VLISSINGSCDE COURANT Ie Mniig Her He. No. 95. Woensdag 15 Augustus 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. F I U f! L L I T BUREAU: Kloine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden L—Franco per post J. 15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS OER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Sc Co., te Parijs. VerHcbijnt Dinsdag-, Donderdag-en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsohland, Enge land en Frankrijk f 1.06 per drie maanden. KLEINHANDEL IN STERKEN DRANK. Verzoek om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in 't klein De Burg. en Weth. van Vlissingen, gelet op art. 5 der wet vau 28 Juni 1881 (Staatsblad no. 87), zooals die is gewijzigd bij de wetten van 22 April 1884 (Staatsblad no. 54) en 16 April 1885 (Staatsbl. no. 78) doen te weten dat bij ben ia ingekomen een verzoekschrift om vergunning tot verkoop van Sterken Drank in 't klem, van P. M. W. VOERMAN, in perceel wijk N. no. 150' aan den Badhuis- "^lissingen, den 13 Aug. 1894. De Burg. en Weth. voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. De Secretaris, J. H. C. BUSING. Koninginnenbezoek aan Walcheren. De correspondent te Brugge van het H. v. d.D. schrijft onder bovengenoemden titel aan dat blad dat aldaar het aangekondigde bezoek der beide Koninginnen aan het eiland Walcheren, aan de lieve steden Middelburg en Vlissingen, een grooten opgang maakt, welk verschijnsel zich gedeeltelijk laat verklaren uit de gemak kelijke wijze, waarop Zeeland tegenwoor dig van uit België te bereiken is, maar in de eerste plaats te wijten is aan de snel toenemende genegenheid in België voor al wat Hollandsch is. Samenleven mag het, zegt de schrij ver, thans heeten. Zeeuwsche kleeder drachten, Hollandsche soldaten-, officiers- en zeemansuniformen zijn in Brugge en in de Vlaamsche kunststeden een dage- lijksch sieraad der openbare wandelingen geworden. De burgemeesters van West- Vlaanderen worden als vrienden, haast als stadgeuooten beschouwd. Het overprikkelde moderne leven van Blankenberghe, Oostende, Heijst, vindt eene onwederstaanbare aantrekking in het zonderling lokaal nationale, dat in Zeeland bewaard bleef in opschik, ge bruiken en zeden. De markt te Middelburg is het doel geworden van uitstapjes, waar men uit Brugge en uit de afgelegenste steden van West-Vlaanderen heentrekt 22.) De kleine zat op een kleedje bij de sofa en was bezig met den inhoud van een papiermand voor zich uit te spreiden, die ze met hare kleine handjes had omge trokken. Zie eens, tante," zei ze op eens,wat ik hier heb. Een mooie brief met blauwe lettersdien ga ik eens lezen." En ze staarde met groote, ronde oogen op de letters, die voor haar nog hiërogliefen waren. «Foei, kind, wat heb je daar den boel onderst boven gehaald," zei Clemence, die had zitten lezen kom, speel nu maar met je pop." En ze nam het meisje het en van waar men altijd begeesterd weer keert als nieuwe agenten van propaganda voor verdere bezoeken en pic-nics. Verleden week, Donderdag, ontmoetten elkander te Middelburg niet minder dan een veertigtal bekenden uit Brugge alleen, die van elkander niets afwisten, om niet te spreken van de honderden badgasten, die met elke tram naar Breskens-veer overgevoerd worden op zulke dagen. De kermis te Middelburg wordt jaar lijks te Brugge met plakbrieven aange kondigd, en de Vlamingen kennen het hossen, de poffertjes-, zuur- en andere kramen, mailemolens en rarekieks nu reeds zoo goed als een bewoner van de Lange Delft De tijding van de komst der Konin ginnen heeft te Brugge aanleiding ge geven tot het maken van plannen, onder alle groepen van burgers, in alle koffie huizen en vergaderplaatsen. En daarbij staat op den voorgrondmen wil eene hartelijke hulde brengen aan de jonge loot van den roemrijken stam van Oranje, die voor de Vlamingen eene beteekenis heeft, waarvan men zich dagelijks beter bewust wordt. De schrijver verzekert dat het denkbeeld om te Middelburg door de Belgen een hulde aan de beide Vor stinnen te bieden, de geesten meev bezig houdt dan al wat men verneemt van de pracht der feesten, de mildheid der Zeeuwsche bevolking om ze luisterrijk te maken, den stoet met de vijftien typen van Zeeuwsche kleederdrachten, de moge lijkheid om Koningin Wilhelmina in een Zeeuwsch pakje te zien, waardoor aan de vrouwelijke jeugd op Walcheren alle reden ontnomen zou worden om jaloersch te zijn op hare gehelmde zusjes uit Friesland. Waarin die hulde zal bestaan, zegt ons de schrijver nader. Een kunstzanger te Brugge, de heer Oscar Milisen, heeft de kruim van de verschillende zangkrin- gen, die te Brugge bestaan, bijeenge roepen om bun een lied te leeren, dat op den prachtigen historischen zang Het beleg van Bergen-op-Zoom te Brugge op zettelijk werd gedicht. Misschien, zegt de schrijver, zullen de vele Vlamingen, te Vlissingen en Middelburg woonachtig, ook dien zang afzonderlijk willen aau- leeren en zich bij hunne landgenooten voegen tot meezingen. papier af en zette het op de sofa met de pop naast haar. Onwillekeurig sloeg ze een blik op het geschrift. Het was een telegram aan Nora en van denzelfden datum Hedenavond om acht uur in het jacht huis. E." las ze. Ze was als bedwelmd. Het bloed steeg haar naar het hoofd. Strak staarde ze voor zich uit, als eene, die haar bewust zijn verloren heeft. «Slaapt ge nu al," zei de kleine, haar bij de hand trekkend, »het is nog dag." Ze schrikte op. »Ja, kind.; ik heb geslapen; maar nu ben ik wakker, volkomen wakker." Het was dan waar, wat ze zoo lang vermoed had, maar wat ze niet had durven, niet had willen gelooven van hem, tot wien ze opzag als tot een ideaal van al wat groot en goed was, en dien ze in al hare smart en verlatenheid had bemind. Hij had zijn hart dus gegeven aan die vrouw en haar verstooten. Üiilk een geestdrift bij onze Zuidelijke broeders doet ons goed. Zij bewijst, dat de broederschap, die op zoo verschillende wijzen bezongen werd, maar waaraan wel iets bleef haperen, meer en meer eene werkelijkheid wordt, door dat men elkan der leert kennen en waardeeren. Het zal wel tot de zeer zeldzame feiten behooren dat men zich in een naburig land met groote geestdrift opmaakt om de souve- reine van een naburig rijk hulde te be wijzen. Binnenland. Vlissingen, 14 Augustus. Uit goede bron meldt men ons het volgende Het bericht, voorkomende in sommige bladen, als zou door de Belgische Regeering eene subsidie geschonken zijn tot het versieren van de loodsensocieteit alhier, is geheel uit de lucht gegrepen. Genoemd gebouw zal versierd worden geheel ten koste van 't Belgisch loods- Naar men ons als zeker meldt, zullen gedurende het verblijf van H.H. In.iL alhier, de fregatten Dc JRuytcr en Atjeh en de panterschepen Guinea en Stier aanwezig zijn, die alhier op 16 dezer ter reede zullen arriveeren. De muziek der d.d. schutterij van Middelburg (directeur de heer J. Morks) trof het, toen zij jl. Zondag avond een concert in het Grand Hotel gaf, hijzonder slecht. Het weer, van het soort, dat men wel eens «hondenweer" noemt en er juist zoo heel veel niet van scheelde, had zeer vele, en onder hen getrouwe bezoe kers, thuis doen blijven, waardoor de zaal slechts half gevuld was en de muziek door het iaeenloopen van bet geluid niet tot haar volle recht kon komen. Toch was de uitvoering van het wel gekozen programma de moeite waard om aan te hooren. Men krijgt bij elk cbncert vande Middelburgsche muziek den indruk dat er ijverig en con amore gestudeerd wordt Onder de nummers, waarvau de goede wedergave onze aandacht trok, behooren o. a. de Fest-Ouverture van Keler Bela en «Einzug der Gaste auf die Ze liet Erica door de kamenier naar bed brengen en bleef, in diepe gedachten verzonken, alleen in de kamer zitten. Op eens schrikt ze op. Het was al donker. Nu moesten ze elkaar reeds ont moet hebben op dezelfde plaats, waar hij, de trouwelooze, haar had ingeleid als in een thuis, waar de zaligste her inneringen harer jeugd haar zouden om zweven. Als door eene geheimzinnige macht voortgedreven, snelde ze naar het park. Zonder dat ze het wist, stond ze voor het huis. De vensters waren geslo ten, maar door de reten drong een licht straal naar buiten. Haar hart klopte, alsof het barsten zou. Wat wilde ze Waarvoor was ze hier gekomen Zou ze zich voor hem vertoonen, hem zijne lage trouwe loosheid verwijten en hem dan voor eeuwig verlaten? Ze sidderde. Nog stond hij te hoog voor haar, dan dat ze hem zoo had kun nen vernederen. Maar haar de wreede, die haar leven had vergiftigd. Als een bliksemstraal schoot haar eene Wartburg" uit de opera «Tannhaiiser. Van het derde nummer van het program ma «Adagio" van L. van Beethoven, ge arrangeerd door Morks, ging veel schoons verloren door de rêsonnance in de zaal. Op eene meer gunstige plaats uitge voerd, zal zij zeker beter bevallen. Het schoone oud- Nederlandsch Volkslied «Het Beleg van Bergen op Zoom (1626)" werd aangrijpend in zijn eenvoud weer gegeven. De houding van het publiek bewees dat zij de verdiensten der uitvoering op prijs stelde. Naar men ons mededeelt, zal a. s. Zondag door het muziekkorps der dienstdoende Burgerwacht (schutterij) van Eecloo een concert gegeven worden om 3 uur des namiddags in het Grand Hotel alhier. De officier van administratie le klasse M. C. Hazenberg, uit Oost Indië naar Nederland teruggekeerd, is op non-acti viteit gesteld. (St. CL) Men schrijft ons uit Middelburg Wij vernemen dat op den eersten dag van het verblijf van HH. MM. de Konin ginnen hier ter stede de eerewacht vóór het paleis van den Commissaris der Ko ningin in de Abdij zal worden betrokken door een geheele compagnie infanterie, op den tweeden dag een compagnie schutterij en zoo vervolgens. Verder vernemen wij dat ook reeds buiteü Middelburg en Vlissingen een zeer belangrijk bedrag is ingeschreven voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden Zeeuwsch costuum met daarbij behoorende gouden- en zilveren sieraden. De bedrijvigheid, die thans in de stad overal is waar te nemen, wijst ten volle aandat de tijd van de ontvangst van HH. MM. de Koninginnen aanstaande is. Handen komen te kort om alles naar wensch in gereedheid te brengen. Men is nu begonnen met de verdere versiering van de Groote Markt, terwijl ook in de Lange Delft daarmede een aanvang is ge maakt Ook brengt men thans bij vele particuliere huizen gas- of vet-illumi- natietoestellen aan. Gisteren avond zijn de stukken, op het Molenwater geplaatst, geprobeerdalles slaagde uitstekend. Het geheele groote plein zal Dinsdag 21 gedachte door het hoofd. Haar kon ze vernederen, aan de kaak stellen het ver blijf op Erlenstein onmogelijk maken. De vensters waren door ijzeren stangen van buiten gesloten en in de deur stak de sleutel, die er zeker door onachtzaam heid in gelaten was. Snel, als het denk beeld bij haar opgekomen was, draaide ze dien om en spoedde zich als eene misdadigster, die vreest betrapt te worden, door de donkere lanen naar het kasteel terug. En nu wegweg, 1 zoo spoedig moge lijk, was haar eenige gedachte. In hare kamers gekomen, schelde zij bare kamenier en beval haar enkele zaken bijeen te pakken, voldoende voor eene reis van een paar dagen. «Ik ga op reis," zei ze, «ik heb een telegram ontvangen, dat mijne grootmoe der ziek is, eu ik kan dus de terugkomst van mijn man niet afwachten. Haast u," hernam ze; «ik heb geen tijd te verlie zen als antwoord op de verwonderde blikken van het meisje.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1