VMSSIWSCIIE COIItUT. No. 104. Woensdag 5 September 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prjjs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nnmmers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DATTBE Co., te Parijs. Verschijnt niusdag-. onderdos;- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitscbland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK. Verzoek om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in klein. De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl, no. 87), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 22 April 1884 (Stol. no. 54) en 16 April 1885 (Stbl. no. 78) doen te weten dat bij hen is ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in 't klem, van A. B. Reuser, in het Nieuwe Havenstation. Vlissingen, den 1 Sept. 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTE1N NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Lombok. De N. R. Ct. ontving gisteren het vol gende telegram uit Batavia: »De kapitein van den geueralen staf Willemstij n en controleur Liefrinck zul len de Sasaks tegen de Baliërs aanvoeren. Deze vermijden om in het open veld op te treden. De vorst van Gowa beeft hulp troepen aangeboden. Alle aanvulling van troepen, materieel enz. heeft Lombok bereikt. De gezondheidstoestand is uit stekend.1' Uit den Haag werd aan hetzelfde blad geseind dat door den gouverneur-gene raal van Ned. Indië bij telegram de namen opgegeven zijn van 45 Europee - sche militairen beneden den rang van officier, die bij de jongste gebeurtenis sen op Lombok gesneuveld zijn, en van 22, die nog vermist worden. Deze namen zullen, nadat de familiebetrekkingen van wege bet departement van koloniën voor bereid zijn, zoodra mogelijk openbaar gemaakt worden. Het Handelsblad ontving eergisteren uit Batavia een draadbericht van den volgenden inhoud: De Sasaks hebben bericht gezonden dat kapitein Lindgreen met zijn detache ment omsingeld is door de Baliërs in Dewabouse ten oosten van Tjakra. De Sasaks trachten hem te ontzetten." Met het Dewahouse, waarvan in 't bericht sprake is, wordt bedoeld een hin doetempel (Dewa God.) FEUILLETON. »Maar dat is toch niet goed, mevrouw. Met tranen verkrijgt men niets. Men vraagt vergiffenis of men schenkt ze. Als Henri wat verkeerds had gedaan, zou ik dadelijk beproeven hem tot inkeer te brengen maar als ik hem had beleedigd, zou ik hem natuurlijk zoo gauw mogelijk berouwvol om vergeving vragen." Clemence glimlachte even over die woorden van de kleine troosteres. a En als ge niet wist, of hij u vergif fenis kon schenken »0, mevrouw; als de liefde er is, kan de trots gemakkelijk buigen. Men be kent schuld, en waar de hoogmoed dat Zulke Deioci's zijn uitstekend geschikt voor verdediging, omdat zij meest op een heuvel zijn gebouwd en omgeven met eene borstwering van klipsteenen. Als kapitein Lindgreen en zijn detachement nu maar genoegzaam van levensmiddelen voorzien zijn, is er alle hoop te veronder stellen dat zij het wel zoo lang zulleu uithouden tot hulp opdaagt. Verder ontving het Handelsblad nog dit bericht uit Batavia «Abdoel Kadcot Omrekat, vriend van den radja van Lombok, agent eener En- gelsch-Chiueesche Kongseegevangen genomen." Zaterdagmorgen ontving het N. v. d. D. het volgende telegram uit Batavia De Sasaks steunen ons en omsingelen Tjakra Negara." De St. Ct. van gisteren avond behelst de namen van de op Lombok gesneuvel de en vermiste Europeesche militairen beneden den rang van officier. Zij zijn A. Gesnauvold: van het 6e bataljon infanterie: A. van der Aa, adjudant-onderofficier A. B. Sittrop, fourierC. G. Pfander, sergeant F. W. C. Koch, sergeantH. W. Biehart, sergeantA. Bertoen, korporaalJ. Mol, fu selier J. J. Minses, fuselier O. w. J. Voss, fuselior; J. Houkema, fuselier; van het 7de bataljon infanterie: M. A. Regnier, sergeantP. J. Heinsbrook, sergeantH, van Meurs sergeant; H. de Wilde, korporaal; I. A. Engberts, fuselierC. J. van Spandonck, fuselierH. Cornet, fuselier; W. Brunen, fuselierJ. Siccama, fuselier B. Hoiting, fuselierI. van Thiel, fuselierG. Kruid hof, fuselier; J. de Viilder, fuselierJ. E. C. W. BrucbhauB, fuselierG. J. Beuter, fuselierH. E. Scherf, fuselier, van bet 9e bataljon infanterie: A. H. W. Becker, sergeant; A. Schar, sergeant; P. de Jong, sergeant; M. J. van der Kaay, sergeant; H. Rotgans, hoorn blazer J. van der Woude, fuselierM. Groenendaal fuselier-, J. G. Alboeck, fuselierL. J. B. Avonds, fuselier; W. ten Klei, fuselier; A. den Hcldt, fuselier; van de artillerieJ. C. Heysor, sergeant-veld-art. J. Aleven, kanonnier, W. P. Anemaet, kanonnier, J. Booij, kanonnier, J. R. Nussen, kanonnier; van de genieG. Ruitenbeek, geniesoldaat. B. Vermist: van het 7de bataljon infanterie W. D. Hoskam, van het 9de bataljon infanterie: J. H. M. van der Wijst, sergeant-majoor, I. I. I. van Lith, sergeant, C. J. Wenzler, sergeant, C. M. W. Sablerolle, fonrier, C. T. Michels, korporaal, G. A. Frentzel, korporaal, A. van Hoogstraten, fuselier, F. Kroll, fuselier, G. van den Ham, faselier. van de artillerie: M. H. Salden, kanonnier, J. Hettema, sergeant,.W. F. Buchten, kanonnier, J. v. d. Broek, kanonnier, W. Feller, kanonnier, van de genie W. F. H. Tinga, sergeant, van den geneeskundigen dienst: H. H. E. Loon niet toelaat, is ook het leed niet groot." Clemence zag" de spreekster aan en bleef een tijdlang in diepe gedachten verzonken Maanden waren intus- schen voorbijgegaan. De winter was be gonnen en nog altijd was de toestand der gravin van dien aard, dat ze hare kamers moest houden. De gebeurtenissen waren elkaar snel opgevolgd. Lag in het begin van den oorlog bet kasteel verre verwijderd van het tooneel van den strijd, thans, nu het "vijandelijk leger tot de Loire was voortgerukt, was het aan alle kanten omringd door het gewoel en de beweging der krijgsoperatiën. Een enkele maal hadden Fransche soldaten of vrij willigers het bezet, en eenige gekwetsten, die na kleine schermutselingen in de na bijheid hierheen waren gedwaald, lagen in de benedenverdieping, waar ze ver pleegd werden onder toezicht van Cle mence. De korte Januaridag maakte reeds plaats voor de schemering, toen het gezelschap, de gastheer en de beide dames, zich in het salon bijeen bevond. De tjes, liospitaalbcdiende, K. Frugte, hospitaalbediende, H. Loverink, ziekenoppasser; van den treinJ. ïtoza, serg. der artillerie; van het hoofdkwartier: A. Roso, sergeantschrijver, W. W. van 'Zuilen, cavalerist. Van nog twee gesneuvelde, wier namen niet dui delijk waren overgeseind, is aan de Indische regee ring opheldering gevraagd. In verband met de gebeurtenissen op Lombok, meldt het N. v. d. I)., heeft de kolonel-commandant van het 4-e reg. vesting-artillerie eene oproeping gedaan aan de officieren, het kader en de vrij willigers om zich met hem ter beschik king te stellen van H. M. de Koningin om de geleden verliezen in Ned. Indië te helpen aanvullen. Eenige officieren en een 60-tal onder officieren, korporaals en soldaten hebben zich reeds opgegeven. Onderscheidene officieren van het garnizoen van 's Her togenbosch, waarbij ook de in Indië wel bekende kapitein Van Heureu, hebben gevraagd aan de expeditie naar Lombok te mogen deelnemen. Ook de heer L. Den Beer Poortugael, jur docts. aan de Leidsche Hoogeschool is van gevoelen dat de geleden smaad op Lombok moet worden uitgewischt. Hij heeft daartoe in de N. R. Ct eene oproeping gedaan aan zijne vrienden en allen, die als vrijwilliger met hem naar Lombok willen trekken en, twee of driehonderd man sterk zijnde, alsdan hun dienst aan PI. M. de Koningin aan te bieden, om met een door hen zelf betaald uitmuntend nieuw model 6 5 mM repeteergeweer gewapend, natuur lijk zonder handgeld, na voorbereidende oefening en corps naar Lombok te wor den gezonden en daar als scherpschutter te strijden,zoolang de strijd gevoerd wordt. Met het oog op de gebeurtenissen op Lombok is bepaald, dat ingelijfden bij de militie te land, die, onder de wapenen zijnde, tot de geoefenden van bun wapen zijn overgegaan, of zich met groot verlof bevindende, bij bun vertrek met onbepaald verlof gerekend werden tot de geoefenden te behooren, bij detacheering bij het leger in Nederlandsch Indië op den voet van het bepaalde bij kon. besluit van 29 Juli 1873, boven de gewone gratificatie of premie aan die detacheering verbonden, zullen genieten eene gratificatie of premie markies had juist de verpletterende tij dingen voorgelezen, die over het beleg van Parijs waren aangekomen, en Cle - mence, die niet wist, bij welk regiment Erwin diende, maar hem zich overal voorstelde, waar gevaar was, had adem loos toegeluisterd. Op eens werd, zonder kloppen, de deur opengerukt, en, met eene uitdrukking van schrik op het gelaat, verscheen Margot op den drempel. Allen keken verwonderd op. Mevrouw," zei ze haastig en afge broken, buiten, ongeveer anderhalf uur van hier, is eene patrouille Ulanen door de onzen overvallen Een officier is van het paard geschoten en de Duitscbers hebben rooden Jacques gedood. Plenri was juist met den wagen uit, en toen hij den officier in de sneeuw zag liggen, heeft hij hem opgenomen en medege bracht, daar er geen huis in de nabijheid was. Er is groote haast bijde gewonde is half dood gebloed en slaat geen oog* meer op. Waar moeten we hem naartoe ad honderd gulden, dus in het geheel drie honderd gulden, mits zij zich in den loop van de ingetreden maand September of in de volgende maand voor die deta cheering hebben aangemeld. Voor iederen milicien, die ter detachee ring bij het leger in Oost Indië wordt aangebracht,alzoo ook voor den zoodanige, die zich onder de wapenen bevindt, wordt een aanbrengpremie van 10 toegekend. Door het bestuur der Vereeniging van gepensioneerde Atjeh-strijders is ook tot de leden eene oproeping gericht om aan de expeditie op Lombok deel te nemen. In September gaan ongeveer 750 man, deels wervingstroepen, deels koloniale re serve, uit ons land naar Indië. Binnen zeer korten tijd kan desvereischt het bataljon mariniers en kunnen zoo noodig. ver schillende oorlogschepen naar Indië ver trekken. Het voornemen bestaat om de aanwerving van miliciens door gunstige voorwaarden te bevorderen. Te Amsterdam hebben zich bij het bureau van den plaatselijken comman dant vele jongelieden aangemeld voor den dienst in het Indische leger. In den Haag is een telegram ontvangen waarin gemeld werd dat de le luitenant D. Dooremans, vroeger als zwaar gewond gemeld, overleden is. Binnenland. Vlissingen, 4 September. Zondag avond werd de reeks der con certen in het Grand Hotel op waardige wijze besloten met eene uitvoering van de muziek der d. d. schutterij te Middel burg, onder leiding van den heer J. Morks, die weder toonde hoe ijverig in dit corps onder de goede leiding van den heer Morks gestudeerd wordt. De Syinphonie (C dur) van Beethoven, waarin het veelzijdig talent van dezen eenigen componist zich zoo schitterend openbaart, werd, zoover zulks door lief hebbers kau geschieden, zeer goed en juist ten gelioore gebracht. Dergelijke stukken zijn, dunkt ons, zeer bevorderlijk voor de muzikale ontwikkeling. brengen Clemence was al opgesprongen. Vergun me, mevrouw," zei de markies met iets ontevredens in den toon zijner stem, «daar zelf voor te zorgen." »Een Pruisisch Ulaan, zegt ge? Leg hem beneden in het tuinkamertje. Als er geen bedden meer zijn, moet hij maar op stroo liggen Onze gewonden mogen hem niets afstaan." »Maar mijnheer," riep Clemence toor nig, de man is zwaar gewond, stervende misschien al was hij onze doodsvijand, dan nog zouden we hem moeten helpen 1" En ze snelde naar buiten, door Margot gevolgd. Inderhaast spreidden ze beiden eene le gerstede in het kille, leege vertrek, dat met eene glazen deur op den tuin uit kwam De steenen vloer werd zoo goed mogelijk met een tapijt bedekt, het gor dijn voor het venster neergelaten en een vuur in den haard aangemaakt. Voorzichtig werd eenige oogenblikken daarna de gewonde binnengedragen.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1