YLISSINGSCDE COURANT IS. No. 141. Vrijdag 30 November 1894. 323te Jaargang Gemeentebestuur. FEUILLETON. OPENBARE VERGADERING VAN DRN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 30 November 1894, des namiddags te 3 uur. Mededeelingen. Benoeming van een keurmeester van het slachtvee en vleesch. Idem van een lid van het Alg. armbestuur. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot onderhandschen ver koop van gemeentegrond. 2. Idem tot het geven van vergunning aan de Maatsck tot Exploitatie van gronden tot het afstaau van duingrond aan Vlissing's Burger-Vereeniging tot het bouwen van 2 villa's. 3. Verzoek van A. Buskop om terug gave van door hem betaalden Hoofd. Omslag over de jaren 1891, 1892 en 1893, met advies van Burgemeester en Wethouders. 4. Goedkeuring begrooting voor 1893 voor den MiddelburgscheD rijweg. 5. Voorstel tot het koopen van een rij tuig voor het vervoeren van lijders aan besmettelijke ziekten. 6. Idem tot het geven van vergunning aan W. Hendrikse tot het uithangen van een reclamebord. 7. Idem tot vermindering der pacht som, verschuldigd door A. Pierens voor de pacht van het grasgewas langs den Badhuisweg en Singelweg. Uitslag verkiezing van leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat in de vergadering van kiesgerechtig den ter benoeming van leden voor de alhier gevestigde Kamer van Koophandel en Fa brieken, die op heden is gehouden, zijn ver kozen ter aanvulling der plaatsen, die met het einde des jaars door de periodieke aftreding moeten openvallende heeren P. J. Siegers, J, Lagaay, J. Verkuijl Quakkelaar, G, M. Dommisse en F. H. J. Wibaut, terwijl voor de nog onvervulde plaats eene herstemming zal plaats hebben op Dinsdag 11 December 1894 van des middags 12 tot des namiddags 2 uur. Vlissingen, den 27 Nov. 1894. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Binnenland. Vlissingen, 29 November. Lombok De N. R. Ct. bevatte het volgende telegram uit Batavia d.d. 27 November »Negang Karang Karang, wettige zoon van den radja, is gedood in een gevecht te Topati. Wij hadden 4ën doode en 5 gewonden. Wij zullen binnenkort weder een marsch naar Naar het Italiaansch door I-I. C Lragsar en Navnida (Narmada?) maken." In het Rat. Nieuwsblad van 18 October vindt men het volgende, dat uit Ampenan gemeld wordt: »In Tjakranegara wordt een streng stelsel van op- en afsluiting gehandhaafd. Niemand wordt uit,- niemand binnengelaten. Van po litieke aanraking is om zoo te zeggen geen sprake, en wat wij vernemen, zijn slechts ge ruchten. Tot nog toe werd uit den Westrand van Tjakra geen schot gelost; vertoonen wij ons in den Oostrand van Mataram, die 4 A 500 meter van Tjakra verwijderd ligt, dan hijscht men de Nederlandsche vlag; ook worden in Abean-Toeboek, dat het zuidelijk deel van Tjakra vormt, nu en dan witte vlaggen ge- heschen, maar daarbij blijft het. Volgens de kaart is Tjakra wel viermaal zoo groot als Mataram, en blijkens de reeds vroeger door mij geleverde beschouwingen, is het- eigenlijk éen kolossale vesting, samengesteld uit tal rijke kleine vestingen. Wel zijn die vestingen niet volgens de Europeesche regelen der kunst aangelegd en kenmerken zij zich dus niet door de aanwezigheid van zwaar geschut, pantserkoepels en betonmuren, maar zij be zitten niettemin een groot weerstandsvermogen, en onzerzijds beschikken wij niet over leger korpsen en artillerie- en genieparken, zooals men deze in de Europeesche vestingoorlogen vindt. Met een naar verhouding kleine macht en betrekkelijk geringe hulpmiddelen zullen wij den strijd moeten strijden." Verder meldde hetzelfde blad Twee officieren op Lombok, die bij de ver meestering van Mataram aanwezig waren, zagen, toen het gevecht zoo goed als geëin digd was, een Balinees bezig zijn vrouw te krissen en bij hem een kina van ongeveer zes jaar, dat weldra hetzelfde lot zou moeten ondergaan. Gedreven door een edelmoedige gedachte schoten de officieren toe, legden den Balinees neer en redden het kind, een meisje, dat zij naar het bivak medevoerden. Met de redding van de kleine achtte echter geen der redders zijn taak afgedaan; integendeel, er bestond verschil van gevoelen wie van beiden het kind bij zich zou houden om het verder op te voeden. Zoo kwam het eindelijk tot een vergelijk, dat kapitein S.hetmeisje behield. De kleine toonde reeds spoedig haar aan hankelijkheid, door zich met alle macht er tegen te verzetten, wanneer de officieren uit rukten, terwijl zij in den grootsten angst verkeert, wanneer er schoten vallen. De wielrijders in Nederland toonden hun belangstelling in de overwinning op Lombok door uit naam van 5000 hunner een telegram van gelukwensching te zenden aan de Ko ninginnen en aan generaal Vetter. Naar Het (Airtèt) Dagblad verneemt, is de minister van marine voornemens eene commissie te benoemen, welke hem zal moeten voorlichten omtrent eene her ziening der loodslarieven. Het Vaderland vermeent goed ingelicht te zijn dat onder het vorig ministerie reeds de fout ontdekt is met de 14 ton van Oorlog; er zijn toen reeds maatregelen voorbereid om haar goed te maken. Eene fout van bijna l5/4 millioen, zou men zoo zeggen, moet wei in 't oog springen. De 9.) b Waarlijk'', zeide zij glimlachend, ter wijl zij de doosjes en fleschjes rang schikte, »de heer Francis zal wel niet de zwakheid van verwijfde naturen hebben, maar buiten komt men allicht met de handen in aanraking met stekelig struik gewas, zoodat ook zelfs voor een man üc een of andere geurige poeder zeer dienstig kan wezen." Voorts werd er nog een bakje voor tandenborstels neergezet, en een hor logestandaard en aan beide zijden van Rekenkamer vindt er wel van een halven cent. Het blad voegt er bij dat de tegen woordige minister van fiuanciëD, aan de verkeerde praktijken een eind makende, den weg volgde, door zijn voorganger reeds ingeslagen. Het is te hopen dat het de laatste maal is, dat zulke ahdsjes geconstateerd worden. De Standaardin zijn Kamerverslag melding makende van het toelaten van den heer Andries Popke Staalman als vertegenwoordiger van het kiesdistrict Helder, zegt dat deze, na, zooals meer nieuwe leden, die vreemdelingen zijn in het Binnenhof, doen, rondgekeken te hebben naar een geschikte plaats, door den heer Van Alphen uit de verlegen heid gered werd. üeze gaf hem de hand, verwelkomde hem en geleidde den op volger van wijlen den heer Land naar den zetel naast den heer Heemskerk. Het blad vraagt of daaruit moet worden opgemaakt dat de heer Staalman lid zal zijn van de club- van Alphen, die dan bestaan zou uit de heeren van Alphen, Seret, Kuyper, Heemskerk, Lucasse, Don- ner, 't Hooft eu Staalman Een bewijs van groote belangstelling gaven de leden der Tweede Kamer Vrij dag niet toen de behandeling der Indische begrooting tot den volgenden namiddag moest uitgesteld worden, omdat bij de opening der vergadering aan bet honderd tal afgevaardigden der natie drie en vijftig ontbraken. De minister van koloniën, die dezer dagen zeide dat de ramp op Lom bok althans deze lichtzijde vertoonde, dat de belangstelling voor Indië iu het Moeder land zooveel inniger was geworden, zal daarmede zeker niet de Tweede Kamer bedoeld hebben. Of' de natie, die wel degelijk belung stelt in Indië, en wier belangstelling na de jongste gebeurtenissen op Lombok booger geklommen is, met die onverschil I ligkeid der Kamer genoegen zal nemen, is te betwijfelen. Bij de overigens niet zeer opgewekte debatten over de Indische begrooting sprong de beer Arie Smit in de bres voor den Nederlandscben scheepsbouw. Volgens hem leert de ervaring, opgedaan met oorlogschepen, die in deD vreemde zijn gebouwd, dat het buitenlandscbe werk vaak veel te wenschen overlaat. Desniet temin drong hij niet aan op bevoorrech ting, maar alleen op gelijkstelling van het Nederlandsche werk. Laat men op houden de vreemden te verheerlijken, en uit onkunde of vooroordeel den landge noot niet lager stellen. De minister be loofde zich tegen dat rechtmatig verlan gen niet te zullen verzetten. (Iet wordt ech ter een moeilijke toestand voor een minis ter, wanneer hij, voor het bouwen van een vaartuig inschrijvingen aangevraagd heb- de waschtafel vier fijne handdoeken neer gelegd. Zij zette een wekker op den schoor steenmantel, een schrijflessenaartje met scbrijfmappe op de tafel, benevens pot lood en pennen. Bovendien plaatste zij een standaardje met waslucifers op het nachttafeltje en zette een suikerpot met een lepeltje bij de karaf met water, die de meid ge bracht had. Ten slotte kreeg zij uit een latafel in haar kamer een elegant wollen voet kleedje, de vrucht van mijn handenar beid, en spreidde het uit over het bed. Het was een juweeltje van een kamer. «Zie" zeide zij, nadat alles verricht was, «draag zorg dat gij niet het ge ringste vergeet bij het in order brengen van de kamer voor een logeergast. Op dat men zich met ijver en vriendelijk heid van de plichten als gastvrouw k wij te, moet men doordrongen wezen van hunne noodzakelijkheid." »lk verzeker u mama, dat ik niet in bende, zich geplaatst ziet voor eéne Neder landsche en eéne buitenlandscbe, terwijl niet eén der anderen in aanmerking kan komen. In zulk een geval kan hij niets anders doen dan de verzekering geven dat hij, behalve op de belangen der vaderlandscbe nijverheid, in de eerste plaats te letten heeft op de noodzakelijk heid van goed en deugdelijk werk. Eene klacht als de heer Smit vernemen liet, dat het bekend gemaakt plan van het vaar tuig zoodanig was, dat het aan de Neder- lansche scheepsbouwmeesters bijzonder moeilijk gemaakt werd om zich eene juiste voorstelling te maken van hetgeen eigen lijk verlangd werd, scheen, volgens den minister, in dit geval weinig ter zake te dienen. Nader lezen wij nog dat toen de heer Srnit staaltjes opnoemde van in het bui tenland gemaakte schepen, die reeds op den jeugdigen leeftijd vau zeven jaar onherstelbaar ziek waren, en daarbij eenig gelach opging onder de leden, hij uitriep: «lacht niet, mijne heeren! de zaak is er te droevig voor 1" De 17 aftredende raadsleden te West- stellingwerf, die hun ontslag namen wegens de weigering der regeering om aan die gemeente een rijkssubsidie te schenken, zullen bij de aanstaande ver kiezing door de roomsch-katholieke kies- vereemging op nieuw als candidaten worden geproclameerd. Het besluit daar toe werd met algemeene stemmen ge nomen. Dat kan nog een zonderlingen toe stand geven in deze gemeente als deze 17 herkozen werden en hun mandaat weder aanvaarden. De Indêpendanee Beige meldt dat Brus sel weldra telephonisch verbonden zal zijn met Amsterdam, Rotterdam en 's- Graveuhage. De onderteekening van de desbetreffende overeenkomst tusschen beide regeeringen isbinnenkorttewachten. één dag uitgevoerd zou hebben, wat gij in vijf minuten hebt gedaan." b Omdat gij nog niet in alles bedreven zijt, mijn lief, onnoozel gansje 1 omdat gij nog geen voorsmaak hebt gebad van het genot, dat eene vrouw gevoelt, die in het bezit is van een eigen huishouden. «Het valt echter niet te betwijfelen", voegde zij er bij, naar haar kamer gaande; »of gij zult, hetzij vroeg of laat, smaak krijgen iu de genoegens van het huiselijk leven." Zij küapte haar kleeding, eenigszins in wanorde geraakt door de huiselijke bemoeiingen, wat op, eu ging toen met mij naar beneden, waar zij de gordijnen losmaakte en naar buiten keek. «Stop u goed toe Margberita, en ga Giulia tegemoet, ik hoor haar stem hier niet ver van daan. Intusschen ga ik voor het middagmaal zorgen In stad gaf mama 's morgens haar orders, maar buiten zijnde was de keu keumeid, uit hoofde van den verren af tand der winkels, genoodzaakt heel vroeg Kerk- en Schoolnieuws. Eergisteren avond Werd iD het lokaal „Plancius* te Amsterdam een zeer talrijk bezochte openbare ver gadering, belegd op initiatief van de Sociaal-Democra tische Onderwijzers-veieeniging. door 27 vak- en andere vereenigingen gehouden, oin te protesteoren tegi-n da bij de jongste begrootiogB-dabnUen in dru A m sterdam - schee Gemeenteraad geuite bcscbnldigiugen tegen het openbaar onderwijs en eeuige genomen bestuiten. Aan het slot deier vergaderiug werd de volgende motie bij acclamatie anugeaomen „De groote openbare vergadering enz overwegende dat bet ecu der eerste plichten vau een regseTÏngs- Hchaam is om het lager ouderwijs een krachtig middel te docu zijn ter opheffing der economische afhankelijk heid vau het volk overwegende, dut derhalve op dat onderwijs slechts 111 de laatste plaats mug bezuinigd worden, spreekt hare utkcuriug uit over de houding der Arastetdamsche gemeenteraadsleden bij de jongste debalteu naar aan leiding van de op de begrooting uitgetrokken onderwijs kosten en is van oordeel dat aan de bcgrootmg dergemeeote uit te gaan voor boodschappen. Ik had een hekel aan dit oogenblik van ernstige overweging voor mijne moe der. Ik poetste de plaat, omdat ik het averechts verkeerd vond beschikkingen te maken voor het eten van den volgen den dag, wanneer het maal van heden ter nauweruood is afgeloopen. «Daar moet de keukenmeid maar voor zorgen", zou ik gezegd hebben. Dan had men mama moeten hooren 1 «Laat gij de dingen aan de dienst boden over, dan loopt alles in het hon derd", placht zij te zeggen «spaarzaam heid en overleg is niet iets wat men bij haar aantreft." Eindelijk heb ik begrepen dat zij ge lijk bad. Ik sloeg een zijden doekje om mijn hals, en stapte naar buiten. Inderdaad de lucht was zoo zoel alsof wij in het voorjaar waren. Ik zag het vuur vau twee sigaren glimmen en hoorde weldra de stem vau Giulia die mij toeriep: «Waarom zijt gij an ons weggegaan [Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1