VLISSIXGSCHE COIRAXT. No. 132. Vrijdag 9 November 1894. 32s'e Jaargang. Binnenland. BUREAU-. Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankryk de firma G. L. DAUBE Co., te Farys. Ver«cliijn( üluadflff-, lOontterdag- enZnterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Het ideaal der Volkschool! Hoe de volkschool moet ingericht zijn,wil zij aan de eischen der sociaal democraten voldoen, heeft de heer M. Bogaerts, een onderwijzer uit Gent, op eene ver gadering van sociaal-democratische onder wijzers te Amsterdam Zondag uiteenge zet. Ue heer Bogaerts ziet in het onder wijs slechts het middel om het volk hooger op te heffeD, het belang van den geldbuidel moet hierbij bijzaak zijn. Hij heeft verschillende landen bezocht, maar hem is daarbij gebleken dat de volkschool aan dit doel niet beantwoordt. Het was geen onderwijs, dat op de volkschool gegeven wordt, omdat men het kind niet leerde denken. Bij het onderwijs in aardrijkskunde o.a. ieerde men het kind eene reeks aardrijkskundige namen, maar het streven der volkeren naar vooruitgang daarvan hoorde het kind niet. De ge schiedenis werd onderwezen als een voort- aurenden strijd der volkeren, maar van den strijd om het bestaan werd geen woord gerept. Daarom wilde spreker eene groote vervorming van de thans gebruikte schoolboeken en voor alles van het kind zelf. Spreker erkende dat in Amsterdam de scholen beter zijn dan in België of Frank rijk, maar aan zijn ideaal beantwoord den zij in 't geheel niet. Millioenen wer den er nog weggeworpen voor bet dooden van een mensch, maar voor de opvoeding van het kind werd op de kleinste bijdrage afgedongen. Het aautalonderwijzersis veel te klein: een onderwijzer moest voor een klasse van slechts vijftien leerlingen staan. Bovendien moest de onderwijzer meer geacht worden, omdat zijne betrekking de meest verhevene is, welke men zich kan denken. De onderwijzer moest wor den de hoogste dienaar van het vaderland. Op eene hfto door een der aanwezigen gedane opmerking dat het van den onder wijzer zeer onvoorzichtig zou zijn om tegenover de dogma's, die het kind nu leert, anderen te stellen, antwoordde de heer Bogaerts, dat men vóór alles het kind moest leeren denkeD, dan kon het later zijn eigen dogma's vormen. In dezelfde vergadering werd medege deeld dat eerstdaags een protest meeting zal gehouden worden over de beschuldi ging, bij de laatste gemeenteraadszitting te Amsterdam (incident—den Hertog) het openbaar onderwijs naar het hoofd geworpen. Lombok. Het Nieuws van den Dag gaf Dins dag het volgende bulletin De gemeenschap met Ampenan is door het slechte weder verbroken. Kr vallen hevige regens. Er is staatkundige aan raking ontstaan tusschen den ouden radja en generaal Vetter Set (AmstDagblad komt dit telegram zorgwekkend voor. Wat wordt bedoeld met de verbreking van de gemeenschap met Ampenan door het slechte weder is niet volkomen duidelijk. Het kan zijn, zegt het blad, dat verbroken is de ge meenschap tusschen Ampenan (de lan dingsplaats) en de troepeu in en om Mataram. Voor deze opvatting zou pleiten de toevoeging dat er hevige regens val len, waardoor misschien de Djandok en andere rivieren buiten hare oevers zijn getreden en een bandjir de bruggen weer kan hebben weggespoeld. Mogelijk is echter ook dat de vermelding van de regen geheel op zich zelf staat en dat uit het regeeringstelegram moet worden gelezen dat de gemeenschap tusschen Ampenan over zee met de andere eilan den en dus ook met Batavia is verbroken.. Deze laatste opvatting zou wel het ergste zijn, daar onze troepen dan voorloopig geïsoleerd zouden zijn en bedreigd wor den met gebrek aan levensbehoeften en wat er verder noodig is voor een leger van circa 5500 man en de noodige Nog ernstiger, althans wat de toekomst betreftkomt het blad de tweede zin snede van het telegram voor, waarin sprake is van het aauknoopen van onder handelingen tusschen generaal Vetter en den vijand. Met het oog op de enorme sterkte der expeditie, had men verwacht dat alleen de wapenen zouden spreken, en zal men dus met verbazing vernemen dat ten slotte toch weer het woord zou zijn gegeven aan de politiek. Het Dagblad zal zich niet wagen aan een oordeel over deze verandering van taktiek, maar zij noemt dit deel vau het telegram zorgwekkend, omdat uit de ver nieuwing der onderhandelingen blijkt dat wij, hoe sterk ook, toch nog te zwak zijn om de Balhieezerr met geweld van wapenen ten onder te brengen. Is dit een feit dat bij militaireen civiele auto riteit vaststaat, dan voorzeker kiezen wij door de politieke beëindiging van de zaak nog de wijsste partij, want het kan nooit goed zijn iets boven zijn krachten te ondernemen. Voor het blad, dat altijd tegen een expeditie naar Lombok geijverd heeft, blijkt het dan ook eerst recht hoe roeke loos deze oorlog begonnen is en welk enorme schade ons prestige en daardoor de duurzaamheid van ons gezag moeten lijden als het over de wereld blijkt, dat wij ons noch op Atjeh, noch op Lombok met genoegzame klem kunnen doen gel den. En wat blijft er na zulk een einde van het motief, waarop de oorlog werd begonnen, onze humaniteit jegens de Sassaks, met wier onderdrukkers wij thaDS zullen onderhandelen om ons zeiven een niet al te compromitteerenden terug tocht te verzekeren I Vlissingen, 8 November. Door de leden van het muziekgezel schap »Ons Genoegen" werd Dinsdag avond aan den Burgemeester, den heer lutein Nolthenius, eene welgeslaagde photograpliie met fraaie lijst der leden van het gezelschap en een album met de naamlijst der leden aangeboden. De heer Haase, als oudste in jaren en als een der oudste leden, bood den bur gemeester de photographie aan als er kenning van datgene, wat deze voor de Koninginuenfeesten gedaan heeft en de welwillendheid, door hem steeds aan het gezelschap betoond. De heer Van Hoek, 2e secretaris, bood het album aan en beval de leden in zijn voortdurenden steun aan. De heer Vermaas voegde daaraan den wensch toe dat dit ge schenk een welkome plaats zouden vinden in zijne woning. De burgemeester verklaarde met inge nomenheid dit geschenk te aanvaarden en het gaarne in zijn huis eene plaats af te staan en gaf de verzekering dat >Ons Genoegen" steeds op zijn steun kon rekenen. Het album is vervaardigd door den heer Van Gent, van Middelburg, lid van 't gezelschap. Hoogstwaarschijnlijk zal het stoom - schip Oengaran van de Rotterdamschc Lloyddat door de kon. maatschappij De Okliêlae alhier verlengd is geworden en eene belangrijke reconstructie heeft on dergaan, Donderdag den 15en dezer den ofiicieelen proeftocht naar Rotterdam doen. In het begin der volgende week wordt, naar wij vernemen, het s.s. Bromo ver wacht om aan de Maatsch. de Schelde van nieuwe ketels te worden voorzien. De lang verwachte le kl. stoomka- nonneerboot-SwZpïa, commandant de luit. ter zee le kl. C. J. G. de Booij, kwam gisteren van Hellevoetsluis alhier aan om de plaats in te nemen van de Dog, die buiten dienst is gesteld. Behoort de Bulgia onder de le kl. stoomkanonueerbooten,haar uiterlijk is nog minder mooi dan van haar voorgangster, ec&e 2c klterwijl hare vaartsnelheid, naar wij vernemen, slechts 4 mijlen be draagt. Wij zijn er dus in geen enkel opzicht op vooruitgegaan. Men verzoekt ons mede te deelen dat het gerucht alsof het muziekgezelschap »Ons Genoegen" zou gevraagd zijn om tot opluistering van het feest van den heer A. Prince mede te werken en daarvoor een geldelijke eiscli had gesteld, geheel ongegrond is, Er is bij dit gezelschap geen enkele uitnoodigiug ontvangen. De indruk, dien wij Dinsdagavond van het door de Brugsche artisten in het Schuttershof te Middelburg gegeven concert mededroegen, was die van onvol daanheid. Wij hadden, afgaande op de qualiteiten der executanten, wij moeten het eerlijk bekennen, wat anders ver wacht. VVij moeten er echter tot huune verschooning bijvoegen dat de groote zaal van het Schuttershof bleek voor der gelijke uitvoeringen geen goede accou- stiek te bezitten en een tweetal artisten, de heer Depost, cellist, en Mejuffrouw Maria Stockfish, kunstzangeres, door ongesteldheid hunne gaven niet naar wensch konden doen hooren. Toch merkten wij bij den heer Depost een schoonen streek op, maar was wat hij aanbood te weinig zaaks om daarnaar een oordeel over zijne bekwaamheid te vellen. Mejuffrouw Stockfish bleek eene lieve stem te bezitten, maar de gloed en warmte, bij bet zingen noodig, te missen. Anders was het met den heer Van Gheluwe, wiens voordracht van twee liederen van Wagner eene ware ver kwikking was. Bij dezen ontbreekt niets van de eischen, die men een goed zanger stellen kan fraai ovgaaD, bezielde voor dracht en gekuischte uitspraak. De heer Van Gheluwe is een ware heldentenor. Zijn optreden bracht dan ook een geest drift teweeg, die op deze plaats niet alledaagsck is. Tot driemaal toe werd hij teruggeroepen. In het quartet speelde de heer Claeys de le viool. Hij beviel daarin zeer goed; zijne medespelers maakten zich echter wel eens schuldig aan onzuiver spel en misschien aan al te groote bescheidenheid. De heer Milisen had niet veel succes met zijn Hulde der Vlamingen. Misschien dat hij dit begreep, want het laatste couplet liet hij in den steek. Het was trouwens een lied, met welks bombasti- schen inhoud niemand vrede kan hebben, en de voordracht was ook niet geschikt om het genietbaarder te maken. De op het programma voorkomende toespraak bleef achterwege. Waarom, is niet recht duidelijk. Alles te zaraen genomen, blijkt dat het Brugscbe gezelschap zeer goede elemen ten bezit, rnaar niet genoegzaam om in een plaats, waar veel goede muziek te hooren valt, met goed gevolg te kunnen optreden. De opkomst was middelmatig, mis schien toe te schrijven aan het feit, dat dien avond meerdere bijeenkomsten plaats hadden. De zitting der Provinciale Staten werd Diusdag avond geopend met eene toe spraak van den voorzitter,den heer jhr. mr. W. M de Brauw. Hij herdacht met enkele woorden het overlijden van den heer J. O. Risseeuw, die 2§ jaar laDg als lid der Staten ijverig zijn plicht vervuld had. Hij bracht ook in herinnering het bezoek duor Hare Majesteiten aan Zeeland gebracht, de geestdriftvolle wijzewaarop zij door de ingezetenen ontvangen waren en voegde er nog de bijzonderheid bij, dat op 25 Augustus, op het oogenblik, dat de trein zich te Rilland-Bath weder in beweging stelde, koningin Wilhelmina den Commissaris der Koningin uit het geopend venster van den vorstelijken salonwagen nog dit treffend woord toe riep»Het doet mij leed niets voor het volk te kunnen doen om het mijne dank baarheid te toonen." Na het einde der toespraak werd aan de heeren Van der Have, De Bats en Fruitier het onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw gekozen lid in het kies district Sluis, den heer I. van Houten, opgedragen. Na onderzoek werd deze op advies der commissie als lid toegelaten en legde hij de vereischte eeden af. Daarna werd mededeeling gedaan dat zich ter exploitatie van den stoomboot- dienst op rle VVesterschelde door parti culieren hebben aangeboden het bestuur van den stoomtramweg BreskeusMal- degbem, dat de zaak nog wensckt te onderzoeken, en de heer M. J. Hattum te Beverwijk. Vervolgens werden zonder discussie of hoofdelijke stemming Ged. Staten diligent verklaard wat betreft de adressen van verschillende gemeenteraden tot be koming van subsidiën voor wegverbe- tering, enz. De heer Moerdijk trok zijn voorstel in om het adres van den raad van Zuid- dorpe ter ondersteuning van een aan H. M. de Koningin Regentes ingezonden verzoekschrift om de toelating vau vee en varkens uit Nederland, of althaus uit Zeeuwsch-Vlaanderen in België, bij over eenkomst te regelen, onmiddelijk in be handeling te nemen. Dit voorstel zal nu in de afdeelingen der Ged. Staten onder zocht worden. Daarna had de trekking der ai'Jeelin- gen plaats. De volgende vergadering is gesteld op Vrijdagochtend te 10 uren. Men schrijft ons uit Middelburg Onze stadgenooten de heeren W. H. Hasselbach en A. Lijsen, hebben weer

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1