VLISSINGSCHE COURANT. r No. 125. Woensdag 24 October 1894. 32=+e Jaargang. Gemeentebestuur. Ll!T@ e Kreek, jd, 29 j. B. Lievense, jd. 26 j, iemeijer, jm. 22 j. J. Kemelvng, jnsoon, jd. 21 j. 6 j. en M. J. Tan '1, geb, Florusse, z. leb. Poortvliet, d. C. Sanderse, [Sohiar, geb. Wisse, geb. Riemens, d. O. Roelse, geb, C. J. Caals, geb. Kam, geb. Abra- geb. Moerland, z. b. Steinz, z. A, ai, z. B. Ponne, VI. A. van Rosevelt, Contant, d. 6 m. iw van H. Tabber- wed. v. W. J. Deij- [of, man van J. van Kokelaax, wed. van Vlissingen. .25. .22. Laatste kwart. .30. .51. ,07. .12. l.03. .48. IC H TEN. 19 Oct. 05 per Kilogram, stuks. irg, 18 October 1894. miar weder een matige den reel gepreaenteerd >n slechts een paar kleine Och. Tarwe 16 Nieuwe <gge f 4 75 Nieuwe dito nerdito f8.40 i (8,50 leer ter markt dan 'er- partijtjes ;de beste aoort tonde Walch. Biuineboo- een paar klutsjes werd e Walch. Paardeboonen 1 f9,85. Kroon Erwten I 50. Idgar verkwikt, kun ewasschen en zoo den. Naas, Wolfram op en droegen hem hut op den Kreuz- i's bed werd gelegd, haar aanstaanden aam volgde. Si »wij zijn er. ïitrusten en raad- moet worden. Het geloof ik, een waarop wij Sepp en. Hij kan bij mij hersteld is, en dan niet ver te loopen te bezoeken. Wij ir beneden brengen en van Wester chen te vinden, die huis brengen." (Wordt vervolgd.) BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËN; Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- enZaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden BEDRIJFSBELASTING. f! Afkondiging van een kohier der bedrijfsbelasting dienst 1894/95. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, een door den directeur der directe belastingen te Middel burg executoir verklaard kohier wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1894/95 de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen.; en herinnertdat de bezwaarschriften bin nen zes weken, na heden, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 23 October 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. Weer een oordeel over de Bedrijfsbelasting. Het (Amsterd.) Dagblad noemt de wijze, waarop Het Handelsblad partij trekt voor de bedrijfsbelasting, welke wij aan den heer Pierson te danken hebben, ver blinding, of, als inen niet' zeker wist dat het blad het heusch meent, zou men kunnen denken aan misleiding. Het Dagblad gaf reeds vroeger als oorzaken van de lage opbrengst der ver mogens- en bedrijfsbelasting het volgende op het verwrongen tariefzoodanig pas klaar gemaakt, dat het van ieder, in welke omstandigheden ook verkeerend, een gelijk bedrag vordertde gesplitste uitvoering van twee belastingen, die el kander moesten aanvullen. Dat zijn twee groote ingrijpende fouten van Pierson's stelsel, die niet alleen oorzaak zijn van de geringe opbrengst, maar die boven dien de zoo noodige verhooging van het percentage cijfer van heffing onmogelijk maken. Een belasting naar draagkracht en een uniform-tarief, het zijn twee zaken aan elkander ten eenenmale vreemd en niet bij elkander passend. Het Handelsblad is niet verrast over de uitkomsten, terwijl toch blijkt dat de zoogenaamde belasting naar draagkracht jEen dorpsgeschiedenis. 13.) Daar deze voorslag door allen werd goedgekeurd, ging men onmiddellijk tot de uitvoering over. Eenige uren later lag de gekwetste dan ook in een stille kamer ten huize van Bichler. De dokter onderzocht en verbond de wonden, ter wijl hij verklaardedat deze ernstig waren, maar niet doodelijk. Sepp was weer bij kennis gekomen en lag nu in een aanval van wondkoortsdaarom be« sloot Naas dien nacht bij hem te waken. Kuni was voornemens den volgenden morgen naar den Kreuz-Alm terug te zal opbrengen, men vreest, nog geen elf millioen, dus nog geen tiende gedeelte van het totale bedrag, dat aan belasting wordt opgebracht, terwijl deze belasting naar draagkracht geen verhooging toe staat. Zoolang dat niet een paar malen grooter is geworden, zoolang niet de opbrengst eener goed geregelde in komsten-belasting dusdanig is, dat zij onze tegenwoordige belasting-wetgeving kan vrijmaken van de smet, die er in waarheid aan kleeft, kan men niet spre - ken van een rechtvaardige of rechtvaar diger belastingheffing. Ten slotte wees Het Dagblad op het feit hoe geriDg de belasting ten platte lande is, vergeleken bij die der groote steden en dat de bedrijfsbelasting in en kele inspectie's nog 60 70 pet. minder zal opleveren dan het vroegere patent recht. Het kan zijn dat Het Dagblad en meerderen met haar de fouten, die de beide belastingontwerpen van den heer Pierson aankleven, in het ware licht stellen. Dit zal toch dezen minister al tijd tot eer strekken dat hij het beginsel van rechtvaardigheid op een deel van onze wetgeving toepaste Voor hen, die hem opvolgen, is het nu weggelegd de fouten, die door Het Dagblad aan gewezen worden, weg te nemen. Men bedenke daarbij dat in eene zaak zooals deze de uitspraak geldtHet is slechts de eerste stap, die moeilijk is." Lombok In eene particuliere correspondentie in de Java-Bode wordt gewag gemaakt van het nemen der dessa Aroeng-Aroeng op Lombok, die naar het zeggen met duizenden Baliërs bezet was, en ongeveer 1000 meters van Ma- taram, de hoofdstad, verwijderd ligt. De Baliërs hadden zich daar geducht ver sterkt. In vier dagen tijds had ae vijand een muur opgeworpen van klei uit de sawah (rijstveld), die beneden bijna twee-M. breed en van boven bijna een M. was. Duizenden en duizenden bamboes staken er door, waarin de vijand aan de binnenzijde zijn geweer maar behoefde aan te leggen en af te trekken om geheel veilig een van buiten opkomenden vijand te beschieten. De muur was meer dan een kwartier uur gaans lang, en men behoeft niet te vragen, hoeveel duizenden handen er aan gewerkt moeten hebben om zoo'n bouw werk in vier dagen tot stand te brengen. keeren en wilde den nacht bij Sepp waken, dan kon Bichler gaan slapen, zeide zij. Na veel praten gaf Naas ein delijk toe en zette voor haar een ge- makkelijken leunstoel bij het bed, om daar den nacht in door te brengen. Hij zette ook een nachtlicht op de tafel en een schermpje, om den gekwetste in het duister te houden, waarbij hij een Üesch wijn en een karaf water voegde. Hij nam toen zelf plaats op een bank in de schaduw en keek met innig medelijden naar het bleeke meisje in den leunstoel, dat de hand van Sepp vasthield en schreiende zat te luisteren naar de woor den, die de gekwetste in ijlende koorts sprak. Van tijd tot tijd gaf zij hem wat te drinken of liep zij laDgzaam in de kamer heen en weer en wrong zuchtende de handen. »Je moet je niet zoo verdrietig aan stellen," zeide Naas medelijdend. »Heb je dan niet gehoord, wat de dokter ge zegd heeft? Als God wil, zal Sepp wel weer gezond worden, en mocht er anders In en om de achterste helft van Aroeng- Aroeng vindt men ook vele versch opgewor pen borstweringen, ter manshoogte van schiet gaten voorzien en hoofdzakelijk gebouwd van - De granaten van onze troepen richtten daar zoo groote verwoestingen aan dat het begrij pelijk is dat de vijand, zonder wederstand te bieden, het op den loop zette en onze solda ten eene gemakkelijke overwinning behaalden. De dessa is thans door de onzen geducht versterkt en met veel moeite werden er 2 stukken van 12 cM. opgesteld. Zaterdag 9 September begon de beschieting van Mataram met deze stukken, begeleid door de muziek van twee 20 c M. mortieren. Zelfs in den nacht bleef men doorvuren. Projectielen met brandcilinders, granaten en licbtkogels werden in Mataram geworpen. Wat vreemd is, de vijand liet alle werkzaamheden rustig door gaan, ofschoon zij de onzen'gemakkelijk met hun geweervuur bestrijken Londen. Er viel ook geen schot van Matarams muren. Intusschen kreeg men in Ampenam het te kwaad met de zee, die het bivouak half overstroomde. Dat is nu niet heel erg, daar hot water na eenige uren weer' wegloopt, maar het doet met zorg denken hoe de toe stand worden kan in den naderenden west moesson, wanneer de zee zoo onstuimig is dat van eene communicatie met de zee geen sprake kan zijn. Men heeft nu een andere Ir/fen gevonden in Laboeang-Tring, een kust- pl&atsje zuidelijk van Ampenan. Men kan daar altijd gemakkelijk landen, maar de ruimte, die deze haven aanbiedt, is zoo ge ring, dat er maar een schip tegelijk in kan, dat bij het uitvaren nog maar met groote moeite kan wenden. Men spreekt er van een weg van deze plaats naar Ampenan te maken en ook van een Decauville-baan, zoodat het best mogelijk is dat Lombok een geregelde tramuienst krijgt. Mén ziet uit deze beschrijving dat onze troepen niet stilgezeten hebben, maar ook dringt zich de treurige gedachte bij ons op hoe verder wij op Lombok reeds zouden zijn, indien de expeditie van het begin af met meer beleid gevoerd was. Van generaal Vetter is het volgende be richt ontvangen Gisteren (13 September) is om zes uur uitge rukt tegen Pasingahan en Pasasangan met het tweede en negende bataljon en twee compagniën van het zevende bataljon, een peleton cavalerie, een sectie veld-, een sectie berg- en twee sectién genietroepen. Beide dessa's werden bezet gevonden door Baliërs, die na zware voorbereiding door artillerie vuur, ook uit Aroeng Aroeng en de kali, bij over zijn hoofd besloten zijn, dan blijft ons niets over, dan ons aan Gods wil te onderwerpen." Ik zou het niet overleven, als hij stierf," snikte Kuni. «Met wanhoop sprong ik in het meer. sKuni, dat is godslasterlijke taal," viel de oude verwijtend in. Denk toch, het is zonde, zoo iets te zeggen. Bid liever, dat alles goed mag afloopen. Je weet niet, hoe een oprecht gebed tot troost en verlichting strekt, wanneer men in nood is. Dat heb ik ondervonden, kind, want ik heb veel ongeluk gehad in mijn leven. Maar het was een geluk, dat ik het bidden niet verleerd had, anders zou ik naar lichaam en ziel verloren gegaan zijn." Hij zweeg een oogenblik en Kuni leunde in haar armstoel met de handen voor het gelaat. De oude man keek een poos met diepen ernst naar het meisje en begon toen weer Als ik je zoo zie zitten, moet ik on willekeurig denken aan lang verleden ons oprukken Pagasangan verlieten, doch in Pasingahan eenige punten bleven bezetten. Pasingahan werd bezet en aldaar in sterke positie achter gelatendrie compagniën van het negende bataljon met twee stukken berg- artillerie. De overige troepen keerden gisteren avond te half acht via Kalé in het bivak te Ampenan terug. Gesneuveld zijn twee, gewond zeven Europeesche minderen. De namen zullen morgen opgegeven worden. Omtrent de gebeurtenissen der volgende dagen worden wij door telegrammen uit Boe- leleng aan het Bat, Nbl. ingelicht. In het kort komen zij hierop neer. Bij het openkappen van het terrein om den post Pasingahan werden den 15en dezer twee minderen gewond en éen gedood. De vijand werd door onze troepen verdreven. Vele gesneuvelde Baliërs werden in het ter rein gevonden. De Sassaks te Sekarbele vech ten voortdurend tegen de Baliörs. Den 16en dezer werd uit Batavia het vol gende gemeld Bij eene schermutseling op het voorterrein te Pasingahan werd een mindere gewond. Een benting werd opgericht en bezet te SekarBela. Toenia en Mataram zijn groo- tendeels verlaten. De radja heeft met een groote macht de kampong der Sassaks, ten noorden van Mataram aangevallen de Baliërs plunderen en moorden daarin. Het oorlogschip Bali is naar de Noordkust vertrokken om. de voorraadschuren met rijst van den radja te vernielen. De Sassaks te Traja brachten der Baliërs zware verliezen toe en namen een voornaam Balisch hoofd gevangen. Masnisapién (een Sassaks hoofd) van Traja is heden te Ampenan Den 18en September werd geseind dat op dien dag Pasingahan door het tweede en ne gende bataljon onder hevig geweervuur en na hardnekkigen tegenstand genomen werd. Vele repeteergeweren en een oud stuk ge schut werden buitgemaakt. De vijand liet vele lijken en gewonden achter. Aan onze zijde kregen wij acht gewonden, waarvan éen zwaar. Uit Tjakranegara werden eenige ka nonschoten op de troepen gedaan, doch zonder succes. Op den noordoostelijken hoek van Pa singahan worden morgen eenige stukken van 12 c.M. opgesteld, omdat men van daar uit de wegen naar Mataram en Tjakranegara met het geschut kan bestrijken. Acht Baliers zijn krijgsgevangen gemaakt. Volgens ingekomen spionnenberichten is Mataram reeds door alle vrouwen en kinde ren verlaten zij zijn naar het gebergte of naar Tjakranegara gevlucht om aan ue uit werking van het artillerie-vuur te ontkomen> dat reeds véle personen moet gedood of ge. tijden en aan een nacht, dat ik ook zoo voor een bed zat, waarop mijn beminde lag te sterven. Ik heb nog nooit aan iemand verteld, wat ik in mijn jonge leven geleden heb, maar nu wil ik dat eens aan jou doen, opdat je zult inzien, hoeveel een mensch kan lijden en door Gods hulp te boven komen. Over mijn hoofd is zooveel ellende en ongeluk ge komen, dat het geen wonder geweest zou zijn, als ik zelfmoord gepleegd had. Maar, God zij dank, Hij heeft mij ge holpen, dat ik alles heb kunnen ver duren, al is mijn haar ook in één nacht grijs geworden en al heeft het ongeluk diepe voren in mijn voorhoofd geploegd." Hier zweeg de oude man en streek zuchtend de hand langs het voorhoofd. Kuni legde de handen in den schoot en keek hem vol verwachting aan, maar durfde hem niet storen in zijn gepeins en wachtte geduldig af, dat hij zou be ginnen. Na een paar minuten begon hij: >Laat ik je zeggen, Kuni, dat ik zoolang mij kan heugen altijd and-erg

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1