VI.ISSIMÏSCIIE COURANT No. 92. Woensdag 8 Augustus 1894. 32ste Jaargang. Gemeentebestuur. FElDLLITONj. BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15. Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren eu Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS L)ER ADVERTENTIËNVan 1 tot 4 regels ƒ0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Ftankriik de flrnm L' DAUBE en Zn.nrdnsa.o»-. Bezoek van SH.HIBt.3e Konin ginnen aan Zeeland.- De Bargeaieester van Vlissingen, Gezien de circulaire van den Commissaris der Koningin in Zeeland van den 4 Aug. jl. A do. 1803, 3e afd. (Prov. bJad no. 73), brengt ter algemeeue kennis: dat bij het a. s. bezoek van HQ. MM. de Koningin en de Koningin-Regentes aan deze provincie, voor de colleges en autoriteiten in Zeeland, die zalks mochten wenschen, gele genheid zal bestaan in het Gouvememonts- Hotel te Middelburg hunne opwachting bjj H. M. de Koningin-Regentes te maken dut ook aan bijzondere personen, in Zee land woonachtig, die hunne belaDgen aan Hare Majesteit mochten wenschen voor te dragen, op dien dag, zooveel mogelijk gehoor zal worden verleend dat allen zoowel colleges en autoritei ten als bijzoudere personen die ter audiën tie wenschen te worden toegelaten, daarvan aan den Commissaris der Koningin iu Zeeland bebooren kennis te geven vóór 14 Aug. a s. VlissingeD, 7 Ang. 1894. De Burgemeester voornoemd, TUTEIN NOLTHENIUS. NATIONALE MILITIE. Oproeping verlofgangers tot den toerkelijken dienst. De burgemeester ven VlisBÏugen, gezien de missive van den Commissaris der Konin gin in dit gewest van den 16 JuDi 1894 A no. 1824 8e aldeeling, roept bij deze op tot den werkelijken dienst de on- dervolgende, in deze gemeente wonende verlofgangers der lichting I «91 Van Ret Regiment Grenadiers en Jagers. ROTTEVEEL, Hendrik Nicolaas, loteliug der ge meente 's-Gravenbage. plaats van opkomst 'a-Gra- venhage. Van het 3e Regiment Infanterie DE JAGER, Dirk. GROENEN BERG, Nicolaas. BOS TELAAR. Joost. VAN DEN DRIEST, Jan. NOBELS. Aothonie. TROMP, Johannes Jacobus, LOUWERSE, Lcin. allen lotelingcn voor de gemeente Vlissingen, plaats vau opkomst Vlissingen. MEERT, Adolphus, plaatsvervanger voor de gemeente Assendelft. DE ROIJ, Johannes Franciscus. Plaatsvervanger voor do gemeeuie Westerhoven, plaats van opkomst Vlissingen. DE NOOIJER, Cornehs Hendrik Nicolaas, LoteliDg voor de gemeente Kruiningcn. MACHGEELS. Petrus Cornelia Loteliug voor dc gemeente Middelburg, plaats van opkomst Middelburg. Gelast: do voormelde verlofgangers zioh te dien einde, voorzien van hunne klecding en voorwerpen van uitrusting, alsmede van huu voor vertrek afgeteekenden verlofpos, de loteliog ROTTEVEEL voornoomd, op den 17 Augustus 1894 eu de overigen op den 20 Augus tus 1894, vóór des namiddags te 4 uur, in bovenver melde plaatsen van opkomst, rechtstreeks bij huu korpa aan te melden 't Is maar, van welke zijde die aan moediging' komt, klonk het koel. De mijne is toch goed gemeend, zei de andere glimlachend, daar kunt ge niet aan twijfelen. Ik stel wezenlijk be lang in uwe vorderingen. En ook al aan de studie geweest? Ze nam het boek van de tafel op. Ha Herman eu Dorothea maar dat hadt ge toch al gelezen? NeeD, was het korte antwoord. Niet? Maar vergeef me; ik vond het zoo ongewoon. Doch men kan veel inhalen, vooral wanneer Erwin u #oo liefderijk en geduldig leidt. Word eu geeft kennis: dat, voor het geval zij door ziekte of andere rede nen buiten staal mochten zijn om op tc komen, zij daarvan kunDen doen blijken, door, op den dag voor do opkomst bepaald, een op tegel geschreven en gelegali seerd geneeskundig getuigschrift van den bchaudeleuden geueesheer, of een ander bewijs of verklaring, ter gemeente secretarie over te leggen, zullende de ziekeu, die niet op den bepaalden tijd ouder de wapenen komen, te dezer zake niet voor diligent worden gehouden, maar verplicht zijn, zich na hunne herstelling, bij hun korps te vervoegen, teneinde daarbij in den wapenhaudel te worden geoefend, wordende zij. voor zooveel ooodig, er op gewezeD, dat, zoo zij in gebreke blijven eau deze oproeping te voldoen, zij, volgens art. 145 der militiewet, als deserteur zullen wordeu behandeld. Vlissingen, don 4 Augustus 1894. De Burgemeester voornoemd. TUTEIN NOLTHENIUS. Het Tooneel. Te Grindelwald, in Zwitserland, zegt het N. v. d. D., werd onlangs op eene predikantenvergadering de vraag bespro ken Tooneel en Kerk, samen of tegen over elkander?" Zooals de vraag gesteld werd, klinkt zij eenigszins vreemd, zegt het blad. Men zal wel bedoeld hebben is het tooneel uit een zedelijk oogpunt af te keuren of niet? Er was althans een der aanwezi gen, die het tooneel voor onzedelijk en een ander, die het goedkeurde als eene kunst met moreele doeleinden. Er is, zegt het JV. v. d. verschil tusschen tooneel en tooneel. Het tooneel kan in hooge mate leerzaam zijn. Het wijdt ons in in de karakters der menschen het doet ons de gevolgen aanschouwen van dwaling en zondeliet doet ons hooge en edele gedachten vormen. Men wordt geroerd door menschelijke smart, menschelijke vreugde, die onder de beste onzer aandoeningen kunnen gerekend worden Als het tooneel en daartoe is het in staat die aandoeningen wekt, heeft het een niet te miskennen roeping. Ook het opvoeren van klucht- of blij spelen, waarin plaats gegeven wordt aan het onschuldig, spelend vernuft, verdraagt zich met de blankste reinheid van ziel. Onder alls hygiënische maatregelen is er misschien niet eene zoo proefhoudend bevonden als het van tijd tot tijd eens zoo hartelijk te lachen, dat de lever er van schudt. Maar er is ook een ander tooneel. Sommige stukken, zooals die van Ibsen en zijn navolgers, die al te diep in zekere niet boos, Clemence. Ik benijd u uwe natuurlijke en ongeverniste bekoorlijk heid daardoor trekt ge onder ous, ge - wone vrouwen, steeds de aandacht. Maak u ook die bekoorlijkheid eigen, zei Clemence, de spotster strak aanziendeof zoudt ge vreezen, dat de vervalsching in het oog zou loopeu Nora, die bij ondervinding wist, dat ze in gevatheid moest onderdoen, hoe hare talenten en ervaring haar overigens ook de meerderheid verzekerden, gaf eene an dere wending aan het gesprek, maar kreeg slechts koele antwoorden op al wat ze zeide. De komst van een knecht, die een brief bracht, stoorde het onderhoud. De brief was aan Clemence's adres, en eenigszins opgewonden legde ze hem ne der, toen ze het poststempel en het zegel hekeken had. Gij zult toch geen complimenten maken, zei Nora, en den brief lezen Daar heb ik den tijd mede, was het antwoord. medische vraagstukken dringen, zijn be paald nadeelig voor de gezondheid van hypochondrische of prikkelbare naturen. Dan worden er op het tooneel dikwijls dingen gezien en gehoord, die men in een beschaafd gezelschap niet bespreekt of noemt, worden er op het tooneel levensbeschouwingen verdedigd, waar voor ieder goed mensch terugdeinst en dan zijn er tooneelstukken, die ontref baar door het veranderen van een paar letters in den naam van personen en plaatseD, nochtans die personen in een ongunstig daglicht stellen, een hande ling, die, hetzij er waarheid wordt ver toond of niet, voor geene zedelijke rechtbank kan bestaaD, Zulke voorstel lingen werken schadelijk voor de ont wikkeling van het goede in de toe schouwers. Tegen zulke voorstellingen moet iets gedaan wordenHoe zal dat echter ge schieden Zoolang er in deze wereld van onvolkomen menschen vraag is, is er aanbod. Naar prikkelende schouwtoo- neelen is steeds veel vraag en de meest verheffende stukken hebben niet altijd volle zalen. Aan het publiek dus door zijn wegblijven, als er slechte stukken gegeven worden, aan de verheffing van het tooneel mede te werken terwijl juist 'omgekeerd hei tooneel zou moeten arbeiden aan de verheffing van het pu bliek. Binnenland. Vlissingen, 7 Augustus. Dat Vlissing's ingezetenen gehecht zijn aan het Huis van Oranje is meermalen overtuigend gebleken, waardoor men dan ook op goede gronden kon verwachten dat zij nu onze Koninginnen Vlis singen zullen bezoeken daarvan weder om zouden blijk geven. Die verwachting zal niet beschaamd worden. Rijk en arm, jong en oud, zijn dagelijks met een ongekend enthousiasme in de weer om de stad een recht feestelijk aanzien te geven In vele buurten worden door meisjes en jongens, vrouwen en mannen guirlandes van groen, eere poorten, bogen, enz. vervaardigd. Het is aardig die clubjes eiken avond na hunne De ander vatte het op als een uitnoo- diging om te vertrekken en met een ge maakt vriendelijken groet verwijderde zij zich. Clemence brak den brief open, maar hij was in 't Fransen geschreven en ze kon hem niet lezen. Bedroefd legde ze hem weer neer. Elke schrede, die ze in 't leven deed, toonde haar op nieuw hare weinige ontwikkeling en hare afhanke lijkheid, die daarvan het gevolg was. Gelukkig kwam Erwin terug. We zullen samen die taal leeren, zei deze, toen ze hem met tranen in de oogen had gezegd, dat ze niet in staat was het schrift te ontcijferenwe zullen er Nora bij nemen in de lange winteravon den, zij spreekt overheerlijk Fransch. Door die laatste woorden had zijn aan-, bod alle bekoorlijkheid voor haar ver loren. Hij had intusschen den bipef openge vouwen en even doorgezien. Hij is van eene dame van uwe fa milie. Ik zal u maar in. 't kort den in werkzaamheden, arm in arm, vaderland- sche en andere liederen zingende, soms begeleid met eene harmonica of met fluitjes, over den Noordzee-Boulevard, dus langs een omweg, door de stad huiswaarts te zien keeren. Nog enkele dagen en alles is gereed om de Koninginnen, barer waardig, te ontvangen. Zooals bekend is,'zal de her- onthulling van het standbeeld van Michiel Adriaansz. de Ruyter plaats hebben op de Rotonde van den zoo prachtigen Noordzee Boulevard, waartoe het Departe ment Vlissingen der «Maatschappij tot Nut van 't Algemeen" het initiatief nam en haar eene welverdiende hulde toekomt. Ware die Noordzee-Boulevard niet tot stand gekomen, dan zou er ook nog wel niet van eene verplaatsing van het standbeeld sprake zijn geweest. Daarom mag bij deze gelegenheid vooral de heer Arie Smit, oud-Burgemeester van Vlissingen, niet vergeten worden. Het is toch aan zijn doortastend optreden en helderen blik te danken, dat Vlissingen in het bezit is gekomen van zijn eenigen Noordzee-Boulevard eu zijn schoon Bad hotel. Ook aan hem dus komt bij deze plechtigheid mede een woord van hulde en lof toe. Zondag avond gaf het muziekkorps der d. d. schutterij, te Middelburg, on der leiding van den heer J. Morks, eene uitvoering op bet Badhotel. De opkomst kon beter geweest zijn, daar werkelijk een goed programma op verdienstelijke wijze werd uitgevoerd en de heer Morks weder bet bewijs gaf, dat hij met de krachten, waarover hij te beschikken heeft, weet te woekeren. Met den mailtrein van 11.20 arriveerde Zaterdagavond Z. K. H. Prins Henry van Battenberg, die met het Engelsche ko ninklijke stoomjacht Victoria and Albert den overtocht naar Engeland maakte. De prius begaf zich na aankomst in eene aan den ponton gelegen stoomsloep en ging op de reede aan boord van ge noemd jacht. Gisteren morgen vertrok van hier het ss. Oenarang (vroeger Samarang,) naar het Prins Hendrikdok te Middelburg om aldaar 24 Eng. voet verlengd te worden. houd meedeelen. Herinnert ge u niets van uwe kindsheid in Frankrijk, van uwe moeder, van uwe grootmoeder? Van mijne moeder heb ik slechts een korte, maar toch duidelijke herinne ring. Ik heb haar zeker slechts zelden gezien en mijn vader sprak nooit over haarja, eens toch, toen hij mij haar portret gafmaar hij was toen zoo aan gedaan, dat ik niet verder durfde aan dringen iets meer over haar te hooren. Arme Waltersprak Erwin. Hij kou die herinnering niet verdragen, om dat hij de vrouw, die hij zoo liefhad, op zulk een vreeselij'ke wijze verloor. Op een vreeselijke wijze Hoe Er win Niet door den dood Niet door den dood Is ze mis schien krankzinnig en leefde ze verre van hem van mij Lieve, hoor mij aan 1 Hier, leg uw hoofd aan mijne borst. Haar geest was niet krank, maar haar hart, en in een uur, waarin de sterren verdwijnen, die

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1