VLISS use I COURANT. No. I17. Vrijdag 5 October 1894. 32ate Jaargang. FIUtLLITON. Ratoe Agoeng Agoeng K'toet Karang Asem, zooals hij met zijne volledige titels heet, bij den aanval op Zaterdag deel heeft genomen aan de wanhopige amok, dat onder den naam van poepoetan be kend is. Dikwijls geschiedt dit onder aanvoering van den vorst zelf, die, na zijn vrouwen en kinderen gekrist te hebben, in het wit gekleed, zich met eenige vol gelingen in den dichtsten drom der vij anden stort. In den regel zijn de vorsten slechts toeschouwers van het gevecht, maar in zulk een niterste geval nemen zij daaraan deel, en dan met volharding. Het is onteerend voor de hoofden om te vluchten, zoo zij eenmaal handgemeen ziju geworden. Het bekende Engelsche blad Daily News behelst een artikel over Lombok, waarin het opmerkstelijkste is dat het eenig licht verspreidt over de meermalen reeds gedane vraag waar de Baliërs hun geweren van daan halen. Het blad zegt, na de opmerking gedaan te hebben dat de wapenen der inlanders weinig te be duiden hebben, het volgende: «De kosmopolitische handelaar echter voor ziet hierin ten beste van de Maleiers en dank zij zijn welwillende tusschcnkomst zijn thans verschillende radjahs in staat te moorden op grooten afstand." Het zal wel niet overbodig zijn dat onze Regeering voortaan een wakend oog houdt op dergelijke «welwillende tusschenkomst." Door de heer J. Hendrik van Balen te Helder wordt in het Dagblad voor Helder en Holland's Noorderkwartier de wen- schelijkheid betoogd om, uit een oogpunt van billijkheid, ook iets te doen voorde niet wettig erkende kinderen van ge sneuvelde Indische officieren. Reeds kwa men van een paar dames giften in voor dat doel. De schrijver hoopt dat de com missie te 's Gravenhage ook voor deze kinderen iets zal willen doen, of anders anderen met hem zullen medewerken. Hij wil in verschillende plaatsen com mission gevormd zien, en daarna een hoofdbestuur kiezen, en verklaart zich inmiddels voor het ontvangen van giften bereid. In alle afdeelingen der Tweede Kamer heeft de Lombok-expeditie het hoofdpunt der beschouwingen over de Indische be grooting uitgemaakt. In enkele sectiën is het onderzoek der staatsbegrooting aangevangen. De op Lombok gesneuvelde kapitein Karei van Erpecum, uit Schiedam geboortig, was 38 jaar oud. Hij laat eene weduwe met kin deren na. De eveneens gesneuvelde le luit. der infanterie W. van Oppen, bereikte den leeftijd van 39 jaar. De Indische militaire marine zal op advies van den Gouverneur-Generaal van Ned. Indie aangevuld worden met een flotieljevaartuig, type Ceram, bemand met 59 Europeanen en 27 inlanders. Binnenland. Vlissingen, 4 October. Wij kunnen met genoegen mededeelen dat op de wereldtentoonstelling te Ant werpen in groep XVI, scheepvaart en reddingwezen, aan de stoomvaartmaat schappij Zeeland de onderscheiding te beurt viel met de zilveren medaille be kroond te worden. Gedurende de maand September zijn met de stoomschepen der maatschappij Zeeland" vervoerd van het vasteland naar Engeland, met de dagbooten 2045 en met de nachtbooten 2200, en van En geland naar het vasteland met de dag booten 33 en met nachtbooten 741, dus te zamen vervoerd 5019 ton goederen. Tot klerk der posterijen en telegraphie 2e kl. alhier is benoemd de heer R. P. Goudschaal. De le luit. H. Koster, van het3ereg. inf. alhier, is gedetacheerd bij het alge meen depöt van discipline, ter vervanging van den le luit. G. Snellen, die 1 Nov. gedetacheerd wordt bij de hoogere krijgs school. Lijst van brieven, geadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de le helft der maand Sept. jl. W. de Wolf, KoudekerkP. J. L. van den Berg, MiddelharnisJ. J. Heling, RotterdamMej. A. van Zijl, Rotter dam Mej. G. Jager, Amsterdam, (brief- Aaart.) Tot leeraren aan de rijks-hoogere bur gerschool te Middelburg zijn, met in gang van 1 Januari 1895, benoemd dr. A. D. van der Harst, thans leeraar aan de hoogere burgerschool te Zierikzee, en dr. J. van der Stadt, thans leeraar aan dezelfde inrichting. Benoemd tot notaris binnen het ar rondissement Middelburg, ter standplaats de gemeente Ter Neuzen, W. A. de Ridder, thans te IJzendijke. De gelegenheid, welke te Middelburg gedurende een paar uren, eens per week, gegeven werd aan meisjes uit de volks klasse om kosteloos een bad te gebruiken in de zwemschool aldaar, heeft, zegt het N. v. d. D. bijzondere instemming on dervonden. De proef werd door om standigheden daartoe gedwongen slechts voor zes weken genomen, en niet minder dan 474 baden werden gebruikt. Tot candidaat voor de Prov. Staten is te Oostburg door de liberale kiesvereeniging De roeping van het Kapitaal. Een Duitsch blad, de Oekonornistwaar schuwt voor het gevaar, waarmede de maatschappij bedreigd wordt door de onverzadigbare gouddorst der zooge naamde haute financeeen gevaar, dat in alle landen, welke politieke of economische richting daarin de heer- schende zij, meer en meer wordt inge zien. Het kwaad heeft reeds zulk een omvang genomen dat het financieel be staan van gansche natiën van enkele groote geldmannen is afhankelijk gewor den. Men denke slechts aan Amerika, waar enorme fortuinen in handen van enkelen zijn, aan Rothschild, die over milliarden beschikt. En die kapitaalvor ming gaat steeds voort, en bijgevolg moet de tijd aanbreken dat zich alle rijkdom men in weinige handen opstapelen en tegenover de kapitalistische reuzen het leger van bezitloozen steeds onrustbarend toeneemt. In Oostersche sultanaten kan zoo'n toestand bij de slaafschheid en de lijdelijkheid der bevolking bestaan; waar dit bij hoogbeschaafde landen gebeurt, wijst de barometer onweder aan, daar spelt het trillen der seismometer eene aanstaande aardbeving. Nu moge men de mannen van het groot-kapitaal met ernst waarschuwen dat het zoo niet langer kan gaan, of trachten ze tot inkeer te brengen. Ze meenen aan de verplichtingen, die hun rijkdommen hun opleggen, ruimschoots voldaan te hebben, als ze eenige duizen den afstaan voor een liefdadig doel. Im mers, wat is, daarbij vergeleken, het penningske der weduwe. Neen, zegt het blad, het kapitaal heeft eene andere taak in de wereld te vervul len. Het is er niet om opgehoopt te wor den in de handen van enkelen, maar 't moet dienen om den arbeid een steeds wijder veld te openen en het verkeer, onder eiken vorm, te bevorderen. Hoe hooger vlucht het groot-kapitalisme neemt, des te zwaarder drukt er de ver plichting op om tot een verzachting der schreiende tegenstellingen in 't leveu meê te werken. Maar de geldmannen in Europa zoowel als in Amerika willen hiervan niets weten. Ze stoomen voort met boven matig verhitten ketel en breDgen Staat en Maatschappij in gevaar van te sprin gen. En wie het waagt, hierop waar schuwend te wijzen, hij wordt uitgemaakt voor wat zij zeiven in waarheid zijn, een wegbereider der sociale revolutie. Lombok. Op het telegram uit Batavia, luidende dat de troonsopvolger van Lombok op 29 Sept. gesneuveld is, laat het N. v. d. D, het volgende volgen Er moet uit volgen dat de Kroonprins, Hen dorpsgeschiedenis. 6.) Na eenige minuten van stilte richtte Vitus zich op, streek met de hand langs het voorhoofd en zeide »Nu is het uit, uit met alles! Dat zie ik duidelijk in. Als je zoo slecht over mij denkt, behoef ik niet langer hoop te koesteren. Maar dht moet mij van het hart: ik kan niet verdragen, Kuni, dat je zoo slecht van mij deukt. Je moet mij aanhooren", sprak hij bewogen. Je moet hooren, wat ik tot mijn rechtvaardiging te zeggen heb. Je verwijt mij, dat ik den dood van Katrien uit de herberg op mijn geweten heb. Dat is een ellendige leugenKan ik er wat aan doen, dat zij in een vlaag van krankzinnigheid met haar kind in het meer springt?" «Omdat je haar ongeluk hebt be werkt..." Dat is niet waarriep Vitus uit. »Ik zou het onrecht hersteld hebben, zoo waar als God leeft. De menschen spre ken slechter van mij, dan ik ben en als men eenmaal een fout heeft begaan, brengen ze iemand liever ten ondergang, dan hem weer op den goeden weg te helpen. Kuni I" riep hij hartstochtelijk uit en wierp zich voor het meisje op de knieën, met de handen smeekend opge heven. «Kuni! ik bid je, om Godswil, verstoot mij nietIk wil niet loochenen, dat ik lichtzinnig, misschien slecht ge weest ben, maar je weet niet, hoeveel berouw ik daarover gebad heb. Ik heb mij voorgenomen om een beter mensch te worden en juist door mijn liefde be. ik tot dit goede voornemen gebracht en daar is het mij ernst mee. Ik wensch ook niet, dat je mij dadelijk zult bemin nen en het jawoord geven, als je maar beloven wilde, dat je wilt afwachten, hoe ik mij voortaan zal gedragen. Als ik dan een huishouden in een eigen huis had ingericht en om je hand kwam vra gen, en jij met mij trouwde dan zou ik de gelukkigste mensch ter wereld zijn". Door de hartstochtelijke woorden van den jonkman scheen het meisje eenigszins bewogen. Zij keek in gedachten verzon ken voor zich en schudde het hoofd. «Ik geloof je," zeide zij langzaam, >ik wil gelooven, dat je berouw ernstig gemeend is, maar ik kan je geen hoop geven op «En waarom niet?" viel Vitus haar in de reden, terwijl hij nog altijd op de knieën lag «Je gelooft aan mijn berouw en aan mijn goede voornemens en toch stel je geen vertrouwen in mij? «Kuni," sprak hij dringend en greep haar hand, «bedenk je toch nog eens en laat mij niet zoo zonder hoop heengaan. Ik ben aldaar gesteld de heer J. van Houte, burgemeester dier gemeente en oud-lid der Prov. Staten. De heer van Houte ruimde in 1889 zijn zetel in voor Mr. J. C. R. van der Rilt, die 42 jaren onaf gebroken zittiDg had als lid van het dis trict Goes en toen niet herkozen werd. De Commissaris der Koningin wordt Dinsdag 9 October a. s. te Axel ver wacht. De Tweede Kamer der Staten-Gene- raal zal "Vrijdag a. s. te elf uur eene openbare vergadering houden. Tot rapporteurs over de Indische be grooting voor 1895 zijn door de afdeelin- gen derTweedeKamer benoemd de heeren Pijnacker Hordijk, Cremer, A. Mackay, Veegens en Hintzen. De rijkscommissie tot het examineeren van machinisten aan boord van koop vaardijschepen, heeft in hare zitting, te Rotterdam gehouden, uitgereikthet diploma C aan de heeren J. B. W. Krom wijk en H. van Heldenhet diploma B aan de heeren G. D. van der Sluis, W. Pot, E. C. Tofield, J. B. Martein, J. jl Sedelaar, F. L. Gemmeken, J. C. Bout en C. J. Caspersen het diploma A aan de heeren H. A. van den Adel, G. Beentjes, R. N. Winterwerp en H. Vree zen. 17 candidaten hadden zich aange meld. Het eerstvolgend examen zal aan vangen 27 November, te Amsterdam. Van de machinistenschool te Rotter dam slaagden voor dit examen 14 van de 16 leerlingen. De gemeenteraad van Ridderkerk heeft met algemeene stemmen besloten de plaatselijke directe belasting naar het inkomen over het loopende jaar 1894 te verminderen met 10 percent. De kogels van de nieuwe geweren, die men voor ons leger wil aanschaffen, gaan afgeschoten op een afstand van 100 meters door een blok vurenhout van 1,10 meter, en op 900 meters nog door hout van 27 duim. Op korte afstanden kannen door een enkelen kogel 4 achter elkaar staande manschappen buiten gevecht gesteld worden. Een in de richting staande infanterist wordt met het 6.5 m.M. geweer binnen 600 M. steeds getroffen, wanneer de schut ter slechts horizontaal voor zich uit schiet. De snelheid van vuren kan tot 20 goed gerichte schoten per minuut opgevoerd worden. Het mindere gewicht der munitie geeft het voordeel, dat de soldaat 180 patro nen van dit geweer zal kunnen mede voeren, tegen 100 van het thans in ge bruik zijnde. een half verloren mensch, jij alleen kunt me op den goeden weg terugbrengen, maar als je mij aan mijn lot overlaat, ga ik te gronde." In twijfel dacht het meisje eenige oogenblikken na, toen trok zij baar hand terug uit de zijne, schudde treurig het hoofd en zeide «Ik heb medelijden met je, Vitusmaar ik kan je niet helpen, mijn hart is niet meer vrij...." Met een woesten kreet sprong Vitus bij deze woorden op. Zijn oogen puilden hem uit het hoofd en zijn kleur werd van asebgrauw bloedrood en ging dan weer tot aschgrauw over. «Dus is het er zoo mee gelegen," liet hij eindelijk met moeite hooren, terwijl woede zijn stem bijna verstikte «Dat is dus de ware reden, waarom je niets van mij weten wilt I Ik, domkop! Dat ik mij zoo iets nog heb kunnen inbeelden dat ik zoo dom en blind ben geweest! Het schoonste meisje zal niet wachten op zoo'n woesten roodharigen kerel, die

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1