VIJSSIMiSClEE COIJBANT. lop, DeOvnisÉgkLiÉ, 3TAIL. 39. nstbode, 'meisje .enstbode. meid -Schelde. No. 102. Vrijdag 31 Augustus 1894. 32',e Jaargang. FEUïLtETQf!. -kruide CEYLON ID KL Co. delicieuse roef te nemen bij ta alhier, PLtIJZEN. pber of later biedt HEN STBODE MEID alleen, voor Franco brieven lett. Ilad. Idelijk in dienst te ■w," Groote Markt. jtember. Zich aan te gen tusschen 10 en WIPERS'; Ruyterstr. HERLAND, Oude I een werkzame piftoni ic f\ riften) is aanstonds :he Loodsensocieteit. m O I E N S T. in Middelburg v v. vm. 4.50, (alleen op '.markt8,—, 9.30, 11.—, J, 5,—. 6.55, 8,80, 10.1 G, 245, 4,16, 5 65,7,45,9,15 aar Zeilmarkt Vlining en :dapen.) 6.30, 8.45, lu.15, jO, 6.—, 7.60. 9,20, 10,20 85. 2.05, 3.85. 5.05, 7.— IE DIENST. en 1 isfeingen v. v. PO, 16.35, 8.—, 9.10, 10 .30. 8.35. 4.20. 5 10, 6,— L 6.30. 8.— 9,05. 10.—, 30. 8,30. 4.20. 5.—. 6.10. ■uit Middelburg. 5.05, uit iliddelbarg elleeu op werk- 9aveudlcnst. riO. 6.30. 7.—. 7 SO 11.30 .9.40. 10.—10.20, 4,00. 1.20.1,40. vio Keersluis !D. 3.40. 4.—. 4.20. 5.10. 30 8.50 12.20. 1.30, 1.50, 2.10. 4.10 4.30 6.20 5.40 6.-. u September. 45 nm 8 25 en 6.20 2 15 nm 8 55 o.i 6,50 irke vm 8 40 ,9 10 Hoofdplnat nm. 1.40 Ircskena naar 2.26 pinsdag en Vrijdag LI 45,urn 3 2b 6.20 nm 12 05, 3 45 6,40 40, vm 10 10, v 1 50 4,50 10 80, 2 10 5.10 iuxen, Brcskehs- i afgegeven, gcl^ Het gebed in den Amsterdamsehen gemeenteraad. Het voorstel Gerritsen-Heineken tot afschaffing van het gebed in den Am- sterdamschen gemeenteraad is reeds in eenige organen der pers besproken. De Tijd wil nog altijd de gewichtige redenen hooren, die tot afschaffing van het gebed, zouden moeten leiden. Het Handelsblad zich op een reeds vroeger ingenomen standpunt handhavende, is van gevoelen dat men verstandig zou hebben gedaan, toen een. wijziging van het reglement van orde behandeld werd, de bepaling omtrent het bidden te laten vervallen, en herinnert daarbij aan wat het in 1892 reeds schreef;» Degeloovigenmoesten het waardeeren dat ook ongeloovigen het gebed voor een te schoone uiting van een godsdienstig gemoed houden, dan dat zij het verlaagd wenschen te zien tot eene gedwongen fraaiigheid, enkel be houden, omdat zij nu eenmaal bestaat. Het blad wijst er verder op dat wel eens de wenschelijkheid uitgesproken is om door het aanbrengen van spreuken in de vergaderzaal de leden te herinneren aan de ernstige plichten, die op hen rusten,maar vraagt of voor de Amsterdam- sche gemeenteraad zulk eene herinnering wel noodig is Het Centrum wijst het Handelsblad terecht. Het blad vraagt of ooit op wel levender wijze het cynisme aan 't woord is gekomen, of ooit het liberalisme izoo een negentiende-eeuwsch praeadvies gaf Het blijft er op aandringen dat nu vooral in deze dagen, waarin orde en gezag, recht en wet aanstoot lijden, zij, die ge roepen zijn uit de hoogte tot ons te spreken zij, die voor de stoffelijke en zedelijke belangen van het volk moeten I erna? slagen, dat zij vooral niet vergeten openlijk te getuigen, dat alle macht komt van Hem, in Wien te vreezen het be ginsel der wijsheid ligt opgesloten en Wien te dienen regeeren is. En wat aan gaat het versieren met een spreuk van de wanden der Raadzaal op het oude Prinsenhof, zou het dezelfde moeten zijn als die van Amstels vroede vaderen Si Deus pro nobisquis contra nosAls God met ons is, wie zal tegen ons zijn. Het Nieuws van dm Dag zegt dat er geen bezwaar kan zijn tegen de afschaf fing; integendeel, zij kan als eiseh worden gesteld door den eerbied. Wat men wil afschaffen is toch niets anders dan de lezing van eenige volzinnen, die den vorm hebben van een gebed, waarvan de lezing plaats heeft; onverwacht, terwijl som migen nog staan te praten en anderen tegen een tafel leunen of rondkijken." Het blad hoopt echter dat over het bidden zelf niet zal gediscussieerd wor den, daar eene discussie over dit aller- teederste onderwerp stuitend is. De Raadsleden, die zich «ongeloovigen" 28.) Te midden van hare overdenkingen werd ze gestoord door een kloppen op de deur en het binnentreden van hare kame nier, die haar een kaartje overreikte. De baron Van Tromberg I" riep ze uit ten hoogste verwonderd. Maar zich spoe dig herstellend, vervolgde zij »Ik wist niet dat hij in Berlijn was. Verzoek mijn heer den baron een oogenblik te wach ten, ik zal dadelijk beneden zijn." Toen ze in de kamer kwam, waar Er- win haar wachtte, trof haar op eens zulk eene vreemde, dreigende uitdrukkÏDg op zijn gelaat, dat de vroolijke groet, dien ze op de lippen had, wegstierf en zij, noemen, zullen wel zoo beschaafd, zij, die zich geloovigen heeten, wel zoo wijs willen zijn, dit punt niet aan te roeren. Evenmin als een kind zijn moeder of een man zijn vrouw bespreekt, be- discussieere de vrome bet gebed. o Lombok. Aan de N. B. Ct. werd Dinsdag uit Batavia het volgende onrustbarende te legram geseind Onze troepen werden hij Mataram (Lombok) door de Baliërs overvallen, 185 man sneuvelden, waarvan 30 officieren dood of vermist. De troepen trokken op Ampenan terug. Het Nieuws van den Dag ontving ook een telegram uit Batavia, waarin gemeld werd dat de resident in veiligheid was, maar veertien officieren, generaal Ham en honderd vijftig soldaten gedood werden. Dinsdag middag wist men aan het miuisterie vau koloniën nog niets van deze feiten. Dinsdagavond is bij het departement van koloniën net achtergebleven telegram van den Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indic ontvangen, waarvan melding werd gemaakt in het bericht in de Nederlamlsche Staatscou* rant van gisteren. Het luidt als volgt «Generaal Vetter meldt25 dezer elf uur 's avonds Tjakra (Negara) overvallen. Be schieting duurde ook volgenden dag. Verlie zen in loop 26 dezer reeds 14 dooien en 85 gewonden. Geen water, fourageering onmo gelijk, verliezen toenemend 's middags drie uur teruggetrokken naar Mataram. Goederen achtergelaten om gewonden in wagens te kunnen vervoeren. Onderweg hevige verliezen. Mataram toestand nog slechter. Bivalc prijs gegeven. 's Avonds acht uur kwam kolonne Bijleveldt uit binnenland, ook zware verlie zen. Vivres ontbraken, bivak niet te berei den, gemeenschap met Ampenan verbroken Ingesloten tusschen Tjakra en Mataram, was offensief optreden onmogelijk. Toestand door vele gewonden onhoudbaar, werd 27 dezer 's morgens zes uur door omtrekking zuidwaarts teruggetrokken op Ampenanverliezen toen betrekkelijk gering. Gesneuveld 4 officieren; 63 minderen gewond 12 officieren, 153 min deren vermist 6 officieren, 148 minderen, Vier veldkanons achtergelaten te Mataram. Omtrent kolonne Lawick (van Pabst), die in binnenland, niets bekend. Oorlogsschepen de- barkeerden 200 man en landingsgeschut te Ampenan. «Aanstonds vergadering Raad van Indië met commandanten leger en vloot, om te be raadslagen over mijn denkbeeld tot dadelijk zenden bataljon en artillerie zoo noodig meer beschikbaar. Ik sein u beslissing." Het vervolg van bet regeeringstelegram, fisteren door ons medegedeeld door aanplak ing aan ons bureau, luidde «Binnen vier dagen gaat 2e bataljon naar Lombok tot spoedigst aanvulling geledenver- liezen, zoomede sterke artillerie en al wat noodig is tot reconstructie expeditie. Elfde bataljon kan zoo noodig volgen. Tromp ver sterkt scheepsmacht. Segov tweede bevel hebber, Overste De Moulin chef staf." hem zwijgend aanzag, voor ze den moed vond hem aan te spreken. Hij was in uhlanen-uniform, en ze vond, dat hij er statiger en krachtiger uitzag dan voorheen, en dat zijn houdiDg trot- scher was. Slechts even had hare aarzeling ge duurd toen trad ze op hem toe en bood hem de hand, maar hij ging een stap terug en nam ze niet aan. Wat is er gebeurd, Erwin, dat ge zoo hier komt Dat ge me in mijn eigen huis de beleefdheid weigert, die men elke vrouw verschuldigd is?" «Iets, dat die beleefdheid tot een leugen zou maken," zei hij koel; «ik moet u wat meedeelen, dat u zulks zeker be grijpelijk zal doen worden." Een zonderlinge angst maakte zich van haar meester. «Ik heb me van een moeielijken last te kwijten," ging hij voort, «dien ik niet op me zou genomen hebben, als ge mijn naam niet droegt, als Roberts echtgenoote. Graaf de'Frésange eischt zijn woord te Het regeerings-telegram (in een buitenge woon nummer der Staats-Courant openbaar gemaakt) bevat verder namen van gesneuvel den en. gewonden, welke evenwel eerst later ziyllen worden bekend gemaakt. Een nader in Den Haag ontvangen bericht deelt mede, dat de colonne-Lawick (van Pabst) met verliezen, o. a. van haren chef, den hutenaut-kolonel der infanterie P. van La wick van Pabst, uit de Lomboksche binnen landen is teruggekeerd. v \an de JST. R. Cl. wordt uit den Haag „rj.ffil Je namen van de gesneuvelde en gewonde officieren zijn: Gesneuveld Generaal-majoor P. P. H. van Ham eer st. luitenant der infanterie J. W. Abeleven et. de 2e luitenants der infanterie L. G. Mus- qnetier en jhr. P. A. Alting von Geusau.. Gewond (zwaar Luitenant-kolonel der infanterie H. F. C. vim Bijlevelt kapitein der infanterie F. F. F. Fuhrhopkapitein der artillerie G. G. miers; le luitenant der infanterie J. F. tou Bruggen Hugenholtz, D. Dooremans eu G. J. Velds; le luitenant der artillerie H. J. S. Boersma en de 2e luitenant der infan terie H. J. W. G. Aussens. Gewond (licht) Kapitein der infanterie A. 's Graeuwenle li/'tenant der infanterie, J. P. L. Hardie; 2e luitenant der artillerie J. E. Timmer en de 2e luitenant der infanterie A. Franssen. Van de zes als vermist opgegeven officieren zijn blijkens een later bericht ongedeerd te ruggekeerd .- De majoor van den generalen staf H. J. Haraersterde le luitenant der infanterie A. A. C. Musch en de officier van gezond heid 2de kl. J. E. Jansen en lichtgewond de 2de luitenant der infanterie J. A. Jansen. Gesneuveld De 1ste luitenant-adjudant EC. Kotting, zoodat van de zes vernjiste officieren alleen vermist blijft de kapitein der infanterie A. E. Kamerman. Van de als vermist opgegeven 14S minderen £<jr- 72 teruggekeerd; Gisteren middag is bij het departement van koloniën ontvangen het volgende nadere telegram van den Gouv.-Gen. van Ned. Indië: Colonne Lawick van Pabst, die evenals colonne-Bij le velt in binnenland was, ter ver zekering der gemaakte regelingen, het opruimen van versterkingen en de terugkeer der men sehen naar de dessa's, raakte op terugweg bij overgangen Badak en Narmada met Baliërs slaags, bereikte met verlies van licht gewonden den grooten weg naar Tjabra. Bij het binnenkomen aldaar geen schot ge lost, doch nauwelijks binnen, werd de troep uit doorboorde muren allerhevigst beschoten. Verder voortgaan evenals terugkeeren onmo gelijk. In den loop van den nacht en den morgen van 28 dezer bereikten eenigen de tachementen Ampenan. Twee bergstukken verloren, sluitstukken meegenomen. Bij het telegram worden verder opgegeven als gesneuveldluitenant-kolonel der inf. P. Van Lawick van Pabst, le luit der genie, F. "W. 0. Van der Staaij, 2e luit. der inf. F. Kal ff en 6 minderen Gewondkapitein der artillerie J. J. Temminck en de le luits. der infanterie H. J. de Jong en 0. 0. Musch, rug! En ik moet u de redenen mede- deelen, die hem tot dezen stap nood zaakten." Ze was doodelijk bleek geworden en hare oogen schenen zich onnatuurlijk te vergrooten. «De Frésange zal, hoop ik, niet mee- nen, dat ik hem moeilijkheden in den weg zal leggen," antwoordde ze, hare zelfbeheerschiug met moeite herwinnen de ik geef hem zijn woord terug en ben zelfs niet nieuwsgierig, naar wat hij te zijner rechtvaardiging heeft aan te voeren." «Toch moet ge dat weten," hernam hij. Het stuit me wel tegen de borst in eene zaak als deze gemoeid te zijn, maar ik heb het eenmaal op mij genomen en ik zal er mij tot het einde toe van kwij ten. Ziehier, wat hij schrijft." Hij vouwde een papier open en- gaf het haar over. Het was een brief van de Frésange aan den baron, waarin de eerste mee deelde, dat hij zijne verbintenis met Nora als geëindigd beschouwde en de redenen zoomede 18 minderen. Vermist: kapitein_der infanterie J. C. Lindgreen, le luit. der artil lerie A. Van der Plank, le luit. der inf. E. de Graaf, de officier van gezondheid 2e kl. S. tlplake en .95 minderen. Aan den Gouver neur-Generaal is per telegraaf verzocht de namen der gesneuvelden, gewonden eu vermiste Europeesche mindere militairen zoodra moge lijk te seinen. Aan een telegram aan het Handelsblad ont- leenen wij het volgende «Morgen (Donderdag) vertrekken naar Lom bok vijf stoomschepen de Carpcntier met een batterij veldartillerie, en een sectie berg-ar- tillerie: de Cocn met een bat. inf. de Tambora met 200 man infanterie eu de Japara met Veld- en vestingartillerie. De Maetsuijeker brengt voorts een sterke troepenaanvulling over." Reeds zijn door enkele bladen be schouwingen over deze rampspoedige gebeurtenis gehouden. Het N. v. d. D. twijfelt nog niet aan den goeden eind- slag der expeditie, hoe ongelukkig ook de afloop van dit eerste treffen zij/ Zij vindt een waarborg daarvoor in den man, die aan het hoofd staat, die als troepen aanvoerder zijn sporen heeft verdiend en wiens geheele persoonlijkheid een waar borg levert voor het goed krijgsbeleid, dat zal worden aan den dag gelegd, in dien er gevochten wordt. Het blad ver trouwt overigens dat het verraad zal worden gestraft en het voorgevallene zal leiden tot het rechtstreeks en geregeld onder Europeesch bestuur brengen van het eiland Lombok. De Tijd, die nooit met de uitzending der expeditie ingenomen was, zegt dat voor 'het behoud van ons prestige in Indië eene voorbeeldige strafoefening uoodzakelijk is. Twee groote oorlogen in Indië tegelijk te moeten voeren, zou toch van ons land eene inspanning vorderen vaü alle krachten; tmi muet'lauu eu lonièn op den duur ten verderve sleepen. Tegenover de ontzettende ramp, die ons getroffen heeft,past slechts éene houding aaneensluiting, met terzijdestelling zoo veel noodig van alle politieke geschillen om de Regeering in haar moeilijke taak te steunen. De antirevolutionaire Nederlander ver baast zich over het feit, dat een troepen macht als de onze op Lombok, wanneer zij de noodige waakzaamheid gebruikt, had overvallen kunnen wordeu, met het resultaat te moeten terugtrekken, wat wil zeggenverslagen te worden. Mis schien ware het heter geweest, meer te letten op de waarschuwing van den heer Pijnacker Hordijkmaar nu eenmaal tot den oorlog besloten was, moest ook met zulk een kracht en met zulk een tact opgetreden worden, dat de overwinning gewaarborgd was. Er heeft, besluit het blad, bloed, zeer veel bloed gevloeid. Was dit het gevolg van oorlogskans, of heeft men te veel vertrouwen op de opgaf, die hem daartoe noopten. De ge heele intrige, die de listige vrouw zoo kunstig saamgeweven had, werd daarin onmeedoogend blootgelegd, met allo bit terheid, waartoe de ontdekking, dat hij een speelbal is geweest van de wuftheid eener vrouw, een bedrogen minnaar kon vervoeren Nora las, en een spotachtige glimlach gleed nu en dan over haar gelaat. Maar eensklaps vloog ze op en wierp het pa pier woedend van haar. Dat is een leugenriep ze uit. Laat hij dat in mijne tegenwoordigheid her halen." Erwin had den brief opgenomen. «Ik weet, wat ge bedoelt," zei hij, »ik zal het u nog eens voorlezen «Toen ik, nu een veertien dagen gele den, mijne tante, die overste is van het klooster «du Sacré Ooeur," een bezoek bracht eu haar vau mijne verloving sprak met de baronesse Van Tromberg, bleek ze daar zeer tegen ingenomen te zijn en ze wendde al hare overredingskracht aan

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1