VLISSIUSCIIK COURANT No. 112. Maandag 24 September 1894. 32ate Jaargang. Bij fleze courant tiehoort een Büvoepel. Gemeentebestuur. FIIÏLIITOM. B i n n e n 1 a n d. BUKEAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F- VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen, PRIJS DEK ADVERTENTIËN Van 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 19 cent. Clichés eu groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt »lu«dag-, Donderdag- enZaterdagnvond. Abonnementen voor Pelgië, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden Zij, die zich met het volgend kwartaalaanvangende 1° October a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis PERSONEELE BELASTINB. Afkondiging van de kohieren der personeele belasting no. 2 en 4 dienst IS9*/»»- De Burgemeester van Vlissiogen maakt bekend dut op heden bij hein ODtraugon en ano deu rijks oDtTBoger ia gezoudeu de executoir verklaarde kohiereu wegens de personeels belasting do. 2 eu 4 dienstjaar 18 de daarop voorkomende belastingschuldigen worden uitgeuoodigd, om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren ook ter voorkoming van vorvol- gingen en herinnert dat de bezwaarschrifleu binnen drie moauden na heden behooren te wordeu ingedieud, terwijl öe aangiltec ter bekoaing van ontheffiug ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2 der personeele wet, moeten worden grdaau bij den rijks-ontvanger biuneu eane maand volgonde op die wnariu het perceel ia ontruimd. Eo ia hiervan afkondiging geacbicd. waar het behoort, den 22 September 1891. De Burgemeester voornoemd, TUTE1N NOLTHBNIUS. De Pers over de Troonrede. De meeste bladen, althans de voor naamste, hebben eene revue over het ministerieel programma gehouden, waar bij het ministerie er in lange na niet altijd gemakkelijk atkomt. Hierin komen alle persbeschouwingen overeen, bij sommi gen op vergoelijkenden toon als zij tot het ministeriëel kamp behooren, bij an dere, die niet rechtstreeks tot de vrienden van het kabinet Roell behooren, op beslis ten toon, dat de lijst van wetsontwerpen bijzonder lang is en het geen ministerie gegeven is die lange lijst ten uitvoer te brengen, al wilde het ook in vollen ernst dien Titans-arbeid beproeven. In sommige bladen wordt zelfs van overmoed ge sproken, die het ministerie moet bezield hebben bij het opmaken van bet pro gramma. En toch, hooren wij weder van een Een dorpsgeschiedenis. De oude heer viel den spraakzamen kastelein in de rede met de vraag Wie is de grijze heer, die aan het tafeltje daar ginds heeft plaats geno men De kastelein keek in de aangeduide richting en vroeg toen Bedoelt u den heer die nu in gesprek is met dien roodkarigen jonkman?" Ja." Dat is de komediant," antwoordde de kastelein. De komediant riep de oude heer andere zijde, al laden de ministers veel hooi op hun vork, zijn er met dat al nog kolossale leemten op hun lijst van werkzaamheden. Zij wijzen dan er op dat van het invoeren van leerplicht niet wordt gesproken, de reorganisatie van ons leger op den achtergrond is gescho ven en van Waterstaat geheel en van Koloniën bijna gezwegen wordt. Waar allen zich in vereenigen is in den lof, die aan bet nieuwe Kabinet wegens zijne groote werkzaamheid toekomt, ter wijl niemand kan zeggen dat het aan zijne be lofte, omtrent het kiesrecht en personeele belasting gedaan, ontrouw is geworden. De kolouiale paragraaf acht echter hetZTif- rechtschDagblad de minst beduidende in de Troonrede Het blad voegt er bij, dat niet mag worden vergeten dat er nage noeg een vol jaar is verloren gegaan van den nationalen tijd, waarmede heden ten dage behoort te worden gewoekerd. De Prov. Gron. Ct. komt aangaande de Troonrede tot deze conclusiedat, behalve op het punt van kiesrecht, deze regeering al heel weinig van de afge- tredene verschilt en dat zij, die gehoopt hebben op de afdoening van het Kies- rechtvraagstuk, zich moeten voorberei den op eene teleurstelling, tenzij nog het adres van antwoord een siimiius (prikker) geeft, wat het blad, bij de tegenwoordige samenstelling der Tweede Kamer, niet voor waarschijnlijk houdt. De Kamper Courant maakt nog de opmerking dat de Troonrede de politiek der regeering stempelt tot eene vooruit strevende politiek, waarmede de liberalen vrede kunnen hebben. Als wij deze en meer andere beschou wingen resumeeren, komt het ons voor, dat het tegenwoordige ministerie nog al kalm den loop van zaken kan afwachten. Door zijne toezeggingentoch heeft het zich voor het grootste deel van zijn programma den steun verworven van vele liberalen, die vroeger zijn komst aan het roer van den Staat minder gewenscht vonden, heeft het de talrijke tegenstanders van eene afdoende reorganisatie van het leger zich lot vriend gemaakt en door zijn zwijgen over sommige ingrijpende punten ook bij velen een goeden dunk van zich gegeven. Dit is alles slechts voorloopig, want> als eenmaal het kiesrecht aan de orde komt, een punt, waarin het tegen- verwonderd uit. De oude man ziet er volstrekt niet uit als een komediant." «Hij is ook geen komediant meer," antwoordde de kastelein, «maar dertig jaar geleden heeft hij met een troep komedianten of koorddansers het land rondgereisd, en zóo is hij aan dien naam gekomen." Zoo, zoo En wat is hij nu vroeg de oude heer nieuwsgierig. >Wat hij nu is? Hij is boer en woont op zijn eigen hofstede daar be neden aan den oever van het meer", zei Bartel. «Hij is altijd een malle kerel ge weest eu hij is het nog. Men zou eeu dik boek kuunen volschrijven met alles, wat hij in zijn leven heeft uitgevoerd. Maar de hoofdzaak wil ik u in het kort vertellen". Hij zette zich nu in postuur aan de tafel en begon De komediant en ik waren schoolkameraden en hebben me kaar van kindsbeen af goed mogen lijden; Ik leerde niet heel vlug, maar Naas wel als hij mij niet dikwijls aan mijn school woordige kabinet minder geavanceerd is dun het vroegere, blijft het de vraag of het dan over die meerderheid zal kun nen beschikken, waaarover het, als wij ons niet bedriegen, bij den aanvang zijner werkzaamheden rekeuen kan. 'Zeker is het in ieder geval, dat het ministerie Roell over uitstekende krach- Ie te beschikken heeft en dus nog heel Wit goeds tot nut des lands kan pro- dqceeren. Moge het aan den noodigen steun daartoe niet ontbreken. Vlissingen, 22 September. Volgens de ingediende gemeentebe- grooting voor den dienst 1S95, sluitende iü ontvangst en uitgaaf tot een bedrag van ƒ200.744.456, bedragen naar raming de ontvangsten wegens vroegere diensten 5860 09°inkomsten van gemeente- eigendommen 13147.826; opcenten op 's Rijks directe belastingen ƒ23995.145 hoofdelijke omslag ƒ3400U; belasting op voorwerpenvan verbruik 50600 hoflingen voor het gebruik van openbare pt*a;Usen,- v. egen, werken eu inrichtingen 16437.09 andere belastingen 3604 50; inkomsten van verschillenden aard en toevallige baten 38103.32®andere ontvangsten 14994.47®. Ruitengewone ontvangsten nihilopbrengst van den verkoop van gemeente-eigendommen en bezittingen memorie. De uitgaven bedragen naar raming als volgt Huishoudelijk bestuur 17866.58; kosten, betrekking hebbende op plaatse lijke belastingen 7888 89 kosten van onderhoud, aanleg en vernieuwing van de openbare gebouwen enz. ƒ15193.10 kosten onderhoud en lasten 1-339 79; kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlichting 19476.76®; kosten van den geneeskundigen dienst ƒ1800; subsidie aan het burgerlijk armbestuur ƒ9485; idem aan het gasthuis 11400 idem aan het burger weeshuis 6300 kosten van het middelbaar onderwijs ƒ3683 37 idem van het lager onderwijs ƒ57033.94®; idem ten behoeve van kunsten en wetenschappen 200 renten werk geholpen had, was ik er niet door gekomen. Ik hield daarom veel van hem en koos altijd zijn partij als hij vocht of twist had. Toen wij de school verlieten, moest hij bij zijn vader als boerenknecht werken, maar daar deugde hij niet voor, hij wilde studeeren, maar zijn vader had daar geen ooren naar. Ik ben ook bij mijn vader gebleven, om hem bij zijn werk te helpen. Zoo zijn wij zeventien, achttien jaar geworden en hadden elkan der in het laatst weinig meer gezien. Naas was langzamerhand menschenschuw geworden en sloop moederziel alleen in het bosch of op de bergen rond. In dien tijd kwam op een raooieu zomeravond een reiswagen met komedianten naar Jegern en hield bij het posthuis stil. De postmeester gaf aau de leden verguu- ning, om in de danszaal een tooueel op te slaan en voorstellingen te geven. Zij maakten goede zaken, want de vreemde zoinerreizigers kwamen er dikwijls er werd veel gelachen en de boeren uit den omtrek kwamen er ook. Naas kwam van leeningen 17018.32 aflossingen ƒ10100; onvoorziene uitgaven ƒ465.76®. Naar wij vernemen, worden bij den minister van waterstaat pogingen gedaan om de sluizen aan de buitenhaven elec- trisch te doen verlichten. Als de minister hiertoe besluiten mocht, zal het gevaar, aan het passeeren dier sluizen op sommige tijden verhonden, zeer veel verminderd zijn. Tot sluiting der zomeroefeningen zal door de d d. schutterij een schietwedstrijd worden gehouden voor de le compagnie op Maaudag 24 September, voor de 2e Woensdag 26 September, beiden des na middags te 4 ure. Voor de winners is eene fraaie collectie prijzen aangekocht, waarvan de uitreiking zal geschieden door den majoor-commandant in het fort Midden-Reduit. In ons bericht van Donderdag, aan gaande het bezoek der 25 leden van de Maatschappij van Bouwkunde aan deze gemeente, is verkeerdelijk gemeld dat het op het stadhuis plaats had. Dit moet zijnin het nieuwe station, waaraan ook door genoemde heeren een bezoek werd gebracht. Het Engelsche blad Daily News zegt aangaande het nieuwe station alhier het volgende: «Het nieuwe, electrisch ver lichte station is een zeer fraai gebouw en een groote verbetering in den dienst der stoom vaart-maatschappij «Zeeland." Onlangs zijn belangrijke wijzigingen ge bracht in den postdienst tusschen Duitsch- land en Engeland en de reis van Berlijn naar London over Vlissingen is nu korter dan die langs eenigen anderen weg namelijk 20 uren." Men schrijft ons Voor eenigen tijd maakte deStaatscourt. o. a. melding van het toekennen van de Eere-medaille in zilver der Oranje-Nassau- orde aan den adj.-onderoff. Alleda van het Algemeen Depot van discipline. Die medaille werd Donderdag jl. voor het front der troep op plechtige wijze uitgereikt. Heden kunnen we wederom melding ook eens kijken en hij kwam toen telkens weer en speelde eindelijk met de kome dianten mee. Daar werd toen onder d« boeren veel over gesproken men wist te vertellen, dat Naas verliefd was op de dochter van den directeur en nog veel meer. De vader van Naas hoorde er ook van spreken en dit gaf aanleiding tot een zwaar huiselijk onweer. De oude man wilde met een spade op den jongeliug inhakken, doch Naas ontkwam en liet sedert dien dag niets van zich hooren. De komedianten vertrokken denzelfdeu dag en men heeft ze niet weer terug gezien." Rartel zweeg hier eenige oogenblikken en veegde het zweet van zijn voorhoofd. Toen bood hij den ouden heer een snuifje aan, nam er zelf ook een en vervolgde «Na verloop van verscheidene jaren is Naas onverwacht te huis gekomen. Zijn vader was dood en de moeder krankziu- nig. Kort voor baar sterven is haar hoofd weer helder geworden en heeft zij haar zoon herkend Maar het was een l^orte

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1