Ds OverÉÉf der Me. No. 107. oerdsdag 12 September 1894. '323te Jaargang. 'FEIT ;[a_rs-costu- QFFEN. uitgever: FSytLLITQIN. Binnenland. j der I e keuze ;oom mmi In, wnent. In op aan- bij den 3ERGS C«. •jvorden aan rd ter druk- ELDE Jr.j 1. 187, vussiVGsciiE iniiiwr. d R E A U ïlei'a6 Markt I N°. 187. Prijs per maanden 1.Franco per post 1.15. Atzonder ^jife nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle boekhandelaren en Postdirecteuren. F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIÉNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groot® letters worden naar plaatsruimte berekend. benig Agent voor Frankrijk c Co., te Parijs. firma G-. L. DATTBE Verschijnt Diusdng', Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitechland, land en Frankrijk f 1.65 per drie maanden Uit de Pers. De Stand, wijdt eenige beschouwingen aan het verslag, waarmede Burgemeester en Wethouders van Amsterdam de be grooting over deu dienst van 1895 aan bieden, en komt tot de conclusie dat bet voor de leden van den Raad een onaan genaam werk is te voorzien in groote be hoeften met kleine middelen. Dit is ech ter niet alleen in de hoofdstad het ge val, maar tal van andere gemeenten in ons vaderland hebben eveneens een ledige schatkist, een respectabel cijfer schuld, en een klagende, door de hooge belas tingen gedrukte bevolking. De oorzaken van het kwaad zijn voor een aanmerke lijk deel overal hetzelfde. Onderwijs en Armwezen, men denke aan Friesland, vragen overal telkens meer. Er zal dan ook wel niets anders op zitten dan dat het Rijk helpe en de Regeering eenigen haast make om in dezen nood aan de gemeenten tegemoet te komen. Er is inderdaad eeDige haast bij. In het Nieuws van den Dag vindt men de volgende niet onaannemelijke gissing, ter verklaring van de houding der Bali- neezen op Lombok »De Radja had het plan ons aan te vallen, toen het bombardement met nieuwe kracht begon en de Kroonprins zelf daarbij werd gewond. «Het is volkomen begrijpelijk dat dit geval een groote ontsteltenis heeft te weeggebracht onder de Baliërs. Bij een Europeeschen troep zou de verwonding van een der leiders de soldaten hebben aangespoord tot een krachtige wraak oefening. Hier gaf zij aanleiding tot groote verslagenheid. In de verwonding van den echten zoon van den radja, den onkwetstbaren Ratoe Agoeng Agoeng K'toet, den afstammeling uit het vorste lijk huis van Karang Asem, wiens voor ouders van goddelijken oorsprong zijn, hebben zij bet bewijs gezien, dat de krijgskans is gekeerd en onze wapens zullen zegevieren. Wellicht hebben zij onder dien indruk den gevangenen de vrijheid gegeven. Dat de Baliërs naar het gebergte terugtrekken, zal intusschen wel zoo moeten verstaan worden, dat eenige benden zich in veiligheid hebben begeven, want er blijkt immers dat alle tegenstand in en om Tjakra Negara niet 33.) Aan gene zijde was ze in veiligheid, dat wist ze, en ze liet de leidsels los, hopende dat de wilde galop van bet hol lende paard snel genoeg zou wezen, om haar vervolgers te ontkomen. De geluiden achter haar verzwakten. Reeds zag ze het schijnsel der Duitsche wachtvuren, en ze trok de teugels in, om zachtjes aan den wilden ren te matigen. Het gelukte haar, en juist was ze er in geslaagd het hijgende dier in den gewo nen draf te brengen, toeu uit een boschje haar den Duitschen roep: »werda!" te- genklonk. Vrienden I" riep ze terug,een gewond is gebroken. Maar we gaan toch goed vooruit." Lombok. Volgens een particulier, door de H. Ct. overgenomen bericht, zijn Matarara en Tjakra Negara platgeschoten door bat terijen en bekochten Sasaks van Batoe- Kleian de Baliërs benoorden Narmada. Verder luidde het telegram aldus «Eenige duizenden Sasaks bezetten de streek zuidelijk van Mataram en Tjakra tot zee. Djilantik naar Karang-Asem op Bali ontkomen." Behelst dit bericht waarheid, dan blijkt er uit dat de leiding der expeditie aan goede handen is toevertrouwd en het einde, het wezenlijk einde er van, spoe dig kan tegemoet gezien worden. De taktiekden vijand geen rust te laten tot hij volkomen bedwongen is, scbijnt, tegenover Lombok gevolgd, goede vruch ten te dragen. (Zie laatste berichten.) Uit Batavia werd Zaterdag aan de N. R- Cl. geseind De barisans te Bangkalen zijn gemo biliseerd en ter beschikking gesteld van den opperbevelhebber der Lombok-expe ditie. Deze barisans, voegt de N. R. Ct. er bij, zijn inlandsche infanterie-korpsen op het eiland Madoera, bestemd om in de behoefte aan gewapende macbt te voor zien en in buitengewone omstandigheden voor militaire doeleinden te worden ge mobiliseerd. Het korps barisans te Bang kalen is 78 officieren en 672 minderen sterk. Een hoofdofficier van het Indische leger verklaart in het N. v. d. D. het merkwaardige geval dat kapt. Lindgreen heeft kunnen capituleeren iets wat zich waarschijnlijk nog nooit in Indië heeft voorgedaan tegenover een inlandschen vijand uit de omstandigheid dat de kapitein gehuwd is met de dochter van een vroegeren resident van Bali en Lom bok. De vorst van Mataram heeft dien resident gekend, misschien kende hij ook diens dochter, misschien kapt. Lindgreen zelf, die luitenant was toen hij huwde. De Avondpost deelt mede dat volgens een uit Goebeng (Soerabaja) ontvangen officier 1" De schildwacht steeg op de trede en keek in den wagen. n Dood, geloof ik," zeide hij, het bleeke gelaat en de gesloten oogen ziende van den man, waarop hij het licht van een kleine lantaarn liet schijnen. «Neen, neen!" riep ze uit. «God, dat is niet mogelijk 1" En ze wierp zich op hem en kuste zijue koude lippen, als wilde ze hem haar eigen leven doen in ademen. Eene lichte beweging van den gewonde toonde, dat het leven nog niet geheel uitgebluscht was «Spoedig, spoedig!" zei ze, »wijs me waar ik hem brengen kanvoor alles heeft hij rust noodig Deze officier is de majoor Van Tromberg, die 'gewond uit de gevangenschap is gevlucht. De soldaat keek haar aan. «Mijn kop er af!" mompelde hij bij zichzelf, «als die jongen niet heel wat anders is, dan hij schijnt. Een liefje van hem misschien Maar wat heb ik er mee noodig «Even geduld." zei hij daarop; «daar komt de aflossing al aange kunt den particulier telegram de zwaargewonde luit. kolonel H. F. C. van Bijlevelt op het oogenblik buiten gevaar verkeert. De door den lieer F. B. van Ditmar te Rotterdam ontworpen uitgave, in den vorm van eqn «Geïllustreerd Ge denkblad," ten voordeele van de nagelaten betrekkingen der gesneuvelden op Lom bok, mag zich reeds nu in de grootste belangstelling verheugen. Uit alle deelen des lands komen brieven van sympathie met de onderneming en bijdragen Het werk, dat binnen zeer korten tijd zal verschijnen, belooft een kunstwerk te worden in den vollen zin des woords. Reeds werden bijdragen ontvangen van: Generaal Karei van der Heyden, Ge neraal Majoor N I. leger, Raedt van Oldenbarnevelt, Generaal-Majoor A. Lan- zing, den Luit.-Kolonel van de Genie van Panthaleon van Eek, Kolonel Moorrees, den Lector van de Kon. Mil. Academie te Breda R. van Eek, gep. Vice-Admiraal Jhr. De Casembroot, gep Vice-Admiraal J. H. van Cappellen, Jhr. Mr. W. F. Rochussen, lid van den Raad van State; Oud Ministers Seyffardt en Bergansius Professoren S. S. Rosenstein en G. B. Lainers. jerder werden bijdragen ontvangen vaxl HH. Letterkundigen: J. P. Hase- broek, Johan Gram. A. C. Wertheim, Rosier Faassen, E. Laurillard, Dr. D. C. Nijhoff, P. Heering, Mr. J. Nanninga Uitterdijk, Dr. J. B. Kan, D. F. van Heijst, R A. Kollewijn, Paul Fredericq (Gent)van Schilders, als Taco Mesdag, Josef Israels, Elchanon Verveer, H. W. Mesdag, David Bles, J. Stroebei, Ch. Rochussen, H. J. Melis, P. Stortenbeker en P. A. Schipperus. Vlissingen, 11 September. Naar men ons mededeelt, zou door de Maatschappij tot Exploitatie van gron den, alhier, aan den gemeenteraad zijn medegedeeld, dat zij bereid is om, barer zijds, onmiddellijk een aanvang te maken met het aanleggen van een straat over hare terreinen, ter verbinding van den Koningsweg met den Badhuisweg, indien ook de gemeente de straat over haar sergeant uwe boodschap opdragen." Onder geleide van dezen kwam ze, het paard aan den toom houdend, bij eene hoeve, waar de bevelvoerende officier verblijf hield. Een adjudant bracht haar in een een voudig vertrek en noodigde haar toen uit plaats te nemen, in afwachting dat de generaal haar kon ontvangen- Een oogenblik daarna kwam deze bin nen, maar bleef, met eene uitdrukking van de hoogste verbazing op het gelaat, in het midden der kamer staan en scheen niet te weten, hoe hij zijn bezoeker moest Zij herstelde zich het eerst. «Generaal, zijt gij het?" riep ze uit. «God, nu weet ik, dat we gered zijn!" «O, we hebben elkaar vroeger ont moet," vervolgde ze; «herinnert ge n, dat ge me verteldet van een Duitschen ridder, zonder smet of blaam, die de édelste mensch, de trouwste vriend, de dapperste soldaat wasnu breng ik u dien ridder, den dood ontvoerd, voor het terrein beginnen en voltooien wil. Men herinnere zich dat in de overeen komst, tusschen de gemeente Vlissingen en bedoelde maatschappij gesloten, de verplichting opgenomen is om de straten, binnen tien jaren na het sluiten dier overeenkomst, op te leveren. Deze termijn verstrijkt den 10 October a. s. Vandaar dat de Maatschappij het noodig geacht heeft van hare bereidvaardigheid om den aanleg uit te voeren, te doen blijken, De straat, door de gemeente aan te leggen, heeft eene lengte van ongeveer 750 M.; die door de maatschappij te maken ongeveer 500 M.beide ter breed te van 20 M. De de Ruyter-tentoonstelling is thans definitief gesloten. Maandag werden de weezen van het burger- en het R. C. weeshuis in de gelegenheid gesteld de Tentoonstelling nog te bezichtigen. In het geheel werd de tentoonstelling be zocht door 1025 personen. Tot buitengewoon opzichter, belast met het houden van toezicht op het ma ken eener cholera-barak alhier, is door den minister van binnenlandsche zaken, met ingang van 15 dezer, benoemd de heer j. van Gent, thans te Groningen. Naar wij vernemen, zijn gedurende de vier dagen, dat HH. MM. de Koninginnen op Walcheren hebben vertoefd, door de stoomtram VlissingenMiddelburg 42000 passagiers vervoerd. Men schrijft ous uit Middelburg De aangeboden gemeentebegrooting voor 1895 bedraagt in ontvangsten en uitgaven 567.075.77. Onder de inkom sten zijn gerekend: opbrengst belastingen en heffingen 181.085.35, waaronder de hoofdelijke omslag is uitgetrokken ad 109 000, zijnde 9000 hooger dan het vorige jaar. Onder de uitgaven komen voor: kosten van het huishoudelijk be stuur ad. 26 696 81 kosten van politie, schutterij, brandweer en straatverlichting 31734; kosten van het onderwijs en van kunsten en wetenschappen f 103.852, waaronder hooger onderwijs (gymnasium! 21.403; middelbaar onderwijs 8418; lager onderwijs 67.966 en bewaar scholen 1949. leven gered, als gij hem ten minste in bescherming neemt." De generaal stond verstomd. «En gij hebt dat gedaan, mevrouw?" sprak hij ua eene poos. «Gij hebt uw leven gewaagd om het zijne voor bet vaderland te behouden?" «Voor mij, voor mij! Ge weet nog niet, wie ik ben Hij is mijn man, dien ik in een oogenblik van waanzin heb verlaten, hoewel ik hem lief had, als ooit eene vrouw bemind heeft. Maar nu, bijna in den dood, heb ik hem weergevonden eu gij moet mij helpen hem te behouden l" En zij vertelde hem alles, wat er was gebeurd sedert den dag dat Erwin op het kasteel gebracht was «Voor uwe daad, mevrouw," zei de generaal aangedaan, terwijl hij eerbiedig hare hand kuste, «heeft het vaderland geen ridderorden die moet hare beloo ning in zichzelf vinden. En wat Trom berg betreft, die zal opgepast worden, alsof hij mijn eigen zoon was."

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1