VLISSINGStWE COURANT No. 109. Maandag 17 September 1894. 3 2"6 Jaargang. Gemeentebestïïnr. B i n n e n 1 a n d. Zij, die zich met het volgend kwartaal, aanvangende 1° October a. s. op de Vlissingsche Courant abonneer en, ontvangen de nog tot dien datum ver schijnende nummers gratis. KENNISGEVING. De Burgemeester en Wethouders van Vhssingen, Qezicu de artt. 6 en 7 der wet tan 2 Juni 1376 (Stbld. no. 95). tot regeling van het leezieht bij het oprichten van inrichtingen, welke i'"»^ »cWo of hinder leunen veiuoizuKun Geven bij deze kennis dut bij hen is ingekomen een verzoek von J. L G. Kïnomans om verganniog tot het pluatseu van een tweeden bakkersoven in den kelder van perceel wijk I uo. 8, aan het Korte GrooDewoud alhier kadastraal bekend in sectie D no. 460 dat dit verzoek mot de bijlagen, gedurende veertien dagen, te beginnen met Vrijdag den I 4 September 1894 op de geineeute-secretarie ter visie zal worden gelegd en dut den '28 September 1894, ten raudhuize, des uo- iniddogs ton 2 ure. gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen liet oprichtcu der inrichting iu te bren gen, terwijl gedurende drie dagen vóóc dat tijdstip, ter gemeente-secretarie van de ter zake ingekomen schrif turen kenuis kan worden genomen. Vlissingeu, den 14 September 1894. Do Burgemeester en Wethouders voorn Th. VAN UIJE PIETGUSE L. B. De Secretaris. J. H O. BUSING. BRANDWEER. Ter image liggen van het inschrijvingsregister voor de Brandweer. De Burgemeester tn Wethouders van VlissingcD. gelet op art. 408 der Algemeene Verordening van Politie voor deze gemeente maken bckeud dat het inschrijvingsregister voor de brandweer van de mannelijke ingezetenen, die op den eersten Januari van het looponde jaar hun 86e levens jaar zijn ingetreden, en zij die sedert de laatst gehouden inschrijving in de gemeente zijn komeu vronen Cu hun 86e levensjaar hebben volbracht, doch hun 56o nog niet hebben bereikt ter secretarie dezer gemeente ter inzage ligt van af den 17en tot en met dea SOeu dezer maand, (Zondagen uitgezonderd) dat zij die beweren, dat hun leeftijd niet overeen komt met dien op het register vermeld, verplicht ziju gedurende de ter visie legging daarvan bewijs over te leggen, terwijl bij niet voldnoniog dnnraau. ter beoor deeling van Burgemeester cu Wethouders, de inschrijviog voor geldig zal worden gehouden en gehandhaafd dot het register den luatsten dag van deze maand wordt .gesloten en daarna geen reclames meer wordcu aangenomen. Vlissingen, den 15 September 1894, De Burgemeester en Wethouders voorn. Th. VAN UIJE PIETERSE L. B. De Secretaris, J. tl. C. BUSING Schoolartsen. In eene Woensdag avond gehouden vergadering van de afdeeliDg Amster dam II" van het »Nederlandsch Onder wijzersgenootschap" heeft dr. P. Kooper- berg, directeur-geneesheer van het Stadsziekenhuis te Leeuwarden, een be spreking ingeleid van het onderwerp Schoolartsen", waarbij hij op den voor grond stelde, dat dit onderwerp ten nauwste samenhangt met de volksont wikkeling, en dat men op het gebied der schoolhygiëne niets tot stand zal kunnen brengen, als leeraar en hygiënist niet krachtig samenwerken. Hij ging daarna uit van de paradoxaal klinkende stelling, dat ude beste school is geen school". In het klassieke Grie kenland was men doordrongen van de waarheid, dat een gezonde geest slechts kan wonen in een gezond lichaam en de verstandelijke vorming der kinderen geen schade mag doen aan het lichaam. In onze dagen echter tracht men de kin deren al te veel te voorzien van een maximum van schoolkennis, ten koste der lichamelijke ontwikkeling. Daardoor ontstaan de ziekten, die men met den algemeenen naam van schoolziekten be stempelt. Storing in den bloedsomloop, hersen-congestie, neusbloedingen e. d. komen bij de schoolkinderen dikwerf voor. Een der meest voorkomende school ziekten is de zijdelingsche verkromming van den ruggegraat, die de capaciteit der longen verstoort. En al blijven vele kinderen van die ziekten verschoond, toch wordt door slechte lichaamshoudin gen in de school dikwerf de gezondheid der kinderen geschaad. De percent cijfers van de ruggegraatsverkromming loopen echter bij verschillendeschool-hygiënisten uiteen sommigen noemen een cijfer van 86, anderen van 29 pCt. Ook bijziendheid is een der veelvuldig voorkomende ziek ten der schoolkinderen men noemt een cijfer van 30 pCt. Al moet erkend worden dat ook in het gezin vaak de kiem van vele gebreken wordt gelegd, de taak der school is het, die te verbeteren zij dient te zorgen, dat de harmonische samen hang tusschen lichaam en geest niet worde verbroken. Het kind verkeert door de school in voortdurend hygiënisch ge vaar, en de taak der schoolhygiëne is, die gevaren zooveel mogelijk tegen te gaan. Men kan echter niet vergen, dat de gewone geneesheer zich geheel aan de taak zal wijden, hygiënische verbeterin gen voor het schoolkind aan te brengen de tijd ontbreekt er dikwerf voor, de plaats is dikwijls ongeschikt. Noodig is verzameling van zooveel mogelijk sta tistische gegevens, over een reeks van jaren en over verschillende plaatsen. Men vraagt, of de schoolcommissiën niet de lichamen zijn om toezicht te houden en maatregelen tegen de schoolziekten te nemenspr. antwoordde daarop, dat die commissies reeds een veelomvattende taak hebben en bezwaarlijk voldoende statistieke gegevens kunnen verzamelen. Van de bemoeiingen in deze van het Geneeskundig Staatstoezicht en het schoolbezoek verwacht de spreker ook niets. Het bij ons bestaande geneeskun dig staatstoezicht is verouderd en bestaat slechts uit zeven inspecteurs en éeD adjunct-inspecteur, die te weinig tijd hebben om zich inet kracht te kunnen wijden aan geneeskundig schooltoezicht. Er is wel eene wet, die van 1884, die de inrichting der schoollokalen regelt, en de Epidemie-wet geeft enkele bepa lingen tegen de verspreiding van be smettelijke ziekten op de school, maar die bepalingen, hoe goed ook bedoeld, worden dikwijls nutteloos gemaakt door ontduikingen en kunnen vaak niet worden uitgevoerd. Resumeerende, meende spreker dat van de onderwijzers geen voldoende hygië nische kennis mag worden verwacht, dat ook van de geneeskundigen niet veel verwacht kan worden, dat het Genees kundig Staatstoezicht reeds te veel met andere werkzaamheden is overladen en ook het schooltoezicht in deze onbevoegd is. Het schoolkind verkeert bij ons in slechte conditie, wat zeer verschilt bij staten als Duitschland, Elzas, België, Oostenrijk, Rusland, Zweden, Argentinië, Chili, enz., waar schoolartsen zijn aan gesteld. Te Brussel werd in 1874 die geneeskundige dienst voor de scholen geregeld, en de schoolartsen oefenen streng toezicht uiteen gevolg hiervan is dat de schoolziekten zeer afnamen en Brussel in de laatste 20 jaren door geen epidemische ziekten werd geteisterd. Spreker zou dus wenschen dat men met de toepassing van het stelsel der schoolartsen begonwaar het elders reeds lang werd ingevoerd, kan ons land zeker volgen. Het geneeskundig toezicht op de scholen dient te worden uitgebreid en daartoe dienen onderwijzers en ge neeskundigen samen te werken. Voor hen, die mochten meenen dat het invoeren van schoolartsen eene be langrijke uitgave aan de schatkist zou veroorzaken, merkte dr. Kooperberg later bij de debatten op, dat er geen buitengewone uitgaven zijn te vreezen, daar z. i. een arts op de 3000 kinderen voldoende is O. i. zouden wij er volgens de bere kening van den dokter wel wat goed koop afkomen, daar de benoemiög van schoolartsen noodzakelijk eenige, mis schien vele verbeteringen in de scholen zou ten gevolge hebben, die ook geld kosten. Waar het echter de gezondheid van kinderen'betreft, vooral het voor komen van ziekten en misvormingen, mag op geene uitgaven gezien worden, die gewenscht en noodig zijn. Lombok. Uit Batavia werd gisteren aan de N. It. Ct. het volgende gemeld «Pasangahan, waar volk uit Mataram zich verzameld had, werd gisteren geno men en bezet na een heelen dag rechtens. Het verlies aan onze zijde was gering. Heden wordt de actie voortgezet. De vijand versterkt de kampongs voor Mataram.DeSasaks verbrandden het paleis te Goenoeng Sari en vielen de Baliërs ojpvig aan. De staf denkt Mataram binnen eene week te nemen." Met Pasangahan wordt, naar het blad vermoedt, bedoeld de dessa, welke op de ter landsdrukkerij te Batavia uitgegeven kaart met den naam Pasingaban wordt aangeduid en zuidelijk van Mataram is gelegen. Goenoeng Sari ligt ten N. O. van Mataram. Het was een zeer fraai van steen opgetrokken verblijf, dat, van een groot en laaggelegen voorplein voorzien, tegen de hellingen van een heuvel was gebouwd, uit tempeltjes en kiosken be stond en een dicht bosch als achter grond had. liet Nieuws van den Dag ontving ook dion dag een telegram van den volgen den inhoud uDe versterking Pasingaban (Z. van Mataram) veroverd en de vijand verjaagd. Ar.n onze zijde twee soldaten gesneuveld en gewond. De Sasaks verbrandden Goenoeng Sari (N.O. van Mataram.)" Door den grooten toeloop der werving bij het Koloniaal Werfdepot is de kazerne te Harderwijk reeds overvol. De laatste dagen kwamen zich bij dat korps ge middeld 20 h 30 personen per dag aan randen, waaronder veel miliciens, om gedetacheerd te worden bij het Indische leger. Wij vreezen echter dat als het met de Lombok-expeditie zoo goed blijft gaan als tot nu toe, velen niet aangenomen zullen kunnen worden. Misschien is er echter dan wel voor dezulken een plaats te vinden op Atjeh. Vlissingen, 15 September. Naar wij vernemen, zal De JSvertsendie zeer waarschijnlijk Zaterdag den 29 Sept. a. s. te water zal worden gelaten, niet voorzien worden van de nieuwste soort vuurmonden, doch wel van kanonnen, waarvan het model reeds eenige jaren bij de marine in gebruik is. Donderdag avond te half negen werd aan den heer H. A. Benier, consul van België en van Rusland,ter gelegenheid van zijne benoeming als ridder in de orde van St. Stanislas van Rusland, door het mu ziekgezelschap Ons Genoegen,onder leiding, van den heer Kareis eene serenade ge bracht. Eene talrijke menigte was voor zijn huis op den Boulevard verzameld om te luisteren naar de verschillende nummers door bovengenoemd muziekge zelschap ten gehoor gebracht, waarvan het laatstgegevene werkelijk verdienste lijk werd uitgevoerd. Namens het muziekgezelschap wenschte de voorzitter, de heer W.L Winkelman, den heer Benier met dehem bewezen eer geluk, welke toespraak door dezen met eenige woorden van dank werd beantwoord. Onder het spelen van opgewekte mar- schen trok vervolgens Om Genoegen na afloop der serenade huiswaarts. /6e 1 Van 8 tot 14 September zijn alhier uit Queenbo» met de mailbóoten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 214 en met de nachtbooten 529, daarheen vertrokken met de dagbooten 332 en met de nacht- booten 723alzoo samen aangekomen 748 en vertrokken 1055, dus in het ge heel vervoerd 1798 passagiers Van 8 tot 14 September is alhier door 54 heeren en 14 dames, totaal 68 personen, van de zeebaden gebruik ge maakt. Men schrijft ons uit Middelburg Door de scherpschuttersvereeniging«Me- burgum» alhier, zal nog in deze maand een tweedaagsche schietwedstrijd onder hare leden gehouden worden, waarbij verschillende fraaie prijzen zullen worden uitgeloofd. Sluis zal a. s. Maandag bezocht wor den door Z.Exc. den Commissaris der Koningin in onze provincie, den heer jhr. mr. W. M. de Brauw. Tot eerste wethouder aldaar is herbe noemd de heer K. F. Koksma. leden van den Raad van Toezicht op de spoorwegen, vergezeld van den Directeur-generaal der Staatsspoorwegen, brachten gisteren middag een bezoek aan deze gemeente tot het inspecteeren van het nieuwe haveDstation, dat heden morgen in dienst is gesteld. Door de heeren J. G. van Renterghem te 'sGravenhage en J. Bergman en C. de Swart te Ierseke is concessie aange vraagd voor het leggen van een paar* dentram van lersekendam naar het station KruiningenIerseke. Ten behoeve van de nagelaten be trekkingen der op Lombok gesneuvelde militairen is te Breskens, op initiatief van den burgemeester, den heer J. G. Gerritsen, een damescomité opgericht, dat bij een bezoek langs de huizen, elke gave, hoe gering ook, in ontvangst zal nemen/ Te Gróëüé en Niéuwvlièt hebben zich voor hetzelfde doel ook damesco mités gevormd. Volgens het Nbl. v. Ned. zou de Troon rede Dinsdag slechts in zeer vage be woordingen over de plannen der Regeering ten aanzien van het kiesrecht spreken en wacht ons in de Millioenenspeech van den minister van Financiën de treu rige mededeeling, dat het tekort voor het volgende jaar op 8 millioeu geraamd wordt. In eenige Engelsche bladen vindt men het bericht dat schikkingen worden ge troffen voor een bezoek, van Koningra Wilhelmina en de Koningin-Regentes aan Engeland. HH. MM. zouden dan haar hoofdverblijf houden in Birkball, de residentie van de hertogin van Albany, doch ook een kort bezoek brengen aan Koningin Victoria. Bij de onlangs gehouden gemeente raadsverkiezing te Groningen zijn de kiezers al even traag geweest als die te Amsterdam. Van de 3088, waaruit het kiezerskorps bestaat, hebben zich slechts 912 de moeite gegeven hun stem uit te brengen. De heer Theodoor Tiebackx, te Rozen- daal, heeft op de koninklijke academie van schoone kunsten te Mechelen den hoogsten prijs (prix d'excellence) behaald. Deze onderscheiding is nog nooit een Nederlander ten deel gevallen. Volgens het D. v. H. zonden HH. MM. de Koninginnen aan den luit. ter zee le kl. Eijbergen, die bij het ongeluk aan boord van de Guinea werd gekwetst, een kistje fijne vruchten, terwijl de zeemilicien Lap, die tengevolge van het zelfde ongeluk ernstige brandwonden be kwam, in het hospitaal van de Vorstinnen eene photographie van koningin Wilhel mina,een met zilver gemonteerden sigaren koker en 500 sigaren ontving. De Avondpost deelt mede dat tegelijk met het aftreden der redactie De Am

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1