No. 131. Woensdag 7 November 1894. 32s"6 Jaargang. yüsmm;sche courant BlifiSAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ü1TBEYIH: F. VAN DE VELDE Jr. te VliBeingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN: Van 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk do firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag», Donderdag- enZaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitechland, land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden De 14 ton voor Oorlog buiten de begrooting. Bij een aan de Tweede Kamer in gediend wetsontwerp is opgehelderd, hoe de twee vorige ministers van Oorlog 14 ton hebben kunnen uitgeven, zonder dat zij daartoe door een begrootingspost waren gemachtigd. Die uitgaven waren nl. voor schotten ter betaling van de vermeerdering van den magazijnvoorraad, in verband met de uitbreiding der legersterkte en met de behoefte voor oorlogstijd, benevens het vernieuwen en onderhouden van kleeding- en uitrustingstukken,welke voor verlofgangers der nationale militie bij de korpsen zijn opgelegd. Men zal zich herinneren, dat over 188889 vermeerdering der militie werd toegestaan met één lichting en over de beide volgende jaren met twee lichtingen. Wel kwamen die lichtingen niet onder de wapenen, maar er moest toch worden gezorgd, dat de noodige uitrusting gereed was, voor 't geval zij werkelijk moesten opkomen. Ook voor de verlofgangers waren, in 't belang eenersnelle mobilisatie, zulke maatregelen noodig, daar bij onder zoek gebleken was, dat er veel ontbrak. Daartoe nu zijn de bedoelde 14 ton be steed. »Om verkeerde gevolgtrekkingen te voorkomen", legt de minister nu verder uit, hoe de ingewikkelde «kleedingad- ministratie" bij ons leger ineen zit. Voor de aanschaffing wordt aan de korpsen uit de schatkist een voorschot verstrekt, dat een door den Koning te bepalen som niet mag overschrijden. Dat voorschot dagteekeut reeds van den tijd vóór 1819. Met de Rekenkamer is de minister het echter eens, dat die voorschotten nader bij de wet moeten worden geregeld. Daartoe zijn in de laatste jaren meer malen pogingen gedaan, die echter op gebrek aan overeenstemming zijn afge stuit. Bij verzekert, het noodige te zullen doen om tot de gewenschte verbetering te komen. Uit deze inlichtingen blijkt dus, dat de 14 ton zijn uitgegeven in 's lands F 1 U li i L i T Een dorpsgeschiedenis. Bij zulk een groote bruiloft komen in die streken altijd marskramers en koop lieden, om hunne waren aan den man te brengen. Ook nu waren er onderschei dene venters, die suikergoed, koekjes enz. te koop aanboden, benevens een paar Tiroler kooplieden, die met hunne tapijten door de menigte droDgen en heel aardig wat verkochten. Het werd reeds avond. De vroolijkheid was op het hoogst, toen Klaas naar bui ten sloop en in een boschje ging liggen. Zijn hoofd bonsde van al den wijn, dien hij gedronken had, daarom wilde hij een oogeublikje inslapeD, om weer wat op te frisschen. Hij sliep echter vrij wat langer, dan hij voornemens was geweest. Plotseling werd hij wakker door het ge- belang, en op gelijke wijze als sedert het begin dezer eeuw gebruikelijk was. Lombok. De Deli-Ct. van 6 Oct. brengt het laatste nieuws van Lombok. Het blad ontving dien dag uit Batavia twee tele grammen. Het eerste luidde Volgens een telegram aan de Java- Bode werden bij opruiming van de muren van Mataram drie honderd vaatjes rook- zwak buskruit, een voorraad springgela- tine, vjer kisten patroneu voor repeteer geweer, en eene nieuwe machine voor patronenconfectie gevonden. »De lijken van alle negen vermisten bij de laatste hinderlaag zijn gevonden. »In Tjakra, waarin men van uit de poeri Ketoet de Hollandsche en witte vlaggen zag waaien, maakte de inneming van Mataram een overweldigenden indruk. »De directeur van binnenl. bestuur Scherer is van Lombok teruggekomen. Officieel is van eene zending van twee bataljons naarKarangAsem niets bekend.1' Het tweede o Een regeeringsbericht meldt dat Pe- menang eergisteren door H. M. Bali werd getuchtigd en in brand geschoten. De bevolking vluchtte naar de land waarts gelegen kampong Tabongo. Vier groote Padischuren bij Pemenang ver brandden." Het voornaamste van deze berichten was ons, zegt de N. B. Ctreeds be kend. Het uitsteken van de Hollandsche en de witte vlag boven Tjakra heeft allen schijn niets dan eene grove list geweest te zijn, of de onzen zich mis schien nog eens aan een intocht in Tjakra zouden wagen, terwijl de Baliërs achter hunne muren bleven. In de H. Ct. vindt men het volgende In een ons ter inzage verstrekkende brief van een schepeling der Marine te Lombok komen enkele bijzonderheden voor, waaruit blijkt, hoe fel de strijd daar is. luid van een ruwe stemhij opende de oogen en bemerkte, dat het nacht was. Maar.... hij kende die stem immers? Bij welke gelegenheid had hij die vroe ger gehoord? Hij wist het niet, doch luisterde scherp. »Ja, het is nu de beste tijd", zei de stem. bNu kunnen wij ons plan heel veilig uitvoeren. Wij zullen voor die lui een bruiloftsvuurtje stoken". Een boos aardig gelach volgde op deze woorden. Nu hoorde Klaas een andere stem, maar wat die fluisterde, kon hij niet ver staan. Mag ik niet luid praten vroeg de eerste stem weer. «Och! niemand hoort ons, wees maar niet bang. Wat ik zeg gen wil wij moesten nog een poosje wachten, tot allen naar huis zijn en in den eersten slaap liggen. Dan den boel aansteken en dat gebroed samen laten verbranden. Wat zou die arme Vitus in de hel nog een pleizier nebben, als hij zag, hoe zijn vijanden in levenden lijve verbranden. Die oude gekke >Ko- mediant" eu die schofterige Sepp hebben het aan hem duizendmaal verdiend 1" Klaas voelde zijn haren ten berge rijzendie twee waren kameraden van Vitus en één van hen had Kuni meege lokt uit de hut. Nog hoorde hij, hoe zij Hij vertelt o.a. de volgende episode uit den bloednacht"Een artillerist stond nog alleen op het slagveld. Geen mensch meer ziende, trok hij het kanon af, dat met een kartets geladen was, en vele Baliërs beten in 't zand. Daarna verborg hij zich onder een bos stroo en zag dat de achtergebleven ge wonden door de vijanden letterlijk in stukken werden gehakt. Ook de soldatenvrouwen, die in handen van den vijand vielen, werden gedood of verminkt. Geen wonder dat de soldaten, die deze dingen zagen of hoorden, weerwraak namen Vele Baliërs, die in handen der troepen vielen, werden opgehangen. Een koloniaal stak een Baliër, die om genade riep, de bajonet dwars door het lichaam, waarna hij het genadeschot kreeg. Het totaal bedrag, door de Amster- damsche Lombok-commissie tot Novem- berdezer ontvangen,bedraagt f 119,254,10 Volgens het Socr. Hbl., heeft de Gou verneur-Generaal van Indië te kennen gegeven dat hij zal aftreden indien hem in de Lombok-aangelegenheden niet de vrije hand gelaten wordten dat, na het gepleegd verraad van onderhandelingen met het Lomboksche vorstenbestuur geen sprake meer kan zijn. Wij gelooven dat het Nederlandsche volk deze flinke houding van den Gou verneur-Generaal zal toejuichen. Geen onderhandeling met verraders Binnenland. Vlissingen, 6 November. Zondag en Maandagmiddag tusschen 12Vs en iya uren waren in de zaal van de Kamer van Koophandel ten Raadhuize ter openbare bezichtiging gesteld de aan den burgemeester, den heer Nolthenius, door een duizendtal ingezetenen aange boden huldeblijken als herinnering aan zich langzaam gereedmaakten om naar de hofstede van Naas Bichler te gaan toen kon hij niets meer van hun woorden verstaan. Klaas bleef nog een oogenblik stil liggen en haastte zich toen naar binnen. Daar vertelde hij alles, wat hij had af geluisterd. Er ontstond een groote op schudding, die vrij lang aanhield. Eindelijk konden een paar gendarmen, die bij de bruiloft waren, zich verstaanbaar maken. Zij vorderden alle mannen op om hen te vergezellen en een kring te vormen rondom het huis van Naas Bichler. Men kon dan de brandstichters insluiten en gevangennemen. Die voorslag werd aan genomen, en weldra trok een schaar mannen en jongelingen in diepe stilte op weg. Naas Bichler, Sepp en één gendarme liepen vooraan en waren de eersten, die de hofstede naderden. Het gebouw stak zwart af tegen de lucht, nergens was iets ongewoons te bespeuren. Plotseling sloeg echter de vlam uit het dak van de schuur. Op dat oogenblik klonk een hard geschreeuw, twee mannen sprongen uit de schuur te voorschijn en vluchtten naar het meer, juist in de richting, waar Naas, Sepp en de gendarme verscholen waren. Deze lieten de hooswichten dichtbij ko- den ijver, door hem betoond bij het or- ganiseeren der Koniaginnenfeesten Velen maakten van deze gelegenheid gebruik om de fraaie gouden medaille en het in de kunst der 17e eeuw vervaardigde album met de namen der deelnemers een waar kunststuk— te bezichtigen. Wegens de overgroote drukte met het vervoer van goederen over de lijn Vlis singenQueenboro zal Donderdagmorgen a s. het stoomschip Minister Tak van Poortvliet van de Holl. Scheepvaart-Maat schappij eene lading stukgoederen van hier naar Queenboro overbrengen. Genoemd stoomschip is voor dat doel reeds van Rotterdam afgevaren en wordt heden avond alhier verwacht. (Zie verder Zeetijdingen) Gedurende de maand October zijn met de stoomschepen der Stoomv.-Maalsch. Zeeland vervoerd van het vasteland naar Engeland met de dagbooten 2275 ton en met de nachtbooten 2950 ton, en van Engeland naar het vastelandmet de dagbooten 145 ton en met de nachtbooten 1400 ton dus te samen vervoerd 6770 ton goederen. 31 Zondag werd te Middelburg de tweede vergadering gehouden van de Afd. Walcheren van den Bond voor post- en telegraafbeambten »de Post", waarvan het hoofdbestuur is gevestigd te Amster dam. In die vergadering traden 6 leden uit Vlissingen en 5 uit Middelburg toe, waardoor het reeds bestaande ledental tot 21 klom. Tot secretaris-penningmeester werd benoemd de heer D. Passenier in* plaats van den heer W. C. Aarsen. Eet Vaderland verneemt uit goede bron dat de kieswet vóór het eind dezes jaars nog bij den Raadvan State zal in komen. In de afdeelingen der Kamer is door verscheidene leden de noodzakelijkheid betoogd om de onderwijzerstractementen te verhoogen. Volgens het regeeringa- men en sprongen toen op om hen te grijpen. De eene booswicht greep dade lijk zijn pistool en vuurde op den gen darme, maar deze bleef onverlet, legde aan en schoot den schurk een kogel door het hart, zoodat hij dood neerviel. De andere keerde om en trachtte zijwaarts te ontvluchten. Hij werd gegrepen en dadelijk stevig gebonden. Allen snelden nu naar de brandende schuur, die echter weinig schade leed het vuur was in een oogenblik gebluscht. Men bekeek nu de brandstichters bij licht en herkende in hen de beide tapijt handelaars, die op de bruiloft geweest wareu. De een was dood, de auder be kende, dat hij den brand had helpen stichten op aanraden van zijn vriend. Deze heette Gamper en was vroeger al tijd de vertrouweling van rooien Vitus. Hij werd aan het gerecht overgeleverd en tot vele jaren tuchthuisstraf veroor deeld- Zoo kregen de ellendigen het loon voor hunne slechte daden. Naas wiegde later nog de eerstge borene van Sepp en Kuni op den arm en de familie Wolfram kwam telken jare terug en gevoelde zich geheel tehuis bij den Komediant" en zijn aangenomen kinderen. Einjie.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1