VLISSIWSCUE COURANT No. 146. Woensdag 12 December 1894. 323 Jaargang. t r 111 i l i t n. Binnenland. BUREAU: Kleine filar kt 1 Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zicb bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliseingen. PLUJS DEK ADVERTENTI ËN Van 1 toil regel* ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G« L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag», Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, DuitsoLland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. Zijdie zich met het volgend kwartaalaanvangende 1° Januari a. s.( op de Vlissingsche Courant abonneer en ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. Eene herinnering uit den ouden tijd Over den druk der belastingen zijn de meesten het eens,en tevens klinkt de klacht «zoo hoog als nu waren ze nog nooit!" Nu is het slechts een schrale troost te hooren dat anderen het nog slechter ge had hebben dan wij. Maar toch, een troost is, en te grooter, naarmate men blijmoediger geeft, dat «ook deze tijden zullen voorbijgaan, als zoovele anderen" zegt zekere A J. S. in een hoofdartikel, onder het opschrift Van nu en vroeger" in het N. v. d. D. Belasting, hoofdelijke omslag, ja, zelfs vermogensbelasting zijn volstrekt geen vondsten van den nieuweren tijd, gelijk blijkt uit enkele ons door ijverige vor- schers verstrekte belangrijke stukken. In het laatst der veertiende eeuw reeds werd in vele Hollandsche steden een hoofdelijke omslag geheven, die, naar in een werk van Prof. Blok te lezen is, toen als het eenvoudigste raiddel om aan geld te komen beschouwd werd Daarbij deed de poorter eigen aangifte onder eede en werd bij verdachte opgave door het gerecht ambtshalve aangeslagen, waarbij de bedrieger nog eene boete van 18 schellingen beliep. Gelijk men ziet, werden eigen aangifte en ambtshalve aanslag toegepast. Wat het boetenstelsel betreft, zijn we een beetje op den achtergrond geraakt. Een optimist, zegt de schrijver, zou allicht besluiten dat 'tdan tegenwoordig ook wel niet noodigzal wezen, wegens de bui tengewone eerlijkheid der belastingschul digen en de zuivere oprechtheid hunner aangiften. Zuo zou dus ook hieruit blij ken dat de wereld ontzaglijk in zedelijk heid vooruit gaat al klagen sommigen over toenemende tucht- en bandeloosheid. In 1392 bedroeg het stedelijk vermo gen in Leiden 50.000 pond Vlaamsch van 6 gulden, in 1400 reeds 70.000 pond Eerst was de gewone omslag l1/3 percent ongeveer, later 2l/a pet. Dit cijfer vari door H. C. 14.) Een geheele bladzijde wijd ik aan de beschrijving van den tuin mijner moeder. Die tuin was niet groot en had niets bijzondershet was een tuintje, zooals elke huisvrouw die buiten woont eigen lijk hebben moest om zich de weelde te veroorloven haar kamer steeds met fris- sche bloemen te kunnen versieren. Bij gestaan door een der arbeiders van de plaats droeg mijne moeder alle mogelijke zorg voor haar bloemtuintje, aangelegd op eene eenigszins glooiende esplanade op een paar honderd passen afstands van eerde echter naar mate van de tijdsom standigheden. Betaalde men b. v. in 1392 slechts lVs pet., in 1400, toen de stad gedwongen was aaD veel oorlogen-deel te nemen, was dit cijfer niet minder dan 10 pet. Het vorige jaar was het nog erger, toen 16 pet. moest betaald worden en slechts weinigen, behalve de priesters, vrijgesteld werden. De accijnsen waren in dien tijd alles behalve laag, en men hief toen van arti kelen belasting, die tegenwoordig vrij blijven, o. a. visch, wol en molens, die een aardig sommetje opbrachten. Wat een drukkende lasten En dan,hebt ge het Diet menigmaal hooren verzekeren wat een lage loonenHoe konden de menschen dat alles betalen zegt de schrijver, maar merkt er bij op dat toch de loonen niet zoo heel slecht waren, en hij bewijst met cijfers dat het loon voor een werkman genoegzaam was om er zijne benoodigheden voor te koopen, waaronder ook vleesch en spek, artikelen, die niet elk werkman in onze dagen in zijn pot kan hebben. Maar bet vleesch was toen ook viermaal goedkooper dan thans en behoefde dus geen zeldzaamheid op de tafel van een werkman te zijn. Maar, gaat de schrijver voortdie overvloed was toen niet altijd aanwezig, het gebeurde toen ook nog al eens dat de menschen in plaats van volop niemendal hadden, wat toen nog al eens het geval was in ongunstige tijden, de tegenwoor dige oorzaken van gebrek, als ziekte, werkeloosheid en dergelijke, buiten reke ning gelaten. Als er misgewas is ïd ons land, be merkt men aan de prijzen van brood, erwten, boonen, enz., niet veel daarvan. Het buitenland voorziet in bet gebrek door grooten aanvoer. Maar toen,eenige eeuwen geleden,was dat geheel anders. In 1437 was het een hongerjaar. De 7 liter tarwe, die de werkman vroeger voor zijn dagloon kon koopen, kostten toen 3 pond, dat is tienmaal de prijs van 1427. Natuurlijk stegen ook de prijzen van andere levensmiddelen, en geen zorg der overheid kon daar iets aan doen Jaren lang ging de bevolking gebukt onder de weeën van een dergelijk ramp jaar. In den gezondheidstoestand bestond onze woning. »lk ben overtuigd", sprak mama, dat het meest alledaagsche soort bloemen, bet gemakkelijkste om te kweeken, niet altijd bet minst mooie is. Een menigte uitbeemsche planten, zouden, zonder het aantrekkelijke der zeldzaamheid, moeten achterstaan bij de bloemen, die een plaats bekleeden in een ondergeschikten rang omdat bet aaukweeken daarvan geene moeielijkheden oplevert." De Amerant, met trossen van lange karmozijnroode bloemen, vereischt geen andere zorg dan overvloedig nat houden, ze bloeit van Juni tot September. De Anemoon, heeft talrijke verschei denheden, waarvan elk zich kenmerkt door fraaiheid van kleuren. De Arura van Ethiopië, een prachtige plant, majestueus door haar gebladerte, zoowel als door baar groote en sierlijke bloem, die in alle pracht en praal schit tert gedurende vier- of vijf en twintig dagen. Ze verspreidt een beerlijken geur en is ook nog bekend onder den naam niet minder verschil, maar nu beslist en zeker ten voordeele van onzen tijd. Jaar tip jaar bedreigen ziekten ons land, zon der een groot aantal slachtoffers te maken, maar ook voor de meest huiveringwek kende ziekten worden telkens nieuwe middelen gevonden om deze met kracht en goed gevolg te bestrijden. En toen? Telkens en telkeus weer verwoest ten heftige epidemièn duizenden men- schenlevens, als in 1348 de Zwarte Dood" een groote menschenslachtenj gelijk de geschiedboeken er misschien geen meer vermelden. Een burgerkrijg, buitenlandsche oor logen ontzettende watervloedenze maakten dikwijls bet woord van den kroniekschrijver geldend: «dus wasteen wout zonder genade De keerzijde der medaille was niet eenvoudig, daar stond een grijnzende Medusa-kop, die den beschouwer deed verstijven. Lombok. Zaterdag ontving de N. R. Ct. uit Batavia het volgende telegram De troepen op Lombok keeren deze maand terug. Generaal Vetter stelde voor twee ba- t'.Iy. ns, tw(*e batterijen en eene sectie sappeurs op Lombok te doen blijven. Alles is nu rustig. Het volk verzoent zich en is boos op den radja en zijne raadgevers. Vlissingen, 11 December. Gisteren hadden twee vergaderingen plaats, die wat deze gemeente in 't bij zonder betreft, van het grootste gewicht waren. Ten Raadhuize alhier werd des namiddags te 2 uur, onder voorzitter schap van den heer mr. J. P. R Tak van Poortvliet, eene buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart-maatschappij Zeeland gehou den, waarin vertegenwoordigd waren 206 aandeelen, rechtgevende tot bet uitbren gen van 206 stemmen. Op voorstel van den voorzitter werd met algemeene stem men de directie gemachtigd met de Ex ploitatie-maatschappij eene overeenkomst aan te gaan tot eene geldleening aan de maatschappij Zeeland voor den aanbouw van drie nieuwe, snelvarende stoomsche van kalfsvoet of Aronskelk. Ze groeit bet best in de schaduw eu bij hel water. De Aster, die op verschillende tijdstip pen kwistig bloeit. De Balsemine, een plant met een veel- takkig stammetje, en tal van dubbele, roode, rose, paarsche eu witte bloemen. Bij de schoonste verscheidenheden vindt men ook bloemen die op een Camelia gelijken, en die den naam dragen van «Balsemine Camelia." Men zaait ze in het voorjaar, en als het geen betrokken lucht is, moet men de nog jeugdige planten kunstmatig dekken Het is zaak zich te baasten met bet inzamelen der rijpe zaadjes, omdat ze zich allicht ver liezen door het plotseling openbarsten van de vliezige zaadbuisjes De teere, bevallige, liefelijke Convol- volussen, die 's morgens ontluiken, en zich 's avonds sluiten om niet meer open te gaan. De Nacbtschoonen, Merveilles de Perou, die zicb tegen den avond openen, zich we der sluiten bij het opgaan der zon en den pen tot een maximum bedrag van 3 mil- lioen gulden, tegen eene jaarlijksche rente van 3Va onder hypothecair verband van de stoomschepen der maatschappij Zeeland en andere zoodanige bedingingen ten aanzien der geleidelijke aflossing van deze schuld, ten aanzien van het noodige ketelfonds en van den verkoop van oude stoomschepen der maatschappij Zeeland, die der directie, in overleg met commis sarissen, geraden zullen voorkomen. Dit voorstel werd met algemeene stemmen goedgekeurd, nadat de heer Borsius er op aangedrongen had bij den bouw dier schepen ook de Nederlandsche industrie te laten mededingen. De voorzitter deelde hierop mede dat ook twee der Neder landsche scheepsbouwfabrieken tot in schrijving waren uitgenoodigd. Dienzelfden dag had in het gebouw der Maatschappij voor den Werkenden stand te Amsterdam de tot gisteren verr daagde vergadering plaats van de aan deelhouders der Maatschappij tot Ex ploitatie van Staatsspoorwegen. Het punt aan de orde was eeu voorstel van den raad van commissarissen om den directeur-generaal te machtigen tot het aangaan eener overeenkomst met de stoomvaartmaatschappij Zeelandwaarbij aan deze maatschappij een voorschot verleend wordt van 3 millioen gulden ten einde drie nieuwe, snelvarende stoom schepen in de vaart te brengen, om aan de concurrentie met de liju Hoek van Holland met goed gevolg het hoofd te kunnen bieden, Vertegenwoordigd waren 4642 aandeelen, uitbrengende 810 stem men. Het voorstel werd met algemeene stemmen, behalve die van den heer F. C. Tromp te 's Gravenhage, zonder hoof delijke stemming aangenomen. Op eene desbetreffende vraag, door den heer Van Buuren te Rotterdam gedaan, werd door den directeur generaal geant woord dat bij het bestuur der Exploitatie maatschappij gecne voorstellen waren in gekomen (zie ons vorig nummer) tot samenwerking met de Gi-eat Eastern- spoorwegmaatschappij, gevestigd te Lon den, die de stoomvaart tusschen Hoek van Holland en Harwich onderhoudt. Bij het korte debat, door de beden kingen van den heer Tromp ontstaan, verklaarden de directeur-generaal voor- geur van een oranjeappel verspreiden. De Rlokbloem, met rechtstand igen stengel als eenpvramide en hemelsblauwe bloemen langs den tak, welke tot twee meter hoogte opschiet. De Dalia, die een groot aantal varië teiten aanbiedt in allerlei kleuren, uitgenomen bet hemelsblauw. Rloem, na genoeg kogelrond met regelmatig aau- eengeslotene bladeren. De Enotero met groote gele bloemen, zacht en welriekend van geur, die bloeit vau Juni tot September. De Iris, lisckbloem of zwaardlelie, met lange smalle en neerhangende bladeren, paarsch van bloem; de welriekende wortel wordt veel gebruikt in medicijnen en parfumerieën. De Hyacint, waarvan de Hollanders groote liefhebbers zijn, en er tot 2 000 soorten in tellen, van welke 400 of 500 gemakkelijk, zelfs door de minst bedre- venen in bet vak, te onderkennen zijn. Mijne moeder had dit alles op schrift en nu en dan sprak zij er over op eene

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1