VUSSIM.Sdli; COURANT No. 116. Woensdag 3 October 1894. 321,e Jaargang. De Adres debatten. Het heeft van meer dan éen zijde de aandacht getrokken dat de adres debatten ditmaal van minder beduidenis waren dan ooit. Eu toch werd een zoo rijke schotel aangeboden dat men wel eenig debat als bewijs van belangstelling had kannen verwachten van de mannen, aan wie de controle over het bestuur des lands is toevertrouwd. Een afgevaardigde karak teriseerde die debatten met te zeggen dat het een doodgewone weerklank op de Troonrede was. Alleen over Lombok werd de vage term «algemeene belangstelling" door het uitspreken van eigen oordeel vervangen, dat zich echter nog uitsluitend tot het al- of niet weuscheïijke van het invoeren van rechtstreeksch bestuur bepaalde overigens bewaarde de Kamer bij al de belangrijke wetsontwerpen, die aangeboden werden, bet stilzwijgen en maakte geen enkele aan- of opmerking. Voor zulk een zwijgen moet wel een bijzondere oorzaak zijn. Ook uit de be antwoording van de Troonrede moet reeds blijken wat een ministerie van de Kamerle den te wachten heeft. Wordt de aankondi ging vaneen ministrieel programma op de wijze begroet, zooals dit in deze zitting geschiedde, dan weet de Regeering niet waaraan zich te houden en blijft de ware stemming van de Kamer voor haar een gesloten boek. De Standaard vindt de oplossing der lustelooze stemming, die de Kamer ken merkte, hierin dat het vraagstuk der verkiezingen zijn invloed op haar deed gevoelen. Nu de kiesrecbtuitbreiding aan de orde is, bebeerscbt zij alles. Zij werpt baar schaduw over alle ontwerpen, die men misschien met liefde ter hand zou nemenzij klept het memento mori ge durig in de ooren van de geachte afge vaardigden, bij wie de waarschijnlijkheid, dat het op parlementair gebied met ben ten einde loopt, allen lust om eens goed «aan te pakken" doet verflauwen. Slechts éen ontwerp is er, dat bij hen meer dan «levendige belangstelling" zou wekken, n.l. juist het ontwerp, waarin hun dood vonnis als Kamerlid is neergeschreven het ontwerp der kiesrechtuitbreiding. Volgens de Standaard zou het dus de vrees zijn van uit de Kamer te moeten verhuizen, en het verlies van den titel van «Edelmogende Heer," die verschillende leden tot stilzwijgen doemde. Erg vleiend klinkt zulk een oordeel niet voor hen, van wie men verwachten mag dat zij ook nog door hoogere beginselen dan voor het behoud van een benijden zetel zullen bezield zijn. Het blad komt tot de conclusie dat hoe eer hoe beter de behandeling van het kiesrecht aan de orde moet komen, want men vergete niet dat als deze Kamer met het kiesrecht, dat deze Regeering ons bieden wil, gereed is, de nieuwe Kamer dan cog voor dezelfde quaestie staat. Als vau Houten 400.000 nieuwe kiezers aanbiedt, zal zijn opvolger met de andere 400 000 dienen aan te komen, die ons indertijd door Tak zijn beloofd. De aandrang om tot de uiterste grens, die de Grondwet ook maar even gedoogt te stelleu, zal natuurlijk niet ophouden. Hoe lang zijn we nu reeds niet met die quaestie bezig. Het oponthoud is waarlijk niet gering; de parlementaire molen staat reeds zoo geruimen tijd stil, draait nu zijn wieken weer een poosje langzaam voort, stopt dan plotseling weeren met dat al is de hoeveelheid meel, die hij aflevert, zeer gering. En nu moge de Troonrede nog zooveel ontwerpen beloven, volgens het blad is er geen denken aan die eeos goed onder han den te nemen, zoolang niet eene afdoende band aan het kiesrecht geslagen wordt. Hierin zullen allen bet overigens met de Standaard eens zijn dat de tijd rijp is voor eene afdoende regeling van het kiesrecht, in welken zin dau ook, en dat geene regeering,diedeze koogstbelaDgrijke zaak door bet opwerpen van andere, die ook wel van gewicht zijn, maar voor bet oogenblik niet aan de orde gesteld zijn, veel tot stand zal brengen, maar groot gevaar loopt te moeten wijken voor de stem, die steeds met grooter aandrang oplossing vraagt voor een ontwerp, dat onder de brandeude vraagstukken van den dag eene eerste plaats bekleedt. Lombok. Gisteren ontving de N. R. Gt. van baar correspondent het volgende, reeds door ons bij aanplakking bekendgemaakte telegram, gedateerd van 30 Sept: Gisteren is Mataram veroverd na een hevig gevecht. Alle paleizen zijn nu in ons bezit. Wij heroverden een stuk geschut. De vijand beeft zware verliezen ge leden. Aan onze zijde zijn gevallen de luitenant Valkenburg en 12 manschap pen, terwijl zwaargewond zijn luitenant Broekman en dertig manschappen. Licht gewond werden de majoor Blommestein, luitenants Granpé Molière, Grootenboer en 18 manschappen. Bij liet Departement van Koloniën werd denzelfden dag van den Gouverneur Generaal van Nederlandsch-Indië ont vangen het navolgend telegram «Gisteren vier poeris te Mataram na heftigen tegenstand genomen één daar van bezet en versterkt. Gesneuveld 1 officier en 11 mindere militairenzwaar gewond 1 officier en 80 mindere militairenlicht gewond 3 officieren en 15 mindere militairen, (wier namen, voor zooverre reeds bekend, later zullen worden gepubliceerd.) Teruggebracht een verloren veldstuk met voorwagen en twee sluitstukken. Van Baliërs groot aantal lijken, bij kruispunt Mataram alleen 67, aange troffen. Een telegram aan het Nieuws van den Dag luidde als volgt «Te 4 uur begon de aanval; het 2e bataljon ten Noorden, het 6e ten Zuid westen bet 9e ten Zuiden van Mataram optrekkend. Het 6e en 2e bataljon vonden heftigen tegenstand. Aan beide zijden werd onversaagd gevochten; muur na muur moest genomen worden. Te 12 uur gelukte bet aan de 4e compagnie van bet 9e bataljon, onder den overste Scheuer en kapitein W. G. A. O. Christan, de eerste poeri (vorsten- woning) binnen te driDgen. De Amboineezen van het zesde hadden de zwaarste verliezen. In het geheelnegen dooden, waar onder de 2e luit. A. Valkenburg. Zwaar gewond vijf en dertig, waarbij de ma joor A. A. Blommenstein in den voet; de 2e luit. H. G. E. Granpé Molière in de zijde, en de le luit. W. P. Broekman ernstig in den ruggegraat. De verliezen des vijands zijn enorm. De vijand heeft de sterkten heldhaftig verdedigd, na vrouw en kinderen omge bracht te hebben. De 6e compagnie blijft als bezetting. Morgen volgt de aanval op de oost zijde van Mataram." Men zal opmerken dat in bet door de N. R. Ct. ontvangen telegram de over winning grooter wordt voorgesteld dan in het bericht van de RegeeriDg. Volgens dit laatste blijkt bet dat niet geheel Ma taram, maar slechts 4 poeris genomen zijn, terwijl het N. v. d. D. er op wijst dat de aanval op de Oostzijde van Ma taram nog moet geschieden In ieder geval blijkt dat de Baliërs geen te minachten vijand zijn. Men zegt zelfs dat zij, besloten zich tot het uiter ste te verdedigen, vooraf hunne vrouwen en kinderen opofferden. Het verlies, dat onze troepen leden, bewijst ook dat de Baliërs tenminste de lof van groote dapperheid toekomt. Tegenover zulk eene vijand is de houding onzer troepen be wonderenswaardig. Gisteren werd nog door de N R. Ct' bet volgende bericht uit Batavia ont vangen: in eene hinderlaag zijn kapitein Er- pecura en luitenant Oppeu gedood, en kapitein Griethuysen en 9 minderen ge wond. Het N. v. d. D. ontving nog liet vol gende telegram Door een valsch spionnenbericht, als zou er een verborgen kruitmagazijn zijn gevonden, is een detachement in hinder laag gevallen. Gesneuveld kapitein K. Erpecum en luitenant van Oppen; gewond kapitein C. J. van Griethuysen en 9 soldaten Zaterdag ontviDg de N. R. Ct. van zijn correspondent uit Batavia het vol gende bericht «Het Gouvernement spreekt de ge ruchten omtrent onderhandelingen met de Baliërs tegen. De hulptroepen te Ma kasser zijn ontbonden." Bij bet depart, van koloniën werd nog gisteren-namiddag van den gouverneur- generaal van Nederlandsch Indië ontvan gen het navolgend telegraphisch bericht Werkzaamheden tot versterking onzer stelling in Mataram voortgezetniet door vijand verontrust. Alleen werd peloton bij verkenning munitie-magazijn in nauwe gang door vijand beschoten, waarbij twee officieren en twee Europeescbe fuseliers gesneuveldéén officier en vier Euro peescbe minderen zwaar en vijf Euro- peesche minderen licht gewond. Weder uit Mataram een veldstuk met voorwagen teruggebracht." (N. R. Ct.) Binnenland. Vlissingen, 2 October Naar wij met genoegen vernemen, is door de jury van de Wereld-tentoonstelling te Antwerpen aan de Kon. Maatsch. «de Schelde", Scheepsbouw en Werk tui- genfabriek alhier, de Gouden Medaille toegekend op hare inzending van Scheeps modellen, enz Als een verblijdend verschijnsel mag wel opgemerkt worden dat met de booten der Maatschappij Zeeland in de maand September ruim 2400 passagiers meer vervoerd werden dan in dezelfde maand van bet vorige jaar, dat wel een bewijs is dat de lijnVlissingen-Queenboro de scher pe concurrentie, haar van verschillende zijde aangedaan,bet hoofd weet te bieden. In het geheel werden in de maand September vervoerd 7650 passagiers tegen 5220 in dezelfde maand van het vorige jaar. Met de gisteravond van hier vertrok" ken nachtboot Prinses Elisabeth hebben prins en prinses Ludwig von Battenberg, komende van Darmstad, hunne reis naar Londen voortgezet. Maandag morgen had op de reede de uitstekend geslaagde proeftocht plaats van de sleepboot Titanwelke door de Kon. Mij. «de Schelde" alhier van ma chines en ketels was voorzien voor reke ning van den heer Zurmiihlen te Am sterdam. De grootste lengte bedraagt 152 Eng. voet, leDgte tusschen de lood lijnen 14t!'0," de breedte 24 voet, de holte ]4'0" en de grootste diepgang 13'0" Twee stalen stoomketels, elk met 3 vuren, leveren stoom van 160 15 druk king aan een triple comoound machine van 1000 indicateur paardekr. Verder bevindt zich aan boord een 6" centrifu gaal pomp voor het leegpompen van lekke schepen, een stoomtuiginrichting, stoomankerspil enz. Deïfötmis de grootste Nederl. sleepboot, die tot nog toe ge bouwd is. Nog onderhanden is een ma chine van gelijk vermogen, bestemd voor een sleepboot der firma L Smit Co. Woeusdag vertrekt de Titan naar Rot terdam. Aan boord van het stoomschip Neder land van de lijn VlissingenQueenboro is in de vorige week een geheel toestel, patent #De Vos" onder de reddingboo- ten aangebracht. Bij de proefnemingen, zoowel aan den wal als in zee, welke geschiedden in tegenwoordigheid van directie, comman danten, enz., is bij herhaling gebleken dat de reddingsboot met éen man in pl. m. 20 seconden was buiten boord gebracht. Woensdag 3 October zal voor de ma rine autoriteiten van Sheerness Dokyard en eenige genoodigden te Queensboro weder eene proef plaats hebben. Aan den beer C. J. E. de Vos is van wege de directie der Maatschappij «Zeeland" hare volle tevredenheid betuigd over het welslagen van de proefnemingen met zijne uitvinding. (N. R. Ct Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6e district, dd. 28 September jl., zijn in het Schaar van de Molenplaat, Wester Schelde, de spitse tonnen N°. 1 en 2 veiligheidshalve opgenomen. Hr. Ms. pantserdekschip Koningin Wilhelminacommandant kapitein ter zee Zeegers Veeckens, wordt den 6en dezer hier verwacht om de kompassen te verifieeren, waarna het zijne reis naar O. I. voortzet. Gisteren werd door de Kon. Hand- boogsehutterij Willem III haar jaar- lijksche doelschieting met prijsschieting gehouden. De medailles werden behaald door de heeren C. Gernler, meeste punten J. A. van Dierendonck, meeste zwarte rozen; G. van Dalsum, meeste opv. puntenB. Lambreeht, meeste opv. zwarte rozen F. Timmerman, meeste vierenN. P. C. Timmerman, meeste drieën G. riuibregt- se, meeste tweeëu; C. Cremer, meeste eenen. De prijzen werden behaald door de heerenD. J. van Fulpen, A. F. C. Timmerman, J. C. Lagaaij, C. Gernler, J. A. van Dierendonck, E. Lauwereias, en G. Huibregtsen. Met ingang van 1 November a. s. zijn bij de administratie der directe belastin gen, invoerrechten en accijnsen verplaatst: de kommies der le klasse M. J. Bosman, van Goes naar Vlissingen (stadde kommies 2e klasse J. Voerman, van Vlissingen (haven) naar Tholen, en J. de Bruijne Azn. van Vlissingen (stad) naar Vlissingen (haven,) en de kom miezen te water 2e klasse C. de Meij, van Bath naar Vlissingen (haven) en P. de Meijer, van Vlissingen (haven) naar Bath. Gedurende het thans afgeloopen bad seizoen werden hier 1291 baden door dames en 2929 door heeren genomen. Totaal 4220 baden. In 1893 bedroeg het totaalcijfer 6195. Gisteren avond werd door het Vlaamsch tooneelgezelschap, onder directie van den heer Laurent Erkrath-Dnsener in de zaal van den heer Stofkoper voor de derde maal het drama «Gravin Genoveva" op gevoerd. Ook ditmaal was de opkomst zeer voldoende te noemen. Het stuk werd, te oordeelen naar den bijval, tot genoegen van het publiek af gespeeld, waartoe ook zeker wel het feit, dat het eene zeer bekende geschie denis tot onderwerp heeft, zal bijgedragen hebben. Het nastukje liep zeer goed van stapel. Daar toonden de spelers en speelsters in hun waar element te zijn. Hun spel was zeer los en prettig. Overigens geven wij het gezelschap den raad, als het meerdere voorstellingen in Nederland wil geven, zich op de studie van het Vlaamsch toe te leggen. Wij twijfelen niet of zij zullen dai goeden opgang maken.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1