VLISSINGSdE COURANT. IS. No. 4. Woensdag 9 Januari 1895. 33:e Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. ritItL5.IT «E8£§<3ÏÏE gO&IWE. Aanwijzing geneeskundige, belast met de doodse houw. De Burgemeester en Wethouders van Vlissingen maken bekend dat de heer Hendrik Breukink, arts alhier, door hen, overeenkomstig art. 4, laatste alinea, der wet van 11 April 1859 Stbldno. 65), voor het jaar 1895 is aangewezen als geneeskundige, belast met de doodschouw in deze gemeente. Vlissingen, 5 Januari 1895. De Burg. en Wetb. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Lombok. De Soerr.-Ct. acht de toekomst verze kerd, «wanneer wij thans maar zonder zwakheid een volledige uitvoering ver zekeren aan dien éenen eisch, reeds bij het ultimatum van Juni gesteld, doch helaas ter hoogst onbekwamer tijd los gelaten, van eene algemeene ontwapening der bevolking van Lombok." «Sasak" schrijft aan de J. B. Tjakranegara was niet versterkt op de wijze zooals Aroeug-Aroeng, Pagasangan, Pasingahan en Mataram. Geen spoor van aarden wallen met daarin aangebrachte schietkokers en schietgaten de vijand scheen niet veel vertrouweu te stellen in die borstweringen en achtte zich veiliger binnen zijne woningen. Men bad over eene lengte van 40 meter op den hoofd weg groote boomen laten omkappen en die dwars daarover laten vallen om onze troepen het voorwaarts rukken te be moeilijken. Enkele toegangen tot den hoofdweg waren met bamboepaggers af gesloten. Het westelijkste gedeelte van Tjakranegara was tengevolge van het aanhoudende geschutvuur uit Padjang en Karang Bedil zoo goed als verlaten, en het was om die reden dat de midden- en rechtercolonnes een eind weegs on gestoord Tjakranegara konden binnen rukken. Het volledig behoorlijk geordend ar- ehief van den vorst van Lombok is een paar dagen na den val van Tjakranegara in onze handen gevallen. Onze regeering zal daaruit dus veel vernemen van de verhouding van den vorst van Lombok tot andere inlandscbe grootheden en ook van de onderlinge verhouding dier groot heden. Vlissingen, 8 Januari. Ons werd van de zijde, door welke ons het bericht in ons vorig nummer Naar het Italiaansch door H. C 28.) Zoudt gij willen dat Francis met u op had, als hij u omgeven zag door potten, pannen en heiboenders; aan bet ragen der spinnewebben of met roode blareü op uwe fijne handjes? Immers neen. Welnu dant Laat ons ook de keer zijde van de medaille beschouwen. Zoudt gij willen dat Fraocis u liefhad, indien gij te eeniger tijd den weg der lichtzin nigheid gingt bewandelen en in verder felijke manieren en dwazen opschik uw leven en uw vermogen gingt verspillen Onmogelijk. Begrijp mij dus wel, het is omtrent bet aantal in 1894 behandelde telegrammen aan het Rijkstelegraaf kan toor alhier verstrekt werd, medegedeeld dat die opgaaf verkeerdelijk gedaan was. Het bericht moet aldus luiden Behandeld werden 72.210 telegrammen, waaronder ontvangen 32 022 aangenomen 29561 opgenomen en' overgeseind 10.627, De laatste werden dus dubbel behan deld. Heden herdenkt een onzer meest al gemeen geachte ingezetenen, dr. J. Hazenberg, zijn 80en geboortedag. Men mag van hem getuigen dat hij met steeds jeugdigen en onverdroten ijver zich aan zijn verheven taak wijdde, en nog immer bereid is hulp te verleenen, waar die wordt ingeroepen. Mogen hem op zijn boogen leeftijd nog vele zegeningen ten deel vallen. De uitvoering, die Zondag avond door de onderafdeeling St. Caecilia, van den Ned. R. K. Volksbond, in het lokaal- Stofkoper, onder leiding van den heer A. Geij»en, gegeven werd, was goed be zocht en slaagde naar wensch. De koren «Kerstcantate" en «Hulde aan Z H.Leo XIII" werden met juistheid en met vuur, door sommige zangers met wat te veel animo, gezongenzij bleken goed inge - studeerd te zijn en de goede eigenschap te bezitteD dat zij aan de zangers niet te groote eischen stellen, eene eigenschap, die maar al te vaak in de koren voor mannenstemmen gemist wordt. Als solisten traden op de heeren P. J. Hegener, van Amsterdam (bas), A. C Reizig, van den Haag (tenor) en J. de Waay, van Vlissingen (bariton). De heer Hegener, die aan het Vlissingsche pu bliek niet onbekend kon zijn, daar hij op een concert van het voormalige V-lis- sing's Mannenkoor medewerkte, toonde een bijzonder goed dilettant te zijn. De lie deren, die bij met fraai geluiden goede voor dracht zong, werden allen uitbundig toe gejuicht. Zijne goede eigenschappen als zanger kwamen vooral uit bijEen liedje van bloemen,1' van P. A. van Ant werpen, en het roerende lied Van eene Koningsvrouwe" van A. Spoel. De heer Reiziger bezit een lief geluid, dat echter dezen avond, hetzij door vermoeidheid of verkoudheid, niet tot zijn recht kon ko men. Innig klonk van beide heeren het duo «Adoro Te". De begeleiding op orgel en piano was toevertrouwd aan denbeer Jac. Geijsen. De netto opbrengst van dit concert is bestemd voor het ziekenfonds der ver- eeniging. De goede bepaling was ingevoerd dat gedurende de uitvoering de zaal gesloten bleef en geene ververschingen rondge diend werden. Lijst van brieven, geadresseerd aan een geregeld leven, dat ik u voor oogen stel. Ook dit leven heeft zijne onaange naamheden en zijne onrust, Marghevita Weet dat een vrouw in haar wil menig maal belemmerd wordt, dat een behoorlijk bestuur over de dienstboden voorzeker geen lichte taak is, dat de verantwoor delijkheden zwaar zijn en opofferingen gevergd worden daar waar men ze het allerminst verwachtIk vraag u daarom andermaalgevoelt gij er de kracht toe, zóó jong als gij zijt, pas achttien jaar? Zijt gij zeker van hetgeen gij wilt, on wankelbaar in uwe liefde?" De woorden, die ik thans hier op het papier zet, prentten zich dien avond in het diepst mijner ziel vast. Neen nimmer zal ik die heilige woor den vergeten, die uit den mond eener moeder vloeiden, gelijk zoovele paarlen, om tot bruidschat te strekken voor haar eigene dochter Gelukkig, gelukkig het jonge meisje, dat bij haar intrede in de wereld, en onder den indruk van een eersten harts- onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de le helft der maand December 1894-: Dievenbó, LiemptW. Adriaanse, Mid delburg; Verplanten, Antwerpen (Bel gië); II. IClaasseu, Kemper (Duitschland). Men schrijft ons uit Middelburg Een onafzienbare, steeds aangroeiende raenscbenmassa, bewoog zich gisteren avond in de omstreken van het station, die, tegen dat de trein van half zeven aankwam, zich en haze hadden opgesteld. Mét dien trein kwam uit Goes mede J. K. van der Veer, redacteur-uitgever van het socialistisch weekblad De Toekomst, die aldaar zes maanden gevangenisstraf had ondergaan. In een met twee paarden bespannen open rijtuig werd Van der Veer afgehaald, die tusschen de partij- génooteu plaats nam. Door een dicht opeengepakte menigte gevolgd, zette bet rijtuig zich in beweging, waarbij natuur lijk het zingen van socialistische liederen niet ontbrak. Op de Varkens- markt sprak Van der Veer, staande in het rijtuig, de menigte toe. Alles liep zoo ordelijk mogelijk af. Een wegens zijn welwillendheid en hulpvaardigheid algemeen bemind stad genoot, de- heer J. H. van Nouhuijs, stationschef alhier, hoopt den 1 Febr. den dag te herdenken, waarop liij vóór 30 jaren bij de Maatschappij tot exploi tatie van Staatsspoorwegen in dienst trad. Het is te hopen dat bet den heer Nou huijs moge gegeven zijn nog vele jaren in. het belang van het publiek en de Staatsspoorwegen werkzaam te zijn. Met leedwezen is alhier het bericht ontvangen van het overlijden van den heer E. J. W. Koch, van I860 tot 1885 p-ydikant bij de Ned. Ilerv. Gem alhier. ADden tijd dat de beer Ivoch hierleer- aar was, heeft bij al datgene gedaan wat door hem in het belang der moderne richting kon worden gedaande heer Koch was hier algemeen geacht en be mind en had 'zich hier ter stede een vrien- denrij verworven, die hem niet spoedig zal vergeten. De heer Koch was ook in wijderen kring bekend en gewaardeerd als ijveraar voor de bestrijding van het drankmisbruik- O. a. was hij lid van 't hoofdbestuur der i Vereeniging tot afschaffing van sterken drank" en, sedert den dood van het Kamerlid De Jonge, voorzitter. Belast met de godsdienstige verzorging van de gevangenen in de cellulaire gevangenis te Scheveningenwas zijn vurigste streven dezen ook na afloop van hun straftijd te helpen en te steunen. De Vereeniging voor spijsuitdeeling aan herstellende min- en onvermogende zieken alhier heeft in het afgeloopen jaar uitgereikt 10-684 eieren, 7900 liters melk en .2340 porties middageten. tocht, een leidsvrouw, een raadgeefster heeft in haar eigene moeder! Ik overzag met één blik het verschiet, dat mij afgebakend werd, en ik gevoelde, dat mijn hart, mijn verstand, mijn wil volkomen in staat waren de ware roepiDg der vrouw te vervullen. «Mama, ik ben uw dochter 1" sprak ik met nadruk. U kuDt dus zeggen aan den heer Francis, dat ik steeds eene goede levensgezellin voor hem zal wezeD, dat ik hem altijd trouw zal liefhebbeD en met het grootste beleid zal waken over de belangen van mijn huis." Ik zag boe mijne moederglimlachte omdat ik dit met zooveel gewicht zeide, en ik voelde hare tranen zachtkens vloeien langs mijne handen, die zij tegen hare lippen drukte. Ik vroeg verder nergens naar, en be kommerde mij om niets wat het huwelijk betrof. Ik was zóó gelukkig, dat ik behoefte had aan de eenzaamheid en het gebed. Wij vertrokken naar Bologna, en wei- De afdeeÜDg St. Annaland van de Schippersvereniging Schuttevaer" heeft besloten bij de bevoegde autoriteiten het verzoek te doen tot eene betere beton ning en bebakening van de vaargeul in de Zandkreek, daar deze door opslibbiDg en verplaatsing der zandbanken zeer js verminderd. In het afgeloopen jaar kwamen te Zierikzee binnen 39 schepen tegen 26 in 1893. Men schrijft aan de T. N. Ct. uit Hoofdplaat Met het stoombootveer gaat het naar wensch. Het verkeer met Ter Neuzen houdt in dit winterseizoen gelijken tred met vroeger, en nu de dienstregeling met Vlis singen meer doeltreffend is geworden, is ook Donderdags een toenemend personen vervoer te wachten. Alleen op tweeden Kerstdag waren er twintig passagiers voor Ter Neuzen, die meest allen de reis over België maakten. De boot arriveerde niet op het bestemde uur, en was zelfs wegens de dikke mist niet te wachten. Den eersten Donderdag in Januari waren er 27 reizigers v. v. Van de ge makkelijke reisgelegenheid werd zelfs door vele polderwerkers, die naar Holland togeD, geprofiteerd. De bevolking der gemeente Goes be droeg op 1 Januari 1894 6626, op 31 Dec. vau hetzelfde jaar 6744. Naar Eet Yaderlcmd verneemt, zal de Kon. Pakketvaart-Maatschappij hare vloot uitbreiden met twee stoomschepen te doen aanbouwen, waarvan het maken der plannen is 'opgedragen aan den scheepsbouwkundig ingenieur De Bruyn Kops, lid der firma De- Bruyn Kops'& Schift'. Blijkens het afdeeliugsverslag der Tweede Kamer werd algemeen het stre ven der regeering toegejuicht om ont duiking der invoerrechten tegen te gaan en daardoor de rijksmiddelen te verster ken, waarbij door sommigen den wensch werd geuit dat de regeering deze ver hooging van inkomsten moge aanwenden om aan de beloofde opheffing althans der binnenlandsche tollen gevolg te geven. Men weet dat reeds onder minister Pier- son uitzicht werd gegeven op die af schaffing. Van verschillende zijden werd aange drongen op het heffen van beschermende rechten van invoer. Anderen erkenden dat ons verouderd tarief herziening be hoeft in zijne technische bepalingen, doch aarzelden hiertoe mede te werken uit vrees dat men die gelegenheid zou nige dagen later werd mijnheer de in genieur Giuseppe Francis door mijne moeder in den gezelligen huiselijken kring, onder de verraste uitroepen mijns broeders en Giulia's niet geringe betui gingen van verwondering, voorgesteld als haar aanstaande schoonzoon. Van dien dag af veranderde ik mijn leven en trachtte vurig mij de kunst eigen te maken om te leeren handelen en waardiglijk een huishouden te be stieren ik gaf mij geheel over aan de leiding- mijner moeder, en smeekte baar mij naar haar .evenbeeld te kneden. Miju moeder, die niet zoo licht deelt in de opgewondenheid van wie dan ook, hield wel is waar de opwelling mijner edele gevoelens niet tegen, maar brei delde die op zachtzinnige wijze, mij tevens verzekerende dat heftigheid nadeeliff werkt op bet gezond ver?*0-3 krachten ondermijnt, terwij' waarmede men de dingen deze met een beteren uitsl en meerdere duurzaamheid c geeft.

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1