VLISSIXGSCDE COURANT. No. 3 29. Vrijdag 2 November 1894. 32oto Jaargang. rgyilLLiTOM. BUKEAÜ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGELEE: F. VAN 'DE VELDE Jr. te Vlissèegeti. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verftchljnl Dinsdag-, Donderdag- enZaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Het incident in den Amsterdamschen gemeenteraad. Het incident in den Amsterdamschen gemeenteraad, waar de heer Den Hertog de verklaring deed dat ook zonder my thologische voorstellingen" de kinderen tot afhankelijkheid kunnen gebracht worden, heeft in de pers heel wat be weging doen ontstaan. In de Standaard klinkt liet oordeel reeds dat het mene tekel upharsin over de school van liet ongeloof, i. c. de openbare school, klaar is uitgesproken, en noemt het blad het eene reden tot dankbaarheid dat er eene christelijke school bestaat, die uit on- en bijgeloof een dierbare jeugd behoudt en eenmaal zal blijken voor volk en vader land van onberekenbaren zegen te zijn. Het debat in den Amsterdamschen ge meenteraad zal de vrienden van het bij zonder onderwijs bezielen tot den strijd tegen het neutrale onderwijs en menigeen de oogen doen openen voor het gevaar, waarmede die school de natie dreigt, en voor. de kostelijke gave, die ons land in de christelijke school geschonken is. Het Amsterdamsche Dagblad spreekt van een weerzinwekkend spektakel in de raadzaal, daarmede doelende op de heftige bestrijding, die de verklaring van den heer Den Hertog bij de antirevolu tionaire en de katholieke leden van den Amsterdamschen gemeenteraad vond. Dit blad zegt dat het niet aangaat, terwijl men zich zelfs niet ontziet en nooit ont zag om in den Raad zijn geloof uit te spreken, men dit den heer Den Hertog wel kwalijk nam. Uit was eene vol strekte ontkenning van het beginsel van gelijk recht voor allen. Het zwijgen der radicalen en liberalen en van den heer Den Hertog in den gemeenteraad, noemt Set Dagblad een waardig zwijgen. Het blad profeteert dat niet der openbare school, maar der minderheden groot na deel is berokkend door de booze taktiek of door de drift der kerkelijken zeiven. De strijd, door dezen tegen de openbare school aanvaard, zal de anti-clericale nei gingen in ons land slechts versterken. In ons land, met eene zoo gemengde bevolking, waarvan de grootste helft van dogmatisch geloof afkeerig is, kan, vol gens het oordeel van het blad, slechts eene vreedzame politieke ontwikkeling Een dorpsgeschiedenis. 17.) Weer waren eenige dagen verloopen. Kuni was op een middag druk in de keuken bezig, toen er plotseling een man buiten adem kwam aanloopen, de deur opende en haastig vroeg, of zij Kuni was. »Ja, dat ben ik," antwoordde zij. «Waarom vraag je dat? Is er iets ge beurd «Ja, een groot ongeluk," zeide de vreemdeling hijgend en blazend. Ik ben knecht bij Naas Bichler. Daar ginder onder de dennen, voorbij dat boschje, ligt Sepp bestaan, wanneer men elkander van harte verdraagt en aan het beginsel van gelijk recht voor allen eerlijk getrouw zich betoont. Wij schenen werkelijk veel meer dan in andere landen daartoe op weg. En daar komt nu juist de minder heid, die betrekkelijkerwijs zooveel reden tot tevredenheid heeft, dien vooruitgang verstoren. De toestand, door haar be dorven, zal eerst dan zuiver worden, wanneer de kerkelijken, even goed als eeu deel der liberalen en der radicalen, zich onderwerpen aan de eischen eener moreele politiek, die hun niet alleen hun rechten aanwijst, maar hun ook hun plichten voorschrijft. Niet slechts het recht der minderheid, ook het recht der meerderheid dient erkend te worden. Bij-öet Vaderland wekte het ook weerzin dat de uitdrukking, door den heer Den Hertog gebezigd, aanleiding gaf tot een ontzettend kabaal in den Raad en verder duchtig werd geëxploiteerd in heel de clericale pers. In de uitdrukking van den heer Den Hertog, zegt het blad, lag geen spot over of zelfs afkeuring van anderer denkwijs en toch vatten de clericale raadslieden vuur, alsof hun dierbaarst kleinood was aangerand. Mogen dan, vraagt het blad, alleen de «gelóo- vigen" te pas en ten onpas met hun geloof te koop loopeu en mag niet een andersdenkende op bescheiden wijze uiting geven aan zijn wetenschappelijke opvat ting omtrent hetgeen voor de «geloovi- gen" de openbaring is Maar dwazer was bet nog dat in de woorden van den heer Den Hertog aan leiding werd gevonden om los te trekken tegen de openbare school. Alsof met het karakter der school de meening van een oud-onderwijzer omtrent religieuse voor stellen iets te maken heeft. Men wist toch reeds lang dat op de openbare school geen bijbelsche voorstellingen mogen ingeprent worden, en dat er vele openbare onderwijzers zijn, echter lang niet alle, die oyer deze dingen oordeelen als de heer Den Hertog. De heer Den Hertog is in zoover onvoorzichtig ge weest dat hij meeode in den Amsterdam schen Raad wel anders te kunnen spreken dan tegenover schoolkinderen en daarbij niet gerekend beeft op het talent der clericalen om alles aan te grijpen, waar- »Wat? Sepp, zeg je? Dat is onmo gelijk i) Het is toch zoo," bevestigde de man »ik zal je vertellen, hoe het gebeurd is. Toen Sepp bemerkte, dat hij weer tot zijn krachten kwam, wilde hij met ge weld naar je toe op den Alm. De dokter en Bichler waren er tegen, hij mocht in den tuin rondloopen, maar niet verder. Sepp moest zich daarin schikken. Maar vandaag is Bichler naar Miesbach en ik moest op Sepp passen. Mijn baas was nauwelijks weg, of Sepp verlangde, dat ik hem naar hier zou brengen. Hij zei »Ik ben weer gezond en krachtig, als je mij een beetje helpt, kan ik er best ko men Hij hield niet op en gaf een goede fooi, zoo heb ik mij laten bepraten. Heimelijk gingen wij heen en in het be gin ging alles goed. Op eens is hij daar midden op den weg neergevallen als eeD blok hout «Groote Godkreet Kuni en wrong zich de handen. »En ben je toen weg- geloopen Hoe kon je hem daar zoo al mede zij een deuk meenen te kunnen geven aan de openbare school. Naar Indië? Naar aanleiding van »den Beef Poor- tugael's oproeping" bevatte het S. Adv.- blad van Soerabaja den 8n September eene beschouwing, waarin èn de noode- loosheid van zulk een legerkorps en de eventueele onbruikbaarheid daarvan wer- deij,. betoogd. Ru het antwoord van den minister van Kolouien, waarbij de heeren beleefd voor Iran gewaardeerd aanbod werden be dankt, zou er geen reden bestaa.n, van die beschouwing nu nog melding te raaken, ware 't niet dat de schrijver er iets bijvoegt, dat wèl van blijvende be- tcekenis is. Indië schrijft hij nl. heeft geen gebrek aan Europeanen. De strijd om het bestaan is heden ernstig genoeg hoe meer jongelui er hier komen, hoe minder gunstig dus de vooruitzichten voor de hier gevestigden zullen zijn. Elk stoomschip brengt een factuurtje nieuwe lingen mee, die allen hunne behoeften hebben en toch ergens onder dak moeten gebracht worden. 't Is hier nu eenmaal geen land meer van melk en honig't vet is er af. Reeds te veel jongelui hebben aan de beschrij vingen van dit luilekkerland, door ver lofgangers, die geboft haddengeloof geslagen en zijn de dupes geworden van pyramidale geurmakerijvan opsnijders, aie aan mama of papa hun Benjamin af troggelden, bemerkende dat de jongen wat geleerd bad en geschikt was om tegen een klein tractementje geëxploi teerd te worden. »Geef me je jongen maar mee, ik zal hem wel in 't zadel helpen." Weet ge wat dat zeggen wil Dat die protector den protégé zoo gauw mogelijk op dit of dat land plakt, hem laat werken en ploeteren tegen eeu honorarium, juist te groot om te gaan hemeleu, doch te klein om zich van het noodige behoorlijk te voorzien en waar voor iemand, die Indie langer kent en vakman is, niet wil en kan werken. Maakt liet jongemensch later aanspraak op meer, dan klinkt het gewoonlijk Ah jo de laan uit; voor jou een ander." (S. Ct.) leen laten liggen Dat moest ik welIk kou zoo'n zwaren man niet alleen naar hier sle pen »üan moeten wij er dadelijk heen," viel Kuni in. «Klaas!" riep zij tot den jongen, die in de nabijheid de wacht hield bij de koeien, »kom dadelijk hier en haast je een beetje l" Heb je soms brandewijn in de hut?" vroeg de man. »Het zou niet kwaad zijn, als wij daar wat van meenamen." »Wel zeker 1" zeide Kuni en haalde een flesch uit de kast. «Maar waar blijft die" jongen «Ik ben er al," riep Klaas en stapte binnen. »Wat is er aan de hand?" Daarginder ligt er een onder de den- neu, voorbij het boschje," antwoordde Kuni. «Wij zullen hem helpen en hier in de hut brengen." »Is dat waar?" vroeg de jongen met een wantrouwenden blik op den vreemde. «Wie heeft je dat verteld?" «Die man daar," zei Kuni ongeduldig. Binnenland. Vlissingen, 1 November. De heer A. Prince viert heden zijn 25-jarig jubilé als leeraar in de wiskuide, geschiedenis, aardrijkskunde en Neder- landsche taal aan de Burger-Avondschool alhier, waarvan hij sedert 1 September 1884 directeur is. In stilte mocht de ju bilaris den 10 Oct. den dag herdenken, op welken hij 50 jaar geleden zijn le onderwijzers-akte van den zoogenaamden 4den rang behaalde. Behalve talrijke blijken van belang stelling van vrienden en kennissen, ont- vipg de jubilaris een bezoek van de com missie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs en van de leeraren aan de Burger-Avondschool, die hem met dezen dag kwamen gelukwenschen. De leeraren boden hem bovendien een stoffelijk blijk van sympathie aan, be staande in een prachtige gravure »C/ie2 les grands Parentsterwijl de opzich ters dier school een blijk van belang stelling gaven door .de bloementafel vaa den jubilaris met eenige potten met keu rige sierplanten te versieren. Ook uit tal van andere plaatsen herdachten oud leerlingen hun voormaligen leeraaY. Een o. a. zond een artistiek uitgevoerde pen- teekening met toepasselijk opschrift. Naar wij vernemen, zullen de tegen woordige, zoomede de oudleerlingen hem heden avond, respectievelijk in de school, en in de zaal van den heer W. Stofko- per eene aangename verrassing bereiden. Wij wenschen den heer Prince, die reeds zoovele en daaronder de beste jaren zijns levens bij het onderwijs met lust en ijver werkzaam was en in dat lange tijdsverloop geen enkelen schooltijd ver zuimde, van harte geluk met het zeld zame voorrecht, dat hij heden geniet. Moge het hem gegeven zijn nog een reeks van jaren den bloei der Burgeravond- schooljwaaraan hij een groot aandeel had, in het genot van gezondheid en krachten, te zien toenemen. Niet minder dan 72 sollicitanten hebben zich aangemeld voor de vacante betrek king van Binnenvader en Binnenmoeder in het Gasthuis alhier, waaraan verbon- »Het is de knecht van Naas Bichler.'' Dat geloof ik niet", riep de jongen.Ik ken hem, het is een kameraad van rooien Vitus Als wij lang wegblijven, bloedt Sepp misschien dood", zei de vreemde drin gend. Zijn wonden zijn weer openge gaan". «Ik ga mee", sprak Kuni vastbesloten. «Ik weet niet, waarvoor ik bang zou zijn". «Doe het niet", waarschuwde Klaas. «Ga niet met dien wildvreemden man meehij..." Laat je door dien jongen niet bang maken", zeide de vreemde ongeduldig". >Als je mij niet gelooft, zie hier dan een medaille, die heeft Sepp mij gegeven, dat ik je den weg zou wijzen", en hij reikte haar een medaille over. «Ja, nu zie ik, dat je de waarheid spreekt", riep Kuni gerustgesteld uit. De medaille heb ik liem zelf gegeven. Voorwaarts dus, in Godsnaam, en jij Klaas, zwijg nu verderen ga metons mee"'

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1