II B A HIT m iis. 'No. Dinsdag 1 Januari 1895. 33te Jaargang. 1 89 4. B i n n e n 1 a n d. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.-4, Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. I». DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, 1 land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Onder de merkwaardigste jaren dezer in gebeurtenissen reeds zoo rijke eeuw mag wel het hierboven staande jaar mee geteld worden. Reeds bij een vluchtigen blik treffen ons verscheidene gebeurte nissen, die ongetwijfeld hare plaats in de geschiedenis zullen vinden, feiten van zooveel invloed en gewicht op den gang der wereldhistorie, dat het wel waard is daarbij eenige oogenblikken te ver wijlen. Wij leven toch in een tijd, waarin gebeurtenissen zich op gebeurtenissen stapelen en men spoedig door nieuwe voorvallen den draad der geschiedenis zou kwijtraken. Even als velen zijner voorgangers was 1894 een jaar van vredeer waren zelfs geen donkere vlekken aan den horizon te bespeuren. Vrede was het wachtwoord, dat aan de Hoven en in de parlementen dienst deed en gedurende bet geheele jaar geldend bleef. Het werd ons her baalde malen voorgehouden dat de vrede nooit zoo goed verzekerd was als thans maar op welken hoogen toon die vredes liederen ook klonken, de groote mogend heden konden er maar niet toe komen haar leger met een enkelen soldaat, hare vloten met een enkel scheepje te ver minderen integendeel werden aan betere bewapening weer millioenen scbats be steed en weder duizenden aan bun werk zaamheden onttrokken. Hem, die vragen mocht waartoe die bewapening diende, werd spoedig de mond gesloten met de bewering dat de vrede slechts door al dat wapenvertoon bevestigd was. Hoe dit zij, wij bleven bewaard voor een oorlog, die met de moderne moord tuigen allerontzettendst in zijne gevolgen zou ziju. Het gevaar hiervan schijnt ook zoo ingezien te zijn door de vorsten en de staatslieden, die dit jaar de zaken huns lands bestuurden. Een Nicolaas van Rusland, de keizer van Duitschland, die van Oostenrijk met den koning van Italië, Carnot in Frankrijk, Gladstone en later Rosebery in Engeland, allen komt den lof toe dat zij ijverden voor den vrede, die zonder hun krachtige bemoeiingen niet zou bewaard zijn geworden. He geschiedenis van het jaar, dat achter ons ligt, bevat menige gewichtige ge FIllLLiT Naar het Ito door H 21.) Uit het hoofdIk oogenblikken van c heimzinnige onrust, komen kon dau doo- waartoe ik mij eet voelde. Ik legde de ir kruiste de armen houding te gever De heer Franc moedig adagio, zijne armen op wierp het hooft een dier elijke ge- ik niet out- ird overleg, i staat ge- de piano en om mij eene een zwaar- ülaps liet hij in zakken en beurtenis,waarvan echter, tegen aller ver wachting in,de gevreesde gevolgen achter bleven, die men er van verwacht bad. Wij schijnen in onzen tijd tot meer kalm te te zijn gekomen, want wie zou kun nen vermoed hebben dat de moord van Carnot, den president der Frausche repu bliek,welke voor eeu oogenblik de geheéle beschaafde wereld deed trillen, in Frank rijk met zijn woelige bevolking geen verandering in den staatkundigen toestand zou teweeg brengen. In Engeland treedt een staatsman, de oude Gladstone, af de voorspelling werd geuit dat zijn partij, van zijn leiding beroofd, zou uiteenspat ten, en zie, de Gladstonianen zijn nog een partij en kampen als onder bun leider nog moedig tegen de Tories. In Rusland bracht de dood des Czaars geen stoornis in den binuenlandschen toestand. De bevolking, natuurlijk de Nihilisten uitgezonderd en zij, die den staatkun digen horizon van dit land te begrensd achten, betoonde hare droefheid, maar verloor hare kalmte niet. Im Deutsohen Reiche deden zich daarentegen verschijn selen op staatkundig gebied voor, die aanleiding tot bezorgdheid gaven. Von Caprivi, die wel een onbeduidende rol als rijkskanselier bij de genade des Keizers vervulde, maar dit is zijn grootste verdienste zich schrap zette tegen de overdreven eischen van agrariërs eu der- gelijken, trad af en iu zijne plaats kwam vorst Von Hohenlohe, die reeds bij zijn eerste optreden bij zeer velen een on gunstigen indruk maakte, en door de wijze, waarop hij de socialisteu bestrij den wil, zich ook veel vijanden gemaakt beeft. Bismark bleef zich als Achilles in zijne tent verschuilende Nachriehten bleven zwijgen ook bij den nieuwsten koers, door de regeering ingeslagen maar Bismarck is ook thans een grijs aard, gebogen onder de smart van het onherstelbaar verlies zijner gadede politiek, vroeger voor hem de ziel van zijn bestaan, heeft voor hem geen aan trekkelijkheid meer. Overigens bood de toestand in Duitscbland veel aan, dat hem, die niet blind is voor de teekenen des tijdsmet onrust moet vervullen Aan de eene zijde eene socialistische beweging, die steeds meer in kracht toeneemt en ijverig tot in de hutten Voelt gij u onwel riep ik uit, mijne zelfbeheersching weer herkrijgende. »Neen, het is niets kwaads, Margherita, het is een overmaat van geluk." Het was de eerste maal, dat hij mij bij mijn naam noemde Margherita. Ik zweer het. Van dat oogenblik af aan, heb ik mijn naam lief gekregen als ware hij een welluidende harmonie, een reukwerk, een hemelsche klank. Den volgenden dag werd in den familie raad besloten dat wij over een paar dagen naar de stad zouden terugkeeren. Mijne moeder zond bericht aan onzen huisbewaarder in Bologna en hield zich bezig met de toebereidselen voor ons vertrek. Mij werd de zekerlijk geheel nieuwe taak opgedragen vau het linnengoed in de koffers, en een zekere hoeveelheid aar dewerk in de daarvoor bestemde manden te pakken. Ik verrichtte alles onder het toezicht van mama. en kazernes toe propaganda maakt voor hare beginselenaan de andere zijde de regeeriDg, die het gezag der overheid op een standpunt zou willen geplaatst zien, waaraan onze tijd reeds ontgroeid is, en de nieuwe denkbeelden aangaande de in richting der maatschappij met dwang wil te keer gaan, alsof ooit gevan genis of andere strafmiddelen ideeën konden smoren. Heeft de regeering daarmede een zware taak op zich ge nomen, zij had ook te strijden met de overdreven eischen der grondbezitters in zake het beschermend stelsel en met de trouwens in elk land beerschende malaise in handel en nijverheid. Waarvoor wij baar prijzen moeten, is hare vredelievend heid, waartoe de Keizer bij menige ge legenheid wij denken hierbij b. v. aan de deelneming, niet alleen in woor den, door hem bij den moord van Carnot aan den dag gelegd het voorbeeld gaf- De geschiedenis van Frankrijk, gewoon lijk het brandpunt van beroeringen, was, de moord van Carnot uitgezonderd, kal mer dan anders. Wel dreven de anar chisten bun oud spel en richtten moord op groote schaal aan, maar de uitzonde ringswetten, tegen hen in 't leven ge- roepen, hebben, voor het oogenblik al thans', hun den lust benomen "nieuwe slachtoffers van hun terrorisme te maken. Iu de Kamer was het ook lang niet altijd rustig, maar heftige scènes ziju daar zulk een gewoon verschijnsel, dat men er geen notitie meer van neemt. Overi gens behoeft men voor de naaste toe komst van Frankrijk geen onrust te koesteren, zoolang Casimir .Périer en de door hem vertegenwoordigde gematigde richting aan het roer zijn en Fraskrijk minder de gunst zoekt van den Russi- schen potentaat, dan zijn zorgen wijdt aan de binnenlandsche zaken, waaraan nog zooveel te verbeteren valt. {Wordt vervolgd) Vlissingen, 31 December. De Londensche correspondent der N. R. Ct. schreef Vrijdag aan dit blad het volgende Ik legde eerst papieren onder, in de koffers, en dan, in glad gevouwen en gelijke afdeelingen, lagen linnengoed, zorg dragende, dat de verschillende stuk ken niet door elkander geraakten, daarna sloot ik de koffers zorgvuldig en over handigde de sleutels aan mijn moeder. Het inpakken van het aardewerk en het kristal vond ik een heel moeielijk werk. Ik lag geknield voor de manden, vulde de bierglazen met stroo, en stopte nog een handvol stroo tusschen elke schaal in, om te beletten, dat de rand ra tegen elkaar stootten, of dat de deksels op de sauskommen en op de terrines rammelden. Ik herinner mij niet ééne aanmerking gehoord te hebben na onze komst in stad, er zal dus wel niets beschadigd zijü geweest aan de door mij ingepakte voorwerpen. Op den raiddag bleef mijn moeder ge- ruimen tijd praten bij den heer Francis in de kamermeer dan eens hadden de dienstboden baar noodig gehad en even Aan de bureaux van den London- *Chatham-and-Dover spoorweg verklaarde men mij heden, dat er geen waarde of beteekenis moet worden gehecht aan de geruchten, die ik u als geruchten ge seind heb, over de concentratie van den geheelen stoomvaartdienst over het Ka naal naar Dover, met opheffing van het station Queenboro". «Gij kent Dover zeide men tot mij. «Natuurlijk ken ik Dover." »Wel, dan zult gij ook weten, dat er reeds nu geen plaats is voor al de booten op Calais en Ostende. En dan zouden de Vlissingsche mailbooten er nog bij moeteD. Dat zou in het geheel niet gaan. Wij hebben Dover al eenmaal moeten probeeren, toen het havenhoofd te Queeoboro afgebrand was. Die ééne proefneming smaakte niet naar meer Neen, wij hebben geeu plan Queenboro op te heffen. De inrichtingen da&r hebben ons heel veel geld gekost, en wij zouden die uitgaven geenszins hebben gedaan, waren wij destijds niet zeker geweest, dat de dienst over Queenboro een per manente dienst zou zijn. Bovendien zouden wij dezen niet zoo maar kunnen verleg gen, zonder Vlissingen en Utrecht eerst te raadplegen." De kapt. L. F. Leyus, van hei 3e reg, inf. alhier, heeft wegens lichaamsgebre ken pensioen aangevraagd. Aan een particulier schrijven uit Am- penan ontleent de N. R. Ct. het volgende Een prachtig gezicht was het binnen komen van het 9e bat., overste Scbeuer te paard voorop, prachtig gedecoreerd, met de pet in de band, daar naast Christau, ook met de Willemsorde. Meest alle soldaten hadden een pajong bij zicb, die zij te Mataram gerampast hadden zij zongen het lijfdeuntje van Seheuer Alles kost een dubbeltje," en de muziek speelde er lustig op los. De troepen te Ampenan stonden opgesteld onder gene raal Vetter en alles trok onder een don derend hoerak" het kampement in De troep werd gevolgd door 10 wagens, beladen met goud eu zilverden volgen den dag kwamen er weer 10 wagens, en dit kon, volgens mijn zegsman, nog wel 14 dagen duren. aan de deur getikt en beleefdelijk haar geroepen. Zij had antwoord gegeven, maar was niet beneden gekomen. Ik begon mij ongerust te maken. Toen zij eindelijk beneden kwam, door boorde ik haar, als men bet zoo noemen kan, met een lang aanhoudenden uit- vorschenden blik. Zij was bedaard zooals gewoonlijk. Toen kwam ook de heer Francis be neden, drukte mij de baud, zeide mij «goeden dag" en glimlachte. Zijn glimlach bevatte voor mij een stroom vau woorden. Ik was verbijsterd, dat het mij thans zoo gemakkelijk viel met groote letters het woord liefde opzijn voorhoofd te lezen Ach dacht ik, uiet zonder gewetens wroeging, «ik heb spijt dat ik er niet over spreek tegen mijn moeder. Kan ik lang het geheim mijner liefde in mijn hart opsluiten P Zijn er wellicht gedach ten, gewaarwordingen van vreugd en van leed, die een dochter niet moet toe-

Vlissingse Courant | 1895 | | pagina 1