VllSSI\(,SCNi; COURANT. No. 113. Woensdag 26 September 1894. 323te Jaargang. FIULIIT® Binnenland. Utr Zij* dit zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° October a. s. op de Vlissingsche Courant abonneeren, ontvangen de nog tot dien datum ver- schijnende nummers gratis- De millioenenspeech van den mi nister van financiën. Het Handelsblad bevatte een beschou' ■wing over de millioenenrede, welke in hoofdzaak aldus luidt «De allereerste indruk dien men ont vangt bij het stellen dezer vraagHoe staan wij alzoo met onze zaken is niet ongunstig." Maar het blad wijst er op dat de minister van financiën bij zijne berekening van de uitkomsten der dienst jaren 1888 tot en met 1893, buiten reke ning heeft gelaten de financiëele opera- tien als gevolg van den aankoop van den Nederlandschen Rhijnspoorweg enz., de aflossing van obligatiën van de Ned. Rhijnspoorweg-Mij. in 1892 en de buiten gewone aflossing aan de Amsterdamsche Kanaalmaatschappij in 1893. En verder zegt het blad Rekent de minister het niet tot zijne taak althans eenigszins in uitzicht te stellen hoe hij weerstand wil bieden aan de offers, die voor de verbetering der ge meente financiën en andere doeleinden van de Rijksschatkist zullen worden ge vorderd «In dit opzicht is de millioenenrede al uiterst sober. Van een financiëel pro gramma geen spoor. De minister bemoeit er zich voorloopig alleen mede de beide einden der begrooting van 1895 tot el kander te brengen. En daartoe moet hij onder de uitgaven, die door buitengewone middelen mogen worden gedekt, de ver betering van den Rotterdamschen Water weg rangschikken, die daaronder eigen lijk niet behoort, en beschikken over be sparingen op de uitgaven zonder met te wachten suppletoire kredieten rekening te houden." «De toekomst onzer financiën ziet er ons inderdaad niet zoo rooskleurig uit, als eene oppervlakkige beschouwing doet onderstellen," zoo eindigt het blad. «Het valt nu reeds moeilijk het budget te doen sluiten. Waar moeten in de toekomst de middelen van daan komen om, geheel afgescheiden van de eischen, die Indië wel eens aan de schatkist van het moe derland zou kunnen stellen, te voorzien in de behoeften, die op velerlei gebied dringen? Het zal zoo gemakkelijk niet zijn in of naast ons belastingstelsel een terrein te vinden voor deugdelijken finan- cieelen bouw. Dat de regeering in deze omstandigheden op eene gepaste zuinig heid bedacht is, valt ongetwijfeld te waardeeren." Een dorpsgeschiedenis, 3.) «Vindt u dat zoo buitengewoon vreemd vroeg Naas Bichler. «Spelen dan de Ober-Ammergauers niet de Passie? Wij kunnen die niet spelen, omdat wij er de geschikte personen en de benoo- digdheden niet voor hebben. Door ons worden alleen kleinere stukken van we reldlijke strekking gespeeld bijvoor beeld«Rosa Van Dennenburg", «Ge- noveva", «Eustachius" en «Hiesel, de wildstrooper". «Nu, dat had ik waarlijk niet verwacht" bekeude de oude heer Wolfram en stak De tegenwoordige minister van finan ciën, de heer Sprenger van Eijk, heeft, toen hij nog niet in het Binnenhof zetelde, eene scherpe critiek uitgeoefend over de belastingsontwerpen van zijn voorganger, de heer Pierson, en had men dus op dien grond groote verwachtingen van zijn beleid. De verschillende beoordeelingen der pers, zelfs die van de Nieuwe Rotter- damsche Courantluiden echter verre van gunstiglaatstgenoemd blad verwijt hem zelfs optimisme, waaruit dus weder blij ken kan dat het gemakkelijker is af te breken dan op te bouwen. De pers spaart overigens haar critiek niet aan de ministers van oorlog, die voor hunne departementen aanzienlijke sommen vragen. Alles bijeengenomen, kunnen wij verwachten dat deze zitting der Staten-Generaal zeer belangrijk zal zijn en de verschillende ministers niet moeten verwachten dat hunne begrootingen on gehavend zullen aangenomen worden. Het Kiesrecht. Patrimonium blijkt niet erg gesticht te zijn over hetgeen de Troonrede van het kiesrecht zegt. Het blad spreekt in de volgende woorden daarover zijn oor deel uit: «Voor ons is echter nog iets dat ons minder voldoet, en wel ditdat een ont werp tot regeling van het kiesrecht en een tot herziening der personeele belasting in één adem wordt genoemd. Dit doet ons vragenZal men nu nogmaals er toe overgaan het kiesrecht aan een belasting som te koppelen, en zal de nieuwe kies wet er weer eene zijn, die het mammons- kiesrecht bestendigt I «Of we dan eene andere verwachting hebben gekoesterd We antwoorden neen en toch ook weerja. «Neen, omdat het conservatisme het volk uit de lagere standen altijd nog meer vreest dan liefheeft. Doch anderzijds hadden we verwacht dat men begrijpen zou dat, het volk vertrouwend tegemoet te komen, de beste vruchten ter bestrijding van het socialisme opleveren zou." uitslag: Van het kader werd de leprijs behaald met 51 punten door sergeant- majoor PI. de Munck, bestaande uit twee zilveren couvertsde 2e prijs, een bo tervlootje met zilver gemonteerd, door sergeant-majoor W. Cornelissen met 46 puntende 3e prijs, een grogglas met zilveren voet, door sergeant J. H. C. Beek met 40 punten. Van de schutters le prijs, een zilveren couvert, door W. Kort met 48 punten 2e prijs, twee terra cotta borden, door J. van Aartsen met 47 punten3e prijs, twee beelden, door M. Stroosnijder, met 46 punten4e prijs, een prachtige vaas, door J. van Domburg met 44 punten 5e prijs, een cognackaraf, door W. van de Putte met 29 punten6e prijs, twee taartschalen, door Stephanus Vader met 27 punten. De schutters D. Rijnaard en A. F. J. Aspeslagh schoten respectievelijk 37 en 32 punten, maar door 1 en 2 misschoten kwamen zij volgens besluit van den ma joor-commandant niet in aanmerking. Door den majoor-commandaut, de heer Jos van Raai te, werden de prijzen onder hartelijke toespraken uitgereikt. Vlissingen, 25 September. De loting voor de lichting der nationale militie van het jaar 1895 zal o. a. voor Vlissingen, Westkapelle, Zoutelande, Big- gekerke, Ritthem, Koudekerke en Oost en West-Souburg plaats hebben Donder dag 11 October. Maandag 11. had in het Midden-reduit alhier de gewone huishoudelijke schiet wedstrijd van de le compagnie der d.d. schutterij plaats met den volgenden zijn sigaar weder aan, die onder het praten was uitgegaan. «En wie zijn hier de directeur en de regisseur?" »Nu, wie zou dat zijn Niemand anders dan ik," zei Naas Bichler met een glim lach, terwijl hij zich vergenoegd de handen wreef. «Ja, juist, dat had ik wel kunnen denken, wel natuurlijk Aanstaanden Zondag over acht dagen spelen wij «Hiesel de wildstrooper." Ik hoop, dat u ons dan met een bezoek vereert." «O, zeker! Ge kunt vast op ons re kenen Hoe laat begint de voorstelling 's Middags om vier ure. De voorstel ling duurt slechts twee uren." «Flink, wij komen stellig," verzekerde Wolfram. «Ik ben nieuwsgierig naar die boeren-tooneelspelers." «Tweeervan kunt u op dit oogenblik reeds zien," zei Naas lachend. «De een ben ik en de andere is die roodharige jonkman, ginds, Vitus heet hij. Hij speelt in «Hiesel de wild strooper" de rol van den arbeider Roth- De thans nog in aanbouw zijnde pant serschepen Kortenaer, Evertsen en Piet Jlein zullen, bij indienststelling, worden bestemd voor den binnenlandschen dienst. De torpedobewapening dier schepen is bepaald op 6 torpedo's van 18 Eüg dm., waarvan in vredestijd echter slechts 3 stuks aan boord zullen worden genomen. De top- en boordseinlantarens zullen, evenals bij Hr. Ms.pantserdekschipiTcumi- gin Wilhelmina, electrisch worden ver licht. Met de nachtboot Willem Prins van Cranje arriveerde alhier Zondagmorgen de prins van Saksen-Weimar, die per aansluitenden mailtrein van 6.48, waarin ten zijne behoeve een compartiment was gereserveerd, de reis vervolgde. Welwillend zijn wij in staat gesteld mede te deelen dat dr. A. Kuiper, alhier, Zaterdag van Hare Majesteit de Konin gin-Regentes het bericht ontving dat door hem aan elk der op 23 Augustus verwonde vuurstokers van H. M. pantser- dekschip Stier de som van 10 kan verstrekt worden en hij bovendien door H. M. gemachtigd is voor degenen, die met verlof tot volledig herstel hunner gezondheid voor eenigen tijd naar hunne haardsteden zullen vertrekken, alvorens den dienst wederom te hervatten, het reisgeld heen en terug ter hand te stellen. Wij behoeven er niet bij te voegen dat deze tijding met de meeste blijdschap vernomen en het gunstbewijs met dank baarheid aanvaard werd. De beiden zwaar gewonden Klumper ling, en hij speelt heel natuurlijk." «Die knaap heeft een woest voorko men," merkte Wolfram aan. «Ja, het is ook een ruwe kerel, hij leeft in voortdurenden strijd met de jacht opzieners en de grenskommiezen." >Wat is hij van beroep?" «Wat hij is? Hij is houthakker, boe renknecht, vrachtrijder, smokkelaar en wildstrooper." Dat is nog al veelEn wat doet hij liefst «Dat is moeielijk te zeggen. Ik denk, dat hij grootendeels leeft van het smok kelen en stroopen." «Wordt hem dat dan niet belet?" «Ja, als hij niet zoo'n slimme vos was en de jachtopzieners of de grenskom miezen hem konden betrappen I De drom mel weet hoeveel wijn, tabak en andere waren hij reeds uit Tyrol heeft binnen gesmokkeld, dat zal wel eenige wagens vol zijn. De kommiezen hebben nacht aan nacht op hem geloerd, zij hebben hem aan alle kanten omringd en toen en De Vries, vuurstokers, nemen ook flink in beterschap toe, hoewel de behan deling nog wel eenigen tijd zal aan houden. Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6e dis trict, dd. 21 September jl., is in de Wie lingen, Mond der Schelde, stompe ton met ruit no. 4 (ton van de Knocke) ver vangen door een stompe ton met afge- knotten kegel. Alhier heeft zich, naar de N. R. Ct. meldt, eene afdeeling gevormd van den Ned. Bond voor post- en telegraafbe- ambten De Post. Dit betreft echter vol gens door ons ingewonnen informatiën alleen de bestellers. De officier van gez. 2e kl. B. P. Visser van het 3e reg. inf., alhier, wordt gede tacheerd te IJmuiden. Volgens achterstaande advertentie blijkt dat het Vlaamsche tooneelgezel- schap, onder directie van den heer Lau rent Erkrath-Dusener op a. s. Zaterdag en den daarop volgenden Zondag voor nemens is eene tooneelvoorstelling te geven. Naar wij vernemen, bezit dit gezelschap een goeden naam in België. Men schrijft ons uit Middelburg De afdeeling Walcheren van de Zeeuwsche Maatschappij ter bevordering van landbouw en veeteelt, heeft met groote meerderheid van stemmen besloten te ondersteunen het adres, door de Ned. Protect, landbouwvereeniging te Utrecht aan de beide Kamers der Staten-Generaal te zenden, met verzoek tot invoering van een tijdelijk schaalrecht op granen. Men schrijft uit Middelburg aan de N. R. CL: Onze duinwaterleiding is sedert circa twee maanden voorzien van eene inrich ting om het sterk ijzerhoudend water, dat bovendien op sommige plaatsen een onaangenamen stank verspreidde, geheel ijzervrij en stankvrij te maken. Volgens raadbesluit werd de ingenieur J. Schotel te Rotterdam met dit werk belast, hetwelk na de daarvan thans opgedane ervaring volkomen geslaagd kan genoemd worden. Nu tengevolge der verbetering van het water het getal abonnés toeneemt, zal eene uitbreiding van de prise d'eau niet achterwege kunnen blijven. De belangelooze onderzoekingen van dr. J. J. Couvée hebben aanleiding ge geven tot het aanbrengen der verbetering. Het was op zijn advies, dat niet de oor spronkelijke ontwerper der waterleiding, de heer Th Stang, maar de heer Schotel met de verbetering werd belast. zij hem wilden gevangennemen, was hij verdwenen. Het scheen of hij in den grond gekropen wasDe jachtopziener van Valopp en zijn ondergeschikten heb ben hem in den maneschijn een hert zien vervolgen. Zij schoten op hem, maar de kerel leek wel kogelvrij te wezen." «En laat ge dan op uwtooneel iemand mee spelen, die zoo kwaad ter naam en faam bekend staat?" «Waarde heer! neem me niet kwalijk, maar dat begrijpt u niet goed," ant woordde de oude Naas kalmpjes. »\'itus is zeker een woeste, vermetele kerel, een wildstrooper, een smokkelaar, dat is niet tegen te spreken. Maar zoolang hij niet betrapt wordt, zal niemand hem minach ten smokkelen en wildstroopen worden hier niet voor zulke misdaden gehouden. Maar wordt hij betrapt en in het tucht huis gevangen gezet, dan wil niemand meer met hem te doen hebben, als hij er uit komt, ieder vermijdt hem dan. Daar hebt ge bij voorbeeld nog een an dere jonkman, hij wordt Sepp genoemd

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1