VUSSIUSMIE COURANT. No. 124. Maandag 22 October 1894. 32" Jaargang. Gemeentebestuur. B U B E A U Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. Ü1TGBYEK: F. VAN DE VELDE Jr. te Vliseingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.41). Elke regel meer 10 cent. Oliehés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Benig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co,, te Parijs. VcrMcliijnt Dinsdag:-, Donderdag- enZaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitschland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden BEDRIJFSBELASTING. Afkondiging van een kohier der bedrijfsbe lasting, dienst 1894/95. De Burgemeester van Vlissingen maakt bekend dat op beden bij bem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, een door den directeur der directe belastingen te Middel burg executoir verklaarde konier wegens de bedrijfsbelasting, dienst 1894/95. de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften'bin nen zes weken, na beden, behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 20 October 1894. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIUS. Afdingen of uitstel der finale kies' rechtuitbreiding. De Sta.ndaa.rd schrijft naar aanleiding van de rede van den oud-minister Tak van Poortvliet in de bijeenkomst der werklieden, die hem een huldeblijk aan boden, dat er gevaar bestaat voor af dingen op de gewenschte uitbreiding van het kiesrecht en voor uitstel dier uitbreiding. Het blad protesteert bij voorbaat daartegen met deze woorden Het kiesrecht is nu eenmaal aan de orde, en nu kan men wel allerlei ander werk overhoop halen en aan de Kamer alles voorleggen, wat de zucht naar uit stellen maar bedenken kan, docb daar mede neemt men het kiesrecht niet van de agenda af. Maak een wet ten behoeve der arbeiders, die veel voortreffelijks bevat, het volk zal haar toch met wan trouwen aanzien en vragen waarom die wet tot stand moest komen zonder dat zijn invloed gelden kon. Geef b.v. uitstekend ingerichte Kamers van Arbeid zij zullen de sympathie en de belangstelling van het volk niet wekken, dat weer vragen blijft, waarom die Kamers nu absoluut gereed moeten zijn, vóór de breede rijen van het volk tot de stembus worden toegelaten en meer invloed konden doen gelden op het col lege, dat wetten ten zijnen behoeve aan neemt. .Voer welke sociale hervormingen ge ook wilt in, en het volk zal ze met wantrouwen begroeten, zoolang het kies- rechtvraagstuk nog niet opgelost is. En welk heil men van de uitstekend- sfe wetten verwachten kan, wanneer het volk ze "eenmaal wantrouwt behoeft immers niet gezegd te worden." De tijden zijn voorbij dat een staats man zeggen kon: alles voor het volk, niets door het volk." De verkiezingen in België De N. Prov. Grron. Cl. wijdde een artikel aan de resultaten van het nieuwe kiesrecht in België, en noemde het een voorrecht vau dit stelsel, dat het de uitspraak der stembus in overeenstem ming' bracht met de werkelijkheid en zegt daarna het volgende De liberalen hebben enorm verloren, (ie socialisten veel gewonnenen de roopisch-katholieken zijn zoo sterk ge bleken, dat zij in het bewind kunnen blijven. Deze uitslag spiegelt dus den stand der partijen veel juister af, zooals die iu werkelijkheid in den lande is, dan vroe gere stembus-uitspraken. En dit is toch wel een vereischte van de staatkundige verkiezingen. Niet om aan eenige partij, die min derheid in het land is, kunstmatig de meerderheid in de Kamer te verschaffen maar om de partijen af te spiegelen in de kleur en getalsterkte, die zij in wer kelijkheid, buiten de Kamer, vertoonen, is het te doen. Want in dit opzicht is het bij ons juist als in België. De verkiezingen bij de Kamerontbinding hebben het ten overvloede nog eens bewezen. De conservatief-liberale meerderheid, die nu in de Kamer den toestand be- heersebt en uit welke dit conservatief Ministerie is opgekomenwas hij de stembus met eenige duizenden stemmen in de minderheid. Dank zij dus het kostelijk kiesstelsel, door ons gehuldigd, dat de kunst verstaat om de stemmeu der minderheden waar deloos te maken, en dan hoe vreemd het klinke de minderheid te doen regeeren over de meerderheid. Indien nu deze regeerende minderheid haar woord houdt, en door een andere regeling van het kiesrecht ons van deze stem bus-vervalsching afhelpt, zullen we nog reden hebben om ons over haar optreden te verheugen. De uitwerking van de nieuwe Kieswet in België maakt het verlangen daarnaar slechts te levendiger. De (antirevolutionaire) Nederlander bespreekt dezelfde zaak. Zij vraagt of de juichtoon dat het liberalisme in Bel gië verslagen is, wel gerechtvaardigd is, nu het blijkt dat het liberalisme verslagen is door het socialisme, dat in zijn wezen nog veel beslister atheistisch is. Is het zoo opwekkend te vernemen dat de gematigde arbeiders," omdat de liberalen hun crediet bij hen kwijt geraakt zijn, gegaan zijn naar de socialisten. Het is het blad niet onwelkom dat het libera lisme geslagen is, maar het is het niet onverschillig te weten door wien. Dat het liberalisme zoozeer in de minderheid gebleven is, is voor de Nederlander nog geen bewijs dat het ongelijk heeftde anti-revolutionairen waren steeds in de minderheid, en hoeveel echte anti-revo lutionairen er in den lande zouden blij ken te zijn, als ook bij ons algemeen kiesplicht werd ingevoerd, wie zal het bepalen Binnenland. Vlissingen, 20 October. Met genoegen vermelden wij dat gis teren de proefvaart van bet stoomschip Prinse-s Marie der Mij. Zeelanddat op de fabriek de Schelde voorzien is van eene nieuwe inrichting voor geforceerden trek (forced draught), uitstekend ge De van dit toestel voorziene machine maakte gemiddeld 36 slagen per minuut, waarmede eene snelheid van 19 mijlen werd behaald. Ons werd verzekerd dat de reis van Vlissingen naar Queenborough met dit toestel, waarmede gedurende de geheele reis de benoodigde stoom kan I behouden worden, zeer aanmerkelijk be kort wordt, naar het zeggen met een uur. De proefvaart had op de reede en een eind in de Noordzee (Uiterton) plaatsen duurde 4 uren. Komt der Maatschappij De Schelde lof toe voor haar welgeslaagden arbeid, wij mogen ook tevens de Maatschappij Zec- laiid. geluk wenschen, dat zij door de toepassing van het nieuwe toestel op hare schepen in staat gesteld is de scherpe concurrentie met andere lijnen met meer vrucht het hoofd te bieden dan tot nu toe het geval was. Heden avond doet de Marie de reis naar Engeland. Met den mailtrein van 11.20 arriveer den Donderdagavond H.H. K.K. Hfl. Prinses Christiaan en Prinses Victoria, die hunne reis per aansluitende mailboot Willem Prins van Oranje naar Londen vervolgden. Van 13 tot 19 October zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij «Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 146 en met de nachtbooten 355, daarheen vertrokken met de dagbooten 173 en met de nacht- bo ren 461, alzoo samen aangekomen 501 en vertrokken 634, dus in het ge heel vervoerd 1185 passagiers Naar wij vernemen, zal hel 1 Nov. a. s. 25 jaar geleden zijn dat de heer A. Prince, sedert 1 September 1884 di recteur der Burgeravondschool alhier, zijne betrekking aan die inrichting als leeraar in de wiskunde, geschiedenis, aardrijkskunde en Nederlandsche taal aanvaardde. Hr. Ms. kanonneerboot Dogouder bevel van den luit. t. z. Ie kl. C. J. G. de Booij is Woensdag namiddag van Vlissingen te Amsterdam aangekomen om bij 's Rijks werf aldaar uit dienst gesteld en vervangen te worden door de kanonneerboot Bulgia. Het bevel over de Bulgia is opge dragen aan genoemden luit. t. z. Ie kl (J. J. G. de Booij. die met den 22en October eervol van het bevel over de Dog ontheven wordt. Uit het verslag der Domeinbegrooting voor 1895 blijkt dat de bedijking vau de schorren iu den Rrabman en benoor den den Angelinapolder m 1893 zonder tegenspoed voltooid werd. Het eigendom van den Staat in den nieuwen polder is in 't openbaar verkocht voor 312 446. Van den Gouverneur-Generaal van Nederl- Indië is bericht ontvangen dat bij de krijgs verrichtingen tegen Matarain op 29 Septem ber ook nog zijn gesneuveldsergeant J. Woudstra en fuselier M. F. van Hoek. De Haagsche correspondent van de Zutpli. Ct. zegt een veteraan der Kamer te hebben hooren zeggen dat de Kamer over de voordracht van den minister van oorlog tot den aanmaak van nieuwe geweren ad ruim 9 millioen gulden, wel een uitvoering en boos verslag zal indie nen, maar dat de regeering zich daarover niet behoeft boos te maken, want dat zij toch haar geweren krijgt, even goed als de minister van marine zijne kruisers. De Kamer is echter gewoon om wat tegen te stribbelen en vooral met het oog op den bedenkelijben toestand der financiën bij het voteeren een bedenkelijk gezicht te zetten. Die woorden ernstig opvatten de, zou men dus eigenlijk een comedie- voorstelling te verwachten hebben, en dat mag men toch niet aannemen. Maar dat de aangevraagde vermeerdering van militaire uitgaven niet zonder oppositie zal worden toegestaan, dat kan men zeer gemakkelijk voorspellen, al zit ook de heer Van Houten niet meer op de gewone banken. Gisteren kwam de commissie van rapporteurs der Tweede Kamer over het hoofdstuk Waterstaat van de Staatsbe groting bijeen heden vergadert de com missie voor het hoofdstuk oorlog en Maandag die voor de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting. Het ter invoering voorgestelde geweer verschilt in hoofdzaak van het tegen woordige, dat het van kleiner kaliber is, een meer bestrijkend schot heeft, een grooter dracht en meer indringensver- mogen bezit. Heeft het tegenwoordige geweer een kaliber of middenlijn van het inwendige van den loop van 11 mM., het nieuwe heeft niet meer dan 6.5 mM., waardoor veel lichter munitie, bijgevolg belangrijke vermindering der belasting van den soldaat. Als dit geweer aangenomen wordtbezitten wij met Italië geweren van het kleinste kaliber. In alle overige staten van Europa is het kaliber grooter. Het iaden geschiedt met 5 patronen te gelijk, zoodat zonder te herhalen, vijf schoten achtereen kunnen worden gelost. Het nieuwe geweer weegt met bajonet, zijnde een korte rechte sabel, 4.54 KG. het tegenwoordige 4.90 KG. Opmerkelijk is bij dit geweer dat met den afstand het indringingsvermogen toeneemt. Zoo driDgt de kogel binnen 100 M. niet eens door een gevulden zandzak van 0.30 M. dikte, terwijl hij op 300 M. ruim V/2 zandzak doorboort. Een geoefend schutter kan met dit geweer 20 h 25 schoten in de minuut doen, eene ladingssnelheidwelke tet dusver nimmer is bereikt. Uit genomen proeven "is bewezen dat het voorgestelde klein kaliber-geweer het beste is van de Europeescbe legers. Dat het dit lang blijven zal, is evenwel niet aan te nemen, de wapentechniek heeft haar laatste woord nog niet ge sproken- Als ons leger dan toch nieuwe geweren noodig heeft, is het te hopen dat men het boven beschreven, zoo in alle op zichten uitmuntende geweer zal invoeren. Denemarken en Oostenrijk hebben in der tijd tot hunne schade ondervonden hoeveel een goed geweer kan uitwer ken, i. c. het Pruisische naaldgeweer. De Kamers van Koophandel en Fa brieken te Enschedé en Hengeloo zullen binnenkort een adres richten aan deTweede Kamer met verzoek om de door den minister van koloniën gevraagde ver hooging van het invoerrecht in Nederl. Indië met 6 of 8 percent der waarde te verwerpen, welke verhooging zij schade lijk voor Indië en voor hunne industrie achten. Bij het Amsterdamsche comité voor het «Nationale Fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van strij ders in Indië" is tot Dinsdag ingekomen 50 600.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1