TIJSSIUSOIE COURANT No. 130. Maandag 5 November 1894. 32, Jaargang. Bü hm Courant Behoort een upoepel, Gemeentebestuur. F I i I L L I T BUREAU: Kleine Markt 1 N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekbandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G, L. DAUBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- enZatcrdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden M Dj VJ I 63 >3 I 0 0. Verleenen van vergunningen tot het oprichten van 'inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 8 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad no. 95),' brengen ter algemeene kennis dat bij bun besluit van beden vergunning is verleend aan P. L. Hornemann, wonenae alhier, tot bet inrichten van eene slachtplaats in perceel, wijk B. no. 109 aan de Koestraat alhier. Vlissingen, den 2 November 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Lombok. De correspondent der N. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekeniDg van gis teren het volgende Een tweede kruitmagazijn ten oosten van het paleis te Tjakranegara is in de lucht gevlogen tengevolge van een schot uit onze batterij te Pagasaugan. Gelijk men weet, is in bet laatst van September eveneens een kruitmagazijn te Tjakranegara door een schot van Pa- gasangan iu de lucht gevlogen. Uit Lombok wordt aan de Soer. Ct. geschreven dat daar de opinie is dat het de onverklaarbare biologie is geweest van den resident op generaal Vetter, waardoor zich deze liet verschalken, terwijl de resident op zijn beurt weder gebiologeerd werd door zijne Balische vrienden. Uoor dit alles werd waar schijnlijk ook de regeering ten eenen- male averechts voorgelicht. De politiek heeft alles bedorven. Dit neemt niet weg dat de opperbevelhebber zich in ieder geval niet had moeten laten lijmen om de veiligheid van bet toevertrouwde leger in de waagschaal te stellen en aan de politiek en hare zoogenaamde eischen op te offeren. De soldaten wijten de ramp aan den resident en aan nie mand anders. En het hindert hun niet dat generaal Vetter hun opperbevel- Ren dorpsgeschiedenis. 18.) »Je kunt mij bij Hem aanklagen, zoo dra wij in de andere wereld komen", antwoordde de goddelooze schurk. «Over een kwartier ga ik er heen, en om me onderweg niet te vervelen, neem ik jou mee". »Heere God, wat ben je dan van plan >Het liedje zegt immers Lustig geleefd en vroolijk gestorven, Daarmee is des duivels rekening ver korven". Welnu, we hebben lustig geleefd, laten wij nu vroolijk sterven, wij zullen samen hebber bleef, maar wel dat de resident niet als volkomen onbruikbaar naar Bali is teruggezonden. Het Militair Weekblad meent uit bet jongste ontvangen Lomboktelegram de voor onze wapens eervolle gevolgtrekking te mogen ma ken dat dus gebeel Mataram werkelijk in ons bezit is en-verder dat die plaats reeds bijna gebeel opgeruimd is, d. i. met den grond ge lijk gemaakt. Vermoedelijk zal nu wel spoedig tot den aanval op Tjakranegara worden over gegaan. De rivier Djangkok stroomt ten zuiden van Ampenan en ten noorden van Mataram zij beeft een breedte van plm. 30 M. en in den Oostmoesson gemiddeld slecbts 0.5 M. water, docb zij is in den regentijd meermalen on- doorwaadbaar. Daar nu de door onze troepen over deze rivier geslagen brug door den grooten afvoer van water was vernield, was daardoor ook de gemeenschap tusscben de twee boven genoemde plaatsen verbroken. Kapitan is gelegen ten zuiden van de Djanglrokrivier en zij is verder door geene rivieren van Mataram gescheiden zoodat dus ook de gemeenschap met die plaats door geen,e bandjirs, welke, nu ,de regens zijn ingevallen, elke week kunnen voorkomen, verbroken kan worden. Binnenland. Vlissingen, 4 November. De heer A. Prince, die Donderdag; zijn 25 jarig; ambtsfeest vierde, van welke festiviteit wij reeds het een en ander mededeelden, werd te 7 ure 's avonds in een der lokalen van de Burgeravond school, door twee der leerlingen, J W. Smidt en J. J. van den Bergen, gelukge- wensebt, die hem uit naam hunner mak kers een geschenk aanboden, bestaan de uit een prachtige pièce de milieu van cuivre poli met kristallen porte bouquet. De toespraak, waarmede de oudste leerling der 2e klasse, J. W. Smidt, zijn geschenk aanbood, luidde als volgt Mijnheer PrinceHet doet ons leerlingen der Burger-Avondschool groot genoegen den dag te mogen berdenken, waarop gij vóór 25 jaar uw taak aan deze school aanvaarddet. Het is ons onmogelijk dezen dag zonder eenige ken merken van belangstelling te laten voorbijgaan maar ook van dezen dag geen uitzondering met anderen te maken. Wij komen U daarom met levendige gevoelens van dankbaarheid gelukwenschen op dezen heilrijken dag. een dansje maken naar beneden in dien afgrond 1" zei Vitus bedaard. O, God I" ontferm u over mij kreet Kuni handenwringend. Dien roep je te vergeefs", sprak Vitus weer met een valscbeu lach. «Hij ont fermt zich niet over je en ik volg zijn voorbeeld, ik doe het ook niet »0, mijn arme Sepp, arme Sepp!" riep het meisje en begon te schreien. Juist, van hem wou ik allereerst ge sproken hebben riep Vitus, met vlam mende oogen nader komende. »Ik heb er op gestudeerd, wat ik hem zou kun nen aandoen, om hem in het hart te treffen. Ik heb Sepp nooit mogen lijden, hij is mij altijd in den weg gekomen, bij mijn plannen. En ten laatste heeft hij genomen, wat ik het liefst op aarde wilde bezitten, namelijk jou. Ik begreep, dat ééu van ons tweeën weg moest de wereld uit. Bijna was het mij gelukt, nu veertien dagen geleden, als die oude Komediant" maar niet gekomen was.... Nu zie ik in, dat ik uit de wereld moet Reeds 25 jaar zijn vervlogen, en wij kunnen niei anders te kennen geven, ais ditgij hebt altijd uw taak met vlijt en ijver aan ons vervuld ook de oud-leerlingen en tegen woordige leerlingen zullen dit zeker met mij eens zijn. Oud geworden zijnde van dagen, kunt gij met tevredenheid terugzien op de vruchten van uw ijver, aan de leerlingen be steed. Uw ijver tot ons is nog niet vernauwd, van toen gij uw loopbaan begonnen zijt tot op dezen gewiehtigen dag, en daarom hebben wij gevoeld dat wij aan U ook iets verschul digd zijn. Onder uw onderwijs zijn er ook mannen gesproten, die degelijke menscben der maatschappij zijn. Laat ons dan niet ver geten dat ook uw onderwijs ons eenmaal ten goede zal mogen strekken om ons in onze betrekking vrijer te kunnen bewegen. Moge bet U van bet Heilig Opperwezen geschonken worden dat wij U als hoofd dezer school nog ettelijke jaren uw taak in deze school zien vervullen. Dit zijn de bartewenscben van de leerlingen van de Burger-Avondschool De leerling der 2e kl., J. J. Van den Ber gen, zeide het volgende Geachte Directeur! Uit naam van alle leerlingen van den cursus Sept. '94 tot Mei '95wenscb ik u van harte geluk met dezen voor u zoo gewiehtigen dag. Immers 25 jaar geleden aanvaardet gij hier eerst de betrekking van leeraar, later van Directeur van deze iuriebting. jaren lang deedt gij nw werk met liefde, 25 jaar lang werktet gij aan de ontwikkeling van velen en mocht gij zien dat vele uwer leerlingen eene goede plaats in de maatschap pij innamen. Moeilijk was en is uw werkmaar ge ver hort nimmer den moed en met onvertraagden ijver gingt gij voort. Dat een dag zooals deze, waarop men met vreugde mag terug zien, gewichtig is, gevoelt gij nog meer dan wij. Als berinnering aan dezen dag, als blijk van waardeering, als souvenir aan ons bieden wij u bijgaand geschenk aan. Moge bet U gegeven zijn er lang genot van teNbebben, U verder kracht, moed en gezond heid geschonken worden, om uwen arbeid voort te zetten, om nog meer nuttig te ziju voor de maatschappij, dan zij onze wenscb vervuld, gij wilt gaarne werken zoolang bet dag is. Moge Hij, 'die kracht tot alles geeft, verder uw leidsman zijn. Nogmaals, geachte jubilaris, aanvaard dit welgemeend bewijs onzer achting." De beer Prince nam deze geschenken aan en verklaarde zeer ingenomen te zijn met deze bewijzen der genegenheid zijner leerlingen. ik ben vervolgd en opgejaagd als een wild dier, ik moest mij schuil houden en durfde niet meer onder de menschen ko men. Maar nu het zoo ver met mij is, dacht ik, dat ik jou mee moest nemen, want ik zou in mijn graf niet kunnen rusten, als jelui tweeën op de wereld gelukkig waart met elkander. Op deze manier neem ik de mooiste wraak Ik zal er mij in den dood nog over verheu gen, hoe hij in wanhoop zijn hoofd tegen een rots te pletter slaat. En wil je weten, waarom ik juist deze manier van sterven gekozen heb, terwijl ik je op honderd manieren had kunnen dooden Welnu, hij zal je nooit meer in zijn armen ne men, ook niet als je dood bent. Wil hij je zelfs beneden in dien afgrond zoeken, hij zal je toch niet vinden »Je bent een duivel", riep Kuni in verschrikkelijke ontsteltenis den boos wicht toe. Daar heb je gelijk in", sprak Vitus weer met een grijns, »en daarom ga ik weer terug naar de plaats, waar ik van- Het schoonste deel van het feest, om zoo te zeggen de kern, was de soirée, Vliem van wege de oud-leerlingen door een commissie, bestaande uit de heeren W. P. Edelman, voorzitter, J. Kole, se cretaris, W. L. Huson, penningmeester, A. Lodder en J. Loois Azn. commis saris, in het lokaal van den heer Stof- koper aangeboden. De zaal was voor de plechtigheid eenvoudig, maar zeer net met vlaggen versierd en bood, daar vele oud-leerlingen met hunne dames opge komen waren om het feest huns voor- maligen leeraars mede te helpen vieren, een gezelligen aanblik. Onder de verdere genoodigden merkten wij op den burgemeester, de heer Tutein Nol- thenius, den wethouder, de heer Th. Van Uije Pieterse, de raadsleden, de heeren Jos. van Raalte en mr. F. N. van der Bilt en den heer de Ruyter de Wildt, in specteur van het Ned. Loodswezen alhier, en verder de leeraars en opzichters der Burger-Avondschool. Te 8 ure binnengeleid, werden de ju bilaris en zijne echtgenoote met fanfares begroet en heette daarop de heer Edel man, als voorzitter, in welgekozen be woordingen den heer Prince geluk, be tuigde hem dat zijne oud-leerlingen voor hun voormaligen leeraar niet alleen ach ting en toegenegenheid koesterden ter wille van zijn onderwijs, waarvan zij de vruchten in hun maatschappelijken werk kring plukten, maar ook omdat hij hun steeds het voorbeeld had gegeven van wat noodig is om in de maatschappij als een deugdzaam burger zich te gedragen. Maar, daar woorden vervliegen, meende spreker, dat een zichtbaar geschenk voor langen tijd de tolk zou kunnen zijn van de toegenegenheid der oud-leerlingen voor bun onderwijzer, en bood hij den heer Prince als souvenir der oud-leer lingen aan een prachtigen fauteuil met een album, dat de namen der gevers be vatte en aan den arbeid van den heer J. Kole, oud-leerling, alle eer aandoet. Nog meerdere geschenken werden aan geboden o. a. een crayon portret in fraaie lijst, voorstellende den heer Prince, uitstekend bewerkt door den heer J. Krui denier, oud leerling. De voorzitter ver zocht mevrouw Prince dat geschenk aan te nemen, als vergoeding voor het gemis daan gekomen ben. Maar al zou ik er eeuwig voor branden in de hel, wraak zal ik nemen en God zelf zal er niets tegen kunnen doen #Wat een vreeselijk uiteinde", kreet Kuni,en ik ben nog zoo jong. Laat mij nog eens bidden..." Bid voor mijn part, maar gauw wat.." Zoo sprak Vitus honende, maar onder het spreken hield hij op. Een donderend geraas klonk boven hem tegen den steilen rotswand en een luid geschreeuw boorde hij ook. IJlings trok hij zijn scherp mes en sprong met een zwaren vloek op Kuni toe om de touwen door te snijden, waar mee zij aan den boom gebonden was. Op datzelfde oogenblik viel een reus achtig rotsblok aan zijn voeten. Dol van pijn liet hij het mes vallen en sprong achteruit. Vóór hij zijn evenwicht kon herstellen, tuimelde hij over den rand van den afgrond en stortte met een af grijselijken kreet in de diepte. Dit ziende, had Kuni weder het be wustzijn verloren. Toen zij de oogen

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1