VLISSINGSdE CIUMNT No. 148. Maandag 17 December 1894. 323le Jaargang. Bli fa courant Woort een Bpepl. r b LLETON. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prgs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PULLS DER AUVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G-. L. DATTBE Co., te Parijs. Verdchijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duiteobland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° Januari a.s., op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Lombok. Volgens een telegram door bet Nieuws van den Dag den 13en dezer uit Batavia ontvan gen^ is generaal Vetter ziek en zal hij waar schijnlijk naar Batavia terugkeeren. Er is een tijd geweest dat zulk een tijding slechts onverschilligheid zou opgewekt hebben, dat was toen generaal Vetter aan de meest lasterlijke aanvallen blootstond en geen naam goed genoeg geacht werd om zijn gedrag in de tragische gebeurtenis op Lombok tequalifi es eren. Thans kennen wij echter den generaal beter en begroeten wij hem als den man, die met inspanning van al zijn geestes- en li chaamsvermogens den opstand der Baliërs tot een voor ons zegenrijk einde wist te bren gen. Moge het hem, die zulk een afmattende taak zoo roemrijk vervulde, vergund zijn weder spoedig in gezondheid aan het hoofd zijner troepen terug te keeren. Het volgende is ontleend aan het Bat. Nbl. Men zal zich herinneren dat wij eenigen tijd geleden mededeelden hoe eenBaliër.die den Vorst het vrijlaten van de colonne Lindgreen had ontraden, hier was aangebracht en weder naar Lombok zou worden gevoerd. De Soer. Ct. meldt dat hij een geheimen brief voor den opperbevelhebber bij zich had, en zegt van hem«Hamsa is eigenlijk van geboorte een Maleier, maar bewoonde Mataram en is thans door familie-relatie met de Sassaks verbonden, die daar aan de zijde der vorsten stonden, al heette het tegenover ons dat zij op onze hand waren. Deze Hamsa moet de vriend zijn die, toen kapt. Lindgreen met de zijnen in krijgs gevangenschap te Tjakra was en toen de vorst hen los wilde laten, den ouden poten taat trachtte te weerhouden van deze daad, hem waarschuwend dat hij daarvan berouw hehben zqu. Hij zal daar nu denkelijk wel worden opgeknoopt, en zijn dubbel snoep reisje naar en van Batavia zal hem denkelijk niet hebben gebaat in dat opzicht. Uit Soerabaja zijn voor eenige dagen naar Lombok gezonden twee mortieren van 20 c. M. kaliber, benevens 1000 granaten 20 c. M. voor de groote mortieren, 1000 voor de kanonnen 12 c. M. A., 1000 voor de getrok ken voorlaad, 600 granaten en 400 granaat Naar het Italiaansch door H. C. 16.) De koffie was klaar gezet op het ter ras, en juist toen wij den voet zetten in de Belvedère,, werden wij de laatste stralen van de zon gewaar, die vreed zaam den top van Monte Bello bescheen. Door den verren afstand van de stad tot de afreis genoodzaakt, maakteu de heer en zijne dochters zich gereed tot vertrekken. Het vaarwel zeggen, de wederzijdsche handdrukken, de vriendelijke afscheids woorden hadden hun gewoon verloop. Wij allen met den heer Francis deden kartetsen voor het 7 c. M. A. veldgeschut. Naar deze toebereidselen te oordeelen, zou men zeggen dat de Baliërs nog niet vertrouwd worden. Het Bat. Tlbld. schrijft de J. B. heeft uit de beste, bron vernomen, dat de re geering nooit plan heeft gehad en ook nu niet heeft om in Januari a. s. troepen te zenden naar Karang Assem op Bali. Het blad weet ook dat er geen gevaar bestaat voor den terugkeer op Lombok van Djilantiek, daar hiertegen de noodige voorzorgsmaatre gelen zijn genomen. Er staat niet bij dat ook deze laatste verzekering uit de beste bron afkomstig is, maar in elk geval is het te hopen dat de genomen voorzorgsmaatregelen niet dezelfde zijn ak die, waardoor Djilantiek belet moest vrorden van Lombok naar Bali over te steken. Het is trouwens met de aan wezige maritieme middelen niet mogelijk alle verkeer tusschen de beide eilanden tegen te gaan. Binnenland. Vlissingen, 15 December. De zanguitvoering, 11. Dinsdag door de oudste koorklassen, ouder leiding van Mejuffrouw J. W. Pisuisse alhier gege ven, heeft, na aftrek der onkosten, zuiver opgebracht de som van 123 87, welk bedrag zal"'gestort worden bij de Centrale Commissie van het Nationale fonds, tert ondersteuning van de nagelaten betrek kingen van militairen, in- of door den strijd in Iudië gesneuveld of overleden. De rekening en. verantwoording van ontvangsten en uitgaven betreffende dit concert is door lvlej. Pisuisse ter inzage van belangstellenden gedeponeerd bij den boekhandelaar P. G-. de Veij Mest- dagh alhier. Van 8 tot 14 December zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij «Zeeland" aangeko men: met de dagbooten 113 en met de nacbtbooten 361, daarheen vertrokken met de dagbooten 92 en met de nacht booten 305alzoo samen aangekomen 474 en vertrokken 397, dus in het ge heel vervoerd 871 Heden kwam alhier in het droogdok de sleepboot Oceaan. Zelden zagen wij een sleepboot van dergelijke groote af metingen en van zoo zware constructie. onze gasten uitgeleide tot aan het plein, waar het rijtnig gereed stond, en na al daar beloften van weerzien en uitnoodi- gingen herhaald te hebben, wachtten wij een laatsten groet af en keerden toen terug. De zonsondergang was indrukwekkend schoon geweest. Mijn moeder stelde ons voor, langs een anderen weg huiswaarts te keeren, om den heer Francis de jongere aan- plantingen der wijngaarden te laten zien, aangelegd onder haar toezicht. De dichte omtrekken der bergen staken blinkend af tegen den helderen, klaren hemel en de wolkeulooze horizon verloor zich in de onmetelijke uitgestrektheid der velden. De klokken van verscheidene naburige kerken luidden laugzaam het Ave Maria, het uur waarin de natuur een droefgees tig waas verkrijgt, de lucht verscherpt wordt en de vergezichten een fantastisch effect maken. Ons werd medegedeeld dat de Oceaan de grootste sleepboot is, die tot dusver ia ons land is gebouwd. De machine van het triple compound systeem en ke tels, eveneens van zwaren bouw, zullen in staat zijn een kracht te ontwikkelen van ongeveer een 900 h 1000 I. P- K. én eene vaartsnelheid van 11 mijl aan het schip verzekeren. De boot is bestemd voor den sleepdieust van de heeren L. Smit en Cote Alblasserdam, die reeds meer dergelijke booten in de vaart hebben. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6e dis trict, dd. 13 December jl., zijn in het licht van Hansweerd, YVester Schelde, twee nieuwe roode sectoren gebracht en is dat licht thans zichtbaar als volgt Roodvan benedenwaarts onder den wal in Z.34°0. tot in Z.70°O. witin Z.70°O. tot in Z.87°0., of 150 M. beO. spitse ton N°. 13a; groen: in Z 87°0 tot in N.33°45'0-, of tot nabij roode ko- gelton met bol N°-14 witin N.33°45'0 tot in N,2°W., of nabij de rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton met ruit N°. 16; rood: in N 2°W". tot in N.9°W\, of over stompe ton N°. 19 witin N.9°YV. tot in N39°W., van bovenwaarts langs oén N walrood; in N 39° W. tot in N.56°W. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzendiug ontvangen gedurende de 2e helft der maand November jl. J. M. Visser, Breda; G. van Flolk, Goes; D. Mol, 's-Gravenhage P. Bom, Schiedammej. T. Blok, Nieuwediep (briefkaart). Te Ter Neuzen zijn volgens de T. N. Ct. gedurende het loopende jaar aan den spoorweg aldaar aangekomen om aldaar te lossen of te laden, 435 van daar uit gevaren 325 zeeschepen. Bij Kon. besluit zijn tot leden van den geneeskundigen raad voor Zeeland be noemd de heeren dr. H. Goemans jr. te Zierikzee, G. A- de Looze, apotheker te Zierikzee tot plaatsvervangende leden dr. J. E. Callenfels te HulstP. H. Mar ten, geneeskundige te Hulst, dr. J. J. Onze woning leek in de verte, te mid' den van de invallende duisternis, op een groep witte wolken, neerhangend boven het groeDe struikgewas. De maan zou eerst later opkomen, thans fonkelden de sterren aan het hel dere luchtruim. Giulia hing aan den arm van haar man, die voortliep, op zijn beurt zwaar leunende op den arm des apothekers. De weg was nauw en ik zag duidelijk, dat het bitter weinig scheelde, of onze goede apotheker zou door rakelings langs de stekelige heg te loopen, hier en daar zijn pantalon en zwarte Orleans jas aan flarden achtergelaten hebben. Bedaard klom ik het stijgende pad op. Mijn moeder en de heer Francis spra ken over overstroomingen, over reparaties die te doen waren, over veranderingen enz. enz. Ik luisterde naar het dof geraas der treinen, die achtereenvolgens over den spoorweg reden. Ik ging in gedachte den afgeloopén Couvée te MiddelburgM. N. Baert, apotheker te Vlissingen. In de zitting der Tweede Kamer, bij de behandeling van de afdeeling Lager Onderwijs verdedigde de heer Lohman een nieuwe regeling, waarbij de Staat een vast gelijk subsidie zou geven aan alle lagere scholen, die alzoo gemeente lijk of particulier zouden worden. Meerder onderwijs zouden belangstellenden zelf moe'ten betalen. Dit stelsel werd sterk bestreden door de heeren Rutgers en den Minister als wederinvoering van gezindtescbolen. Onmogelijk in uitvoering en leidende tot herleving van den schoolstrijd. Door de commissie van rapporteurs voor de Marine-begrooting is voorgesteld, den post «vaste traktementen van offi cieren-machinist" te verhoogen met 2040 en alzoo te brengen op ƒ20.146. De heer Kerdijk heeft aan de Tweede Kamer voorgesteld de begrooting van Binnenlandsche Zaken te verminderen met 15.000, met de bedoeling om voor alsnog niet te doen overgaan tot den voorgenomen verbouw van de Staten kamer te Utrecht, en met 10 000, om •de uitbreiding vau de bibliotheek der universiteit te Groningen vooralsnog niet te doen plaats hebben. Het Haagsche Dagblad verneemt dat binnenkort een Kon besluit te wachten is tot opheffing van het verplichte schrij ven van academische proefschriften, ten minste voor studenten der juridische faculteit. Zooals bekend is, was mr. Van Houten steeds een voorstander van dit denkbeeld, terwijl het advies van het meerendeel der hoogleeraren niet ontradend schijnt te zijn geweest. De inspecteur van het Geneeskundig Staatstoezicht heeft eergisteren in de ver gadering van den Geneeskundigen Raad er zijn leedwezen over uitgesproken, dat eene vereeniging van zoo groote kracht als «Eigen Hulp" hare coöperatieve slachterij niet gesticht heeft op eene andere plaats en op eene andere wijze, dan waarvoor zij ten slotte in hooger be roep vergunning kreeg. dag na, en bleef bij geen enkel voor werp, geen enkele omstandigheid ver wijlen ik kon het niet. Ik voelde mij geheel ontstemd. Spoedig waren wij bij het bek gena derd, en vonden vóór de deur de stoelen in een kring geschaard, waar wij ons nederzetten. Mijn moeder verdween in huisik sloeg den arm om Giulia heen en leunde met het hoofd tegen haar schouder. Ik verbeeldde mij, dat de apotheker weer het verhaal vau zijn strijd opvatte althans zeker is het dat Giacomo uit ziju humeur binnensmouds ging zitten neurie- en de heer Francis rookte stilzwijgend zijn sigaar. Eensklaps sprong de andere van zijn stoel op en deed een paar stappen. «Ziet, heeren 1".riep hij den arm uit strekkende naar de vlakte. De avond was gedaaldtusschen de donkere raassa's van het groen geboomte zag men een fijn, flikkerend vlammetje opstijgen, dat zich in een ommezien uit-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1