\USS|\|.S(|||; COLIANT. siasltiE erichten. No. 143. Woensdag 5 December 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. i hunne krijgsgevan- ite martelingen lieten begrijpen dat zij na nte verloren. Het ia bg dat hij bij den S gevoel uitschudt, n ae Japansche troe- afstand van veertig heilige en rijke stad, ch niet ten alle tijde zij volgens een be- e betoond bij de be- hur, hetwelk zij den pperheid bestormden, at zij daarbij leden, eweert dat de vredes- aen China en Japan de regeering der Ver nagenoeg beklonken eker ia dat de vrede [e vreemdelingen naar van Vlissingen. 80 Nov. Bliek, jm. 22 j. en 20 j. - P. Geljon, tijn, jd. 21 j. H. j, en P. H. Muis, Paasse, jm. 27 j. en W. Bommelje, tas, jd. 23 j. Plaizier, geb. van der geb. Koppejan, z. Zitter, d. - E. de tal, z. - M. S. de C. van Dieren- z. J. de Voogd, - C. N. Stroo, geb. L. J. Huilmanö, geb. r, geb. Hollebrandse, Born, d. D. de z. N. Nonnekes, A. W. Stroo, geb. p. Janssens, d. 91/» d. 5 m. G. Holt- Pol, 56 j. - J. C. E. Laport, d. 2 j. ouw van A. H. van INGEN. van de werf der Keninkl. alhier de ijzeren lichter niet 2 stoomketels «oor in aanbouw a»n 's Itijks- gens plaatsgebrek kun- .al geen plaats geven. STOTER IJ. 00 en hootjer. 2e klasse 4e trekking. RICHTEN. 30 Nov. 1.15 per Kilogram. 14 stuks. .middag bet stoom- dezelfde reederij als Belgischen zeeloods j, op de hoogte van kte zij zoo onvoor- j met zulk eene vaart austoomen, dat deze r en half vol water lodsleerling A. over- yerd. Gelukkig kon en was de zee kalm, stige omstandigheden wezen een slachtoffer 1 e g r a a f. s antwoord van den staat in de zitting der heden achtte hij de rinesluis te Vlissingen oodig. efte daaraan blijkt, fwaar tegen de open- rem eur Generaal van dagteekenipg van 1 Itement van Koloniën dgende telegraphische de expeditie op het [Terug van Lingsar, enDing Noordelijk en ■werd. Overal is de j-ezindpassers druk 'in den omtrek van De zoon en de klein- Ija zijn naar Batavia BEKENDMAKING. Collecte voor bchoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille. De Burgemeester van Vlissingen, gezien de circulaire van het hoofdbestuur van de ver- eeniging »Trouw aan Koning en Vaderland," tot vorming van een ondersteuningsfonds voor behoeftigen, gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis en de Citadel Medaille, van welke vereeniging H.M.de Koningin-Regentes beschermvrouw is, gelet op het Kon. besluit van 7 September 1893 no. 16, waarbij aan bovengenoemde ver eeniging machtiging is verleend tot het hou den van eene algemeene collecte ten behoeve van dat ondersteuningsfonds, maakt bekend, dat die collecte aan de buizen der ingezetenen zal plaats hebben op Vrijdag den 7 December e. k. Noodigt een ieder uit door milde bijdra gen mede te werken om den levensavond dier meer dan tachtigjarige, behoeftige oud-strijders eenigszins dragelijk te maken. Vlissingen, den 1 December 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De nieuwe geweren. De «nieuwe geweren," waarmede, als de minister van oorlog in de Tweede Kamer zijn zin krijgt, ons leger zal ge wapend worden en zoo en zooveel per centen aan strijdbaarheid moeten winnen, worden van verschillende zijden op eene wijze besproken, die weinig goeds voor spelt voor het ministrieele voorstel. Zeer natuurlijk dat de hooge som, die er voor gevraagd wordt ruim negen millioen er toe leidt om het vraagstuk aan eea grondig onderzoek te onderwerpen. Wordt het oordeel door deskundigen uitgebracht, dan loont het wel de moeite daarvan kennis te nemen. Een dergelijk oordeel b.v. is dat van den heer G C. A. Fabius le luit. der infanterie, uitgesproken in de Vragen des Tijdshetwelk de ver dienste bezit dat bet zonder geleerden omhaal, eenvoudig en beknopt de zaak onder de oogen des publieks brengt. De schrijver komt tot de volgende conclusiën: lo. de betere technische eigenschappen van het voorgestelde geweer zijn niet boven be denking verheven 2o. afdoende bewijzen voor deugdelijkheid der kruitsoort zijn nog niet gegeven 3o. het staat niet vast, dat binnen 15 jaar geen beter geweer zal worden verkregen 4o. al waren de bezwaren onder lo., 2o. en 3o vermeld, alle opgelost, dan nog wegen de voordeelen niet op tegen een uitgave van 9 millioen gulden 5o. al zou punt 4 onjuist zijn, dan toch zou de invoering van een nieuw geweer, vóórdat het oude goed gebruikt kan worden, een paedagogische fout zijn, welker invloed op de geheele oefening der infanterie merk baar zou zijn 6o. hetzelfde pCt. betere resultaat van het vuur niet het voorgestelde geweer kan ook FIB!iLIT@E verkregen worden met het oude geweer bij een betere instructie in het schieten en de aanverwante vakben. Lombok. Het Nieuws vau den Dag ontving Zaterdag het volgende bericht: «Twee bataljons rukten op naar Lingner. De aanvoerder onderwierp zich zonder tegen stand. De andere zoon van den Radja is ook naar Batavia opgezonden." De Gouverneur-Generaal van Ned. Indiö zond gisterenochtend het volgende telegram aan het departement van koloniën «Colonne bezocht Goenong Sari met ver kenning noordelijk. Overal rust. Passers druk bezocht. Order gegeven tot terugkeer van het zevende en negende bataljon en veldartillerie.** Binnenland. Naar het Italiaanseh door H. C- 11.) «Een beetje," was zijn antwoord. Zij verzocht hem te spelen Hij speelde verrukkelijk, meesterlijk eene fantaisie van bet tBallo in Masohera'1. Ik stoDd als versteend. Die ingenieur had dus uitstekende talenten I Hij speelde met de gemakkelijkheid, waarmede mijne moeder kousen breide. Wee mij, wanneer ik, vroeg of laat, eindelijk ook zou moeten piano spelen I Nadat wij elkander eeD goeden nacht gewenscht hadden, gingen Giulia en ik Vlissingen, 4 December. In de Zondag 2 December gehouden algem. vergadering der afdeeling Vlis singen van den Ned. R. K. Volksbond werd voorgelezen een adres van de hoofdbesturen van het Alg. Ned. Werk liedenverbond, het Nederl. Werklieden verbond «Patrimonium" en den Roomsch Kath. Volkshond aan de Tweede Kamer der Staten Geueraal, inhoudende verzoek, hij de regeering aan te dringen op het benoemen eener. Staatscommissie, wier taak het zou moeten zijn te onderzoeken op welke grondslagen een algemeene pensioen-verzekering voor den ouden werkman zou behooren te worden ge vestigd. Hierop werd besloten bet volgende adres van adbaesie aan de Tweede Kamer te zenden «Geeft met verschuldigden eerbied te kennen Het bestuur der afd. Vlissingen van den Ned. R. K. Volksbonddat het ingevolge besluit der vergadering instemt met het adres door de hoofdbesturen van het Alg, Nederl. Werkl. verbond, het Nederl. Werbl. verbond «Patrimonium" en den Roomsch Kath. Volks bond den 20 November tot uwe Kamer ge richt en met de gronden, waarop in dat adres aan uwe Kamer wordt verzocht de benoe ming te bevorderen van eene Staatscommissie ter voorbereiding eener pensioen-verzekering van den ouden werkman." Vervolgens werd nog besproken het verhandelde in de Tweede Kamer op 27 November, waarin de heer A. Smit op zoo'n flinke wijze de Nederl. industrie verdedigd heeft. Het voorstel om den Oud-Burgemeester hiervoor dank te brengen van Vlissings werklieden werd met bijval begroet, waarop het volgende adres aan den heer Smit werd verzonden «In de Zondag 2 December gehouden al- femeene vergadering der afd. Vlissingen van en Ned. R. K. Volksbond werd ondermeer besproken het verhandelde in de Tweede Kamer op 27 November en wel uitsluitend de waardige wijze, waarop door U, bij de naar boven en zochten onze kamers op. Zondagmorgen zouden de twee jonge dames*** met haar papa komen. Het waren vriendinnen van mij en van Giulia. Toen ik uit bed stapte, had mama reeds wonderen van netheid, van orde lijkheid, van verfraaiing verricht met behulp der dienstboden, met wie zij gaarne gezamenlijk werkte, telkens als zij van hen een meer dan -gewoon dienstbetoon vorderde. Het huis zag er van buiten en van binnen keurig net uitgeen enkel voorwerp veronachtzaamd, geen enkele stoel scheef gezet, geen schijntje stof op geen enkel meubelstuk. Door de dunne gordijnen, neergelaten voor het geopende venster, scheen een gedempt licht, wat veel bijdraagt tot de verfraaiing van een vertrek, terwijl het al te schelle of te fel binuendriugende licht vermoeit en geenszins bijdraagt tot de bekoorlijkheid van bet omringende. Ik haastte mij met kleeden ten einde van art. 56 der begrooting, materieel der zeemacht, de Nederl. industrie verdedigd is geworden. De vergadering brengt TJ daarvoor haren hartelijken dank en neemt tevens de vrijheid de belangen van den Ned. werkman in uwe zeer gewaardeerde bescher ming aan te bevelen." Door de stoomschepen der Maatschappij Zeeland werden in de afgeloopen maand vervoerd 3394 passagiers of 870 meer dan in November 1893. Rij Kon. besluit zijo benoemd bij de Kon. Nederl. marine-reserve tot buitengewoon luit. ter zee le kl., de heeren G. Bakker, T. M. Lucas, Alderd Potjer en H. Le Clercq tot luit. ter zee 2e klde heeren J. Baron, J. Groenewold, J. Metz en K. W. G. Landmanntot adelborst le kl., de heeren H. K. van der Goot en G. P. Raum, en tot buitengewoon adelborst de heeren P. van Huizen, J. H. Boerma en G Boon, en is aan de buitengewone luitenants ter zee le kl. voornoemd de vergunning verleend om op het Neder- landsch koopvaardijschip onder bun be vel de reserve-vlag als natie-vlag te voeren. Ook aan de burgemeesters der platte lands gemeenten op Walcheren zullen van wege H. M. de Koningin-Regentes zilveren herinnerings-medailles gezonden worden voor de commandanten der eere- wachten, die HH, MM. op 22 Augustus 11. hebben begeleid. Aan de eene zijde vertoont de medaille bet profiel van H. M. de Koningin, aan de andere zijde een lauwerkrans met den datum van 22 Augs. 1894. Men verzoekt ons te melden dat het opfretten-gezelschap onder leiding van de heeren Frank Coppee, dat beden avond bij den heer Stofkoper eene voor stelling geeft, voornemens is morgen avond andermaal op te treden met eene geheel nieuw repertoire, waaronder De lastige schoonpapa". Gisteren avond werd in het café van den heer E L. Aspeslagh op den Nieuwen- dijk alhier een biljart-concours gehouden, dat tot groot genoegen van de deelheb bers uitstekend slaagde. Nadat de negen uitgeloofde prijzen aan- de winners waren uitgereikt, bleef men nog eenjgen tijd recht gezellig bijeen. Gisteren herdacht de voorzitter der Eerste Kamer bij de hervatting barer werkzaamheden de gebeurtenissen op Lombok. Rij de vermelding der roemrijke krijgsfeiten, die daar zijn voorgevallen en bij het uitsprekeu der weemoedige hulde aan de gevallenen, stonden de beide aanwezige ministers van hunne zetels op, welk voorbeeld door de geheele Kamer gevolgd werd. Aan de regeering verzocht de Kamer bij monde van baar president gereed te zijn voor de komst der jonge damesen onderwijl zag ik, voor mijn toilet gezeten, mijne moeder in haar on berispelijk morgengewaad, voorbijwande- lende met den beer Francis aan haar ééne zijde en mijn broeder aan de andere zijde. Ik verbeelde mij dat zij naar den tuin gingen, en ik was bijna op bet punt mij hij hen te voegen, maar neen, zeide ik; mama zal bij eiken stap blijven stil staan om over baar bloemen te praten, en ik zal overvallen worden door mijne vriendinnen, die ieder oogenblik kunnen komen. Ik ging voort met mijn toilet te maken, zag mijne moeder van lieverlede den terugweg aannemen, en weinige oogen- blikken later kwamen onze nieuwe gasten. Het tweede ontbijt moest bijtijds ge bruikt worden uit hoofde vau de mis, waar wij ons allen heen begavenen de kerk was op een halve mijl afstands gelegen. Wij moesten klimmen en dalen; het hare dankbare hulde aan generaal Vetter en diens leger over te brengen. De Kamer is gescheiden tot Woensdag. Naar bet Handelsblad mededeelt, zou de minister van financiën voornemens zijn eene belangrijke verbooging voor te dragen van de zegelbelastiDg op binnen - landsche en buitenlandscbe effecten. De minister van Houten heeft zich thans ook verklaard tegen evenredig schoolgeld Tegen een door den raad van Opster- land vastgestelde nieuw verordening heeft hij nl. bet bezwaar gemaakt, dat 't niet aangaat, het schoolgeld voor het ra. u. 1. o. te berekenen naar het inkomen van de verzorgers der scholieren. Door den heer Pyttersen is voorgesteld van art. 83 der begrooting van Binnenl. Zaken, «kosten ter bestrijding van be smettelijke ziekten onder het vee", f30.000 te schrappen, om daarmede uit te spreken, dat de Kamer wenscht te breken met bet tegenwoordige stelsel van beperking van de mond- en klauwzeerziekte ouder het vee, en het wenschelijk acht het door zieken van het vee niet tegen te houden. In de zitting der Tweede Kamer van verleden week betoonde zich de heer Lohman tegenstander van de invoering van graanrechten, die volgens hem geen redmiddel kan zijn omdat met hetzelfde recht als de landbouw alle andere takken van bedrijf bescherming zouden kunnen vragen en men dus den eenen zou hel pen uit de zak van den ander, waar na tuurlijk niemand beter door wordt. Op een ander gebied sprak de heer Lohman ook eenige behartigenswaardige woorden.Sprekende over de telkens hooger opgevoerde militaire uitgaven, zeide hij dat wij, door macht in plaats van recht te stellen, gekomen zijn tot legers van millioenen krijgers, die aan bedelaars ge lijk niets ■proauceerm en de Rijken doen te niet gaan. Dezes woorden zullen, bet spreekt van zelf,niets aan bet opgeschroefde militairisme veranderen, maar het is toch goed dat zulke woorden nu en dan ge bezigd worden. Mochten zij maar meer gehoord worden De antirevolutionaire Kamerclub, met den heer Van Alphen aan het hoofd, is versterkt geworden door de toetreding als lid van den heer Staalman, het nieuw gekozen Kamerlid voor den Helder. Men weet dat deze club voor de invoering van finale kiesreebtuitbreiding is in den geest van bet door den gewezen minister Tak voorgesteld, maar gevallen kieswet- ontwerp. Het maken van eene overkapping op bet station te VHertogenbosch is gegund werd een warme dag, zonder dat men het echter mooi weer kon noemen. Mijn moeder verzuimt nimmer hare godsdienstige, zoo min als hare burger lijke plichten. Zij zal nooit, geloof ik, de strenge godsvrucht in praktijk bren gen ten opzichte van het vasten en van de overpeinzingen, maar zij bezit al de nauwgezetheid van bet geweten, die baar alle handelingen van vroomheid met waardigheid en volharding zal doen waarnemen. Al datgeen wat bij een kind het denk beeld van grootheid kan verwekken, prent zich vast in de jeugdige ziel, en alhoewel bet er eigenlijk weinig of niets van begrijpt, zal toch in zijn hart een zeker gevoel van eerbied en bewondering binnendringen voor dien grooten en goe den God. Nog beu ik mijue moeder dankbaar voor het godsdienstige gevoel dat zij in mij heeft gekweekt, en ook daarvoor, dat zij mij, behalve de waarneming van uiterlijke en noodwendige verrichtingen,

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1