VLISSINGSCDE COURANT. No. no. Woensdag 19 September 1894. 32rte Jaargang. Gemeentebestuur. Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° October a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. PEE5GNEEEE BELASTING. Afkondiging van het kohier der personeele he- lasting no. 3, dienst 1894/96- De Bargemeeater van Vlissingen, maakt dat op heden bij hem ontvangen en aan den rijksontvanger is gezonden, het executoir verklaarde kohier wegens de peraoneele be lasting no. 3, dienst 189i/gj. de daarop voorkomende belastingschuldigen worden üitgenoodigd om hunne aanslagen op den bepaalden tijd aan te zuiveren, ook ter voorkoming van vervolgingen en herinnert: dat de bezwaarschriften binnen drie maan den na heden behooren te worden ingediend, terwijl de aangiften ter bekoming van ont heffing, ingeval van verhuizing, op grond van art. 27 2 dar personeele wel, moeten wor den gedaan bij den rijksontvanger, binnen eene maand, volgende op die, waarin bet perceel is ontruimd. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 18 Sept. 1891. De Burgemeester voorn. TUTEIN NOLTHENIÜS. Lombok Een telegram uit Boeleleng aan de Java-Bode meldt dat Zaterdag eene ko- lonne onder bevel van overste Lawick, aan wien is toegevoegd de kapitein van den staf Willemstijn, naar Batoeklian marcheert en eene andere kolonne onder bevel van overste Bijleveld naar Praja om de verzoening van de Baliërs met de Sasaks behoorlijk te doen nakomen De eerste kolonne heeft tevens de op dracht het Boegineesch hoofd Daeng Ginora, die, aanhangers verworven heb bende, zich bij Sakra versterkt heeft, niets met het gouvernement wil uitstaan en voorgeeft neef van den Radja van Goa te zijn, op te lichten of te verdrij ven. Daeng Ginora schijnt het struikel blok van de pacificatie te zijn. Hij pro fiteerde van de binnenlandsche onlusten om zich als aanvoerder te doen opmerken. Twee Engelschen, Holmus en Pagie, en den Deen Danielsen is hun' poging om in troebel water te visschen, nl. om heimelijk wapenen op Lombok in te voeren, slecht bekomen. Hun schoener verging, waarbij de Deen Hansen om kwam, terwijl de twee Engelschen en de Deen Danielsen werden gearresteerd. Laatstgenoemde Deen is den 12en Aug.' in het hospitaal te Soerabaija overleden. De twee anderen zullen op genoemde plaats terechtstaan. Bij het departement van koloniën zijn van den gouverneur-generaal van Ned. Indië per telegraaf de volgende mede- deelingeu ontvangen omtrent hetgebeurde op Lombok en de aldaar thans plaats vindende krijgsoperatiën. «Ontevredenheid van de Poeng-Gawa's, dat het contract het knevelen der Sasaks zou beletten, was de voorname oorzaak van het gepleegde verraad. Gedurende het vuur van den onzichtbaren vijand waven houding en discipline der troepen uitmuntend. Het bivak te Ampenan is versterkt. Drie batterijen zijn te Aroeng Kaleh en Pesagoegan opgesteld tot het herne men van Matararo met de beste kansen en de minste verliezen. Het innemen van Pesagangoen kostte drie gesneuvelden, zijnde de korporaal J. A. S. Meier, de fuselier E. G. Dettmeyer en de fuselier J. R. Nix en acht ge wonden. De stemming der Sasaks is goed. Boni (leenroerige staat op Celehes) bood hulptroepen aan." Uit de Staatscourant blijkt dat de plaats van welker inneming in het regeerings- telegram sprake is, niet Pesagangoen heet maar Pegasangan. Vermoedelijk is dit dezelfde plaats, die in vorige particuliere telegrammen Pasingaban genoemd werd. {Zie laatste berichten.) In de Locomotief van den 13 Augs. vindt men het volgende Bat onze officieren op Lombok zich niet erg amuseeren blijkt uit het volgende uittreksel uit een particulier schrijven Wij zijn gezond, eten, drinken en slapen uitstekend, vervelen ons verschrikkelijk nu ieder zijn mopper-répertoire aan de kameraden heeft opgedischt, en ieder verlangt naar huis nu ons toch hoogst vermoedelijk niet de minste emotie meer wacht." Dit werd geschreven anderhalve week vóór de ramp, die, helaas, meer dan de verlangde emotie gaf. Het ministerie van koloniën ontvangt dagelijks vele toezendingen in den vorm van geld, levensmiddelen, versnaperingen, lectuur, enz. ten behoeve van de mili tairen of gewonden op Lombok, waaruit blijkt welk belang in Nederland gesteld wordt in hen, die in verre gewesten de eer des lands handhaven of er hun bloed voor waagden. De heer Kielstra komt in het Han delsblad er tegen op dat er zijn in den lande, die hun vertrouwen hebben ver loren in den man, aan wien de moeielijke taak is opgedragen de Lomboksche zaken tot een goed einde te brengen. Hij herinnert om aan te toonen, dat uit het Lomboksche verraad niet af te leiden is, dat onze autoriteiten zijn te kort geschoten in waakzaamheid, aan den opstand in Balipoe in 1841, aan het vol gende ■voorval Bondjol was in 1837 gevallen, en sedert was ons bestuur in de Padang- sche Bovenlanden op hechten grondslag gevestigd. Michiels was gouverneur vau Sumatra's Westkust, Steinmetz resident der Bovenlanden en niemand, die eenigs- zins bekend is met onze Indische ge schiedenis, zal eenigen twijfel koesteren aan hun doorzicht, aan hun staatkundig beleid. Toch brak, als het ware onder het oog vao ons bestuur, in 1841 geheel onver wachts een ernstige opstand uit. Michiels schreef zelfs Zeer wonderbaar is het dat in een land, zoo geheel georganiseerd, waar men kon veronderstellen dat ons bestuur ten minste aan eenigen welge vallig was, waar zelfs het belang van velen aan dat bestuur verbonden was, niet het minst vooraf uitgelekt is van een komplot dat, zoo men let op den bijna gelijktijdigen aanval op verscheidene ver van elkander verwijderde punten, uitge breide vertakkingen moet hebben gehad. In de dagorden van 5 Mei 1841, waarin de legercommandant hulde bracht aan de dappere verdedigers van Goeaer Malentung, werd gesproken van een met sluw verraad gesmede, op vele plaatsen te gelijk met woede uitgebarsten en het minst siiet te verwachten volksopstand. Er blijkt dus ook uit deze mededee- ling dat de inboorlingen van den In- dischen Archipel meesters zijn in de kunst van veiuzen en in het smeden van com plotten eene hoogte hebben bereikt, welke voortdurende waakzaamheid tot een niet te verzuimen plicht maakt. Ons dunkt dat het daarom voor de Indische autori teiten noodig is ook in tijd van vrede, ook als de inlanders ons een vrieudelijk ge laat toonen, te zorgen dat zij van de gezindheid der inlandsche bevolking voortdurend op de hoogte zijn. Vertrou wen moet men lien in ieder geval geen oogenblik. Men bedenke dat men met vijanden te doen heeft, die slechts op eene goede gelegenheid wachten om ons juk af te werpen. Binnenland. Vlissingen, 18 September. Het was Zondag druk in het nieuwe station, waar zich in de gangen, wacht zalen, restauratie en op de perrons eene talrijke menigte bewoog om de schoon heden van het den vorigen dag in dienst gestelde gebouw te bewonderen. Van de restauratie, die, door electrisch licht beschenen, er allergezelligst uitzag, werd druk gebruik gemaakt. Bediening, noch consumptie laten iets te wenschen over in deze zaal, voor welke inrichtiBg door de lieeren Meyer en Reuzer geen* kosten zijn gespaard om ze aan hare be stemming te doen beantwoorden en die waarlijk tot een zitje uitnoodigt. Bij avond, als het overvloedig aange brachte electrische licht op de verschil lende deelen van het gebouw en de perrons een helder, doch zacht licht werpt, loont het wel de moeite het gebouw te bezoeken. Men krijgt dan den indruk alsof men zich in het station van eene groote stad bevindt. Jammer, dachten wij zoo onwillekeu - rig, dat aan dit station een rechtstreek - scbe toegangsweg naar de stad ont breekt. Het zou er zeker veel aan waarde door Ook aan onzen stadgenoot, de heer N. de Graaff, commissaris van politie, is namens HH. MM. onze Koninginnen een prachtige gouden doekspeld met diamanten geschonken, als erkenning van de diensten, door hem op 23 Augs in zijne betrekking bewezen. Door Hare Majesteiten de Koninginnen i asn het Burger-weeshuis 40 en aan het R.C. weeshuis 32 geschonken. De heer D. Slot, le gezagvoerder van 'sRijks Lichtschip Noord Hinder No. 1, alhier woonachtig, heeft op verzoek tegen 1 October a.s. eervol ontslag als zoodanig ontvangen met toekenning van pensioen. Lijst van brievengeadresseerd aan onbekenden, ten postkantore alhier ter verzending ontvangen gedurende de tweede helft der maand Augs. jl. D. van Gelder, AmsterdamJ. W. Bos, Rotterdam A. van den Ende, idem M. Huvers, Vlissingen, (briefkaarten). Verzonden geweest naar Duitschland J. Joas, Hamburg (brief). Men schrijft ons uit Middelburg De wedstrijd van de schietvereeniging aMedioburgum," alhier, is bepaald op Zondag en Maandag 23 en 24 dezer. Burg. en Weth. zijn voornemens aan den gemeenteraad voor te stellen de school voor meer uitgebreid lager onder wijs voor meisjes (school D., hoofd mej Tiggelaar) op te heffen. De oorzaak hier van ligt grootendeels hierin dat tegen woordig de RijksleerschooJ, verbonden aan de Rijkskweekschool voor onderwij zers, het getal leerlingen sterk ziet vermeerderen, zoodat vele aanvragen tot plaatsing zelfs nog moeten afgewezen worden. Het is dan ook van algeméene bekendheid dat het ouderwijs, aan die school gegeven, uitmuntend kan genoemd worden. In de N. R. Ct. komt het volgende ingezonden stuk voor van den heer J. W. Perrels, agent van politie en ge meentebode te Veere Bij het lezen van »De Koninginnen in Zee land" (zie uw nummer van 23 Augustus j.l.), komt voor eene beschrijving van Veere, met het doel om den tegenwoordigen toestand dier plaats te vergelijken met den vroegeren. Hoeveel waars daarin ook voorkomt en hoe treffend geteekend, toch gevoel ik mij verplicht tegen eene onwaarheid op te komen. Uw berichtgever schrijft »De vx-oegere hoofd wacht is thans ingericht tot brievengaarderij, en de Kampveersche toren, voorheen de schrik van ieder onverlaat, die het op de rijke en bloeien de stad Veere had gemunt, een toren, die met zijne vuurmonden den ingang van dc haven be streek, de Kampveersche toren, is tot herberg ge degradeerd. Men schenkt er nu een borrel.' Zoo is het edelste ontadeld, zoo heeft het fierste zijn glorie zien tanenDit cursief gedrukte deel (jammer voor den schrijver, het toppunt van zijn weemoedigen indrukheeft geen zin. Aan den mond der haven stonden voorheen twee torens, n.l. de Noorder- en de Kampveersche toren. Al het grootscke en het verhevene aan den Kampveerschen toren toegeschreven, gold voor den Noordertoren. De Kampveersche toren was en is nog bestemd voor herberg. Bewijzenlo. I April 1519 verleent Adolf van Bourgondie privilege om op den Kampveerschen toren te mogen tappen, en niet op den Noordertoren {•Statutenboek der gem Veere uit de 16de eeuw, folio 63). 2o. In de stadsrekeningen der 16de eeuw, de eeuw, waarin de toren werd gebouwd, komen posten voor van verteringen, gemaakt in den Kampveerschen toren. De Noordertoren was eene sterkte. Ook daarvan zijn bewijzen voorhanden. Hare Majesteiten de Koninginnen zullen Dinsdag 25 September een bezoek bren- gen aan de Kon. Militaire Academie en aan de stad Breda. Men is in Breda over dit bezoek in de wolken, al zal het slechts éen dag duren. De bemanning voor ieder der in aan bouw zijnde pantserschepen Kortenaer, Nvertsen en Riet Hein is voorloopig be paald op 16 officieren, 12 machinisten en leerlingen, 187 onderofficieren en mindere schepelingen, henevens 43 on derofficieren en manschappen van het korps marinierstotaal ongeveer 260 koppen. Naar het TJ. B. verneemt, is dezer dagen te Utrecht eene samenkomst ge houden van invloedrijke personen der antirevolutionaire partij om de beide dissentieereude geestverwanten, de heeren dr. Kuyper en De Savornin Lohman, weer bijeen te brengen. De heer Lohman was present, dr. Kuyper niet, daar deze zooals bekend is, te Brussel ziek is geworden en daar verpleegd wordt. Onwillekeurig vraagt men zich af, waarom zij, van wie deze oproeping uit ging, niet gewacht hebben tot dr. Kuyper beter was. Zij zullen toch even goed als elkeen wel van dr. Kuvper's ziekte ge hoord hebben. HH. MM. de Koninginnen hebben, naar aanleiding van haar bezoek aan den Helder, nog f250 geschonken aan het fonds voor hulpbehoevende werklieden van 's Rijks werf en f 25 aan de ver pleegden in het militair hospitaal, terwijl de korporaal der artillerie Engels en de miliciens "Van Nugteren en Koster, de manschappen, die bij de ontploffing, van een projectiel op de batterij Kaaphoofd verminkt werden, elk een photographie van Koningin Wilhelmina, een met zilver gemonteerden sigarenkoker en 250 siga ren van HH, MM. ontvingen. Het antirev. blad Boodschapper deelt mede dat de 16e jaarcollecte voor de «scholen met den bijbel", welke Dinsdag te 's Gravenhage werd gehouden, slechts 1619 heeft opgebracht, d. i. alweer 229 minder dan in het vorige jaar. Geen wonder dat het blad niet gesticht is over de weinige milddadigheid der in het rijke 's Gravenhage wonende geest verwanten. Te Utrecht is de prijs van het gas voor 1895 op 5 centen voorgesteld. In de Heraut wordt door den heer W. Hovy medegedeeld dat de hoop, die gekoesterd werd dat prof. Kuyper na niet te langen tijd zijn arbeid zou kunnen hervatten, niet zoo spoedig zal kunnen vervuld worden, daar hij zich zeer zwak gevoelt en groote omzichtigheid noodig is om wederinstorting te voorkomen,

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1