VI.ISSIMaSCHE IIIIIIWI. No. 18. Maandag 8 October 1894. 32ste Jaargang. Bü Gemeentebestuur. F E U L t, T 0 N'. Advertentiën. Tweede kennisgeving voor de loting van de Nationale Militie. De Burgemeester en Wethouders ran Vlissingen, brengen ter kennis rnn belanghebbenden dat de loting der in dit^jaar voor de Militie inge schrevenen in deze gemeente zal plaats hebben ten Raadhuize, op Donderdag den 11 October 1891 des voormiddags te 9 uren dat gedurende vijf dagen te rekenen van den dag waarop de loting heelt plaats gehad, ttgen de wijze waarop zy is geschied, bij Gedeputeerde Staten bezwaren kunnen wordeu ingebracht door belanghebbende lote- lingcn- of door hun vader of voogd dat de bezwaren moeten worden ingediend door mid del van een door de noodige bewijsstukken gestaafd verzoekschrift op ongezegeld papier, onderteekend door hein die zo inbrengt, welk verzoekschrift bij den Bur gemeester moet worden overgebracht, tegen bewijs van ontvang dat op Vrijdag den 12 October 1891, de3 voor middags van 10 tot 12 uren, ten Raadhuize zitting zul worden gehouden tot het opmaken van de getuigschriften ter bekoiöing van vrijstelling wegens broederdieust, of op grond van te ziju eenige wettige zoon, bedoeld in de 2e en 8e zinsnede van art. 58 van bovenbedoelde wet dat zij, die op zoodanige vrijstelling aanspraak maken, op gemeldeu tijd ten Raadhuize zullen moeten verschijnen, vprgezeld vau twee bij den Burgemeester bnJumibe meerderjarige ingezetenen, terwijl op broeder- dienst recltoeerenden zullen moeten medebrengen do bewyzeu vm geboorte rau hon zeiven en van de nog in leven zijndebroedore, bonevens bet paspoort ofaoder bewijs van omslag, of een uittreksel nit het stamboek, of een bewijs van werkclijkon dienst van den broeder of de broeden, op wiens of wier dienst zij hunne re clame grondel. En is hiirvan afkondiging geschied, waar het bêioort, den 6 October 1894. De Borg. en Wetli. Toorn. tute1n nolthen1us. De Secretaris, J. H. C. BUSING. OWWEBIHIilP. Verkenen van vergunning tot het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder Icmmtn veroorzaken. De burgemeester en Wethouders van Vlissingen ge let op art 8 der wet van 1875 Stbl. no. 9i), brengen ter aigemeeno kennis; dat hij bun besluit van beden vergunning is verleend aan J. L. G. Kingujans, wonende alhier tot bet op- riehten van een tweeden bakkersoven in den kelder van perceel wyk I no. 8 aaa het Korte Groenewond. Vlissingen, den October 1891. De Burg. cn Weth voorn. tute1n nolthbnius. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Lombok. Donderdag (4 October) is bij het departe ment van koloniën een telegram ontvangen van den Gouverneur-Generaal van Ned-Indië van den volgenden inhoud Bij verkenning, bvdocld iu mijn telegram van 1 dezer, gesneuveld fuselier C Knoop (atgeiu staiub no. 21 'li' eo, eerst heden bericht vermist een sergeant en acht mindere militairen, allen ICinopeanen. Aan een particulieren brief uit Indië ont leent de Haarl. Ct. het volgende omtrent den verraderlijken aanval op onze troepen te Van den nacht gebrnik makende had de vijand ons verraderlijk overvallen. Langs don gro>d voortsluipende hadden zo plotseling alle schildwachten tegelijk over- Em dorpsgeschiedenis. 6.) «Dat laten wij ons geen tweemaal zeggen 1" zei Naas lachend en greep naar de flescb met kirschwasser, waar hij al een poosje knipoogend naar had zitten kijken. Hij schonk voor den ouden heer Wolfram een glas in en ook een voor zich zelf. Dekjonge heer en de dame gaven de voorkeur aan de zoete melk en aten daarbij verscheidene boterham metjes, terwijl de beide oude heeren zich de kaas en het brood heerlijk lieten smaken. «Wel, Kuni, hoe zou je er over den ken, om een vaur aan te leggen en den rompeld eu gedood, waarna ze zelf alarm sloegen, waar op de soldateu in woeste vaart naar buiten vlogen om tc zien wal er gebeurd Was. Helaas I tot zien was geen tijd zoodra ze zioh vertoonden, werden ze door de dui- vclscho Raliürs afgemaakt. Van krijgstucht was geen sprake meer. De generaal beproefde op Mataram terug te trekken en zich te ver eenigen met den aldaar bivakkcerendon troephij vond het bivak echter verlaten en stoud nn tusscben twee vijandelijke sterkten in. Zich verdedigen wns onmogelijk; al vechtende trok men naar de havenplaats Ampenau, waar men. onder bescherming der oorlogsschepen en door vereeniging met eenige andere troepen, staLd kon houden. De troep die het bivak t« Mataram bezet bad was evaneens overvallen en hod zich door de vlucht moeteu redden. Een andere kolonne, ouder overate Bijleveld. wss bij bet overtrekken van een rivier met den vijand slaags geraakt, had dezen echter teruggeworpen eo was met betrekkelijk gering verlies te Ampcnan aangekomen. Een vreeselijk lot trof echter de 4e colonne, ouder den luit.-kol Van Lawick van Pabat, een hoofdofficier, zoo gezien hij den troep, zoo geëerd bij zijn chefs, als maar weinigen zijn Ook hij werd overvallen, wist 2ich echter op Tjakrauegara terug te trekken, denkende, dot de aanval kwam van den ecu of auderen vijandelijkeu stam, die met Tjakranegara niets te maken had Aan hot hoofd van den troep reed hij Tjakranagara binnen, geen enkel schot werd gelost, de overate vermoedde ■iets. Maar toen zij goed en Wel binnen waren, werd aan alle kanten uil doorboorde kleiinuren een moordda dig vuur geopend. Zij konden vóór- noch achteruit, doch wisteu zich toe den volgenden dig staande te honden, waarbij echter tBllooze dooden en gekwetsten vielen. Een der eerste gesneuvelden was Van Lawick van Pabst. hlon kan zich de verbittering voorstellen van zijne soldaten, bij wie hij als een vader gezien was. Den volgenden dag bereikte ook deze troep Aiupenan. Onder de gesneuvcldon bevindt zich ook generaal Van Ham, do onderbevelhebber, dio volgens zeggen op zijn bed in stukken is gesueden. Liet Geïllustreerd gedenkblad ten voor- deele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden in Lombok, uitgave van den heer F. B. van Ditmar te Rotterdam, zal waarschijnlijk in den loop van deze maand bet licht zien. H.M. de Koningin- Regentes vereerde het werk met een bij drage, als bewijs van sympathie, terwijl de hoogste militaire en civiele autoritei ten, in verbinding met Nederland's voor naamste letterkundigen en schilders, niet achterwege blijven. Het is der vermel ding waard dat de heeren Blooker, cacaofabrikanten te Amsterdam, het doel dezer uitgave willende bevorderen, een bedrag van duizend gulden beschikbaar stelden voor éene enkele aankondiging hunner firma op de achterzijde van den Door zooveel sympathie gedragen, zal het werk ongetwijfeld het Lombok-fonds met eene flinke bijdrage kannen steunen. Binnenland. Vlissingen, 6 October. Aan het door den heer J. Caljouw, expediteur alhier, op de wereldtentoon stelling te Antwerpen iu groep XVI, klasse 58, ingezonden model garnalen- schuit op V12 der ware groote is door de internationale jury aldaar een eervolle vermelding toegekend. Op de voordracht voor keurmeester, tevens opzichter van de vleeschhal van waterketel over te hangen Wij hebben koffie en suiker bij ons en zouden graag hier koffiedrinken. Dat je met ons mee drinkt, spreekt vanzelf," zeide Naas. »Kom, dat is goed bedacht," sprak het meisje lachend.Het water is spoedig heet en room heb ik genoeg!" Zij maakte dadelijk het vuur aan, hing den waterketel er boven en ging toen in de melkkamer om room te halen- Ondertusschen stak Naas een vevscke pijp op. en baalde de koffie en de suiker uit zijn knapzak te voorschijn, Naas Bichler begaf zich toen met de vreemden naar buiten en noemde hun de omringende bergeD en bergtoppen, terwijl hij met genoegen naar hunne uit roepen van bewondering luisterde. Toen zij hunne blikken aan al het schoone verzadigd hadden, keerden zij in de hut terug, waar de geurige koffie hen reeds wachtte. Terwijl zij met welgevallen den war men drank genoten, vroeg Naas, of Kuni reeds gehoord had van den diefstal met dieren, vleesch, enz. te Rotterdam, staat no. 1 de heer G. Huijbregtsen, alhier. Met bem staan op deze voordracht de heeren F. Cornelissen en B. J. P. Mur- kes, beiden te Arnhem. Van 29 Sept. tot 5 Oct. ziju alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeelaoid" aangeko men, met de dagbooten 205 en met de hachtbooten 461, daarheen vertrokken ,7iet de dagbooten 250 en met de nacht booten 564, alzoo samen aangekomen ■>66 en vertrokken 814, dus in het ge heel vervoerd 1480 passagiers Met de stoomschepen der Stoomvaart- Maatsch. «Zeeland" werden gedurende <1e maanden Mei, Juni, Juli, Augustus en September van dit jaar respectievelijkG750 *1600, 8300, 8500 en 7650 reizigers ver voerd. tn het vorige jaar bedroeg het ^rvoer gedurende dezelfde maanden 6100, 5000, 5400, 5500 en 5250 en in *392 het cijfer van 6500, 6900, 7900, 8350 en 7300. Met 1893 vergeleken, wijzen deze Cijfers op eene aanzienlijke toename van het verkeer, terwijl het zelfs dat van 1892 nog overtreft. De totaal cijfers zijn 37800, 27250 en 36950 in 1894, 1893 en 1892. Or. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelmina der Nederlandenonder be vel van den kapt. ter zee P. Zegers Veeckens,is gisteren van Nieuwediep naar hier vertrokken tot het verifieeren der kompassen vóór het aanvaarden der reis naar Oost-Indië. De reisroute is Gibraltar, Malta, Port Said, Aden, Colombo, Singapore. Door de heeren Boasson, Bolle, De «•Ali Hamer, Van Hoek, De Kan, en Van Woelderen te Middelburg is een adres gericht aan den Raad, waarin zij aan dringen op progressieve schoolgeldheffing. Zij wijzen daarbij op Goes, waar eene progressieve schoolgeldheffing werd in gevoerd en aan de verwachting beant woord heeft. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Ter Neuzen is op baar vraag om afschaffing van kanaalrecbten van den minister van financiën het antwoord ontvangen, dat een algemeene regeling te dezer zake in bewerking is en er geen aanleiding bestaat om voor Ter-Neuzen tusschentijds maatregelen te nemen. Onder den titel: Verzuim van het Ministerie van Marine" bevatte de N. E. Ct. van 5 dezer het volgende ingezon den stuk. Nu dé leden der Tweede Kamer bezig zijn de staatsbegrooting in de afdeelingen te on derzoeken, acht ik het oogenblik gekomen om op bescheidene wijze in de bres te sprin- iubraak, die in deu vorigen nacht op den Sehwaighof had plaats gehad en waarbij veel waarde gestolen was. Wat zeg je daar vroeg Kuni en zette verbaasd haar kopje neer. Daar weet ik niets van Hoe zou ik in mijn eenzaamheid op de bergen aan zoo'n nieuwtje komen «Ja, dat is zoo", antwoordde Naas. «I-Iet zou niet mogelijk zijn, dat die tij ding nu reeds op de hoogste bergen bekend was I -Ja, ze hebben op den Sehwaighof ingebroken, van nacht tus scben twaalf en twee uur. Ze hebben den boer en de boerin vastgebonden. Toen men ze van morgen in de vroegte vond, vertelden zij, dat de inbrekers vier mannen waren met zwartgemaakte ge zichten naar hun spraak waren zij uit Tirol Zij hebben veel geld, zilverwerk en kleeren geroofdbet beele dorp weet het reeds en is in opschudding. Degen- darmen en de knechts van den boer zijn uitgetrokken om de roovers te zoeken, maar zij hebben geen enkel spoor ge- gen voor een aantal mannen die eene dei- gevaarlijkste betrekkingen in de maatschappij bekleeden, en wel de zeeloodsen. Bij de wet van 18 Juni 1892 tot regeling der pensioenen der loodsen enz. is bepaald o. a., dat bet volle pensioen van een zeeloods bedraagt f 6-30. Daarmede waren die wakkex-e mannen bijzonder in hun schik, wijl tot dien datum slechts f 270 per jaar werd uitgekeerd. Maar, boe is bet nu gesteld met den »tijde- lijken onderstand," die een zeeloods wordt toegezegd, «wanneer bij door ziekte, verwon ding of gebreken tijdelijk verhinderd wordt zijn bétrekkingwaar te nemen, ingeval die verhindering langer dan 4 weken mocht duren en zijne verdiensten stilstaan Ex-barmelijk is bier bet rechte woord. Hoe dat zoo komt Door een verzuim van bet ministerie van marine. Men beeft ongelukkigerwijze vergeten eene resolutie in te trekken of liever te wij zigen. Welke? Deze: Door den minister van marine is bij i-esolutie van 7 Febr. 1860 be doelde «onderstand bepaald op een zestigste deel van bet volle pensioenbedrag, per week uitmakende voor den zeeloods f 4.50." Ston den die laatste woorden er maar niet bij, dan was de zaak in orde. Daa zouden de zee- loodsen immers geen f 4.50 maar f 10.58 tijde- lijken onderstand ontvangen. En, mij dunkt, ze hebben recht op dat laatste bedrag. Een zestigste van het volle pensioen is nu f 10.50. Welnu, beeft de minister van marine de be langen der zeeloodsen eenigszins uit bet oog verloren, laten de leden der Tweede Kamer bet zich eene eere rekenen den minister op deze zaak te wijzen. Wij gaan bet barre jaargetijde weldra in. Dag en nacht moet dan de zeeloods bij storm en on weder zijn leven wagen om schip en lading in behouden baVen te brengen. Met te meer ijver zal bij daarbij bezield wezen, als bij weetmocht ik door ziekte, enz. tij- delijken onderstand noodig hebben, dan zal ik met vrouw en kinderen geen gebrek be hoeven te lijden en niet langer achterstaan bij een sjouwerman, die soms meer dan f 4.50 per week onderstand ontvangt. {Zie verder hei Bijvoegsel.) Ondertrouwd H. v. d. BAAN Sr. en C. W, ELVE. Zierikzee, nc,n» "Vlissingen, 4 Oot" 1891" Algemeene kennisgeving. Getrouwd: M. D. A. FORBES WELS, le Luit. der Infanterie en P. F. LEBRET. De Heer en Mevrouw FORBES WELS Lebret betuig-en ook namens wederzijd- sche familiebetrekkingen, hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Dordrecht, 3 October 1894. Dank aan allen, die mij bewijzen van belangstelling betoonden op Dinsdag 2 October. E. M. CHEVALIER. vonden. De drommel mag weten, waar de schavuiten hun schuilplaats hebben" «Goeie Hemel! dat is een leelijk ge val," riep Kuni met spijt uit.Als zoo'n rooverbende hier in den omtrek huis houdt, is een mensck zijn leven niet meer zeker «Daar heb je gelijk in," zei Naas,en je handelt voorzichtig, wanneer je bij nacht je hut goed gesloten houdt, Kuni I" Denk je, dat ze mij ook nog zouden bestelen vroeg bet meisje lachend. Dat zou toch eeu vergeefsche reis zijn, want hier is niets, dat de moeite waard is." Zoo geloof je dat f" vroeg Naas ernstig. «Denk eens na, dan zal het je wel in de gedachte komen, dat er iets is, kostbaarder dan goud en zilver, dat men een braaf meisje kan ontrooven?" lk begrijp je, Naasantwoordde het meisje kleurend, «en ik dank je voor den goeden raad, Wordt vervolgd.)

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1