VUSSIM.SCIII COURANT. No. 344. Vrijdag 7 December 1894. 32"6 Jaargang. Gemeentebestuur. BEKENDMAKING. Collecte voor behotfligen, gerechtigd tot het dragen, van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille. De Burgemeester van Vlissingen, gezien de circulaire van het hoofdbestuur van de ver- eeniging »Trouw aan Koning en Vaderland," tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille, van welke vereeniging H.M.de Koningin-Regentes beschermvrouw is, gelet op het Kon. besluit van 7 September 1893 no. 16, waarbij aan bovengenoemde ver- oeniging machtiging is verleend tot het hou den van eene algemeene collecte ten behoeve Yan dat ondersteuningsfonds, maakt bekend, dat die collecte aan de huizen der ingezetenen zal plaats hebben op Vrijdag den 7 December e. k. Nooaigt een ieder uit door milde bijdra gen mede te werken om den levensavond dier meer dan tachtigjarige, behoeftige oud-strijders eenigszins dragelijk te maken. Vlissingen, aen 1 December 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. HGOFGELUKE OMSLAG. De Gemeente-Ontvanger van Vlissingen her innert belanghebbenden aan hunne verplich ting tot aanzuivering van het verschuldigde wegens hoofdelijken omslag, ter voorkoming van vervolging. December 1894. De Gemeente-Ontvanger, T. C. DOMMISSE. De marinesluis alhier. Door verlenging en wijziging van de havendammen zou aan het gebrek, dat de in gebruikstelling der marinesluis alhier verhindert, kunnen worden tege moet gekomen, doch een onderzoek heeft aangetoond, dat hiervoor een uitgaaf van tenminste f 350.000 zou noodig zijn. De Minister kan,evenals zijn voorganger,geen vrijheid vinden het voorstel tot een der gelijke uitgaaf te doen, zoolang thans de scheepvaartheweging te Vlissingen niet zoodanig is toegenomen, dat aan meer dan éen toegang naar de binnenhavens van het kanaal door Walcheren behoefte ontstaat Ook de meening, dat de marinesluis terstond beschikbaar moet zijn als re- servesluis, voor het geval dat de groote schutsluis alhier door eenig ongeval tij delijk onbruikbaar mocht worden, kan niet worden toegegeven. Om de waterkeering behoorlijk te verzekeren, is besloten tot het leggen van een aarden dam in het buitensluis- hoofd, een werk dat thans voor een deel voltooid is en slechts een betrekkelijk geringe uitgaaf heeft gevorderd. FEMfiLLlTQifi. Naar het Italiaansch door H. C Nogmaals het //Pensioenverzekering voor zuigelingen." De Haag salie Courant is aan het na cijferen gegaan om te zien wat het zou kosten om het denkbeeld van den inzender van 't Nieuws van den Dag het tot stand brengen van een pensioenverzekering voor zuigelingen te verwezenlijken. Het blad zegt daaromtrent het volgende Er zit wel iets goeds in, maar met een rijksdaalder geboorterecht» komt men er toch bij lange na niet; zoo was onze indruk bij het lezen van den goeden raad van den inzender in 'tNieuws, eergisteren vermeld. 't Idee om reeds bij de geboorte van een kind zijn ouden dag te verzekeren, is vernuftig en juist; ook uitvoerbaar misschienmaar veel duurder dan de inzender dacht. Bij nacijfering bleek ons, dat inderdaad, ter verzekering van een pensioen van f 5 's weeks na het 60e jaar, de rijksdaalder storting bij dë aangiften der geboorten f 123.50 zou moeten worden, of de Staat voor eiken jonggeboren Nederlander een surplus van f 121 zou hebben bij te passen, wat inderdaad een wel wat hooge premie op de geboorten zou zijn. Ziehier hoe we approximatief tot die uitkomst kwamen Een lijfrente van 260 's jaars koopt men op zijn 60e jaar voor /'2850 (We rekenden naar de tarieven van Kosmos,") Om op zijn 60e jaar f 2850 te ontvangen, moet men op zijn 25e jaar aan eene le vensverzekeringmaatschappij f 452 be talen. En om aan een pasgeborene de uitbetaling van 452 bij 't bereiken van het 25e jaar te assureeren, heeft men in het eerste levensjaar 123.50 te storten. Bij directe berekening zal men ver moedelijk tot eenig verschil komen, denkelijk iets minder dan die 123.50 Maar ougeveer is 't toch de prijs van de bedoelde pensioenverzekering, aangegaan bij 't begin van het eerste levensjaar. En al brengt de groote sterftekaus van pasgeborenen hierin zelfs nog eene be langrijke verandering, minder dan 100 'zou dat geboorterecht" toch zeker niet 12.) »0!" zoo dacht ik bij mij zelve, mijne aandacht weer op den heer Francis terug brengende, die opkeek, hoeveel beter zou het zijn dat De koorknaap schudde krachtig de bel heen en weder en stoorde mij midden in mijne profane overdenkingen, ook hield ik mij toen verder niet meer met onzen gast bezig, over wien ik na elk onderzoek geen ander oordeel kon uit brengen dan dat van een knap man. Aan mijn rechterhand w-as mama ge Men ziet echter, dat, al komt men er niet met de 2.50, door den inzender in 't Nieuws genoemd, het idee toch niet zóo herschenschimmig is als het opper vlakkig lijken kon, en misschien door combinaties toch wel te verwezenlijken Lombok. Generaal Vetter telegrafeerde aan de Java Ct. van den 6en dezer dat de westmoesson zich krachtig deed gevoelen, en er sedert vier dagen aanhoudend zware regens vielen, welke veel beschadiging aan de wegen toe brachten. De noodbrug over de Soengei Djangkok was niet te gebruiken, zoodat de communicatie door middel van het prauwen- vlot moest worden onderhouden. Intusschen nadert de definitieve brug over de Djangkok hare voltooiing. De gemeenschap met de reede was her haaldelijk verbroken en 3 dezer was dit on afgebroken het geval wegens zware buien uit hot Zuidwesten, die de zee hoog opstuwden. Binnenland. Vlissingen, 6 December. Naar wij vernemen, zal door de Ver- leniging «Patrimonium" alhier,eerstdaags eene nieuwe afdeeling worden opgericht voor het bouwvak met aanverwaute vak ken. Dit zal dan, indien deze oprichting slaagt, de tweede vakafdeeling zijn van Patrimonium". zeten. Ik vroeg haar om haar w sloeg het open bij een los bïad"dat door baar beschreven was. Ik hield het vast met mijn vinger en las aandachtig Voor hen, die in God gelooven en hun hoop stellen op Hem, is alles tot zelfs de ge ringste zaak van groot aanbelang, omdat hier op aarde alles voorbereiding is voor de eeuwigheid. Voorzeker, indien gij de veranderlijke dingen op zich zeiven be schouwt, en zelfs de menschelijke daden, en het menschelijk leven afgescheiden van zijn bepaald einddoel, dan lijkt alles u ijdel, wanstaltig, tegenstrijdig, omdat niets onze wenschen bevredigt, en het kwade zich vermengt met het goede maar beschouwt gij de schepselen in hunne verhouding jegens God, dan be speurt gij dat God uit het kwade zelfs het goede weet voort te brengen, en dan put gij daaruit de verhevenste vertroos tingen (Conti, kritieken over wijs* 'Gedurende de maand November zijn vervoerd, met de stoomschepen der Maat schappij Zeeland van het vastelaud naar Engeland met de nachtbooten 2725 ton en met de dagbooten 2680 toDen van Engeland naar het vastelandmet de nachtbooten 870 ton en met de dagbooten 55 tondus te samen vervoerd 6280 ton Benoemd tot machinist bij den Prov, Stoombootdienst de heer J. P. Dommisse te Vlissingen, iuplaats van deu mach. A. Hollebrandse. Iugaaude 1 Jan. a. s. (Z.) Mijn moeder schreef uit elk goed boek Het operetteu- en varieteiten-gezelscbap, onder directie van de heeren Frank en Coppée te Rotterdam, dat Dinsdag avond in de zaal van den heer Stof kooper eene voorstelling gaf, voldeed in elk opzicht en viel zeer in den smaak van het talrijk opgekomen publiek. De costumes in «Fatinitza," operette van Suppée, zoomede in het «Trio" zagen er frisch, kostbaar en prachtig uit, de uitvoering liet niets te wenscben over. De zang was zuiver en welluidend, de voordracht zeer verdienstelijk. De heer Frank kweet zich als Holl. komiek ook uitstekend van zijn taakzijn mimiek was uitstekend, vooral in het duo, waarin hij als schoolmeester optrad. De muzikale clown wist den lachlust op te wekken met zijne bijzondere klee- dij en was als snelteekeDaar en muzikant niet onverdienstelijk, terwijl fr. Louise als tamboer een aardige verschijning was en goed voldeed. Wij zijn overtuigd dat het gezelschap bij het publiek een aaDgenamen indruk heeft gemaakt en hopen dat degenen, die nu door drukke bezigheden tenge volge van het St. Nicolaasfeest verhin derd waren deze uitvoering bij te wonen, spoedig in de gelegenheid worden ge steld nogmaals van een voorstelling van dit gezelschap te profiteeren. het mooiste en het beste gedeelte over. Na afloop van de mis bleef mama een oogenblik met ons op het dorpsplein ver wijlen, om groeten te wisselen met on derscheidene personen uit de buurt. Toen riep zij den klokkenist bij zich en gaf hem op vriendelijke wijze te kennen, dat zijn merrie wat al te vaak kwam grazen in de weiden van Monte Belloook vroeg zij ten slotte aan den kapelaan, die om een hoekje van de sacristie gluurde, of die zaak met de visch hem nu met rust liet. Het mannetje knikte toestemmend en legde den wijsvinger op de lippen. Waarom, zoo zou men kunnen vragen, zoozeer uit te weiden over tal van noode- looze bijzonderheden, die niets te maken hebben met mijn leven Omdat dit alles onwillekeurig bij mij opkomt; omdat een onweerstaanbare lust mij bekruipt om de oubeduidende en nietige dingen niet onaangeroerd te laten, daar ze mij van zeiven tot de grootere en gewichtige moeten voerenomdat de De steiger te Borsele, als aanlegplaats voor de provinciale booten gemaakt, is zijn voltooiing nabij. Bij is 43 M. lang en breed 3.5 M. en bestaat uit drie bruggen, om het aan boord komen bij verschillende getijen gemakkelijk te ma ken. Er zijn ruim 40.000 KG. ijzer aan verwerkt. De provincie heeft hier een werk laten verrichten, dat, naar men zegt, zijn we dergade in geheel Nederland niet vindt. Volgens mededeeling als voren, in het 6e district, dd. 1 December jl., zijn in de Qostev* Schelde de navolgende tonnen verplaatst Overloop van Margriet. Rood en zwart horizontaal gestreepte kogelton no. 2 met ruit, in 61 d.M. water, op 51° 21' 39" N.b. en 0° 59' 40" W.l. Zuidergat. Spitse ton no. 15a, in 100 d.M. water, op: 51° 25' 3" N.b. eu 0° 52' 19" W.l. Rood en zwart horizon taal gestreepte kogelton no. 16 met ruit, in 10,2 water, op 51° 25' 40" N.b. en 0° 52' 12" W.l. Stompe ton no. 16a, iD 80 d.M. water, op 51° 25' 5" N.b. en 0° 51' 50" W.l. Volgens mededeeling als voren, in het 6e district, dd. 1 December jl., is de kleur van het lichthuis van den lagen lichtopstand te Rilland, Wester-Schelde, veranderd van zwart in rood. Te Hansweert passeerden gedurende de maand November 1234 schepen, waar van 417 gewone stoom-, zeil- en sleep- schepen en 176 visch- en mosselschepen, bestemd voor Nederland en Duitschland, en 582 gewone stoom-,zeil- en sleepschepen en 159 visch- en mosselschepen met bestemming naar België. Sprekende over de slagersbeweging te Amsterdam, zegt de correspondent der N. R. Cl. aldaar De stichting van het abattoir is de opkomst der kleine patroons geweest. Vroeger, toen iedere slachter in de stad zijne eigen slachtplaats moest hebben, was er voor de oprichting eener slachterij een niet onbelangrijk kapitaal noodig. Thans echter, nu aan het abattoir en op de daaraan verbonden veemarkt het vee gekocht en geslacht en bij stukken en brokken verkocht wordt, heeft men slechts in de stad een gewoon winkelhuis te huren om slachter te kunnen zijn. De heer A. Smit, wien men de verdienste niet kan ontzeggen dat hij steeds op de bres is als het geldt de belangen van den Nederl. scheepsbouw tegen eene bevoorrechting van den buitenlandscben wakker te verdedigen, heeft zich indertijd tegen het bouwen van de Borneo in het buitenland verzet, die, zooals het toen hand die er zich toe zet een borduursel af te maken, het bijbehoorende niet ver smaadt en niet verzuimt een steek te maken tot in het uiterste hoekje der stoffage, ten einde die naar behooren ge heel te vullen. Ik nam eene der jonge dames bij den arm en wij togen op weg. «Een oogenblik", hoorde ik tot mij zeggen. Het was de heer Francis, die met ongedekten hoofde in een brandenden zonneschijn mij mijn zakdoek ter hand stelde. Wanneer had ik dien verloren Ik stond verrast te kijken en voelde met de hand in mijn zak. «Het is de uwe, het kan niet anders dan de uwe wezen, aangezien er een madeliefje op geborduurd is!" Giacomo klopte mij op den schouder. «Aarzel niet hem aan te nemen, als gij niet wilt, dat de zakdoek een plaatsje gaat innemen bij de blonde haarlok." Die aardigheid joeg mij een blos op

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1