VMSMUSCIIE COliANT. No. 136. Maandag 19 November 1894. 32s,e Jaargang. Biii Gemeenteraad. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlisaingen. PRIJS DEK AD VERTEN TIËN Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Vemhljut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor Belgiè, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.85 per drie maanden. Zitting van Vrijdag, 16 Nov. 1894. Voorzitter de heer Tutein Nolthenius, bur- Afwezig de heer ran der Beke Callenfels wegens ziekte. De notulen der vorige zitting worden ge lezen en goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede, dat door Ged. Staten zijn goedgekeurd de raadsbesluiten, betreffende de regeling der jaarwedde van den tijdelijk assistent-leeraar aan de Burger avondschool, de verleende toelage over 1895 aan het hoofd van school O voor huishuur, de 4e wijziging der gemeente-begrooting van 1894, de beschikking over den poBt van on voorziene uitgaven van dezelfde gemeente- begrooting, den verkoop van grond en de onaerhandsche verhuring vanjachtrecht en verpachting van grond wijders dat de heer O. Sanderse zijne be noeming als onderwijzer aan school B heeft aangenomen en zijne betrekking als zoodanig met 1 Nov. jl. heeft aanvaard, en de inspec teur vau politie voor de hem toegekende gratificatie zijn' daDk heeft betuigd. Al deze mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. Worden overgelegd een adre3 van de firma Ribbink, Van Bork Co., concessionarissen voor de exploitatie van telephoonnetten te Middelburg en te Vlissin- gen, houdende mededeeling, dat zij er ver moedelijk in slagen zullen van de regeering vergunning te bekomen tot aanleg en exploi tatie van eene intercommunale-lijn, verbin dende hun centraalbfireaux te Middelburgen te Vlissingen, met verzoek voor zooverre aeze gemeente betreft, toestemming tot aanleg dier een adres van een 42tal deelnemers aan het fonds van' de Zeemans- en Visschersbeurs alhier, waarin adressanten te kennen geven, dat zij met zekere bezorgdheid zijdelings heb ben vernomen, dat de tegenwoordige wijze van deelname den bloei van bet fonds geens zins b'evordert, zoo zelfs, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat art. 19 van het re- flament in toepassing zal moeten worden ge- racht, of wel de contribution zullen moeten worden verhoogddat de gedachte aan zulk eene wijziging ben nu reeds met buivering vervult, en dan uog maar alleen het oog vestigende op de daaruit voortvloeiende om standigheden, waarin hunne eventueel na te laten betrekkingen zouden vervallen, wanneer tot dat einde door den gemeenteraad gebruik Naar het Italiaansek door H. C. 4.) Mijne schoonzuster stemde hierin toe op temenden toon zij bezit zoo'n eigen- aardigen trant van spreken. »Gij zoudt evenmin kunnen velen" ver volgde Giulia al zuchtende, »dat uw man aanhoudend het paard sloeg." Ik Verbeeld u! Een paard te tem men, of een paard af te richten, daar is nog een groot verschil in." Ook niet dat hij in zijne vrije uren", zoo sprak zij, altijd op denzelfden toon, »in plaats van wat muziek te maken zal worden gemaakt van art. 25 van het Reglement dat adressanten, daardoor hunne belangen bedreigd ziende, het wagen, als hun gevoelen mede te deelen, dat het fonds is daargesteld onder meer, »tot geruststelling van den ouden of door eenig ongemak, gebrekkig geworden zeeman, zijne weduwe of weezen, om van een behoorlijk be#taan verzekerd of voor gebrek gevrijwaard te worden." Met het oog op de le alinea van art. 16 is, naar hunne meening, de vrees niet van allen grond ontbloot, dat in een niet verwijderde toekomst het aantal uitkeeringen zoo groot zal worden, dat de noodzakelijk heid zich gebiedend zal opdringen, om art. 19 voornoemd in toepassing te brengen, of wel het entreegeld, of de contributie, bij de art. 11 en 12 bepaald, te verhoogen. Met de meeste bescheidenheid veroorloven zij zich dan ook de vrijheid den Raad eerbie dig te verzoeken, ter voorkoming van dj> ramp, zoowel voor het fonds, als voor de tegenwoordige en toekomstige deelnemers, nu reeds de 1 alinea vaD art. 16 aan het voor opgezette doel van het fonds te willen toetsen en zulks ter voorkoming van den ondergang van eene instelling der gemeente Vlissingen, die eene der schoonste paarlen aan hare eigenaardige kroon kan worden genoemd. Wordt besloten beide adressen te stellen in handen aan Burg. en Weth. en het laatste daarenboven nog in handen van de Commissie der beurs om advies. Op het daartoe strekkende verzoek -wordt aan J. van der Hage, onderwijzer aan school B., eervol ontslag uit diens betrekking ver leend, ingaande met 1 Januari 1895. Wordt besloten de benoeming van een on derwijzer aan school C aan te houden tot eene volgende zitting. De zitting gaat over in eene zitting met gesloten deuren. De openbare zitting heropend zijnde, wordt overgegaan tot de benoeming van een sluis- meester aan de sluis in de Koopmanshaven. Uit de sollicitanten naar die betrekking, bestaande uit de beeren P. A. Jongepier, gemeente-opzichter en tijdelijk met uie be trekking belast, J. H. Schuurkamp, gepens. zeeloods, J. A. Kreupeling, gepens. machinist le kl., Jobn SimmonB, oud-stuurman ter koopvaardij, en G. F. B. Mahutte, particulier, wordt met 13 stemmen als zoodanig benoemd de heer P. A. Jongepier. De heer J. H. Schuurkamp verkreeg 1 stem. Ter aanvulling van de opengevallen be trekking van binnenvader er. moeder in het Gasthuis worden door heeren regenten van dat gesticht naar aanleiding van art, 20 van hun reglement ter benoeming voorgedragen E. N. Klittenberg, agent van politie le kl. met zijne vrouw, of met haar uit te gaan zich liever bezig hield met een oud meubelstuk op te knappen, en met zaag, hamer en schaaf een geweld te maken alsof men in een timmermans-werkplaats was." Neen, dat in geen geval", riep ik, tersluiks een blik werpende op mijne moeder. »En ik verdraag het toch", zoo sprak Giulia bedrukt. Mijn moeder sloeg de oogen op. Tracht de goede eigenschappen tegen over de wel wat zonderlinge hoedanig heden te stellen", sprak zij bedaard. »Wie weet, mijn kind, of niet een zeer aannemelijk echtgenoot daaruit ontstaat." Alles goed en wel! maar dat zal nooit het ideaal wezen, dat ik mij heb voorgesteld." Giulia heeft gelijk", riep ik uit;» wij jonge vrouwen, wij hebben behoefte aan een beetje poëzie." Rozengeur en maneschijn worden vaak 1 te spoedig opgevolgd door storm ar.ier en zijne vrouw C. P. de Fouckier en K J, Verlint en zijne vrouw C. W. Giltjes binnenvader en moeder in het Godshuis te Voere, welke candidaten, na persoonlijke ken nismaking, hun uitnemend geschikt zijn voor- Uit deze. voordracht wordt met algemeene stemmen benoemd E, N. Klittenberg en zijne vrouw C. P. de Fouchier. Voor demaatscb. tot exploitatie pan gron den werd aan den gemeenteraad bij schrijven van 22 October jl. kennis gegeven van bet bestaande plan tot het bouwen van 4 villa's op de duinen naast die van den heer Laernoes, Nadat Burg. en Weth. daarop te kennen gegeven hadden, op welke voorwaarden zij bereid waren aan aen gemeenteraad voor te stellen bet afstaan van bedoelden duin grond aan de aanvragers voor het bouwen dier villa's, wat zeer zeker in het voordeel der badplaats is te achten, heeft voornoemde Maatschappij blijkens haar schrijven van 10 November jl. geen bezwaar tegen deze voorwaarden, terwijl de heer Laernoes, met deze aanvraag in kennis gesteld, bericht heeft, vau het hem bij raadsbesluit van 21 Oct. '93 toegekend recht tot optie vau het naast zijne villa gelegen terrein, geen gebruik te willen maken. Daar de grond aan de aan vragers onbezwaard zal moeten worden gele verd. zal de gemeenteraad indien hij de bedoelde vergunning geeft tevens zijne toestemming. moeten verleunen voor de ge deeltelijke doorhaling der hypotheek ten las te der maatsch. en ter concurrentie eener som van f 10000.ingeschreven krachtens acte van 2 Nov. 86, voor zooverre die hypotheek drukt op den aangevraagden grond. Daar het bouwen der villa's zeer kan bij dragen tot den bloei onzer badplaats en door de gestelde voorwaarden, naar Burg. en Weth. vermeenen, de belangen der gemeente worden behartigd, stellen deze voor aan voornoemde maatsch. de gevraagde vergunning te verleenen. Tevens komt het Burg. en Weth. gewenscht voor een einde te maken aan den ingewik- kelden rechtstoestand van den grond, gele gen tusschen het badhotel en de villa's. Die duingrond toch staat ter name van de maatsch., terwijl op haar de verplichting rust aldaar villa's te bouwen. Zoolang deze verplichting nog niet vervuld is, heeft de gemeente het recht dien grond in koop aan derden af te staan. Het komt Burg. en Weth, echter beter voor de maatsch. van die verplichting te ontslaan, in ruil waarvan deze aan de ge meente dien grond in eigendom terug geeft. Daar deze hiertoe wel geneigd is, mits de gemeente dan de kosten van overdracht op zich neemt, stellen Burg. en Weth. mitsdien vlagen." «Weest verstandig, meisjes", sprak mama. Gij moet weten, dat mijn goede man, zaliger nagedachtenis, op pantoffels rondliep, met de grootste liefhebberij in huis aan allerlei dingen meehielp, dat hij met graagte at, geen dichter was, niet hoffelijk, en met dat al Wij luisterden met de grootste belang stelling. Ben ik een gelukkige vrouw geweest." Hoe hebt u dit kunoen zijn t riepen wij als uit éénen mond Mijn moeder zag mij ernstig aan. Bid God, dat gij een echtgenoot raoogt verkrijgen, die overeenkomst heeft met uw vader. Hij beminde mij, ik hield van hem, wij hadden elkander lief, eenvoudig en trouwhartig." Wij zwegen wie zou den moed gehad hebben in tegenspraak te komen met het innig reine gevoel, dat straalde uit het hart en den blik dier edele moeder Zij vouwde haar werk op en wees ons glimlachend een boom aan, overladen voor in dien geest eene overeenkomst met de maatsch. aan te gaan. De commissie van fabricage adviseert tot aanneming van het voorstel. Met algemeene stemmen wordt besloten 1. Aan de maatsch. tot exploitatie van gronden voor zooveel noodig vergunning te verleenen den duingrond, gelegen naast de villa's van den heer Laernoes, ter breedte van 26 M. en ter volle diepte aan de heeren Ganderheijden en A. Huson af te staan tot den bouw van 4 villa's aldaar, volgens in gezonden teekening onder de navolgende voor waarden a. dat de villa's binnen éen jaar na dag- teekening van dit besluit zullen moeten ge bouwd zijn, zullende, indien op dat tijdstip aan deze voorwaarden niet is voldaan, de verkochte grond met al wat zich alsdan daarop bevindt, zonder gedeeltelijke in ver- zuimstelling, om niet aan de gemeente Vlis singen in eigendom overgaan. b. dat de verkrijgers de verplichting op zich nemen, zoowel het voorliggend terrein, aansluitende aan het bestaande klinkerpad, als den achter de villa's gelegen weg met straatklinkers te bestraten. c. dat door de verkrijgers of hunne recht verkrijgenden niet zal worden overgegaan tot het bouwen van huizen aan den achter hunne villa's gelegen weg, alvorens de ont werpen door Burg. en Weth. zijn goedge keurd. d. dat met den bouw der villa's niet mag worden aangevangen, alvorens door de eige naars eene gezegelde verklaring zal zijn over gelegd, waarbij zij zich verbinden de in dit besluit genoemde voorwaarden stipte] ijk te zullen nakomen. De beslissing om toestemming te verleenen tot de gedeeltelijke doorhaling van de hypo theek ten laste van de genoemde maatsch., en ter concurrentie voor eene som van 10000, voor zoover die hypotheek drukt op den afgekochten grond, wordt aangehou den tot eene volgende vergadering. Naar aanleiding van het door Ged. staten gemaakt bezwaar om de raadsbesluiten be treffende de heffing en invordering van 55 opcenten op de hoofdsom der personeele be lasting aan de koninklijke goedkeuring te onderwerpen, omdat de verordening van 13 December 1865 wordt toepasselijk verklaard, waarin wordt bepaald, dat de invordering zal geschieden op de wijze als bij deartt. 258 263 der gemeentewet is voorgeschreven, ter wijl art. 263 dier wet voor de invordering der genoemde opcenten eene speciale regeling voorschrijft, afwijkend van die bij artt. 25S 261 bedoeld. Ofschoon Burg. en Weth. het vreemd vin- met rijpe perziken. Zij verzocht ons er een mandje vol van te plukken voor het dessert. Wij giDgen gearmd op weg en zij trad in huis. Giulia mocht mij gaarne lijden en ik haar even zeer. Haar ietwat zonderlinge hoofdigheid en hare neiging tot traagheid vonden bij mij eene verschoonende toe gevendheid. Mijn moeder bestreed met veel omzichtigheid die innige overeen komst van gevoelens. Ik zou niet gaarne zien", sprak zij vriendelijk, »dat gij al de gewoonten uwer schoonzuster aannaamtgelooft gij, dat zij zoo talmend zou wezen, als zij haar moeder nog had, het arme kind? Daarom nu gij mij nog naast u hebt, volg mijn voorbeeld in plaats van dat van anderen." Ik begreep dat zij gelijk had, maar mijne aangeboren gemakzucht vervoerde mij gedurig tot onnadenkendheid. Het etensuur naderde. Het kalme schemérlicht gaf een zach- teren glans aan de zoo even schitterende

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1