VLISSINGSCDE COURANT, No. 138. Vrijdag 23 November 1894. 32 s'8 Jaargang. m nilLLIT B i ii ii e n 1 a n d. BUiEAU: Kleine Markt 1 N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PllIJS DER ADVERTENTIËN Vau 1 tot 4 regels- ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Ulusdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden. Lombok- Uit Batavia werd Dinsdag aan de N.R.Ct. bet volgende geseind »Tjakranegara is geheel veroverd. Wij ondervonden geen tegenstand. Het paleis werd door ons bezet. De bevolking is rustig, belpt aan bet vernielen der muren en gaf ons drie kanonnen terug. Narmada biedt onderwerping aan. Er loopt een gerucht dat de oude radja gewond en naar de noordelijke bergen gevlucht zou zijn. Kapitein Tuinenburg en luitenant (Jampioni werden gewond door een kruitont- ploffing. De operaties duren voort. Het weder is gunBtig. Wij maakten f 800.000 buit." Bij bet departement van koloniën is gis terenochtend van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indiö ontvangen bet navolgende telegram »Óp bericht dat oude radja zich te Sosari op :weg naar Lingsar bevond is gisteren colonne uitgeruktdessa omsingeld. Vorst, zoon en zoon van Ktoet gaven zich over. Inmiddels onderwierpen zich te Tjakrane- gara verscheidene voorname Baliërs. Verzet gebroken. Geen schot meer gelost. Laatste Dergkanon terug. Vetter adviseert terugzending van twee bataljons. Hij vergat gisteren te melden, dat poeri geheel verlaten was. Koninginnen en u eerbiedig gelukgewenscht. Aantal minderen gesneuveld en overleden aan wonden, gebleken zes en veertigop namen aangedrongen. Nog gevonden 8389 kilogram zilver, bene vens veel preciosa." Het Nieuws van den Dag ontving gisteren bet volgende telegram »Te Sosari omringden bet 6e en 11e batal jon den radja, zijn zoon en kleinzoon, die zich overgaven aan generaal Segov en naar Ampenan gebracht werden. De radja was aan de aij gewond. Vele Poenggawa's boden ook hunne onder werping aan. Schatten aan edelgesteenten, goud en zilver werden weer gevonden. Geen schot werd beden gelost. Al onze verloren kanonnen zijn terug." Eere aan ons dapper leger, dat in korten tijd onder de uitnemende leiding van generaal Vetter geheel Lombok tot onderwerping bracht en bet mocht beleven dat de oude radja met zijn zoon en de rijksgrooten zich nederig aan ons gezag onderwierpen. Er is nu geen sprake meer van vredesonderhandelingen wij schrijven nu zeiven de wet voor en zullen, hopen wij, door de ondervinding geleerd, den Balinees zoo kortwieken dat hem voor altijd de gelegenheid ontnomen is om verraad te Om zoover te komen, is heel wat moeten Naar het Italiaansch door H. C, 6.) Mogelijk wel beb ik met eene afkeu rende beweging de schouders opgehaald, Althans de onvoorzichtige Giacomo schoof de takken van de plant op zijde en den arm naar mij uitstrekkende riep hij mij toe: «Ik teeken protest tegen u aan, MargheritaGij verzet u tegen de beleefdheid van dezen uitnemenden man." Waarom?" vroeg Francis het hoofd omwendende. »Och, ik bid u, let toch niet op Giacomo", stamelde ik verlegen, mij met gedaan worden, beeft men verscheidene sterkten moeten nemenMataram be stormen en met den grond gelijk maken en eindelijk bet bijna onneembare Tjakranegara moeten veroveren. Die strijd beeft'bloed gekost, en met wee moed zal zeker elk die dappere strijders berdenken, die ver van buis, magen en land voor bet vaderland gevallen zijn. Gelukkig beeft bun bloed niet vruchteloos gevloeid de zege is ons, de smet, op onze wapenen klevende, uitgewischt en aan Europa getoond dat Nederland zich nog steeds in zijne be zittingen kan 'handhaven, al werd in bet buitenland wel eens bet tegendeel beweerd. Op verschillende wijzen deed bet Neder- landscbe volk reeds zijne blijdschap over de op Lombok behaalde schitterende over winning blijken. Te Amsterdam, 's Graven- bage, Leiden en Haarlem werden de vlaggen uitgestokenin laatstgenoemde plaats rees bet publiek, toen het orkest in den schouwburg voor de opvoering van de Cavalerici het Wil helmus speelde, van zijne zetels op, barstte in een onstuimig gejuich uit en rustte niet voor bet orkest bet lied herhaald bad. In de H. Ct. wil een inzender, de gepens. majoor van Staden ten Brink, dat de over winning op Lombok door on2e natie met zooveel mogelijk éclat worde herdacht. Laat, zegt bij, de kanonnen door een saluut den volte verkondigen dat de Nederlandscbe wa penen het verraad gewroken en de zege be haald hebben op onzen goed gewapenden Aangezien nu slechts enkele plaatsen van Nederland van dat oorlogstuig voorzien zijn, zal de schrijver zeker wel vergunnen dat bet feit ook op andere wijze, b.v. door bet uitsteken der vlaggen, zal herdacht worden. Vervolgens wensebt de beer van Staden dat niet uit bet oog worde verloren dat de op Lombok buitgemaakte gelden enz. jenz.' volgens de krijgswetten en bet oorlogsrecht, eigendom van de overwinnende troepen zijn. De helft van die schatten zou dan kunnen besteed worden voor een voor de nagelaten betrek kingen te stichten «Nationaal fonds" en de wederhelft onzen dapperen zonen daar ginds ten deel vallen. Of de Nederlandscbe belastingbetalenden met dit voorstel van den gepens. majoor in allen deele medegaan en ook niet een aandeel van den buit' zullen eiscben tot vergoeding der booge expeditie-kosten, durven wij hem niet verzekeren. Hij beeft in zijn geestdrift, dunkt ons, wel wat te veel aan bet leger gedacht en daarbij vergeten dat het 't geld aer natie was, dat de expeditie naar Lombok mogelijk maakte. In ieder geval zal men, als de quaestie der neergeslagen oogen aan de zijde mijner moeder voegende. Mijn moeder verwijderde zich een oogenblik, en wij werden aan tafel geroepen. Had men mij gezegd aan den avond van dienzelfden dag welks luttele ge beurtenis ik hier terneder schrijf «Zet uwe indrukken op het papier" dan zou ik geantwoord hebben welke Waarlijk! het is niet op het oogenblik zelf, waarin de voorvallen plaatsgrijpen, dat men zich rekenschap kan geven van zijne gewaarwordingen, of ziju eigen ik kan doorgronden. Zulks geschiedt eerst later Daarom ook, terwijl ik mij heden in gedachten verdiep in dien 9n September, heb ik nu een veel duidelijker inzicht in alles verkregen, zoodat ik de diugen uit een veel ernstiger en natuurlijker ge zichtspunt beschouw dan toenmaals. Ik gevoel, dat ik thans aan die kamer, aan die eettafel, destijds voor mij van geenerlei biütverdeebng ter sprake komt, wel niet bij den heer van Staden te rade gaan. Door de hoofdredacteuren van bet Nieuws van den Dag en bet Handelsblad en verdere belangstellenden, die zich tegen betaling van f 5.bij beu aansluiten wilden, zou lieden bet volgende telegram verzonden worden Generaal Vetter'Lombok. Aan generaal Vetter en zijne dapperen hulde Vlissingen, 22 November. Met genoegen kuunen wij berichten dat bet voorbeeld van de heereu Gan- derbeyden en Huson om onze duinen met 4 villa's te verrijken, navolging heeft gevonden. In eene gisteren avond gehou den vergadering der bouwvereeniging Vlissing's Burgervereeuiging", voorzit ter de heer G. L. Florschutz, is n 1. met bijna algemeene stemmen besloten tot deu bouw over te gaan van twee villa's op de duinen. Zoodra de vergunning daartoe door het gemeentebestuur verleend iszal met den bouw aangevangen worden. Naar wij vernemen, is de toestand van de door de pokkeu aangetaste vrouw, welke deze ziekte opdeed te Rotterdam bij hare zuster, die met twee kinderen daaraau overleed, zeer bevredigend, en blijkt het dat zij door de pokziekte slechts in lichte mate is aangetast. Het gemeentebestuur nam Üinke maatregelen om de verdere verspreiding der gevreesde ziekte te beletten. l>e woning, een koffie huis op het z. g. «Eiland", is ontsmet en wordt dag en nacht door twee po- litie-agenten bewaakt. Dinsdag is het bekende stoomschip Seagull na het stellen van eene borgtocht van 20.000 van Ter Neuzen naar Lon den vertrokken. Volgens de T. N. Ct. zou de eisch tot schadevergoeding o. a. beloopen voor de nagelaten betrekkingen of bloedverwanten der slachtoffers te Vlissingen enz 53 000 en voor die te Antwerpen der beide rivierloodsen van daar 110,000 francs. Men schrijft aan net N. v. d. D. uit Vlissingen beteekenis, een krans van liefelijke her inneringen kan hechten. Ik kan mij voorstellen hoe recht be haaglijk een familiemaaltijd moet wezen voor iemand, die geen familie bezit, en ik begrijp nu den blik van innige vol doening, waarmede de heer Francis de eetzaal betrad, waar wij gewacht werden. Die zaal was goed verlicht, goed gelucht door middel van de deur aan het eind der kamer en vervroolijkt door tal van niet sterk riekende bloemen, die mijne moeder dagelijks met de grootste zorg schikte op het hooge buffet, waar, in twee reien, stapels borden en schotels met lichtblauwe randeu in voorraad stonden. De smettelooze witheid van het tafel goed, het heldere kristal, de eenvoudige, smakelijk toebereide spijzen, de versch geplukte vruchten, de voortreffelijke wiju van de druiven der omliggende heuvelen, het huisbakkenbrood, zóu hard gerezen, zóó gezond, zóó lekker, alles, in één woord, wat het vetie meer nog dan het schoone der aarde uitmaakt, was Aangaande de ramp op de reede te Vlissingen met de Belgische loodssloep zijn verschillende verhalen in omloop, betreffende het al of niet schuldig zijn van den gezagvoerder van het stoom schip Seagull. Volgens het eene verhaal zou door dien kapitein niets en volgens een andere lezing alles in het werk ge steld zijn, om de schipbreukelingen te redden. Wij laten hier volgen wat JHet Laatste Nieuwste Brussel verschijnende, dienaangaande uit Gent verneemt «De stoomboot Seagull had door het slechte weder geen zeeloods kunnen verkrijgen, en de kapitein dacht ook niet, toen hij 'voor Vlis singen kwam, dat een rivierloods hem zou worden toegevoegd. Toen hij echter de loods boot zag komen aanzeilen, Stopte hij dadelijk zijne machien en wachtte op de boot. Het schip had hoegenaamd geen gang meer en dreef enkel met den stroom, toen de loods boot op het schip liep, lek kreeg en zonk. «Het ongeval heeft niets met den kapitein of het scheepsvolk der Seagull te maken, en in plaats van deze lieden aan te vallen, zou men ze moeten prijzen voor den spoed, dien zij hebben bijgezet, om de ongelukkige dren kelingen te redden en te verzorgen. «De geredden hebben dan ook in warme bewoordingen den kapitein en scheepsvolk der Seagull hartelijk bedankt, luidop verkla rende, dat er hoegenaamd geen de minste fout of schuld aan de Seagull te wijten was, maar door hun toedoen toch vier mensehen- levens werden bewaard. «Die verklaring, garisch ter eere Van de bemanning der Seagull, werd door die onge- lukkigen verscheidene malen en aan verschei-, dene personen vernieuwd. Dit zal wel een onderzoek bewijzen. «Wij voegen er bij, dat het ook niet de schuld geweest is der Seagull, indien niet allen werden gered." Wij weten niet uit welke bronuen het Brusselsche blad zijne gegevens put. Wij kunnen echter verzekeren uit de ver- klariug van een der geredden zelf dat, wat de behandeling aan boord betreft, deze volstrekt niet van dien aard was dat zij herhaaldelijk en luidop den ka pitein en het scheepsvolk van de Seagull bedanken moesten voor hunne liefderijke behaudeling. Het aangevangen gerechtelijk onder zoek in deze zal overigens wel aan 't licht brengen of de kapitein van de Sea gull werkelijk, zooals boven beweerd wordt, vrij is van alle schuld omtrent steeds ruimschoots voorhanden op onze tafel en liet niets te wenschen over. Mijn moeder placht te zeggen, dat een huisvrouw nimmer, ouder voorwendsel van geene gasten te hebben, de geringste nalatigheid in de keuken of aan tafel moest toelaten, meenende zulks wel te voorkomen wanneer zij bezoek had. Zoo de dienstboden niet gewoon zijn netjes tafel te dienen, kan de huisvrouw overtuigd wezen allerlei domheden en onhandigheden om zich .heen te zien plaats grijpen. Mijue moeder geeft de voorkeur aan een klein aautal goed klaar gemaakte "schotels, smakelijk opgedischt, boven een menigte onbeduidende schoteltjes alleen toebereid om door hunne veelheid Vër- tooning te maken. Zoo ook vindt, zij het smakelijker en aangenamer voor het oog, een fraai gevogelte in zijn geheel opge- daan, dan in stukjes voorgesneden, op tafel te zetten. Met deze hare stelregels, waaraan ik voorheen hoegenaamd geeue waarde

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1