VLISSINGSCOE COURANT. Dt Miniij dor Liefde. No. 91. Maandag 6 Augustus 1894. 323te Jaargang. Gemeentebestuur. F E y O L L I T BUREAU: Kleine Markt I N°. 187. Prijs per drie maanden 1.—. Franco per post 1.15, Afzonderlijke nummers 5 cent. Men abonneert zich bij alle Boekhandelaren en Postdirecteuren. UITGEVER: F. VAN DE VELDE Jr. te Vlissingen. PRIJS DER ADVERTENTIËNVan 1 tot i regels 0.40. Elke regel meer 10 cent. Clichés en groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Eenig Agent voor Frankrijk de firma G-. L. DATJBE Co., te Parijs. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond. Abonnementen voor België, DuitBcbland, Enge land en Frankrijk f 1.05 per drie maanden. Vrijwillige oefening in den wapenhandel Da Burgemeester van Vlissingen, gelet op de circulaire van den Generaal- Majoorbevelhebber in de 111e Militaire Afdeeling, van den 2 Angnstus 1894, no. 1, brengt ter kennis van belanghebbenden dat de jongelingen van 17. 18 en 19 jaar, en inzonderheid de ingeschrevenen voor de Militie voor de lichting 1895, die ize gemeente, gedurende den a. s. 1 Maart 1895 vrijwillig en kosle- n wapenhandel, voor den dienst i irie willen oefenen, zich daartoe i verzoek bebooren te wenden tot lens-Commandant alhier, vóór den 1 ras. oefeningen, inzonderheid voor de 1 Ide ingeschrevenen voor de Natio- r van belang kunnen geacht wor- d zij bjj eventneele inlijving in b I jaar daardoor een verkorten e emakkelgker te doorloopen eersten o in de gelederen van het leger rijgen. den 4 Aügustus 1894. De Burgemeester voornoemd. TUTEÏN NOLTHENIUS. De regeering van het geld. De H. Ct. bevat bet volgende Socius geeft in het Amsterdamsche (groene) Weekblad het volgende overzicht van een artikel van Auatole Leroy-Beau- lieu in de Revue des Deux Mcndes een tijdschrift en een schrijver, die zeker nietvanalte vrijzinnige denkbeelden kunnen worden beschuldigd met het opschrift »Le rëgne de Vargentwaarin de schrijver betoogt, hoe het geld de wereld regeert en de karakters bederft. Slecht gewonnen geld zelfs stinkt tegenwoordig niet meer, omdat geldbejag onze begrippen heeft verslapt ten aanzien van eer en geweten. De meest verheven beroepen, dat van dokter, pleitbezorger, ingenieur, schrijver, kunstenaar, staats man, zij zijn alle tot een ambacht ver laagd, beheerscht door de laaghartige moraal" der mannen van zaken. Rijk te zijn is de eeuige en eerste wensch, rijk te v/orden de eenige moraal, die het kind 18.) Ze stonden voor het jachthuis, dat in het nieuwe gedeelte van het park ge bouwd was, in eene opening tusschen een bosch van eeuwenoude eiken, waarin het bijna wegschool. De gevel was dicht bedekt met het ineengestapelde groen der kleine rozen, waaruit de zachtroode bloemen, nog met dauw besprenkeld, de wandelaars in den glans der morgenzon tegenschitterden. Clemence bleef staan. Langzaam gleed haar arm uit den zijne en in stille be wondering sloeg ze de handen in elkaar. Doch hij, haar met zacht geweld over den drempel voerend, zei lachend «Hier meekrijgt van zijn ouders op de reis des levens het leven zelf is een school ge worden van huichelarij. Vandaar ook de haat tegen de Joden, die men heet te verachten wegens hun geldzucht, maar die wij in den grond des harten benijden wegens hun geldbezit. Indien wij ware christenen waren, zouden wij, wel verre van de Joden te benijden, evenals de koning van Sodom tot Abraham, tot hen zeggen: »geef mij de ziele, maar neemt de have voor U." Jezus zeide sniemaud kan twee heeren dienen, gij kunt niet Gode dienen en den Mammon". Deze woorden zijn sedert de Bergrede verou derd de Christenen van onze dagen heb ben dit alles veranderd. Men schat het aantal menschen, gedoopt in den Daam van Christus, op vier honderd millioen hoevelen daarvan gevoelen bezwaar den Mammon te dienen? Na 1800 jaren Christendom is juist Mammon weder de koning der wereld geworden. Het heeft er werkelijk veel van, of de gelijkenis van den hemel en het oog eener naald niet voor den rijke, maar voor den arme geschreven isIndien de Christenen zich werkelijk inspireerden met den geest des Evangelies, dan zouden zij moeten v r e e z e n rijk te worden maar zijn er dan nog Christenen onder ons Ironie der dingen en bespotting der historie Volken, die zich Christenen noemen, rekenen het anderen tot een grief, dat zij zich meester maken van den rijkdom Welk een zonderling verwijt voor de discipelen der visschers van Galilea en boe valsch moet ons in de ooren klinken het Zalig de Armen" en bet Wee den Rijken!" De armoede lacht niemand meer toe. Wel prijzen de meest geraffi- neerden onder ons soms nog in fraaie woorden het geluk en de poëzie van arm te zijn, bij sommigen is dat zelfs mode gewordenmaar dat geluk en die poëzie smaken wij altijd liefst in de verbeelding door het voorbeeld van anderen, of wel in de herinnering, als wij zelf dat geluk en die poëzie sedert lang verloren heb ben Ook de Israëliet, dien wij ons voorstellen als den hoogepriester van den Mammonsdienst, bezingt gelijk wij in zijne synagoge en zijne boeken den lof der armoede, maar dat gaat om buiten zijn hart, en in de werkelijkheid loopt hij naar de Beurs en overal elders heen, zullen we ontbijten, Clemencezeg nu eens, is dit geen aardig plekje?" Ze lette er niet op. Ze liep overal rondbezag alle voorwerpen, waaraan voor haar dierbare herinneringen verbon den waren, betastte de schatten, die haar in het vaderlijk huis hadden toebehoord, deed het spinnewiel snorren, waaraan het vlas nog hing, dat ze zelf gesponnen had en ze gevoelde zich op eens verplaatst in den zaligen tijd van hare jeugd, en haar hart vloeide over van een tot nu toe ongekend gevoel. Erwin," zei ze, Erwin; dat hebt ge voor mij gedaan En ik, die meende, dat ge in 't geheel niet meer aan me dacht 1 Hoe kan ik u danken!" Hij nam haar in zijne armen, langen innig hield hij haar tegen zijn hart en toen zochten zijne lippen de hare en gaf hij haar den eersten kus, dien zij bevend ontving. X. De zomer spoedde ten einde, ten af- wwr rijkdom te behalen is. Dat de Is raëliet zoo handelt, moet ons niet ver wonderen, want hij is sedert eeuwen op de geldjacht afgericht, minder door het voorbeeld zijner vaderen dan door ons eigen toedoen, want alleen door het geld kon hij zich oprichten van onder de roede zijner onderdrukkershet geld heeft hem uit het nieuwe Egypte uit geleide gedaan en hem vrijgekocht uit de dienstbaarheid zijner vijanden. Nog thans schuilt in menige streek van Rus land en elders de vrijheid van den Semiet in zijne portemonnaie, is de roebel zijn scbjld en wapen, en ook bij ons wordt de mate der achting, die wij hem toe dragen, meestal afgemeten naar zijn fortuin. Dat de Jood dus jaagt naar geld, is omdat het zijn eenige kracht uitmaakt, en dat het geld de kracht uitmaakt van de Joden, bewijst dat het geld veel vermag op de Christenen. Indien het waar is dat het goud den Jood almach tig moet maken, dan is dit zoo, omdat het goud op ons zoo alvermogend is Niet de rijkdom zelf echter en ook niet eens zoozeer de wijze, waarop de rijkdom wordt verkregen en besteed, maar de vereering van den rijkdom is hetgroote kwaad! Het kwaad ligt in de'ii vernederenden eerbied, waarmede de rijken worden omringd. Slechts het geld aanzien en achten, de menschen slechts afmeten naar den vulgairen maatstaf van het geld, dat is de fout, die ons bederft, die de ziel verdroogt en den geest ver wringt. En dit geldt niet alleen van de individuen, maar ook van de volkeren. Een arm volk klinkt bijna verachtelijk, en toen Frankrijk in 1870 zoo dapper, maar zoo ongelukkig had gestreden, werd het in zijn vernedering nog maar alleen geacht om zijn geld, om de vijf milliard, die het zoo spoedig aan Duitschland betalen kon. Binnenland. Vlissingen, 4 Augustus. Het is thans zeker dat het hier in aan bouw zijnde oorlogschip De Evertsen niet zal te water gelaten worden door de Koningin. Aan H. M. moet dit wel aan geboden zijn, maar heeft zij, met het scheid tooide hij de boomen nog met veelkleurige pracht en hulde de zon ze in hare gulden stralen. Het leven op Er- lenstein was, naar het uiterlijk ten minste zonder verandering zijn gang gegaan. Erwin had zijne vrouw aan de naburige grondeigenaars voorgesteld en het jonge echtpaar had den eersten tijd druk be zoeken terug ontvangen. Wel werd er veel gesproken over de zonderlinge of liever geheimzinnige wijze, waarop de baron zijne huwelijkszaken had behan deld, wel werd er eens gefluisterd als beiden het onderwerp van een gesprek waren, en gissingen gemaakt of veron derstellingen gewaagd, die meestal ein digden met een schouderophalen, maar ook hieraan kwam al spoedig een einde en de meesten namen het feit, zooals het wasErwin was getrouwd en Erlenstein had eene nieuwe meesteres. Nora hield nog altijd verblijf op het goed van haar zwager. Ofschoon deze haar op onbe krompen wijze in staat had gesteld overal, waar ze wilde, op ruimen voet te leven, oog op andere deeleu van het program ma, gemeend er voor te moeten bedanken. Het N. v. d. D. meldt dat aan den heer J. A. Frederiks, te Middelburg, bet toezicht is opgedragen van de ver siering van de provinciale stoomboot Zeeuzvsch-Vlaanderen, welke door den heer B. Neelmeyer, mede te Middelburg, zal moeten in orde gebracht worden om de Koninginnen te brengen van de buitenhaven naar de stad om het terrein der havenwerken te kunnen bezichtigen. Pij het Belgisch loodswezen alhier zijn benoemdtot loodsschipper, de loods J. Vroometot loods, de hulploods P. Lerooy tot loodsleerling, J. Easton, B. Gadeijne, L. Abrickt, J. Pison, J. Wil- lems, F. van Damme en C. Dasseville Volgens mededeeling van den inspec teur over het loodswezen in het 6e district, d.d. 30 Juli jl., zal te Vlissingen, Mond der Schelde, in de eerste helft van de maand Augustus, gedurende enkele dagen, de sirene buiten werking gesteld zijn als mistsein zullen dan elke minuut drie opvolgende stooten met den handmist hoorn gedaan worden. Van 2S Juli tot 3 Aug. zijn alhier uit Queenboro met de mailbooten der stoom vaartmaatschappij Zeeland" aangeko men, met de dagbooten 485 en met de nachtbooten 1029, daarheen vertrokken met de dagbooten 262 en met de nacht booten 630, alzoo samen aangekomen 1514 en vertrokken, 892, dus in het ge heel vervoerd 2406 passagiers. Van 28 Juli tot 3 Aug. is alhier door 314 heeren en 113 dames, totaal 427 personen, van de zeebaden gebruik ge maakt. Aan het op Woensdag 15 dezer door het fanfarengezelscbap Apollo" te Ter Neuzen te geven festival, waaraan vele muziekgezelschappen hunne mede werking hebben toegezegd, zal o. a. ook deelgenomen worden door» Advendo" van Middelburg en Uitspanning door in- spanuing" te Veere. scheen ze aan geen veranderen te den ken. De zwakke gezondheid van Erica, die de buitenlucht niet kon missen, was haar een welkom voorwendsel, om er vooreerst nog niet over te spreken, In derdaad bestond er evenwel een andere reden. Nog altijd had zij geen afstand gedaan van hare eerzuchtige droomen, en ze wilde voor niets ter wereld het terrein verlaten, waarop die alleen kon den verwezenlijkt worden, zoo er ooit kans voor mocht bestaan. Zij had de uit daging, die ze in Clemences woorden had meenen te hooren, aangenomen en tusschen beide vrouwen was het nu strijd, een strijd, niet openbaar en zichtbaar voor de wereld gevoerd, maar bedekt en onder schijn van uiterlijke kalmte en beschaafde vormelijkheid. Nora met haar wereldkennis en ondervinding, met haar geest en hare talenten voelde zich sterk in dien strijd tegen de eenvoudige Cle mence, die, in een geheel nieuwe om geving geplaatst, zelfs geen gebruik wist te maken van de gaven, die haar de na,-

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1