VLISSINGSUHE COURANT. No. 6. Maandag 14 Januari 1895. 33ste Jaargang. Binnenland. riitniï IS. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich by alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliaaingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G, L. JDAUBE Co., te Parijs. Veracbijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Vlissingen, 12 Januari. In den loop van het jaar 1894 werden alhier geboren, behoorende tot hare werkelijke bevolking, 302 m en 309 vr., totaal 611 personen, waaronder 3 paar tweelingen (4m., en 2 vr.,) en in onecht 6 ra., en 5 vr. Er overledenbehoorende tot hare wer kelijke bevolking, 179 m., en 145 vr., totaal 324 personen, terwijl levenloos wer den aangegeven 24 m., en 15 vr., waar van 1 m. en 2 vr. in onecht. Er werden 96 huwelijken gesloten, te wetentusschen jongemannen en jonge- docbters 86, tusschen jongemannen en weduwen 5, tusschen weduwnaars en jongedochters 5. Twee vonnissen van echtscheiding wer den ingeschreven, terwijl 3 acten van erkenning werden opgemaakt. Bij het aan gaan van het huwelijk werden erkend 7 ra. en 5 vr. De bevolking dezer gemeente bestond op 31 Dec. 1893 uit 7513 m., 7706 vr., 15219 personen. Vermeerdering had plaats met 951 m., 839 vr., 1790 personen, zijnde door geboorte met 802 m 309 vr. =611 pers door vestiging met 649 m., 530 vr 1179 pers., of in het geheel samen met 8464 m., 8545 vr., 17009 personen. Vermindering had plaats door overlijden met 179 m., en 145 vr, 324 pers, door vertrek met 618 m., 483 vr., 1101 pers., of in het geheel met 797 m., 628 vr., 1425 personen. De bevolking bestond dus op 31 Dec. 1894 uit 7667 m., 7917 vr15584 perso nen en is derhalve toegenomen met 154 m, 211 vr., 365 pers, of nagenoeg 2.4%. Dat de toeneming, die in de laatste jaren gemiddeld 4 h 5% bedroeg, ditmaal niet zoo groot is, is hoofdzakelijk toe te schrijven aan het minder aantal geboorten 36 en het meerder aantal gevallen van overlijden 24, dan in 1893 het geval was, maar bovendien ook doordat een betrek kelijk groot aantal gezinnen zich, wegens het verplaatsen van de Huil lijn naar Rotterdam, in die gemeente vestigden. Naar het Italiaansch door H. C 25.) I-Iet werkzame leven mijner moeder breidde zich in nog ruimeren kring uit, toen zij zich genoodzaakt zag toebereid selen te maken voor het huwelijk, dat haar onverdeelde aandacht in beslag nam. Mijn uitzet begon goed te vorderen onder mijne oogen, ook eenigermate onder mijne banden en onder die van Giulia, die aangetrokken door mijn edel voorbeeld zich verwaardigde eigenhandig het een of ander aardig werkje voor mij te maken. Er ontbraken hierbij ook niet enkele „Lodgers." Wij vermeenen den zoogenaamden Lodgers" geen ondienst te doen 'met hun het volgende in berinnering te bren gen, omdat de tijd voor het opmaken der kiezerslijsten weder aanstaande is en in dit jaar de periodieke aftreding van leden van de Provinciale Staten en den gemeenteraad moet plaats hebben. Door Lodgers" worden verstaan zij,die, of hoofden van gezinnen of alleen wo nende personen zijnde, van den inwonen- den eigenaar of eersten huurder een gedeelte van een woonhuis in huur hebben, voor welk perceel die eigenaar of eerste huurder in de personeele be lasting is aangeslagen naar eene huur waarde voor Vlissingen voor het loopende jaar bedragende minstens ƒ88. (Om tot de huurwaarde te geraken, heeft men slechts de cijfers, ingevuld op het belasting-biljet achter wegens huur waarde" met het getal 20 te vermenig vuldigen.) Om op de kiezerslijsten geplaatst te worden, moet de Lodger" die woning gedurende negen maanden, voorafgaande aan den 15 Februari a. s., dus in dit geval, minstens van af 16 Mei 1894, hebben bewoond. Hen, die er dus prijs op stellen, dit jaar van hun kiesrecht gebruik te maken en in bovengemeld geval verkeeren, raden wij aan, zich uiterlijk Vrijdag deu 15 Februari e. k. ter secretarie der gemeente (bureau bevolking), te vervoegen, alwaar, desverlangd, de noodige inlichtingen be reidwillig zullen worden verstrekt en de modellen tot aanvraag kosteloos worden uitgereikt. Van 5 tot en met 11 dezer zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoomvaartmaatsch. «Zeeland" aangeko men: met de dagbooten 88 en met de nachtbooten 329, daarheen vertrokken met de dagbooten 124 en met de nacht booten 412alzoo samen aangekomen 417 en vertrokken 536, dus in het ge heel vervoerd 953 passagiers Blijkens het Bericht aan Zeevarenden van het Ministerie van Marine no. 7, werden in de onderstaande Zeeuwsche zeegaten in de maanden October, Novem ber en December 1894, de volgende diepten bij laagwater gevonden In het zeegat van Brouwershaven kleine familie-schermutselingen. Giulia durfde zich eenige, wel wat overdrevene aanmerkingen veroorloven aangaande de groote eenvoudigheid der garneersels, en het beperkt aantal van sommige artikelen; mijn moeder bekom merde er zich evenwel niet veel om, en mij verdroot het een weinig, zoowel voor mij zelve, als voor mijn moeder. Deze bleef in tusschen vast op haar stuk staan wat betrof het in acht nemen eener verstandige zuinigheid, en slaagde er een enkele maal in haar schoondochter te overtuigen van de nietigheid barer inzichten. Francis was intusschen benoemd tot stedelijk ingenieur in de naburige stad van werwaarts bij zich moest be geven in het begin van het volgend jaarin het voorjaar zou ons huwelijk voltrokken worden. Op den avond van denzelfden dag, waarop ons deze gewichtige tijding be kend gemaakt werd, maakte ik een begin Schaar van Renesse 66 dM. en 25 dM. rijzingDijkwater 90 bij 26Droogte van Bruinisse 72 bij 26. In de Westerschelde Deurloo (buiten drempel) 47 dM. 83 dM. rijzing; Oostgat (buitendrempel) 72 bij 30; Sardijngeul 50 bij 37 Rug van Baarland (overloop Margriet) 94 bij 40 Zuidergat (drempel) 64 bij 41 Rug van Bath tusschen spitse ton No. 27 en 28 (in de lichtenlijn) 57 bij 44; Droogte bij Santvliet(in de lich tenlijn) 44 bij 44Droogte bij Santvliet (even beW. de lichtenlijn) 60 bij 44. De schrijver der «brieven uit de hof stad" in de Amh. Ct. maakt de volgen de opmerkingen over de nieuwe belas tingen, die nu wel niet nieuw zijn, maar in een vorm gegoten, die de lezing er van aantrekkelijk maakt. «Dezer dagen vond ik op een plaats, waar de »upper thousand" niet gewoon zijn hunne innigste gedachten neer te schrijven, de volgende ontboezeming in het metaal ge krast »de vermogensbelasting is de pe3 voor het volk." Aan de medeaeelingen van welken scherpzinnigen politieken tinnegieter de graveur deze meening te danken had, weet ik niet: maar ik durf dit staaltje van domme begripsverwarring gerust afdrukken, ,<mdat ik niet denk, dat de vader van de -giinoomue belasting daarover maar één oogenblik ontstellen zal. De grootste onte vredenheid over de Vermogensbelasting wordt juist gevonden in die kringen, waarin men niet op voor elk manspersoon toegankelijke plaatsen met een spijker krast, en, al is men Hagenaar, de eind-i niet van de woorden weglaatzijbestaat bij die lieden van for tuin, die vroeger geen belasting betaalden en naïef genoeg zijn om hunne boosheid te luch ten over het opruimen van een privilegie, dat zij langzamerhand als een verkregen, misschien wel verdiend recht zijn gaan be schouwen, Het is lachwekkend, met hoeveel ergernis en overdrijving deze lieden hun nood klagen. Niet lang geleden ontmoette ik er nog een het was een nogal in zekere kringen hooggeplaatst man die zat te klagen, alsol men hem zijn laatste centen ontroofde. «Waar moet ik het op vinden jammerde hij. »Geen vleesch meer eten?geen wijn meer drinken Maar ik ben te oud om mijne gewoonten te veranderen, en mijne fezondheid is mij toch ook iets waard," en at hoewel de klager bekend staat als vrij wat kostbaarder gewoonten te hebben dan vleescheten en wijndrinken alleen. Redeneeren met hen, die aldus uit een hoek komen, is een ondankbaar werk hen te wijzen op de zedelijke verplichting om naar vermogen met mijn dagboek en schreef ik aldus: Margherita's dagboek No vember." «Over een maand of zeven ofacbtzal ik de vrouw wezen van Francis I van Francis, dien ik van dag tot dag beter leer kennen en dien ik begin te achten evenzeer als lief te hebben. «Wij zullen ons eigen huishouden krijgen. Ik zal mijn eigen tehuis hebben 1 Ik noem het «het mijne" omdat het huis het domein uitmaakt der vrouw, omdat het is daar schiet mij een gesprek te binnen, dat ik daaromtrent van mijne moeder gehoord heb, en dat ik bier over zal schrijven Een eigen huishouden op- ricbteu, zoo sprak zij, beteekent zich een toevluchtsoord te vormen, onder welks dak een individu zich uitsluitend alleen tegenover zich zelf bevindt, en alwaar hij zijne intellectueele krachten zoowel als zijne ware genegenheid jegens zijne bloedverwanten afmeet. Ons woonhuis is in zedelijken zin het heiligdom onzer genegenheden, en in in de gemeenschappelijke kosten bij te dragen is een argument, dat boven hun bevattings vermogen en hun zedelijkheidsbegrip gaat maar totnogtoe heb ik tegen de klagers over de Vermogensbelasting altoos met goed ge volg dit dilemma aangevoerd öf ge betaalt veel in de belasting, en dan hebt ge inkomen genoeg om die luttele verhouding te betalen öf ge hebt weinig te betalen, en dan betee kent het op te brengen bedrag maar een bagatel in vergelijking met uwe andere uit- faven. In beide gevallen echter heeft de lacht alleen beteekenis voor ben, die gewoon zijn precies hun inkomen op te maken som mige ouderwetsche lieden zijn voor dat laat ste argument nog wel toegankelijk, hoewel de geest van den tijd schijnt mede te brengen, dat het inkomen geheel, in den regel al vóórdat het ontvangen is, verteerd wordt. Maar de Bedrijfsbelasting I Daar moet ge in den Haag maar niet over beginnen. Ter wijl de «industrieelen," die zeer veel ma terieel voordeel genieten van de intrekking der patentbelasting, zich als muizen zoo stil houden, hoewel ze anders luidruchtig genoeg kunnen zijn, wanneer alles niet naar hun zin gaat, stijgen de wraakkreten van ambtenaren en gepensioneerden ten hemel. De een heeft voor zijn tractement, de ander voor zijn Eensioen «gewerkt,en hij ontzegt den Staat et recht om hem daarvan een deel voor belasting te korten. Maar het recht van den Staat om den winkelier of fabrikant een deel van zijn inkomen te ontnemen, waar hij dan even goed voor «gewerkt" had, dat hebben deze klassen van nieuwe contribuabelen nooit betwist. Dat vonden ze juist en goed enfin, het is de onde geschiedeniselke belasting ia slecht, waarin ik zelf mijn deel betaal alleen die op mijn buurman drukt, is billijk. Herhaaldelijk las men in den laatsten tijd, dat personen, die eene misdaad had den bedreven, moord of zelfs diefstal, zich van het leven beroofden. Door som migen geschiedde dit slechts teneinde aan de vervolging te ontsnappen. Zeker geldt ook hier wel het bekende verschijnsel, dat schier elke misdaad tot navolging aanleiding geeft en ook vele van deze soort van zelfmoorden misschien in zekeren zin kopieën zijn; maar dit neemt niet weg, dat zij, die ze bedrijven, blijkbaar hun leven zoo hoog niet schat ten. In verband met de bewering, dat de afschaffing van de doodstraf de mis daden zou bevorderen, zijn deze blijken, van onverschilligheid voor het leven van vele misdadigers niet zonder beteekenis, merkt de Amh. Ct. op. Het zelfde blad maakt de volgende ge gronde opmerking. stoffelijken zin het plekje, waar onze persoon verblijft, het nestje, waar men zich 's winters verwarmt, en waar men 's zomers de koelte opzoekt, de plaats, waar men voor bet hart het ware genot en voor het lichaam de ware rust moet kunnen vinden «Ons woonhuis is de huwelijkstroon, het heilig echtaltaarEn zoo het dit reeds zij voor den man, die van nature en door de noodzakelijkheid gedrongen meer tot een zwervend leven geneigd is, stelt u voor wat het dan moet zijn voor de vrouw >Het huis moet met zorg uitgekozen, met lust en ijver onderhouden, met goe den smaak gemeubileerd en van alle wenschelijke* geriefelijkheden voorzien worden. Het kan gebeuren, dat men han den vol geld daarvoor uitgeeft en het toch niet voordeelig besteedt. Waar geen weelde wordt aangebracht, daar is geen ledige ruimte, want weelde is het overtolligemaar waar eene ver standige samenstemming in de verschil-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1