VlilSMMiSMIE COURANT. Se Overrating If Ms, No. 94. Maandag 13 Augustus 1894. 323te Jaargang. F K U 1 L L E T BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bjj alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G. L. DAUBE Co., te Parijs. Verschljut Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, Duitsebland, Enge land en Frankrijk f 1.66 per drie maanden. Bedrijfsbelasting. In de H. Ct. lezen wij dat het Patent, dat thans door de bedrijfsbelasting ver vangen is, in 1891 zuiver 4.818.801 op bracht en dat nu de opbrengst van de bedrijfsbelasting wel Diet veel meer dan 3l/n mlllioen zal wezen, derhalve een verlies van l1/* millioen. Hoe die schade te verhelpen zal zijn, is eene vraag, die gemakkelijker gesteld dan beantwoord kan worden. Hoe die ongunstige 'opbrengst te ver klaren Er zijn tal van winkeliers en neringdoenden geweest, die tot 1 Mei in het Patent betaalden en die onmiddellijk bij het invullen hunner biljetten met het antwoord gereed waren dat zij geen 650 verdienden. Daaronder waren personen, die met groote gezinnen in de steden uitsluitend van hun beroep moeten leven. Wie nu weet, dat een inkomen van 18 weeks al het geringste is, waarvan een winkelier of neringdoende met vrouw en zes kinderen kan rondkomen, zal wel begrijpen hoe luchthartig met die be schrijvingsbiljetten omgesprongen is Vuoral op het platteland moet dit erg zijn. Bovendien is van de tappers, die vroeger zeer hoog, soms tot 40, in het Patent waren aangeslagen en thans in het geheel niet, of zeer licht getroffen worden, een zeer groot verlies voor de schatkist te verwachten, dat met de aan slagen der beroepen hoogstwaarschijnlijk niet zal gedekt kunnen worden. Wie er het slechtst bij zullen varen, zijn de ambtenaren, predikanten, onder wijzers, officieren enzvan wie het in komen bekend is, die dus bezwaarlijk fraude kunnen plegen. Het blad wil niet alle neringdoenden en anderen beschuldigen van oneerlijk heid bij het invullen der biljetten. Dat zij verreIndien alle Nederlanders eer lijke en consciëntieuze menschen waren, zou de Bedrijfsbelasting stellig wel 47/s millioen opleveren. Bovendien is het laag invullen van een biljet niet altijd toe te schrijven aan oneerlijkheid. Wie eeni- germate bekend is met de wijze, waarop door de overgroote meerderheid der kleine neringdoenden, vooral op het platteland, 21.) »0, zeker mevrouw, ik heb heerlijk gerust en ben nu bijna geheel hersteld. Neem hier plaats op de sofa." Beiden gingen zitten. »Ge herinnert u, wat we laatst be sproken hebben. Ik vroeg u naar de verhouding van Clemence en haar man, en gij hebt me toen uwe meening ge zegd. Ik ben nu overtuigd, dat ze niet bij elkander behooren. Gij moet mij hel pen, haar tot hare moeder terug te brengen, van wie ze al te lang geschei den is geweest." »Ik, mevrouwHoe bedoelt ge dat?" ?Gij, Erwin draagt zijne vrouw ach- maar ook in de steden, zaken gedreven worden, hoe daar geen sprake is van behoorlijke administratie of boekhouding, zal moeten toegeven dat het aan die menschen ondoenlijk is het juiste inko men op te geven en ook niet hoe hoog de uitgaven van het gezin bedragen, zoodat velen in ernst meeneu geen 650 te verdieneD, hoewel zij zeker minstens 1000 noodig hebben voor het onder houd van hun gezin. Aan de Bedrijfsbelasting kleven volgens liet oordeel der H. Gt. twee groote fouten, nl. dat zij min of meer uitgaat van de veronderstelling dat alle Nederlanders, die een beroep of bedrijf uitoefenen, eer lijke en der zake kundige menschen zijn. Nu is dit ook wel het geval bij andere belastingen, maar daarbij, bv. bij het Personeel, kan de fiscus contröle uitoe fenen, die hier geheel ontbreekt. lie tweede fout is dat het laagste be drag, waarop men wordt aangeslagen, voor de steden en de dorpen hetzelfde cijfer is en dat ook de aanslag niet ver schilt. Door de steden en de dorpen ge lijk te stellen, werd het cijfer van 650 te laag voor de steden en te hoog voor het platteland, waardoor eene hardheid tegenover de kleine neringdoenden in den Haag en elders, een overdreven zacht heid jegens de winkeliers in de dorpen niet kon worden ontgaan. Het blad vreest dat die fouten zich zullen wreken en de schatkist er de dupe van zal zijn. Binnenland. Vlissingen, 11 Augustus Nog enkele dagen slechts en de komst der beide Koninginnen als gasten van deze gemeente zal een feit zijü. Dat zij welkome gasten zullen zijn, wie twijfelt er aan, die weet dat de Zeeuwen, en niet het minst de Vlissingers, door de eeuwen heen steeds bewijzen van trouw aan het regeerende stamhuis hebben ge geven. En nu te meer, nu van den eens zoo bloeienden Oranjestam slechts een teere loot is overgebleven, die in den ernstigen tijd, dien wij beleven en tege moet gaau, meer dan ooit behoefte heeft door de liefde des volks gedragen te worden. ting toe, maar u bemint hij. Clemence gevoelt het, en het valt haar zwaar dat te moeten dragen. Maak gij het haar ondragelijk, door de macht van uw ver stand en uwe meerderheid, doe haar in zien, dat ze hier nooit het geluk zal vinden, dat ze gedroomd had en ze zal hare blikken wenden naar giuds, waar hare moeder haar wacht en met smar telijk verlangen de armen naar haar uit breidt." En hoe duur denkt ge, mevrouw, dat ik zulk een waagstuk betaal Met uw geweten zeker niet, want ge doet een goed werk." »En als nu ons plan mislukt? Als Erwin den toeleg doorziet en mij ver stoot, in plaats van mij dankbaar te zijn Daar behoeft ge niet bekommerd over te wezen. Ik wil nu eenmaal mijn doel bereiken. Clemence mag en kan niet in de macht blijven van dien man, die haar niet begrijpt en haar ongelukkig maakt. Hij zal haar nooit hare vrijheid terug geven zij zelve moet, door haar trots Lrme opwekking om de beide vorstin nen eene waardige ontvangst te bereiden zal wel geheel overbodig zijn. Evenals bij vorige bezoeken van leden uit het Ili's van Oranje is thans weder geble ken dat geene hooge woorden noodig ziji. om de Vlissingers aan te sporen van hel hunne te offeren om hunne konin ginnen hulde te bewijzen. Er is geen enkele buurt te noemen, de schamelste niet uitgezonderd, waar de .roepstem .tot eene hartelijke ontvangst der vorstinnen niet ruimen weerklank vond. De gemeente Vlissingen zal zijn als éen monument van hulde aan het vorstelijk Huis door de geheele bevolking. Wij zijn er dan ook zeker van dat Hare Majesteiten in geen plaats van Nederland eene hartelijker, welgemeender ontvangst zullen genieten dan in deze geibcente, en bij haar vertrek de over tuiging zullen medenemen dat hier de na?m van Oranje nog even sympathiek is als vroeger, toen er goed en bloed voor gewaagd werd in de worsteling om zelfstandigheid. En mochten er soms onder ons enke len gevonden worden, voor wie al die feestvreugde een wanklank is, dat zij zich onthouden van onze feestvreugde te ver. rr>-en. De vrijheid, die zij voor zich begeeren en eischen, wij mogen daarop van onze zijde ook ten volle aanspraak maken. Naar wij vernemen, bedraagt het aan tal schoolkinderen, dat bij gelegenheid van de komst der Koninginnen op de Rotonde onder leiding van den heer W. van Kamer, bij de heronthulling van het standbeeld, HH. MM. een welkomstlied zullen toezingen, het aanzienlijke cijfer van 840. De begeleiding is opgedragen aan het muziekkorps van het 6e reg. iuf onder leiding van den heer Stenz. Het muziekkorps van bet 3e reg. inf, onder directie van den heer Bouman, zal ook den feestdag opluisteren. Vlissing's Mannenkoor zal ook aan den optocht deelnemen en op een nader te bepalen plaats H.H. M M. met het zingen van een lied verwelkomen. Dele repetitie werd gisteren avond onder di rectie van den heer H. C. de Waal ge houden en was druk bezocht. De optocht belooft ook belangrijk te daartoe gedrongen, de handen verbreken, die haar aan hem hechten. Als gij haar daartoe brengen kunt, dan draag ik met een dankbaar hart de zorg voor uwe toekomst. Ik ben de eenige erfgename van eene zuster, die elk oogenblik sterven kan zij is, evenals gij, eene Maubert, en haar vermogen, dat ruim voldoende is, om u alles te verschaffen, wat gij in het leven eischen kunt, komt u misschien nog van rechtswege toe, zoodat er voor u niets vernederends in is, dat ge het van mij aanneemt. En neg iets. Veron derstel, dat Erwin u teleursteltis er dan niet iemand anders, die u over zijn verlies kan troosten »Ge weet dus?" i) Dat Ernest u gevraagd heeft P De arme jongen is dol van verliefdheid. Maar ge hadt gelijk, hem af te wijzen. Nu echter, als ge geheel onafhankelijk zult zijn, zie ik niet in, welk bezwaar er zou wezen, hem uwe hand te reiken." Nora stond op. »Ik zal doen wat ik kan, mevrouw, zijn. Naar wij booren, zullen een tiental versierde wagens, waaronder zeerschoone, daarin voorkomen. In de Palingstraat wordt een kolossale eerepoort opgericht, die nu reeds een fraaien indruk maakt en, voltooid zijnde, door hare stoute lijnen de aandacht zal trekken. Op en aan deu opgang van den Boulevard zullen twee fraaie eerepoorten een sieraad zijn van bet feestterrein. Aan den Badhuisweg is men ook bezig met het maken van een groote fraaie eerepoort. De steenklomp op den Boulevard, die met alle respect voor zijn hoogen ouder dom, er toch zeer ongracieus en onooge- lijk uitzag, krijgt met zijne restauratie een geheel ander aanzien en zal, als hij geheel in zijn vorigen stijl zal gebracht zijn, ouder de antidie gebouwen van ons land geen onwaardige plaats innemen. Licht is aangebracht door zes vensters, die, volkomen in den oorspronkelijker! stijl, toch aan ons, die op het gebied van licht grootere eischen stellen, wel wat klein voorkomen. Men is ook druk bezig met het aanbrengen van steenen banden in den gevel, een werk, dat veel tijd kost, maar aan het doodsche gebouw een vroolijker aanzien geeft. De toren zelf is verhoogd en zal, als het torentje er op staat, geheel in den oorspronkelijken stijl hersteld zijn. Binnen in den toren is ook reeds heel wat veranderd. Een der vertrekken is van een net gemetselde gewelfde zol dering voorzien, aan de andere werkt men steeds. Overigens is. nog veel in staat van wording en zal zeker nog wel geruimen tijd verloopen voor de oudheidskamer er in kan gevestigd worden en Vlissingen een fraai monument uit lang vervloden tijdeu rijk zal zijn. Zij, die het mogelijk maakten zulk een monument der oudheid in zijne waar de te herstellen, hebben een goed werk verricht. Het gebouw heeft thans een geheel andere, eene vreedzamere bestemming gekregen. De tijden zijn voorbij dat het uitdagend en donker zich verhief, mogen die tijden nimmer meer terugkeeren. Donderdagavond werd door het mu ziekkorps van het 3e reg. inf., directeur om uwe wenschen te bevredigen. Meer mag ik Diet beloven." De oude dame nam afscheid. Peinzend bleef Nora nog een tijdlang zitten, toen hare bezoekster vertrokken was. Hst plan, dat haar tot nu toe slechts onduidelijk voor deu geest had gestaan, was vastgesteld, Ze kon alles wagen, nu ze niets te verliezen had. Met het ver mogen, dat de gravin haar bad toege zegd, kon ze kiezenErwin of de Fré- sange. En in hare verbeelding zag ze zich aan den arm van den graaf, die haar binnenleidde in de schitterende salons van de Parijsche wereld. XII. De bezoekers waren vertrokken, om de wintermaanden elders te gaan doorbren gen, waar het leven meer afwisseling aanbood dan op Erlenstein te vinden was, en nog altijd bleef Nora op het landgoed van haar zwagernog altijd speelde ze haar gevaarlijk spel, dat, waarvan de

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1