VLÏSSireSCIE C®U1A\T. No. 5. Vrijdag li Januari 1895. 33,e Jaargang. Binnenland. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.-—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do flrma G. L. DATJBE Co., te V Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Vlissingen, 10 Januari. Talrijk zijn weder de gevallen, die de pers ons mededeelt, van onvoorzichtig heid bij het genieten van het ijsvermaak. Een aantal personen maakten tot hun schade, soms met verlies van hunne ge zondheid, kennis met het broze ijs; som migen zelfs moesten bun waaghalzerij met den dood bekoopen. En al moge nu het ijsvermaak nog geene slachtoffers in onze gemeente gekost hebben, is toch het ijs nog zoo onbetrouwbaar dat de raad: blijf er van daan" nog niet over bodig is. Ook wij vragenis het ijsver maak, een vermaak van kortstondigen duur, dan zooveel waard, dat men daar voor zijne gezondheid of zijn leven in de waagschaal stelt? Vooral de ouders kunnen in dit opzicht veel goeds doen door hunne kinderen te verbieden schaatsen te rijden, zoolang het gevaar oplevert. In het algemeen rust op allen, die op eenigerlei wijze hun zorgen aan de jeugd moeten wijden, de plicht, zooveel het hun mogelijk is, te voorkomen dat het ijsvermaak geene slachtoffers maakt. Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, d.d. 8 Januari jl., is de verkenningston van de Deurloo, mond der Wester Schelde 6de district, weder geplaatst. Door Burgemeester en W ethouders der gemeente Bruinisse is tot ambtenaar ter secretarie aldaar benoemd, de heer J. M. K. Visser, ambtenaar ter secretarie te De Werken en Sleeuwijk Men meldt ons het volgende Door de leerlingen eeDer openbare school te Goes werd van 1887 tot 1894 in de Rijkspostspaarbank ingebracht twee duizend vier honderd gulden. Terwijl de prijs der aardappelen op Zuid-Beveland tot vóór eenige weken nog 2.75 b 8 per H.L bedroeg, worden ze thans reeds verkocht tegen 3 75 h 4. Met het oog op de kleine hoeveel heid, die is ingekuild, verwacht men tegen het voorjaar nog hoogere prijzen. FEUfltLtTON. door H. C 24.) Bovendien kwam ik eerst toen te weten, dat mijne moeder sedert jaren bezig was voor mijn uitzet te zorgen. Uitgenomen de ernstige overwegingen, die bet huwelijk eener dochter van alle rechtgeaarde ouders vordert, is er bij dat huwelijk nog een zeer belangrijk aanhangsel het uitzet dat menige zuinige berekening, menige oordeelkun dige bestelling en allerlei inkoopen vor dert van zeer uiteenloopenden aard, een rubriek die geheel op de moeder neer komt. De ingeloopen polder Strijen (eiland Tolen) werd volgens het Handelsblad in 1310 bedijkt en vloeide verscheidene malen in, nl. in de jaren 1530, 1552 en 1570. In 1697, door ingelanden ver laten en andermaal overstroomd, werd hij voor rekeniDg van ingelanden van Poort vliet kerbedijkt door het opwerpen van een 800 meter lange waterkeering, die nu bezweken is. In 1894 zijn uit Nederland langs het grensstation Rozendaal naar het buiten land vervoerd 47.630 stuks vee tegen 88.750 in 1893. In eene vergadering te 's H3ge, belegd van wege de Haagsche timmerlieden- vereenigiDgen aldaar, waarin over werk stakingen het woord zou gevoerd worden, trad ook als spreker op dr. van Gheel Gildemeester, die de vraag behandelde of een werkstaking uit een christelijk oogpunt te veroordeelen is, en of zij verzet is tegen de wettelijke overheid. Hij gaf aanstonds te kennen dat hij in een patroon niet ziet de wettige over heid en slechts een contractueel verband aanneemt tusschen werkman en patroon, zoodat er bij verbreking van dit contract geen verzet is. Ook op grond van de H. Schrift, die immers opkomt tegen on recht, o. a. in den tekstwaarom geeft gij uw arbeid voor wat niet verzadigen kan," kan men de werkstaking onder zijne bescherming stellen. Toch is de werkstaking, al is zij uit het oogpunt van het belang van den werkman geoorloofd, nog geenszins in bet algemeen belang. Zij is een gevaar lijk en duur oorlogswapendat zich keert tegen hen, die het gebruiken, zoo dat men, ondanks het goede, dat er dikwijls door verkregen wordt, zich goed moet bedenken alvorens het ter band te nemen. Daarbij komt dat zij, die loous- verhooging vragen en krijgen, meestal zeiven de kosten dragenwant booger loon staat niet altijd gelijk met geld, en het meerdere moet vaak worden uitge geven aan hoogere huurduurdere broodprijzen, meestal gevolgen van een doorgedreven werkstaking, die dus in schijn gelukte, terwijl ten slotte de ar beidende klasse de lijdende partij wordt, omdat het kapitaal zich uit het land en de ondernemingen terugtrekt. Tegenover het recht um het werk te staken, staat dat van het werk door te zetten, zoodat als 300 staken, 200 ande ren moeten kunnen werken Hierbij her innerde spreker aan het schrikbewind, waarmede de werkstakingen dikwijls gepaard gaan. Het verhinderen van velen, die werken willen, het uitoefenen van dwaDg in naam der vrijheid, is z. i. een strafbaar feit. Voorts deed de spreker uitkomen hoeveel kennis, meer dan de werkman bezit, er toe behoort om te beoordeelen of een werkstaking geoorloofd is of niet, en waarschuwde ook tegen bet zich laten meevoeren door volksleiders, om dat die volksmannen gewoonlijk iets an ders bedoelen dan hei welzijn des volks, ja zijn ergste vijanden waren, ook toen er nog van geen socialisten sprake was, omdat zij dikwijls ontevredenheid en ver bittering onder de burgers zaaien. Dr. Gildemeester besloot zijne rede met den oprecht gemeenden wensch dat recht vaardige lotsverbetering voor alle werk lieden verkregen zou worden, zoover 't mogelijk is en zonder geweld. üïi: bet daarop gevolgde debat weer legde de socialist Cornelissen uitvoerig de geopperde stellingen. Hij ontkende niet dat aan ondoordachte werkstakingen ge varen zijn verbonden, maar de ondervin ding, bv. die te Amsterdam, beeft geleerd dat er ook vele voordeelen aan verbonden zijn en zij groote moreele gevolgen-heb ben gehad. Hij zag in het beletten aan anderen niets ongeoorloofds en eindigde met de stelling, dat het exploiteeren van de rijkdommen en de productiemiddelen door de arbeiders zeiven voor goed een einde zou maken aan alle werkstakingen. Een ander spreker, de timmerman Van Veen, stelde de gedruktheid der loo- nen op rekening o. a. van den toeDe- menden machinalen arbeid en van de concurrentie van christelijke instellingen tot werkverschaffing. Hij noemde het doorwerken van andere gezellen bij eene werkstaking eene laagheid, omdat zij ook profiteeren van hetgeen door de werkstaking is verkregen, en zag er geen misdaad in wanneer in navolging van zoovele ambtenaren, ook de werkman zich opwerpt tot het verkrijgen van eene betere positie. Hij verwachtte voorts dat ds. Gildemeester van den kansel voortaan steun zou inroepen voor de vrouwen en kinderen van slachtoffers van werkstakingen. De zomer van 1895 zal aangenaam opgekort worden door twee periodieke verkiezingsperiodende eerste op 14 en 28 Mei, ter benoeming van een derdedeel der leden van de Prov. Staten en de de tweede op 16 en 30 Juli, ter vernieu wing van een derdedeel der gemeente raden. Vrijdag om 11 uur zullen door de Eerste Kamer behandeld worden de wets ontwerpen betreffende verbetering van den Ouden IJsel en den suikeraccijns. De minister van oorlog heeft bepaald dat de lotelingen der lichting 1895 tus schen 1 en 15 Maart bij de onbereden korpsen van het leger zullen worden in gelijfd. Treurige cijfers. In 1887 bedroegen in Opsterland de kosten van het armwezen 23.266 en de hoofdelijke.omslag/52.565 in J893 armwezen 43.790 en de hoof delijke omslag ƒ46.000. In 1887 in Weststellingwerf armwezen ƒ13.181 en de hoofdelijke omslag/47.968; in 1893 armwezen 30.665 en de hoof delijke omslag 29 000 Uit Friesland zijn dit jaar zeer weinig personen naar Amerika verhuisd. Het is trouwens in Amerika met het werk niet veel beter gesteld dan in Friesland. De treurige toestand, waarin de vroeger zoo bloeiende AmerikaanschelijneD zich thans bevinden, is bewijs genoeg dat het in Amerika tegenwoordig ook niet, zooals men het noemt, «opgeschept" is. Voor het te Arnhem gehouden examen voor apothekersbediende van 8 Oc tober tot 4 December, hadden zich aangemeld 47 heeren en 61 dames6 beeren trokken zich voor het examen terug. Van de 102 geëxamineerden wa ren er 23 heeren en 22 dames, die voor de tweede maal kwamen daarvan wer- Een huwelijksuitzet stelt, naar even redigheid dat het veronachtzaamd of overdreven wordt, den roem eener flinke huismoeder in de waagschaal. Bezuinigingen, beknibbelingen, schriel heden op dit punt raken zeer nauw het belang der dochter, daar ze haar tekort doen in de allerbenoodigste artikelen, waarvan bet gemis of de ongenoegzaam heid baar alras ten laste zou doen komen van een echtgenoot, die zich bezwaarlijk zou kunnen schikken in de noodzakelijk heid de garderobe zijner vrouw te moeten aanvullen. Overdaad en verspilling te dien opzichte zullen het vaderlijk erfdeel bezwaren, en evenzeer eene verzoeking tot verkwis ting opleveren voor de jonge vrouw, die niet veel zorg zal dragen voor haar eigen kleeren, aangezien zij er te ruim van voorzien is. Het uitzet, zoo beweert mijne moeder, moet wezen overeenkomstig de huwelijks gift en de maatschappelijke positie der verloofden. Zij behield den juisten middenweg, zooals ik naderhand zal aantoonen, en mijne moeder kweet zich met blijden zin van eene der dierbaarste bemoeiingen eener huismoeder. Op een morgen riep zij mij bij zich in de kleedkamer. Zij maakte een kast open, en daar vertoonde zich aan mijne verraste blik ken een schat van stukken linnengoed van onderscheidene afmetingen, in witte papieren gewikkeld, om ze voor stof te bewaren. Netjes gerangschikt, op elkander ge stapeld, zag ik daar stukken neteldoek, piqué, katoen en bombazijn. Iets lager, in een pak opgerold, stren gen garen en katoen. Zij ontsloot een kistje en wees mij een groot aantal opgevouwen kousen, vastgestrikt met lintjes van verschillende kleuren. Dat was eene aangename verrassing voor mij Het waren de kousen, door mijne moe der gebreid in verloren oogenblikken, die zij haar leege uurtjes noemde, onder een gezellig huiselijk praatje, of bij een in tiem bezoek, of terwijl zij hare orders gaf aan de keukenmeid, of wel in den tijd, dat de kamenier haar het haar op maakte. «Het is wel weinig", zeide zij, de schouders ophalende. «Het oogenblik is nu gekomen, lieveling, om u met ijver aan het werk te zetten, dit begrijpt gij toch ook, niet waar Margkerita «O! of ik het begrijp!" riep ik uit. «Hebt gij al bepaald hoeveel hemden ik krijgen zal «Zeg mij daaromtrent eens uwe mee ning." Mijn nichtje heeft er honderd gehad", zeide ik niet zonder aarzelen. Zoudt gij dit een geschikt getal vin den, Margherita?" Maar ik zou denken dat het een mooi cijfer is." «Veel te mooi, en ik ben voor het getal 60. Zestig stuks van de meest be-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1