No. 151. Maandag 24 December 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. vlissimsche courant BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PliIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma CJ. Ii. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt lllnsdag-, Donderdag;- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Uithoofde van het KERSTFEEST zal de Vlissingsche Courant a. s. Dinsdag avond NIET worden gedrukt. BTïftGEEïJJïïB. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der gemeente Vlissingen brengt ter algemeene kennis, dat het kantoor Tan aen Burgerlijken Stand op Woensdag den '2G December a 594 (2den Kerstdag) zal geopend zijn van des middags 12 tot I uur tot het doen van aangiften van geboorte en overlijden. Vlissingen, den 22 Dec. 1894. De Ambtenaar voorn. 0. MORTIER. ÏACSIHATIE. Gelegenheid tot kostelooze inenting en herinenting. De Burg. en Weth. van Vlissingen maken bekend dat er, tot nadere aankondiging, dagelijks voor oen ieder gelegenheid bestaat töt'net kosteloos inenten en nerinenten, waartoe be langhebbenden zich kunnen vervoegen des voormiddags van S1/^9 uur bij den gemeen te-geneeskundige, den beer H. BREÜKINK, ten zijnen huize Nieuwendijk en des middags van. 121 uur bij den gemeente- geneeskundige, den beerDr. C. A. DUIJVIS aan bet Gasthuis. Den ingezetenen wordt verder nadrukkelijk aanbevolen, om bij bet minste verdachte ge val vau pokken onmiddellijk geneeskundige hulp in te roepen en er op gewezen, dat art. 30 der wet van 4 December 1872 (6tbl. no. 134) strafbaar stelt bat doen ontstaan door onvoor zichtigheid of achteloosheid van gevaar van besmetting, dat voorzien kon worden, voor anderen. Vlissingen, 22 December 1894. De Burg. en Weth. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS, De Secretaris J. H. C. BUSING. B^bbhsmis. De Burg. vau Vlissingen Overwegende dat er zich in deze gemeente gevallen hebben voorgedaan van typhus, welke lilTOH. Naar het Italiaansch 19.) Eene eerste visite moest natuurlijk kort zijnbij het goeden dag zeggen, hield hij, dat herinner ik mij wel, eeu oogen- blik mijn hand in de zijne vast. »Ik weet dat gij boeken hebt", sprak hij. «Wilt gij er mij van avond een brengen »Welk wensehtgij?" vroeg ik. »Ik laat de keus aan u overeen boek dat met veel gevoel geschreven is." »De Vrouw van Tommaseo", ant woordde ik terstond. Dat was faet boek, dat ik in die dagen door de geneesheeren worden toegeschreven aan gebruik van slecht drinkwater Waarschuwt de ingezetenen teu sterkste de melk voor het gebruik te koken en geen ander drinkwater te gebruiken dan duinwater of gekookt regen- of welwater. Vlissingen, 22 December 1894. De Burg. voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS. NA.TrOft&nü «UMtWS. Tweede oproeping t£§8jmhnjving van de Na- tiondlèMilitie De Burgemeester en Wethouders ran Vlissingen Dia- kun bekend: dat het register tot inschrijving Tan allo insnnelijke ingezetenen, die op deo eersten Januari a. s. hun 19e jaar zullen zijn ingetreden, derhalve zij die in i876zijn geboren, zal gereed liggen ter gemoeute-aecretarie, van den eersteQ tot en met den 31 Januari 1896 vaa des voormiddag» 9 cot des namiddags 3 uren, met uitzon dering tbu den Zondag dut voor ingezetene wordt gehouden o, hij wieu» veder, of is deze overleden vriens moeder of ziju boide overleden, wiens voogd iugezetene is, volgens de wet van den 1S Joli 18fi0 (Staatsbl no. 44 2o. bij, die geen ouders of voogd hebbeode. gedurende de laatste ach Uien maanden. voorafgaande aan den len Januari van het jaar, waarin hij zioh moet laten in schrijven, in Nederland verblijf hield; So. hij van wiens ouders de langstlevende ingezetene was, al is zijn voogd geen ingezetene, mits hij binnen het rijk verblijf houdt; dat niet voor ingezetene wordt gehouden de vreem deling behooreode tot een staat wa»r de Nederlander niet aan den verplichten krijgsdienst is onderworpen of waar teu aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van wederkecrïglieid is aangenomen Art. li der wet Vau 19 Augustus 1861, (Staatsblad no 72}; dat hij die eerst na het intredea van zijn 1 9c jaar doch vóór het volbrengen van zijn 2"e ingezetene wordt verplicht is zich zoodra dit plaatsheeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester en Wethouders dei- gemeente Wflar de inschrijving volgcus art. ld moet geschieden. (Art. 20 der wetl dat voor de militie niet wordt ingeschreven lo do in ecu vreemd rijk achtergebleven zoon vau een ingezetene die geen Nederlander is 2o. de in een vreemd rijk verblijfhondende ouderluoze zoon van een vreemdeling al is zijn voogd iugezetene; 3o. de zoon van den Nederlander die ter zake vau 's lauds dienst in 's rijks overzeesche bezittingen of kolouiën woont (Art. 17 der wet); dat de inscbrjjviDg geschiedt lo. van een ongehuwde in de gemeente waar de vader, of is deze overleden, de moeder, of zijn beide overleden de voogd woont; 2o. van een gehuwde cn van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont So. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buiten 's lauds gevestigd is in de gemeente waar hij woont 4o, van den buiten 's lauds wenenden zoon vbd een Nederlander, die ter zake van 's landt dienst in e -n vreemd land woont, in de gemeente waar zijn vader ol voogd het laatste in Nederland gewoond heeft. (Art. 16 der wet) dat ieder, die volgens art. I 5 behoort ta worden in geschreven, verplicht is zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders tor boven aangegeven plaats en binnen den bezig* was te lezen. Best, ik dank u." Andermaal drukte hij mij de hand, en op mijne moeder wijzende, die met Giulia praatte, voegde hij er bij met gedempte stem maar vol nadruk »Gij alleen zult in staat wezen mijne innige dankbaarheid aan mevrouw bekeud te maken." Ik bracht hem het boek toen mijn moeder hem een kopje papaverthee bracht opdat hij beter slapen zou. uZult gij eindelijk van nacht slapen sprak mijn moeder glimlachend tot hem. „Ik weet niet, mevrouw Ambrosio, ik weet het nietin elk geval stel u gerust. Het wakker liggen doet mij geen kwaad, omdat ik zooveel liefelijke dingen heb om aan te denken Dit zeggende bladerde hij in het boek, en ik had, zonder er de ware beweeg reden van te bevroeden, een schok ge voeld bij het hooren zijner woorden, alsof, o, de verbeelding is toeb sterk 1 alsof die liefelijke dingen iets met mij te maken dear bepaalden tijd aan te geven en dat bij diens onge steldheid. afwezigheid of outsteutenis zijn vader, of is deze overleden, zijn moeder, of zijn beiden overleden, ziju voogd of tot hot doen van dio aangifte verplicht is. (Art 18 der wet. Belanghebbenden worden mitsdien dringend aange- mbHud aan de op lieu rustende verplichting te voldaen en wordt hun ten overvloede under de aandacht ge bracht dut bij buveugeuoi mde wet ouder meer is bepaald; dat met boete vuu f 25. - tot f Ii.O wordt gestraft de overtreding van art. 18 co dat bij elke veroordceliog t«;. een® botte tevens door den rechter wordt bepaald, dat indien daarin niet is voldaan binnen twea maanden nadat de veroordeelde tot betaling is aangemaand, de boete door gevangenisstraf van ten hoogste tien mauudeD zsl word-n vervangen (Art 183 cn 1K8 der wet) Eu is hiervan afkondiging geschied, waar hst be hoort den 22 December 1894. De Burg. oo Weth voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Do Secretaris, J. H. C. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 22 December. Der Middelburgsclie Courant zij opge merkt dat ons berichtje over den bouw der nieuwe kruisers niet zoo apodictisch luidt, als zij het doet voorkomen. Het slot, vervat in de woorden Bevestigt zich dit gerucht, dan is gedurende twee of drie jaren het werk aan de Schelde verzekerd," is toch reeds bewijs geuoeg Jut wij het bericht niet als stellig wen- 'Jl/heii aangemerkt te zien, Waar de Middelburgsche Courant ons indirect beschuldigt van voorbarigheid, nemen wij de vrijheid haar te wijzen op een door haar gegeven en door haar niet weersproken bericht omtrent het afloopen van de Kortenaer alhier, vol gens hetwelk dat schip acht dagen vóór deu gestelden tijd reeds moest afge- loopen zijn. Wij laten het aan de Middelburgsche Courant over daaruit zelve eene les te trekken. Door Burgemeester en Wethouders zijn op de voordracht voor onderwijzer ge- voor school B. de heerenno. 1. J. Buijs te Arnemuiden no. 2. C. L. van de Weijer te Rotterdamno. 3. T. van Heusdeu te Spijkenisse voor school C. de heeren no. 1. Ph. Godfried te Hengeloono. 2. R. Bosma te Oosterzee (Fr,) en no. 3. C. L. van de Weijer te Rotterdam. hadden. Nadat hij vijf en-twintig dagen het bed had moeten houden, gaf de dokter hem vergunning om op te staan, en toen be- gounen wij hem alle dagen en bijna alle avonden een bezoek te brengen. Wij waren in de helft van October, en mijne moeder trad uit de kamer vaD den convalescent om een wandelingetje te doen door de pas gezaaide akkers, om een kijkje te nemen van de inzameling der kastanjes, en te letten op de druiven, die in de kuipen gekookt en op de vruch ten die in de ovens gedroogd werden. Ik bleef haar gestadig ter zijde, waar over zij zich geenszins verwonderd be toonde wij keken elkander telkens aan, en wij spraken weinig. De heer Francis kon zijn kamer nog niet verlatenhet ongunstige jaargetijde naderde. Zware dampen bleven tusschen de bergen hangen, als waren het reusachtige watten, waar de stralen der zon niet konden doordringende bladeren begon Gisterenavond had alhier de onder- handsche aanbesteding plaats van twee villas op de duinen voor rekening van Vlissing's Burgervereeniging." Ingeschreven werd door de heeren A. J. Wolters voor f 16ISO, A. Huson voor ƒ15160, J. Loois voor 14698, H. J. Ganderheijden voor f 14520, W. L. Huson voor 14450. De raming was 14328. Aan den laagsten inschrijver, den heer W. L. Huson, werd het werk gegund. In de voorwaarden van aanbesteding is de bepaling opgenomen dat de aan nemer de werklieden tegen ongelukken moet verzekeren. Naar de plannen te oordeelen, zullen de villas zeer sierlijk zijn. Naar wij uit goede bron vernemen, beeft het bestuur van den Katholieken Volksbond, dat afgetreden was wegens een verschil in den boezem dier vereeni- ging, besloten voorloopig aan te blijven. Van 15 tot 21 December zijn alhier uit Queenboro met de raailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men: met de dagbooten 182 en met de nachtbooten 614, daarheen vertrokken met de dagbooten 110 en met de nacht booten 407 alzoo samen aangekomen 796 en vertrokken 517, dus in het ge heel vervoerd 1313 passagiers De nachtmailboot bracht heden och tend alhier aan 440 collis brieven en postpakketten. Dit is het grootste aantal, dat tot heden over deze lijn werd ver voerd. Het aantal passagiers was 210. Gisteren avond was in de zaal van den heer Stofkoper een overtalrijk publiek opgekomen om eene uitvoering der leer lingen van den Zangcursus, onder leiding van den heer G. B. Dommisse, bij te wonen. Voor het eerst maakten wij bij die gelegenheid kennis met alle drie de klassen dezer zangschool. De beide liedjes, door klasse A gezon gen, klonken, den leeftijd en de dunne stemmen der kinderen in aanmerking ge nomen, lief. Klasse B ontwikkelde beter geluid en zong op eene wijze, die deed zien dat aan het onderlijs de noodige zorg wordt besteed. nen te vallen en hoopten zich op onder aan de rotsen, de prachtige, ontbladerde boomen ritselden niet meer, geen gegons meer van insekten, geen geur meer van bloemen eD vruchten. Maar ik beklaagde mij niet over den loodkleurigen hemel en de sombere na tuur geen enkele keer zeide ik tot mama, zooals in vorige jaren: Laten wij van hier gaan, mama Het is om te bezwijken van verveling Giulia zeide het wel menigmaal, maar Giacorao haastte zich haar in bedwang te houden, door haar te wijzen op onze moeder en de kamer van den heer Francis. De dag was bepaald, waarop de heer Francis weder het middagmaal met ons zou gebruikenden avond te voren wa ren wij op zijn kamer, mama en ik, wij hadden een courant, ons uit Bologna toe gezonden, gelezen en wij spraken over onverschillige dingen. Op de tafel lagen verscheidene boeken Francis nam er een van op, opende het

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1