No. J 35. Vrijdag 16 November 1894. 32s'6 Jaargang. Gemeentebestuur. Binnenland. V4issi\(,si:ni: courant. BUOAÜ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS UEK ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUJ3E Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, DuitBChland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. OPENBARE VERGADERING van drn GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 16 November 1894, des namiddags te 2 uur. Benoemingen 1. van een sluismeester aan de sluis in de Koopmanshaven 2. van een Binnenvader en moeder in het Gasthuis 3. van .een onderwijzer aan school C. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot het geven van vergun ning aan de Maatsch. tot exploitatie van gronden tot het afstaan aan H. J. Gan- derheijden en A. Huson van duingrond tot het bouwen van 4 villa's. 2. Idem tot het opnieuw vaststellen der besluiten tot heffing en invordering van 55 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting 3. Idem tot het goedkeuren der reke ning van den Middelb. Vliss. straatweg. m Afkondiging van hit kohier no. 4 der bedrijfs belasting, dienst 1894/gs. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij bem ontvangen en aan den Rijksontvanger is gezonden het door den Directeur der directe belastingen te Middel burg executoir verklaarde kohier do. 4 wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1894/95. De daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolging en herinnertdat bezwaarschriften tegen den aanslag eventueel binnen zes weken na heden behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 15 Nov. 1894. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Reactie. Onder den indruk der anarchistische gru weldaden, zegt de Standaard, zijn in onderschei dene staten scherpe wetten ontstaan. Eerst ging het tegen het hebben en vervaardigen van ontplofbare stoffen, zooalsin Spanje, Zwitserland en de Amerikaansche Unie, maar later, FElIiLLETQN. Naar het Italiaansch door H. C. i) 't Zijn wel is waar nietigheden, dwaas heden, onbeduidende zaken Maar wan neer de onverschillige blik der jonge lieden plaats maakt voor die der oplettendheid en ingenomenheid met het huiselijk beheer, dan stijgen alle kleinig heden in waarde, en daarom stel ik thans zoozeer prijs op de nauwlettende zorg, waarmede mijne moeder tot in de allerkleinste dingen voorzag. Ik heb gezegd, dat ik mijne herinne ringen tot in de geringste bijzonderheden mededrijvende op den stroom, gingen onder den angst van het oogenblik, de regeerders nog een eindje verder mede en wisten er wetten door te krijgen, die aan heel de vrijheid van spreken en schrijven een eind maakten. Wetten, zóó draconisch dat het gouvernement in Frankrijk o. a. al terugkrabbelde. Men zag in dat men uit bangheid te radicaal gehan deld had, en 't zaak was, nu reeds, ter wille van den landsvrede, wat vaart te verminderen. Tot dergelijk inzicht zal ongetwijfeld Crispi komen, die in zijn bestrijding van socialisten en anarchisten niet eens den parlementairen weg bewandelde, maar, echt dictatoriaal, zijn maatregelen nam en uit elkander joeg wat bem in den weg stond. Hij rekende met de anarchisten en daarna met de socialisten af, en wie weet of straks ook die anderen niet een beurt krijgen, die 's ministers doen bedillen durven en aïzoo bet prestige der regeering knakken. Het fatale van de reactie is dat zij begint met de uitersten in te toornen, voor wier gruwelstukken elk terugdeinst,maar, con sequent voortgaande, er toe komen moet om tillen man een muilband aan te leggen, die tegen de bestaande rechtsorde, zooals net dan beet, zich verzet. De ondervinding beeft geleerd dat eene reactie nooit ongestraft plaats heeft, en vooral niet als daarbij van geweld gebruik gemaakt wordt. In dit opzicht zijn vooral de lessen uit Duitscbland leerzaam. Daar erkennen de socialisten zeiven dat zij niemand dank baarder kunnen zijn dan den ijzeren kan selier, die bet socialistische monster trachtte te verbrijzelen, maar bet juist nieuwe levens kracht instortte. Het strekt zijn met minder talenten bedeelden opvolger tot eer, dat hij, al kostte het zijn val, zich tegen de revolutio nairen schrap zette. Aan nadoen zijn we hier gewend, en daarom verwondert het de Standaard niet dat, nu de beweging tegen de Umsturzparleien in Duitscb land opnieuw in gang is, de vertegenwoor digers cler bourgeoisie satisfaite, de conserva- tief-liberalen, bier te lande weer uit den hoek komen om hun brutale kinderen, die zij zeiven niet regeeren kunnen, eens onder staatstucht te brengen. Zij vergeten echter, die conser- vatiei-liberalen, dat zij zeiven in de theorie alle autoriteit hebben ondermijnd, zeiven al het kwaad gebrouwen hebben, waarover zij nu klagen en dat ze thans met geweld willen tegengaan. Wat is b. v. het Haagsche Dagblad veront waardigd over die snoodaards, die der breede schare nog durven voorhouden dat de werkman een menschwaardig bestaan nog mist, en dat in het rijke Nederland, waar immers het; ideaal van den Franschen koning (Henri IV)' is verwezenlijktdat elk zijner onderdanen ten minste eens in de week een hoen in de zou opschrijven. Er zullen wel afwijkin gen van het hoofdonderwerp in voorko men, eentonige samenspraken, herhalin gen zelfsmaar zouden het zonder dit alles wel herinneringen wezen Na ook dezen dag hare bezigheden in de keuken voltooid te hebben, (zonder dat zou mijn moeder 's middags niet met smaak gegeten hebben)na nog eens al de kamers doorgeloopen te hebben, die reeds door de werkmeid waren op geknapt, na nog een blik geslagen te hebben in de kleedkamer, in de provisie kamer, en de bloemenvazen te hebben nagezien, die eigenlijk aan mijne zorg toevertrouwd waren, maar daar niet al te wel bij voeren, nam mijn moeder haar groote werkmand naast zich, die zoo ge schikt was om buiten overal meegenomen te worden. En nu ging zij op bet balkon het goed uit de laatste wasch zitten verstellen. »Laat u dat toch aan de kamenier over", raadde ik haar aan. pot mocht hebben. Den werkman vertellen dat zijn bestaan niet menschwaardig is, is dus volgens bet blad bem opruien en ontevreden- beid kweeken. Dat dit Kabinet de in bet oog der conser- vatief-liberalen «onmisbare wetgevende maat regelen" zal voorstellen, schijnt men in den Haag te verwachten »ze liggen" beet het geheel op de lijn van het tegenwoordige ge matigde bewind. De Standaard meent dat bet bier ook wel zal zijn wat men wenscht, gelooft men graag. Van een kiesrecht-kabinet reactionaire maat regelen te verwachten, zou toch al te gek zijn. Bij cie anti-kiesrechtmannen is dit aandringen echter wel te verklaren.Bij hen is de geheele be weging om uitbreiding van hetkiesrecht slechts kunstmatig en geschikt om den kalmen en vergenoegde werkman van streek te brengen. Slaat men a ze heethoofden in den ban, dan komt aan de agitatie een eind en wordt ook de prikkel naar kiesrechtuitbreiding en naar allerlei democratkehe hervormingen afgestompt en zal, omdat geen woord mag gesproken worden dat den landsvrede in gevaar brengt, alles in ons land zijn pour le mieux dans le meilleur des mondes. 't Schijnt echter, zegt de Standaard dat de groote pers dat nemen van reactionaire maatregelen, waarop ook in de Kamer werd aangedrongen, niet ernstig opneemt. Alleen hot Handelsblad liet zijn gevoelen raden, toen het deze regels neerschreef. «Als men de v.sjhoid wil, moet m«n ook de. padeelen, die er aan verbonden zijn, dragen.'? De Arnh. Ct. schreef »dat het nemen van preventieve maat regelen op het gebied der qoBstitutioneele rechten en vrijheden in eenvrij land vol strekt onaannemelijk is, daar zij de rechten en vrijheden zelve beperken-'èn de uitoefening daarvan afhankelijk stellen van de willekeur der uitvoerders van cR wet." Zoo spreekt men nu nog, maar wat zal het zijn als de revo lutionairen driester het hoofd opsteken en ook hier met dynamiet gaan werken Zeker kan het noodig zijn dat de regeering tot krasse maatregelen moet overgaan om het gruwelijk bedrijf der revolutionairen te stuiten. Maai den liberalen (conservatief) blijft nu eenmaal geen ander toevlucht dan stok en sabel. Vlissingen, 15 November. Het aan de aandeelhouders der Maat schappij tot exploitatie van Staatsspoor wegen gedane voorstel strekt om aan de directie machtiging te verleenen, aan de Zeeland" 3.000.000 te leenen, tegen «Daar is nog werk genoeg voor haar en voor mij", was het ietwat koele ant woord. Ik begreep wel dat ik hier ook onder bed.oeld was. Ik wilde het echter niet begrijpen en ging voort met mijn licht haakwerkje. Ter nauwernood gezeten, bedacht mama zich dat er voor de kippen moest gezorgd worden en voor de kostelijk uit gespreide Turksche tarwe, die lag te drogen in de laatste zonnestralen. Zij stond op. Ik herinner mij nog haar nette linnen japon, met zwart fluweel afgezet. Zij droeg die japon reeds sedert lang, en ik bekeek die met alle opmerkzaam heid. Mijne moeder verstond de kunst hare japonnen tot het laatst toe keurig af le dragen. En dat wel zij, die zooveel werk verrichtte 1 Terwijl ik, die het zoo ge makkelijk opnam, alles verfomfaaide en verslonsde zonder iets te ontzien. Zij ging een arbeider wekken, die 3Vs pet., onder eerste verband op hare bezittingen. De «Zeeland" heeft dat be drag noodig voor nieuwe booten, ten einde de concurrentie tegen de lijn Hoek van Holland vol te houden. (H. Ct.) Dinsdag avond kwam met den snel trein van Darmstadt alhier aan H. K. H. Prinses Victoria van Batte nberg met hare kinderen en vier bedienden en ver volgde met de nachtboot Prinses Maris der stoomvaartmaatschappij «Zeeland" hare reis via Queenboropier naar Londen. Dienzelfden avond arriveerde alhier met den mailtrein van 11.20 een zending goud, bestaande uit 159 kistjes,ter waarde van ongeveer 14 000 000, die met boven genoemd stoomschip verder naar Londen werd geëxpedieerd. Door den minister van Marine is de bronzen medaille voor 12 jarigen eerlijken en trouwen dienst toegekend aan de vuur- stokers le klasse R. Schot en N. C. Pie- tersen, gedetacheerd als lichtwachters le klasse aan boord van de Rijks licht schepen Schouwenbank en Noordhinder. Lijst vau brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand October jl. J. J. Barendse, Rotterdam; P. van der ;Burg, Nieuwediep (briefkaart). Volgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district dd. 3 November jl-, is de betonning op de Ooster- en Wester-Schelde, volgens het nieuwe stelsel gewijzigd, met uit zondering van kogeltonnen, met welker plaatsing tot het a s voorjaar zal worden gewacht Nadere aankondiging volgt. Het bedrag van f 13.633.300, blijkens den staat der rijksmiddelen in October in de schatkist gevloeid, is ƒ135.000 groóter dan hetgeen in dezelfde maand van 1893 ontvan gen werd. Deze vermeerdering vormt het verschil tusscken de som van j 917.588, door bet ruimer vloeien van de gezamenlijke ac cijnzen, de invoerrechten, loodsgelden, domei nen, posterijen, telegrafen en waarborg meer verkregen, en de som van 782.602, ditmaal minder ontvangen van de groepen der di recte en indirecte belastingen. Ontleedt men onder de hoornen lag te slapen, daarop zag ik haar de deur van den stal sluiten, die de koetsier vergeten had dicht te doen, toen hij 's morgens uitgereden was met mijn broederdaarna keerde zij weer terug naar haar plaats bij haar welge vulde mand. Mijn haakwerkje begon mij tegen te staan. Ik kreeg lust om wat te praten, en wilde op die manier eene sterke aan vechting tot gapen bedwingen. «Mama, hoe laat verwacht u morgen de dames Vóór de koffie. «Wij zullen met ons zevenen aan tafel zijn. «Niet meer en niet minder." «Waarom slechts drie genoodigd Op een feestdag hadt n gevoegelijk acht kunnen inviteeren om het mooie getal van twaalf vol te kunnen krijgen." «Veel gasten zijn kostbaar", ant woordde zij lachende. «Wel, als men u aanhoort zou men zeggen, dat wij arm waren."

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1