VIJSSIUSÜIK COURANT. No. 3 23. Vrijdag 19 October 1894. 32Mt* Jaargang. FIitLLlT@Pt;. Binnenlan d. B U READ: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. U1TÖ151EH: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor frankrijk Ae Arma Q. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag», Donderdag» enZalerdagavond. Abonnementen voor België, Duitsobland, Enge land en frankrijk f 1.05 per drie maanden Een oordeel over de Bedrijfs belasting. Het Handelsblad vindt de medegedeel de ongunstige cijfers omtrent de opbrengst der bedrijfsbelasting wel merkwaardig, maar, wat de algemeene werking der belastingwet betreft, niet verrassend. Het doel met de afschaffing der patentwet was immers een onbillijken en ongelijken druk weg te nemen en in de plaats daarvan een matig en progressief bedrag te vragen van werkelijke winst of zuiver inkomen uit arbeid, terwijl bovendien dergelijke inkomsten beneden 650, zonder vermogen er naast, werden vrij gesteld. Het gevolg moest dus zijn lo dat tal van vroegere patentplichtigen er uitvielen2o. dat voortaan naar ver houding van de winst wordt betaald 3o. dat zij, die tot dusver aan patent te weinig betaalden van groote inkomsten uit arbeid, óf die in 't geheel niet waren aangeslagen, nu naar billijkheid hooger of voor 't eerst worden getroffen. Ganscli natuurlijk dus dat de toepas sing groote veranderingen aan den dag brengt. Men verbaze zich eer dat eene belasting, die blijkbaar zoo onbillijk Werkte, bijna eene eeuw is blijven be slaan. Men vergete daarbij niet dat minister Plucson_ de vrijstelling bad beperkt tot slechts 600, dat hij de 28 opcenten had behouden als maatregel van voor zorg, dat wij thans jaren van depressie doorleven, en dat in het eerste jaar eener heffiug de controle nog niet volmaakt kan zijn. Wij kunnen bier nog bijvoegen dat de bedrijfsbelasting, die minister Pierson ons bezorgde, aan de talrijke klassen van nijveren eene groote verlichting van lasten beeft gegeven, waarvoor 2ij hem wel dankbaar zullen zijn. Lombok. Uit Batavia werd gisteren aan de N. R. Ct. bet volgende geseind »Een nieuwe benting verrees te Karangbe- dil, ten oosten van Mataram, bewapend met 6 stukken geschut van 12 centimeter. Hevige regens bemoeilijken de opera tién. Het werkvolk heeft de hulp van Sasaksnoodig." De N. R. Ct. voegt er bij dat deze benting wel eene door onze troepen opgeworpen ver sterking zal zijn. Zij is verrezen ten oosten van Mataram en moet dus tusscben Mataram Een dorpsgeschiedenis. 11.) Vitus kromp ineen, alsof een slang bem gebeten had, en keek den ouden man met groote oogen aan «Wie heeft me gezien P" vroeg bij hevig ontsteld- »Wie kan zeggen, dat ik met die roovers afspraak gemaakt heb «Schreeuw maar zooniet," zei Naas. «Of ben je er op gesteld, dat de zaak ruchtbaar wordt Slechts drie personen weten het en die willen je niet in on gelegenheid brengen, als je gedrag er hen niet toe dwingt. Ziezoo nu heb ik je alles gezegd, wat ik op het hart had en Tjakra-Negara liggen. Het is dus onwaar schijnlijk dat bet eene versterking zou zijn, die de vijand, zonder daarin door de onzen verhinderd te worden, zoo dicht bij Mataram oprichtte. Bovendien maakt de aanwezigheid van 6 stukken geschut van 12 centimeter deze veronderstelling mede onwaarschijnlijk. De heer Bartels, redacteur van het Sotr. Ilbld. die te Ampenan was, schreef: »De toestand op Lombok behoeft uit een militair oogpunt niet bet minste wantrouwen in te boezemen. De strandplaats Ampenan ligt ongeveer twee palen van den voet van bet Noordergebergte. Langs het strand liggen de Boegineesche en Arabische kampongs, ge scheiden door den grooten weg, die door het midden van Ampenan van het strand oost waarts naar Mataram en Tjakra-Negara loopt. Langs dien weg liggen een aantal (Jhineescne woningen. Het Boegineesche en Arabische kamp, benevens de woningen der Chineezen, zijn door onze troepen betrokken, terwijl ten zuiden daarvan op het uitgestrekte erf van den vroegeren Arabischen vertrouweling van den vorst, die op instigatie van Maaé ter dood is gebracht, het bivak is van het 12e bataljon. Aan de noord- en oostzijde is het bivak omgeven door vrij hooge muren. Aan de zuidzijde zijn een aarden walletje en een ijzerdraaaversperring aangebracht. De toe- fangen tot het bivak zijn afgesloten door 'riescbe ruiters, terwijl op den grooten weg, die gedeeltelijk versperd is, een sterke vela- wacht is geplaatst. Voor een «coup demain« is het bivak dus volkomen beveiligd. Het logies der troepen is zeer goed, bet hospitaal zelfs uitstekend. Een ruim steenen gebouw en daarachter en daarmee evenwijdig een ruime loods zijn voor de opneming der zieken ingericht. Over een flink pleintje aan de westzijde, komt de zeewind in het hos pitaal, zoodat dit niets te wenschen overlaat. Dank zij de gunstige ligging en de uitnemende behandeling en verpleging, behoeven er dan ook zelden zieken te woraen geëvacueerd. De bodem van Ampenan is zeer zandig en po reus, zoodat men van aardvocht niets te lijden heeft. Aan beide zijden van het bivak stroo men riviertjes, waarin 's morgens en 's avonds de troepen een verfrisschend bad kunnen nemen. Drinkwater is in groote hoeveelheid en van zeer goede hoedanigheid te verkrijgen. De voeding van den troep is werkelijk uit stekend, en bet »Roode Kruis" zorgt onbe krompen voor alles wat de soldaat behoeft." Vlissingen, 18 October. Men schrijft ons -welwillend het vol gende en nu moet ik weg, weer naar het too- neel." Hij ging heen en Vitus keek hem ont steld na. Toen drukte hij zijn hoed vaster op het hoofd en ging de trap af, den tuin in. Daar stond aan het eind een prieel, waarin eenige heeren genoeglijk bij elkander zaten. Vitus ging in de na bijheid aan een tafeltje zitten, het zich bier brengen en zat toen met den arm onder het hoofd in gedachten verzonken. Hij sprak ondertusschen het bier dapper aan en liet herhaalde malen zijn glas op nieuw vullen. Zoodoende duurde het niet lang, of Vitus lag met de armen op de tafel voorover te slapen het scheen ten minste zoo. De heeren verlie ten weldra het priëel en den tuin, en nu gaf niemand meer acht op den jonkman, die stil bleef zitten. De voorstelling was eindelijk afge- loopen. Lachend en pratend drongen de toeschouwers den tuin in, waar de mees ten zich met een glas bier gingen op- frisschen. In de danszaal werden nu de Naar wij vernemen, zijn dezen zomer door twee onzer ingezetenen aan de Maat schappij tot Exploitatie van Gronden, alhier, voorstellen gedaan tot het bouwen van vier villa's op het gedeelte duin, eigendom der maatschappij, gelegen naast de twee villa's, die aldaar reeds ge bouwd zijn. De voorwaarden die hierbij gesteld waren, kwamen het bestuur der Maat schappij evenwel niet aannemelijk voor, waarom de voorstellen, zooals die ge formuleerd waren, verworpen werden. De Maatschappij gaf daarbij echter een zeer te waardeeren blijk van hare belangstelling in den bloei der badplaats Vlissingen, door het loyale aanbod om aan de ondernemers gratis af te staan den benoodigden duingrond eu boven dien een premie van vier duizend gulden, indien de villa's vóór 1 Juli 1895 vol tooid werden. Langen tijd vernamen wij hiervan niets. Een paar dagen geleden echter is bij de Maatschappij bericht ingekomen, dat de ondernemers, onder deze gunstige voor waarden, bereid waren om de vier villa's te bouwen. Daar de maatschappij voor den gratis a/stand van dien duingrond aan derden de medewerking van den gemeenteraad behoeft, is het te hopen dat deze zijner zijds opeven royale wijze deze zaak bevor deren zal en bij behoed zal blijven voor de fout der Hollanders, die reeds zooveel heeft doen mislukkeu, n. 1. die van a giving too little and asking too much" waardoor ook deze onderneming schip breuk lijden kon tot schade der bad- De datum van vervanging van Hr- Ms. stoomkanonneerbot Dogdienstdoend kostschip alhier, door de Bulgia te Am sterdam, is thans vastgesteld op 22 October. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de 2e helft der maand September jl KruneBrielleIC. A. StegemaD, NieuwediepG. de Ruiter, Rotterdam. Verzonden geweest naar het buiten* land kaarsen gedoofd, de vensters geopend en stoelen en banken in andere vertrekken geborgen. De muzikanten kwamen ook in den tuin en gaven daar weer eenige stukjes te hooren. De tooneelspelers ver wisselden du hunne kleeding, en met het opbergen van de tooneelkostumes had de oude Naas nog volop werk, waarbij Kuni en Sepp hem echter hielpen. Toen dit gedaan was, ging Naas ook in den tuin, vergezeld van de "beide jongelieden. In het priëel, waarbij Vitus zat te sla pen, was kort na het heengaan der heeren de familie Wolfram komen zitten. Het gesprek liep over de tooneelvoorstelliDg en de spelers, toen Naas, die een plaatsje zocht om te zitten, het gezelschap be merkte en het priëel binnentrad. De fabrikant noodigde hem uit, bij hen plaats te nemen, en Naas Bichler nam deze uitnoodiging met genoegen aan, te meer, toen de fabrikant hem vroeg, of Kuni en Sepp misschien lust hadden bij hen te komen, wat natuurlijk het geval was. »Ahal daar is de hoofdman der wild- A. H. Jones, PortlandF. Rademaker, Antwerpen. Naar men verneemt, zijn Burg. en Weth. van Middelburg op hun voor nemen teruggekomen om de subsidie voor het muziekkorps aldaar van de be grooting af te voeren eu zullen zij het weder op de begrooting voor 1895 brengen. Men meldt ons het volgende Op voordracht van den minister van oorlog is bij Koninklijk besluit van 1 October 1894, no 13, bepaald dat de militieplicbtigen, voor de lichting van 1895 bij de onderscheidene korpsen van bet leger in te lijven, met uitzondering van de vesting-telegrafisten tot eerste oefening gedurende net geheele eerste jaar van bunnen diensttijd onuer de wapenen worden gehouden. De tijd voor eerste oefening wordt tot op tien maanden verminderd voor de lotelingen van genoemde lichting, geen graad bekleeden- de, die bij bet regiment grenadiers en jagers, de overige regimenten infanterie, vesting-ar tillerie pantserfort-artilleriepontonniers torpedisten of het korps genietroepen inge deeld, binnen genoemden termijn de blijken geven, dat zij hunne verplichtingen als mili cien, overeenkomstig een door den minister van oorlog vast te stellen programma, in alle opzichten kennen. Om aanspraak te kunnen doen gelden op de bedoelde vermindering van oefeningstijd, moet de milicien zich voortdurend zeer goed hebben gedragen. De lotelingen van genoemde lichting, die vóór hunne inlijving bij de militie met gun stig gevolg een examen afleggen, waarvan bet programma door den minister van oorlog wordt vastgesteld, worden, voor zoover zij daartoe geschikt bevonden zijn en dit met de belangen van den dienst is overeen te bren- Sen, ingelijfd bij bet korps en geplaatst in et garnizoen hunner keuze. De lotelingen van genoemde lichting, die binnen tien maanden werkelijken dienst blij ken geven van bruikbare korporaals te zijn, en zich door een zeer goed gedrag onder scheiden, verkrijgen daardoor aanspraak op verlof met behoud van soldij voor den tijd van twee maanden. De lotelingeu van ge noemde lichting, die tot onderofficier worden bevorderd en geen verlof hebben genoten als bovengenoemd, verkrijgen door hunne aan stelling aanspraak op verlof met behoud van soldij voor cfen tijd van twee maanden. De gelegenheid dus, ooi binnen 3 maanden korporaal te worden en na 5 maanden wer kelijken dienst met groot verlof te kunnen vertrekken, behoort tot het verledene. stroopers I" riep de oude heer Wolfram en noodigde hem met een handgebaar uit om plaats te nemen. Sepp nam zijn jagershoed af èn nam zonder eenige ver legenheid plaats. Toen zei hij «Zijt ge dan ook bij de voorstelling geweest, mijnheer? En is ons spel u nogal bevallen Het is opmerkenswaar dig, dat de dames en heeren uit de stad zooveel belangstelling toonen voor ons komediespelen, terwijl zij in de stad zulke mooie schouwburgen en zulke goede tooneelspelers hebben". «Nu, wat de tooneelspelers betreft, over die lieden in het algemeen valt veel te zeggen. Ik heb reeds verscheidene «kunstenaars" in onze mooie schouwbur gen gezien en gehoord, die mij niet half zoo goed voldeden, als sommigen van degenen, die ik vandaag heb zien spelen. Iu het bijzonder waren er drie personen, die zoo natuurlijk speelden, of het hun ernst was met hetgeen zij volgens hun rol moesten zeggen." »Aha! ik begrijp u", sprak Naas. »Ge

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1