VLISSI\GSCDE COURANT. No. 127. Maandag 29 October 1894. 32».„ Jaargang. riiiitLiT iiiliülMÏÏ* De Belgische verkiezingen. De Arnh. Ct. is het niet eens met hen, die uit de Belgische verkiezingengretig" de conclusie trekken dat eene uitbreiding van het kiesrecht voor ons land verder felijk zou zijn. In ons land kan dat niet. Daar bestaat geene clericale meerder heid, die alleen zon gevonden worden, als antirevolutionairen en katholieken tijdelijk samengaan, en zoo'n coalitie is te zwak tot eigenlijke reactie. Bovendien zijn lang niet alle antirevolutionairen, zelfs niet eens alle katholieken, conser vatief, althans niet revolutionair. Ook met het oog op de aanwinst der socialisten verschilt Nederland veel van België, waar door de gemeenschap van taal met de zuidelijke naburen de over dreven politieke denkbeelden veel meer wortel hebben geschoten dan hier. Eene voortdurende aanraking met verbannen of uitgeweken Fransche republikeinen, socialisten, anarchisten, en hoe die meer heeten mogen, bestond voor de Belgische geestverwanten al eene halve eeuw. Daarentegen is in Noord-Nederland, al bestaat er niet eene georganiseerde ar beidsparty, machtig en zelfbewust ge noeg om in de politiek inet gezag te kunnen optreden, de arbeidende partij, aan bet volkskarakter getrouw, aller minst omverwerpingsgezind. Er bestaat veeleer gevaar dat zij, voor zoover zij den Katholieken Volksbond en Patri monium volgt, de wegen van het con servatisme boven die van het liberalisme zal verkiezen. Op oeconomisch gebied is vooral dit gevaar merkbaar. Maar voor eene overheersching van de geheele werkliedenbevolkipg door de, op dit oogenblik reeds tamelijk afgeleefde, in zich zelf verdeelde en machtelooze sociaal democratie, kan bij eenig nadenken geen vrees bestaan, al werd de grens voor het kiesrecht zoo ruim mogelijk getrok ken. Aan het blad De Liberaal, dat bevreesd is voor de nederlaag der liberale partij, als in Nederland evenals in België bet kiesrecht in groote mate uitgebreid werd, voegt de Arnh. Ct. toe dat eene partij, die niet 's lands belang boven alles, boven partijbelang en persoonlijk belang harer leden stelt, den naam van partij niet verdient, maar slechts eene fractie is en niets meer. Het is niet veel minder daD een gruwel op zulk een toon te spreken, waar het de vraag betreft van de mate van invloed des volks op zijn eigen be- Een dorpsgeschiedenis. 15.) «Mijn moeder zal ik vaarwel zeggen. Zij zal wel begrijpen, dat ik niet meer met mijn vader onder één en hetzelfde dak kaSf blijven," gaf ik haar ten ant woord. «Hoe kan je bet afraden, Rosa? Vindt je dan niet goed, dat ik voortaan bij je blijf?" »0, ja zeker 1" antwoordde zij «maar «Laat haar praten, zij gebruikt haar verstand niet," viel de oude in. »Ga jij maar met ous mee, Naas Je zult er geen berouw van hebben, dat verzeker ik je Zoo was die zaak geregeld, en ik ver liet Tegern, om naar huis te keeren en mijn moeder vaarwel te zeggen. Ik sloop om het huis rond en wachtte uren lang, doch tevergeefs. Vader hield haar stellig in huisen zoo moest ik eindelijk on- verrichterzake terug naar Tegern. In de stmur. Wie dien invloed afhankelijk stelt van de kansen, die bij zelf beeft om het volk te besturen, met welk recht kan die zich liberaal, vrijzinnig noemen. Lombok Donderdag werd aan de N. R. Ct. uit Batavia het volgende geseind Morgen zal de Radja van Goa een nieuw contract teekenen, hoofdzakelijk behelzende dat bij het Nederlandsche oppergezag erkent. De uitbarsting van den Galoenggoeng heeft geen onheilen veroorzaakt. Van den Gouverneur-generaal van Ned. Indië is telegraphisch bericht ont vangen dat de fuselier L. M. Ogg aan zijne op Lombok bekomen wonden over leden is en dat de sergeant J. Hettema, de kanonniers W. F. Bucbter en W. Feller en de cavalerist W. W. van Zui len, die in het bericht in de St. Ct. van 4> Sept. jl. als vermist werden opgegeven, gesneuveld zijn. In een brief, den 15en uit Ampenang aan het Bat. Hbl. geschreven, leest men het volgende oordeel over generaal Vetter Aan onzen opperbevelhebber zullen we, wat de doortastendheid betreft, zeker niets te wijten hebben. Niettegenstaande den zwaren slag, die hem trof, niettegen staande de lasterlijke praatjes, die door sommige onbekookte berichtgevers van bladen werden ten beste gegeven, bleef en blijft bij dezelfde kalme en energieke man. In bet Soer. Handelsblad wordt bet volgende gezegd van den aanblik, dien bet terrein vóór de door onze troepen genomen sterke Pengasahan aanbiedt Pe streek biedt een troosteloozen aan blik anni De kampongs worden verbrand, de buizen geslecht, geen steen blijft op den anderen. Werd anders gehandeldde vijand zou er weder intrekken. Alle vel den liggen braak en overal stijgen rook kolommen op. Pat bij de vermeestering van Pagasan- gan de verliezen van onze troepen zeer gering waren, wordt door het Bat. Nbl daardoor verklaard dat de Baliers te hoog schoten. Binnenland. Vlissingen, 27 October. Naar men aan de M. Ct. meldt, zullen Hr. Ms fregatten Joli-an Willem Friso en Van Speijk te Vlissingen binneuko- vroegte schreef ik nog een afscheids briefje aan mijn moeder en vertrok met den reiswagen van den komedianten- troep. Een paar jaar ben ik zoo met den troep meegereisd, van stad tot stad, van dorp tot dorp Wat ik al in dien tijd beleefd en ondervonden heb, is veel te lang om te vertellen. Dikwijls kwam bij mij het voornemen op om van dat ge spuis weg te loopen, maar even dikwijls was één blik op Kosa genoeg om mijn voornemen te laten varen Toen het met de komedie slecht ging, probeerde ik het met koorddansen en kunsten maken. Bij kende zelf verschillende kunststukken met de kaarten, bij kon ook vuur eten en met scherpe sabels op den neus ba- lanceeren- Vooral was hij knap in het werpen met messen. Hij gebruikte daarbij een groote plank, waarop een menschen- hoofd was geschilderd. Het publiek mocht zeggen, of hij den neus, de oogen of den mond moest raken hij miste nooit. Daar kregen wij op een avond twist, waarbij we allebei zeer boos werden en elkaar eens flink de waarheid zeiden. Eindelijk zei ik hem den dienst op, en daar werd hij in zijn dronkenschap zoo woedend om, dat bij een puntig mes van de tafel greep en met kracht naar mij men om de kompassen te verifieeren- Het eerstgenoemde schip zal den 8en November a. s. van het Nieuwediep naar Vlissingen vertrekken.' Den 25en November vertrekt het al hier in reparatie liggende stoomschip Oengarang naar Indië met een detache ment suppletie-troepen, ter sterkte van 15 officieren en 100 minderen. Tot telegrambesteller alhier is benoemd met ingang van I Nov. as. de beer L. Everaars alhier. Van 20 tot 26 October zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 134 en met de nachtbooten 339, daarheen vertrokken met de dagbooten 135 en met de nacht- booten 413, alzoo samen aangekomen 473 en vertrokken 548, dus in bet ge heel vervoerd 1021 passagiers Bij beschikking van den minister van Waterstaat zal de ingenieur van den rijkswaterstaat der le klasse, de heer J A. E. Musquetier, thans te Maastricht, als arrondissements-ingenieur in het zui - delijk arrondissement van het 5e district, ter standplaats Arnhem, dienst doen. Te Utrecht is door Burg. en Weth. voorgesteld aan de politie eene andere inrichting te geven, welke ongeveer f 12.000 zal kosten. Met instemming neemt de N. R. Ct. uit bet Arnst. Hbld. het volgende over Groote opschudding ontstond Donder dag namiddag in den Raad, toen de beer Den Hertog zich bij het verdedigen van bet openbaar onderwijs de woorden liet ontvallen, dat kennis kan gekweekt worden zonder mythiologische voorstel lingen". Die uitdrukking moest Datuurlijk aanstoot geven aan de anti-revolutionaire leden, die dan ook zich niet onbetuigd lieten, maarzij hinderde stellig de meeste andere raadsleden Wel betuigde de heer Den Hertog dat bij niet bedoeld had iemand te kwetsen. Maar boe is het mogelijk, dat een man als bij niet be grepen beeft dat zijn uitdrukking vele zijner medeladen moest kwetsen in het geen hun het heiligste isZulk een ge mis aan zelfbedwang is zeer te betreuren in een raadslid. Maar ging ook de heer Hovy niet te ver, toen hij de woorden van den heer wierp. Rosa zag het, sprong er tusschen en werd in de linkerborst getrof fen. Een straal bloed spoot uit de wond en met een vreeselijken angstkreet viel zij voor mijn voeten neer. «Heere God I dat is verschrikkelijk!" riep Ivuni, die met gespannen aandacht luisterde. »Ja," zeide Bichler, »wij stonden in het eerste oogenblik versteend. Ik barstte los in een luid geschrei, knielde naast Rosa en ondersteunde haar hoofd met mijn arm Zij hield haar hand op de wond, terwijl ik haar in bed legde toen vloog ik heen om een dokter te halen. Bij onze terugkomst was haar vader ver dwenen en lag Rosa buiten kennis. De dokter verbond de wond, maar zeide, dat zij slechts een paar uren nog leven kon, en werkelijk stierf zij in den vroegen morgen Ik was half krankzinnig, bleef dagen lang op het kerkhof en had wel gaarne baar lijk met mijn vingers uit de aarde willen opkrabbelen. Eene zware ziekte overviel mij en weken lang lag ik buiten kennis: mijn lijden was nog niet ten einde. Ik herstelde en ver nam, dat de directeur zich dien nacht verdronken bad. Mijn gedachten waren voortdurend bij Rosa, ik zat stil in eeD hoek eu bekommerde mij nergens om. Den Hertog die, meenen wij, ook met hulp der antirevolutionairen in den Raad is gebracht als een bewijs beschouw de «hoe de onderwijzers der openbare school over den godsdienst denken" Mea mag den onderwijzer in het algemeen niet beoordeelen naar de woorden van een enkel persoon, die eenmaal onderwijzer is De doof de Regeering ingediende In dische begrootiüg sluit met een tekort van 10 millioen, de leening van 1883, groot 45 millioen, is op een paar ton na geheel verbruikt en een nieuwe leening wordt in uitzicht gesteld. Het feit, dat op de opbrengst der koffiebalen niet duur zaam te rekenen valt en dat behalve Atjeb nu ook Lombok zijne raillioenen zal gaan eischen, maakt de toestand niet rooskleuriger. Op ultimo 1892 was het bedrag voor de staatsspoorwegen in Indië 88,401,327. Het AmstDagblad pieent dat er in Indië nog heel wat te bezuinigen valt eu wijst daarbij op de overdreven en oneven redig hooge tractementen en pensioenen, die in zake van den lndiscben dienst worden uitgedeeld, en vraagt ten slotte of de tegenwoordige minister v. d. Kaay en de minister v. Houten, die ^icb als Kamerlid tegen deze overdreven uitgaven, hebben verzet, sanaen niet bij mach^ zijn om bun eollega Bergsma aan bét verstand te brengen dat bet zoo niet langer gaat. De Kamer kan hierin ook van groot nut zijn, door bet snoeimes te zette» in de huishouding van het al te weelderig ingerichte Indische bestuur. Het (Amst.) Dagblad bevat het volgende De heer B. G. Stempdls te 's Graven- hage heeft een open brief gericht aan den voorzitter van den Algemeenen Nederlandschen Typografenbond, den heer G. Snijdelaar te Amsterdam. In een door dezen onderteekend, alom in den laüde verspreid en ook ten huize van den beer Stempels bezorgd manifest aan alle beoefenaars der graphische vakken, komt o a. het volgende voor: j> De heer B. G. Stempels te 's Graveu- bage, directeur der Zuü-Hollandsche, verklaarde zelve ik reken op de lauwheid en armoede van mijn ge zellen en honger zal ben wel terug doen komen. En bij heeft goed gezien, de lauwheid heeft ben teruggevoerd om de grootste vernedering, die slechts denk baar is te ondergaan, immers elke werk- Eindelijk kreeg ik weer lust tot werken en langzamerhand werd ik weer gezond en sterk. Met de vroolijkheid was het echter gedaan." Hier klonk een diepe zucht uit bet bed van den gekwetste, gevolgd door allerlei verwarde woorden. Sepp bewoog zich en wilde bet bed uit, zoodat Naas en Kuni moeite hadden om hem er in te houden. «Geef hem wat wijn en water," zei Naas. «Dat kan geen kwaad en brengt eenige verkoeling aan." Kuni deed dit, en toen Sepp gedron ken bad, werd hij rustiger eu bleef met gesloten oogen stil liggen. Hierop keerde Naas naar zijn vnpegere zitplaats terug en vervolgde na lenige minuten «Wat nu volgt, is spoedig verteld. Ik moest spoedig daarna soldaat worden. Met vreugde trok ik den krijgsmansrok aan, want ik hoopte, dat weldra een oorlog zou uitbreken en een kugel mij uit mijn lijden zou verlossen. Er kwam echter geen oorlog, mijn tijd raakte om en ik keerde naar buis terug. Al dien tijd bad ik niets van mijne ouders ge boord een paar brieven van mij waren nooit beantwoord. Daardoor was ik ang stig geworden, ik wilde naar huis ën mijn ouders om vergiffenis vragen. WorAdt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1