VMSM\i;SMIE COURANT. No. 126. Vrijdag 26 October 1894. 32„.„ Jaargang. Gemeentebestuur. siiwiasin. OPENBARE VERGADERING VAN DUN GEMEENTERAAD VAN VLISSINGEN op Vrijdag 26 October 1894, des namiddags te lJ/s uur. a. Mededeeliugen. b. OverleggiDg. c Benoemmg van een tijdelijk onder wijzer aan de Burger-Avondschool, een onderwijzer aan school B, een regeüt van het Burger Weeshuis en van een amb tenaar van den Burgerlijken staud. d. Eervol ontslag aan C. H. N. de Nooyer als onderwijzer aan school C. e. Te behandelen zaken 1. Voorstel tot onderhandschen ver koop van eenige perceelengemeentegrond. 2. Idem tot onderhandsche verpachting van idem. 3. Tot het geven van bezoldiging aan eene tijdelijke onderwijzeres aan school F. 4. Idem tot vaststelling der begrootin gen voor 1895, a. van het Burgerlijk Armbestuur, b. van het Gasthuis, c. van het Burger Weeshuis, d. der Schutterij (voorloopig), e. van de Kamer van Koop handel. 5. Idem tot het verleenen van suosi- diën aan de Instellingen van Weldadig heid. 6. Idem idem eener toelage aan net hoofd van school C. voor huishuur. 7. Idem tot voortdurende heffing van belasting op het gemaal en gedistilleerd. 8. Idem tot het heffen van 55 opcen ten op de personeele belasting. 9. Idem tot vaststelling der gemeente- begrooting voor 1895. 10. Idem tot het geven van vergunning aan de Maatsch. »de Schelde" tot ver legging der- rails aan de Keersluis. 11. Klacht van J. G. Niftrik c. s. betreffende het laden van mest, met ad vies van Burgemeester en Wethouders. 12. Behandeling der reclames Hoofd. Omslag. 13. Voorstel tot wijziging der gemeen- tebegrootiug voor 1894 14. Idem tot beschikking uit de on voorziene uitgaven, begrooting 1894. De Burg. en Weth. van Vlissingen, Gezien de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Stbld. no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen ver- Geven bij deze kennis dat bij hen is inge komen een verzoek van D. A. Volk om ver gunning^ tot het oprichten van eene lood- en zinkverwerkerswerkplaats, in perceel wijk I. no. 94, aan de Korte Vlamingstraat alhier dat dit verzoek met de bijlagen gedurende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den 26 October 1894, op de gemeentesecretarie FIlllllT Een dorpsgeschiedenis. 14.) Op een goeden dag verzamelde ik al mijn moed en klopte aan bij den direc teur mijn hart klopte of het bersten moest. «Binnen!" riep een heldere wel bekende stem, waardoor ik geheel mijn bezinning verloor. Daar stond ik met vuurrood gezicht voor haar en wist zelf niet wat ik zeggen zou. Zij lachte mij echter vriendelijk toe en was zoo aardig tegen mij, dat ik mij onuitsprekelijk ge lukkig gevoelde. Een poosje later kwam de directeur, en nu deed ik hem de vraag of ik ook eens mocht meespelen. Ik had ter visie zal worden gelegd en dat den 9en November 1894, ten raadhuize, des namid dags ten 2 ure, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen het oprichten der inrichting in te brengen, terwijl gedurende drie dagen vóór dat tijdstip, ter gemeente secretarie van de ter zake ingekomen schrif turen kennie kan worden genomen. Vlissingen, 26 October 1894. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Verkiezingen van leden van de Kamer van Koop handel en Fabrieken. De Burg, en Weth. van Vlissingen, gelet op het Kon. besluit van 9 November 1851 Staatsblad no. 142), gewijzigd bij de besluiten van 16 Febmari 1854 (Staatsblad no. 13), 11 Augustus 1S59 (Staatsblad no. 80) en 12 Juli 1873 (Staatsblad no. 108); maken bekend dat op Dinsdag 27 Nov. a. s. des middags van 12 tot des namiddags te 2 uren, in een der benedenzalen van het raadhuis, zal worden gehouden eene vergade ring van kiesgerechtigden, om de plaatsen aan te vullen der leden van de Kamer van koop handel en fabrieken aldaar gevestigd, die met het einde dezes jaars aan de beurt van aftreding zijn, of om andere oorzaken mochten zijn uitgevallen en dat de lijst der kiesgerechtigden ter in zage ligt ter gemeente-secretarie, terwijl zij, die tegen die lijst bezwaren vermeenen te hebben, die gedurende acht dagen, te rekenen van heden, kunnen inbrengen. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 24 Oct. 1894. De Burg. en Weth. voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. 0. BUSING. Binnenland. Vlissingen, 25 October. Eergisteren werd over de geheele sectie tusschen MiddelburgVlissingen de twee de spoorbaan in gebruik genomen en de seinpost te Souburg tusschen Middelburg- Vlissingen weggeruimd. Blijkens achterstaande annonce zal dhr. Charles Wolton, hypnotiseur, Maan dag a s. in het lokaal van den heer Stof koper, Groote Markt, eene enkele voorstelling geven. Het N. v. d. D. van 24 Maart jl. geeft de volgende beoordeeling eener voorstel ling van genoemden heer: »De hypnotiseur Charles Wolton gaf in Odéon een vrij druk bezochte en goed geslaagde soirée. Uit de aanwezi gen koos hij eenige sujetten, die bij door het staren op een bepaald voor werp in hypnotischen toestand bracht. Daarna begonnen de verschillende proef nemingen, die wondervol slaagden. Vooral twee van de sujetten waren sterk onder den invloed van zijn wil. bedacht, dat ik op die manier dikwijls bij het beminde meisje kon zijn en met haar kon spreken. De directeur keek mij eerst spottend aan, maar ten slotte zei hij, dat ik wel kon meespelen, maar zonder belooning dan zou hij mij een beetje africhten. Daar nam ik genoegen mee en speelde spoedig daarna op een Zondag mee. De directeur had mij zoodanig vermomd, dat niemand mij. herkende. Daarover was ik recht in mijn schik, want had mijn vader het vernomen, hij zou mij op staanden voet doodgeslagen hebben. Een paar we ken giDg alles goed, en in dien tijd had ik het meisje mijn liefde bekend, en zij zeide, dat zij mij ook wel mocht lijden. Ik begreep het toen niet, en nu begrijp ik nog niet, hoe zoo'n woeste kerel als de directeur was, aan zoo'n schoone en brave dochter kwam. Haar vader was een zuiper, een ruwe vent, bij wien men zijn leven niet zeker was, als hij te veel gedronken had. Hij sloeg en trapte haar dikwijls, maar nooit heeft zij daarover Hij bracht ze zelfs zoo ver dat'ze gevoelloos waren en zich, zouder een spier te vertrekken, Astig slapend, een naald door het oor lieten steken, Een werd zoo gesuggereerd, dat hij zich ver beeldde door eene gedaante-verwisseling in een jonkvrouw verauderd te zijn en papieren snippers tot een geurigen rui ker samenbond, gewoon water voor war men wijn dronk en zoo meer. Een ander ging in hypnotischen toestand met den heer Wolton op de leeuwenjacht, redde een als kind gegrimeerden zakdoek uit de schuimende golven en gaf in een goedgeefsche bui zijn horloge en al zijn geld ten geschenke. «Ten slotte werden de sujetten door eene enkele beweging van den hypno tiseur weder tot bewustzijn teruggeroe pen ze herinnerden zich dan niets van hetgeen er gebeurd was. «De verschillende proeven slaagden goed en waren voor hen, die nog nooit zulke séances bijwoonden, zeer verras send." Waar een blad als het JV. v. d. D. zulk een gunstige beoordeeling geeft, kunnen wij hen, die eene dergelijke séance nooit bijwoonden of dezulken, die van de werking van het hypnotisme niet op de hoogte zijn, gerust aanraden de experimenten van den heer Wolton te gaan zien. Zie verder inliggend strooibiljet. Men meldt ons uit Middelburg Gisteren morgen te 10 uren kwam de gemeenteraad reeds bijeen tot behande ling der gemeente-begrooting voor 1895. Op verschillende posten werd bezuinigd. De heer van Dunné besprak in het al gemeen de groote lasten, die door het Rijk op de gemeente worden gelegd, en iou gaarne zien dat een request aan de Regeering werd gezonden om daarin ver betering te brengen. De begrooting van het burgerlijk armbestuur werd vastge- I steld op f 41.145.86V9] met een subsidie 1 van 33000. De hoofdelijke omslag, door Burg. en Weth. vastgesteld op 109.000, werd met 9000 verminderd en, even als het vorig jaar, bepaald op 100.000. Met algemeene stemmen werd besloten de opcenten op het personeel te verhoogen van 50 op 70. De begroo ting der d d. schutterij werd vastgesteld op 3630, nadat met 15 tegen 1 stem was besloten om het muziekkorps d.d. schutterij een subsidie van 1200 te verleenen. Blijkens het jaarverslag der vereeniging «Kindervoeding" alhier, over het afge- loopen seizoen, werden in het geheel 24405 portiën warm eten uitgereikt. Ge middeld werden dagelijks 253 kinderen gevoed. De prijs per hoofd en per portie bedraagt 0.11. De totale inkomsten der vereenigiDg over het jaar 1893/94 be llaar nood aan mij geklaagd, en als ik er over begon te spreken, bracht zij altijd iets anders ter sprake. De overige komedianten waren geen haar beter dan de directeur, zij konden niets zoo goed als schulden maken, twisten en vechten. Onder zulk gespuis moest het arme meisje leven ik had er dikwijls verdriet van. Na een paar weken van geluk barstte de bom mijn vader had alles vernomen. Zoo wild en woest had ik hem nooit gezien Hij schreeuwde en raasde, dat het verschrikkelijk was. Ik wilde toch ook iets zeggen tot mijn verdediging, maar toen sprong vader razend op mij toe om mij bij de keel te grijpen. Moe der kwam er tusschen om hem af te weren, maar vader wierp haar op zij en sprong op mij af. Toen werd ik woedend en gaf hem een stomp, dat hij achteruit tuimelde. «Schandvlek, durf jij de handen aan je vader slaan schreeuwde hij, en een groote bijl grijpende, hieuw hij naar mij. Ik trong de deur uit en wierp die droegen 3562 337ü, de uitgaven 3151.51%, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 410.82. Het getal leden der vereeniging bedraagt thans 138, dat der begunstigers 295. Naar wij vernemen, zal het wissel van de stoomtram op de Groote Markt alhier verlengd worden, waardoor het lastige optrekken der wagens, als de trein uit meer dan 3 wagens bestaat, wordt ver meden. Benoemd tot leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Middelburg, de heer I-I. de Leeuw, onderwijzer aan eene openbare lagere school te Winschoten. Tot voorzitter en burgerlijke leden en hunne plaatsvervangers van de onder scheidene militieraden voor de lichting der nationale militie van 1895 zijn voor Zeeland benoemd tot voorzitter ae heer J. H. Snijders, lid der Prov Staten tot zijn plaatsvervanger mr. C. Lucasse, lid der Prov. Staten tot lid dr. A. van der Swalme, lid van den gemeenteraad van Middelburg; tot ziju plaatsvervanger mr. A. P. Snouck Hurgronje, lid van den gemeenteraad van Middelburg. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6de district, dd. 20 October jlis de stomps ton no. 1 met afgeknotten kegel, van de Roompot, zeegat van Zierikzee, weder gelegd. In de afdeeling der Tweede Kamer in zake de begrooting van Nederlandsch Indië werd ten aanzien van de bewape ning, met betrekking tot het thans in aan bouw zijnde schip, beweerd dat de wijzi ging der bewapening naar de bij de krijgs verrichtingen op Lombok opgedane er varing niet wenschelijk is. Het was toch, meende men, gebleken dat Mataram niet was te beschieten met kanonnen van 12 cM. K. A., wel met die van 10.5 cM. A., zooals de Borneo die heeft. Men achtte het dus wel wenschelijk het nieuwe schip met kanonnen van 10.5 cM. te bewapenen en ook alsnog het zelfde te doen voor het thans in aan bouw zijnde vaartuig. De commissie van rapporteurs heeft aan den minister van oorlog het wets ontwerp, houdende een credietaanvraag voor nieuwe geweren, teruggezonden om dat naar hare berekening de kosten zouden komen op 15 millioen in plaats van 9% millioen, zooals door den mi nister werd begroot. Deze nadere berekening zal wel niet strekken om de crediet-aanvrage aanne melijker te maken. Voor het kiesdisirict den Helder (vaca ture-Land) zijn reeds vijf candidaten voor de Tweede Kamer gesteld. De achter mij dicht. Gelukkig, want de bijl bleef in de deur zitten. «Kom mij nooit weer onder de oogenriep vader mij na de grendel werd dichtgeschoven en ik rende in den donkeren nacht voort als een waanzinnige. Toen ik mijn be- zinning terugkreeg, stond ik voor het posthuis te Tegern. Ik peinsde er niet lang over, maar liep naar binnen bij den directeur. Aan hem en zijne dochter ver telde ik, wat er gebeurd was, en nu sloeg hij voor, dat ik bij zijn troep zou blijven en met hem meereizen. «Wij vertrekken morgen vroeg alles is reeds ingepaktzeide hij met de hand uitge stoken, dat ik zou toeslaan. Een oogen- blik stond ik in twijfel, toen zag ik naar zijne dochter, die doodsbleek was ge worden, en sloeg toe. «Top, ik neem het aan!" riep ik uit. Ik trek met den troep de wijde wereld in Ik heb toch geen thuis en geen vader meer!" «En je moeder dan?" vroeg Rosa. «O, doe het niet, later zal je er berouw van hebbeD Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1