hij er een paar in Bologna doorbrengen." »Zes maanden vliegen om herhaalde Francis mijne beide handen kussende. Francis vertrok. Het waren geen gevleugelde dagen meer, wat ook mijn moeder daarvan zeggen mocht. meer, tot dat Ja, totdat onze vrijheid zou wezen de vrijheid van den knaap, wiens jeug dige voorstelling we straks weergaven. Laat ons het eerlijk bekennen er is misschien geen enkel redelijk schepsel, dat zou wenschen dat allen konden han delen zooals zij willen. Maar dit is niet genoeg. Ieder, zonder uitzondering, moet zich volkomen en vrijwillig onderwerpen aan orde, recht, wet en gezag. Zonder dat is vrijheid niet het gemeen schappelijk goed van allen, maar slechts het voorrecht van enkelen Want, vrijheid ishet recht om zich naar goeddunken te bewegen, bin nen de perken door eene hoogere macht wettig gesteld. Juist omtrent die beperking bestaat trouwens oneindig verschil van gevoelen, althans in bijzonderheden De bepaling der grenzen, die men stellen moet aan het gezag aan den eenen en aan de per soonlijke vrijheid aan den anderen kant, geeft tot menige vraag aanleiding. De geschiedenis van de ontwikkeling der vrijheid is een zeer lange geschiede- denis, die ons veel leert. Dit bovenal, /tit pr,steeds een streven is geweest om de banden van het gezag losser te ma ken in het persoonlijk belang, en zelden in het belang van het algemeen, al werd dit ook in schijn op den voorgrond ge steld. Maar ook is gemakkelijk te he grijpen, dat niet licht het belang van den enkelen persoon tevens dat van het algemeen zal zijndat omgekeerd daar entegen, het algemeen belang te behar tigen, van zelf den bijzonderen persoon ten goede moet komen. En wanneer we dit bedenken, dan valt het ons lichter, een antwoord te geven op de vraagin welke richting we ons te bewegen hebben bij den grooten strijd over de grenzen der vrijheid en de grenzen van het gezagin de richting van het algemeen belang. Op dien strijd, zoo bij uitstek belang rijk in de dagen die wij beleven, - dagen vol van woeling en wrijving, op dien strijd in onze kolommen de aan dacht te vestigen, maar ook op menig ander belangrijk maatschappelijk vraag- Het dagboek vloeide over van droef geestige bladzijden, van weekhartige ontboezemingen, die een tegenstelling vormden met de recepten van geleien voor den zomer en van ingezouten vleesch- spijzen voor den winter. Francis schreef mij menigmaal, doch kort. Ik schreide gelijk een kindthans, nu mijne gevoelens zich gewijzigd hebben en ik geene oningewijde meer ben, die behoefte heb aan ellenlange epistels, nu heb ik er pleizier in die korte briefjes over te lezen, die in weinige zinsneden een schat van liefde inhouden, al wat het hart van een rechtschapen man in zich sluit. Francis moest een huis huren tegen de eerstvolgende Mei, en telkens als hij in Bologna kwam was hij verplicht een uitvoerig relaas te geven aan mijn moeder van de woningen die hij gezieu had. Mijn moeder, met de handen in de zakken van haar cachemiren japon ge stoken, en met eenigszins opgetrokken stuk het licht eener onpartijdige be schouwing te doen vallen, en dit in een- voudigen, voor allen verstaanbaren vorm, ziedaar de taak die wij ons voor stellen. Het woord, dat wij als opschrift boven onze inleiding stelden, moge daartoe met juistheid gekozen zijn. De vrijheid der drukpers is die, om gedachten en gevoelens zonder terug houding mee te deelenmaar we zullen er geen ander gebruik van maken, dan met eerbied voor de vrijheid van anderen. Zij is ongetwijfeld een der grootste voorrechten. De staatsregeling van 179?, die haar erkende, leerde zelfs dat de vrijheid der drukpers heilig is. Heilig, maar dan toch alleen wanneer zij beant woordt aan hare schoone roeping, met het oog waarop men haar wel eens ge noemd heeftde Koningin der aarde. Nu, een koningin moge de pers niet wezen, maar een priesteres behoort ze dan toch te zijn, in den dienst der goede gedachte en van het woord, dat streeft naar verlichting en versterking in den maatschappelijken levensstrijd. Wij hopen dat menig woord in dien geest onzen lezers een aangenaam oogen blik zal verschaffen. Vlissingen, 19 Januari. Het Roti. Nbl zegt dat de politiek in de Zaanstreek eene geheele omkeering heeft teweeggebracht in de vroeger zoo luchtige, vroolijke, goed gezonde streek. En dat alles door de politiek, die zelfs in intiemen familiekring is binnenge treden en de vroegere eendracht heeft verbroken. Broers gaan elkander uit den wegengagementen zijn verbroken vriendschap van jaren afgebroken. Er heerscht nl. in de Zaanstreek, sedert de heer De Meyier, het ex-Kamerlid, die indertijd de inotie indiende, waarvan de Kamerontbinding het gevolg was, eene groote verbittering tusschen de talrijke vrienden en familieleden van dien heer, die geparenteerd is aan de voor naamste lui in de Zaanstreek, en de vele geestverwanten van Takdie omdat geen der partijen iets van hare wenkbrauwen schonk den ingenieur al den ernst harer aandacht bij de be schrijvingen, die hij ten beste gaf. Giacomo, die zelden bij het onderhoud ontbrak, bracht hier en daar wonderlijke opmerkingen in het midden, die mijne moeder wel eens van haar stuk brachten. Een huis met groote ramen een hooge verdieping een droge vloer. Het huis in een straat in het middelpunt van de stad, maar niet te druk nauw keurige inlichtingen nemen omtrent den portier, daar de portiers voor het mee- rendeel eigendunkelijk en nieuwsgierig zijn en het kamertje van den portier gewoonlijk eene verzamelplaats is van luie dienstmeisjes. Mijn moeder verlangde zoo onmogelijk veel dingen Een bergplaats voor het hout, een ruime, frissche, droge provisiekamer naast de keuken. Somwijlen zuchtte Francis wel wat ontmoedigd. «Luister, mama, zeide Giacomo

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1