YLfftSIYGNCliE C01MYT. NIEUWJAARSDAG. No. 152. Vrijdag 28 December 1894. '32'e Jaargang. Binnenland. Alpmneo flieowjaarswenscli, Gemeentebestuur. IS li A N I) W K K li. FEiïiLLITQSi Vlissingen, 27 December. Bij besluit, dd. 8 Dec. jl., van den Ko ning der Helgen zijn aan het personeel der beide loodswezens alhier, dat zich onder scheiden heeft door het redden van schip breukelingen en het vèrleenen van hulp tijdens het ongeval, dat hier op de reede met bet Engelsche stoomschip Seagull plaats had, de volgende onderscheidingen uitgereikt Het Croix Civique le classe aan de Belgische schippers der roeiers J. Staal en A. H. van den Bovenkamphet Croix Civique 2e classe aan de Belgische roeiers L. M. Sterzenbacb, A. J. Staal, F. F. Ureel, J. C. Daane en J. Schot. Wat het personeel van het Neder- landsche loodswezen betreft, werd het Croix Civique le classe toegekend aan den loodsschipper le klasse, kwartier meester, E. van Hoepenhet Croix Civique 2e classe aan de roeiers J. Iva- mermans, J. Jobse, P. de Jong, tb Mom maas en J. A. fleydens. De loodsleerling bij het Belgische loodswezen alhier, F. Antierens, wordt met 1 Januari a. s. in gelijke betrekking overgeplaatst bij den rivierdienst te Ant werpen. Naar men ons welwillend mededeelt, hebben Zaterdag de beide laatste twee van de negeu bij het ongeluk op de Stier verwonde stokers hersteld het militair hospitaal alhier verlaten. Dr. A. Kuipers, die met de behandeling belast was, mag met voldoening op de resultaten van zijne ijverige zorgen voor deze ongeluk- kigen neerzien. De Scherm- en Tooneelvereeniging Prinses Wilhelmina" alhier, gaf Woens dagavond in de zaal van den heer Stof- koper, met welwillende medewerking van dames, eene openbare uitvoering. Werden het generaal saluut, het carré op den korten stok en de sabel, de partij op den korten stok, de sabel en den degen kranig uitgevoerd, ons bleek tevens dat ouder het degelijk onderwijs van den directeur der vereeniging, de sergeant Hanssen, goede vorderingen wareu ge maakt. De heer I. van der Sluis, president van de Schermvereeniging de Wapenvrien den" te Middelburg, die bij verschillende concoursen gouden,- verguld zilveren-en zilveren medailles heeft behaald, schonk bij monde van den president der vereeni ging, den heer L. F. Dert, aan den over winnaar op den korten stok, de jongeling F. Krüg, een loffelijk getuigschrift en een zilveren medaille als banierprijs Dat deze voor de leerlingen aanmoe digende handeling van den beeCvan der Sluis werd gewaardeerd en toegejuicht, behoeft wel geen betoog. Op de medaille zal de datum worden gegraveerd en de medaille vervolgens aan het nieuwe prachtige vaandel, dat de vereeniging onlangs heeft doen ver vaardigen, worden opgehangen. -De vau deville »Het kind vau den Huize" zoo mede het blijspel >Het geheim van Mevrouw" werden tot groote tevreden heid van het talrijk aanwezige publiek, dat herhaaldelijk blijken van toejuiching gaf, zeer verdienstelijk uitgevoerd. Een geanimeerd bal besloot dezen recht gezelligen avond. Aan de Nieuwe Rotterdammer Courant wordt van particuliere zijde het volgende bericht Naar men zegt, maakt de Vlissingsche maildienst een belangrijk onderdeel uit van de onderhandelingen tusschen de London—ChattamDover en de South Eastern spoorwegmaatschappijen, strek kende om hare hevige concurrentie te doen eindigen. De geheele maildienst over het Kanaal, behalve de lijnen van Harwich en Newhaven, zou naar Dover geconcentreerd worden, vanwaar dan voor taan de mailbooten, met opheffing van het station Queenboro, naar Calais, Os- tende en Vlissingen zouden vertrekken. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van de centrale commissie voor de sta tistiek, o. a. mr. W. Polman Kruseman, griffier ran de Prov. Staten van Zeeland te Middelburg. De Tweede Kamer houdt vermoedelijk svacantie tot in de eerste dagen van Fe bruari. Met zijn wetsvoorstel tot wijziging van art. bibis der Schoolwet beoogt de beer Lohman de bijdrage uit 's Kijks kas, aan bijzondere scholen niet te onthouden, wegens het niet aanwezig zijn van het ingevolge de wet gevorderd aantal onder wijzers, wanneer vaststaat, dat het school bestuur niet bij machte is geweest tot aanstelling van dat aantal te geraken. Eenige leden der Tweede Kamer kon den zich, blijkens het afdeelingsverslag, met dit gevoelen niet vereenigen. II. i. kon niet buiten aanmerking gelaten wor den, dat het gebrek aau voldoende on derwijskrachten bij het bijzonder onder wijs veroorzaakt is door de oprichting van tal van nieuwe scholen. Had men zich daarvan onthouden, of te gelijker tijd meer gedaan voor de opleiding van onderwijzers, aan den wettelijken eisch betreffende het aantal onderwijzers zou thans zonder bezwaar voldaan kunnen wordeu. Daarom zagen deze leden geen afdoenden grond om het bijzonder onder wijs te ontheffen van eene voorwaarde, welke de wet ter verzekering van de deugdelijkheid van dat onderwijs had op gelegd. De groote meerderheid der leden in de afdeeling was daarentegen roet den voor steller van oordeel, dat het onbillijk ware, aan de bijzondere scholen de bijdragen uit 's Rijks kas te outzeggeu, waar ge gronde reden bestaat om aan te nemen, dat de gelegenheid ontbreekt, tot aan stelling van het gevorderd aantal onder wijzers te geraken. Was men dus vrij algemeen van oor deel, dat vooralsnog rekening gehouden behoort te worden met het bestaande ge-^ brek aan onderwijskrachten, de meerder heid was echter met het wetsvoorstel, zooals het thans is voorgedragen, weinig ingenomen In de eerste plaats waren zeer vele leden van gevoelen, dat op dit oogenblik eene wettelijke voorziening niet noodig is. Tot 1 Januari 1899 kan toch bij kon. besluit iu de bezwaren worden voorzien. Daarbij werd opgemerkt, dat bet ge brek aan onderwijzers op de bijzondere scholen niet zoo groot is, als sommigen schijnen te meenen. Was derhave thans wettelijke voor ziening niet noodig, het scheen ook niet aannemelijk, dat zulks later, na 1 Januari 1899, het geval zou worden, aangezien de voorsteller zegt, dat het aantal on derwijzers op dat tijdstip volkomen vol doende zal wezen en alsdan het door den wetgever beoogde doel zal zijn be reikt. Maar ook, indien zulks het geval niet mocht zijn, en al mocht eene wets wijziging noodig geacht worden, dan ware het beter, daarmede te wachten tot de overgangstermijn verstreken is, daar bet niet wenschelijk is inmiddels iets te doen, waardoor de bereiking van het beoogde doel zou kunnen worden ver traagd. Reeds nu in de wet op te nemen eene bepaling, als thans wordt voorge steld, zou zulk eene vertraging ten ge volge kunnen hebben. In de tweede plaats werd betoogd, dat de voorgestelde bepaling onaannemelijk is, omdat zij de bestaande waarborgen voor de deugdelijkheid van het onder wijs in bedenkelijke mate zou verzwak ken en den politieken schoolstrijd in de Kamer doen herleven. De toepassing toch der voorgestelde bepaling zou geheel afhankelijk worden van de individueele opvatting der ministers, die daarenboven niet bij machte zouden zijn, zich behoor lijk de gegevens te verschaffen ter be oordeeling, of er reden is tot het verleenen of weigeren van vrijstelling. Die politieke schoolstrijd zou dan herleven in den meest onaangenamen vorm. Daarbij werd opgemerkt, dat het be oogde doel ook niet zou worden bereikt, In plaats van Dinsdagavond zal, uithoofde van den Nieuwjaarsdag de „Vlissingsche Courant" Maandag-avond worden gedrukt. SSJT ADVERTENTIËN voor dat nummer, alsmede NAMEN voor den worden uiterlijk ingewacht Maandag a s., tot des namiddags 3 uur. De UITGEVER. 0i pii ir.n—mm in.rm»n |i—n OPENBARE VERGADERING VAN DBN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 28 December 1894, des namiddags te 2lj2 uur. a Mededeelingen. b. Benoemingen. 1. Van een onderwijzer aan school B. 2. C. 3.Van drie leden der Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. 4. Van een regent over bet Burger Weeshuis. 5. Van een lid in de Commissie voor de Zeemans- en Visschersbeurs. c. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot wijziging van het regle ment voor het Gasthuis. 2. Idem tot intrekking en op nieuw vaststellen van het tarief der kosten van opneming en verpleging in het Gasthuis. 3. Idem tot het geven van vergunning aan Ganderheijden, Huson en V listings Burgervereeniging tot het maken van beerputten op de duinen. 4. Idem tot in gebruik geven van bet gymnastieklokaal van school B aan de commissie voor de Kindervoeding. 5. Idem aan het Centraal-Comité van Armenzorg toe te staan zijne vergade ringen in een der lokalen van het raad huis te houden. 6. Begrooting voor 1895 van den Mid delburgVlissingschen rijweg. 7. Behandeling van het le en van het 2e suppletoir kohier van den Hoofdei. Omslag voor 1894. Verwisseling piket De Opperbrandmeester te VlissiDgen, gelet op art. 444, laatste gedeelte, van de Algemeene Verordening van Politie in deze gemeente, brengt ter kennis van de manschappen van spuit C. dat die spuit van af 1 Januari tot ultimo Juni 1895 met het piket is belast, Vlissingen, 17 Dec. 1894. De Opperbrandm. voorn, J. G. GEIJSEN, door H. C 20.) Ik was twee of drie maal op bet punt mijne moeder aan haar japon te trekken, toen zij strijkelings langs mij been ging, om tot haar te zeggen Mama, weet gij het niet? de heer Francis beeft mij zoo lief! Ik zal ook een eigeu huishouden hebbeu om te bestieren, en ik zal eene flinke huishoudster wezen zooals gij zijt, en te zamen zullen wij u zegenen «Margherita, hebt gij de mouw van de japon genaaid?" Die vraag, haastig door mijne moeder tot mij gericht, verplaatste mij eensklaps weer in de werkelijkheid. Ik naaide' de mouw en zeide geen woord. Toen kwamen de gasten, en de knecht verzocht of wij ons dadelijk na^,r de eet kamer wilden begeven. Mijn moeder en de heer Francis waren niet aanwezig. Giacomo maakte gebruik van zijne volle vrijheid om druiven af te trekken van de trossen op de fruitschalen, de oude dokter schikte iü het voorbijgaan den knoop van zijn das terecht, en de anderen bleven wachten. Daar werd de deur dev kamer geopend, en verscheen mijne moeder met den heer Francis Allen gingen hen tegemoet. „Ziehier onze ingenieur!" riep mijne moeder aangedaan. Hier is de held!" riep Giacomo. »0! waarom heb ik geen kroon om u aan te bieden Mijne vrienden! gij schenkt mij eeue veel waardiger bekroning. Verdien ik wel zooveel Francis zag er eenigszins afgemat uit, maar zijne bleekheid verminderde alras, en met een opgewekt gelaat drukte hij een ieder de hand. Toen hij genaderd was hij mij, die de laatste had willen zijn, fluisterde hij »heb dank." Waarom bedankte hij mij? Ha! naderhand heb ik het geweten. Omdat ik hem den vorigen avond een blik bad laten slaan in mijn hart. O mijne onnoozele achttien jaren had den bun hartsgeheim niet weten te be waren I Dit is een van de gevallen waarin een jong meisje zich. zelf deerlijk com promitteert. Weinige mannen hebben zulk een rechtschapen hart als Francis Het groot ste aantal van hen bespieden met scherpe nauwlettendheid de bleekheid, den glim lach, de kortstondige overgave eener vrouw, en na haar geheim haar ontlokt te hebben, overtuigd vau bemind te wor den, rusten zij op hunne lauweren, ma ken het tot een kwestie van eigenliefde zóó lang tot een nieuwe gril hen naar een nieuw avontuur drijft, Ik dank u, mijn God, ik dank U uit den grond mijns harten dat Gij mij ge vrijwaard hebt van wie weet welke smarten, door mij het groot geluk te schenken een man te ontmoeten van Francis geaardheid! Aau bet middagmaal ging bet vroo- lijk toe. Eq ook ik deelde zonder inspanning in de algemeene opgeruimdheid, daar ik geen eukel oogenblik spijt behoefde te hebben van het gevoel, dat ik met groote moeite besloten hield binnen de perken eeuer kalme vriendschap. Francis was het middelpunt aller op lettendheden, aller dienstvaardigheden. Hij proefde van licht verteerbare kostjes, en dronk ten slotte met het grootste genoegen een half glas Malaga dat mijne moeder hem aanbood. O hoe gaarne zou ik toeu de armen om den hals mijner moeder hebben ge slagen, daar vporuamelijk aan baar de

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1