VLISSIXGSGDE COIKWT. No. 90. Vrijdag 3 Augustus 1894. 32ite Jaargang. FliflLLITOIt. Binnenland. Vlissingen, 2 Augustus. De verjaardag van H M. de Koningin- Regentes is heden op de gebruikelijke wijze gevierd met het uitsteken der vlag gen van de openbare gebouwen en vele particuliere woningen en het houden van eene parade door het garnizoen en de schutterij. Het Engelsche Koningsjacht Victoria and Albertdat zich hier ter reede be vindt, is geheel voor deze gelegenheid met vlaggen getooid. Eenige dagen geleden werd door ons, in navolging van het Utrechtsche Dag blad medegedeeld, dat zich op het Kon. Paleis te Soestdijk reeds een beeld van de Ruyter zou bevinden. Naar ons thans medegedeeld wordt, kunnen wij dit bevestigen, maar het is volstrekt niet in den geest,zooals het beeld dat aan H. M. de Koningin door de in gezetenen van Vlissingen zal aangebo den worden. Het beeld te Soestdijk is van brons en bevindt zich daar reeds gedurende vele jaren.Vermoedelijk heeft het behoord tot de nalatenschap van wijlen Z. K. B. Prins Hendrik. Wat artistieke waarde betreft, zal het niet in vergelijking kun nen komen met dat, hetwelk thans in de Kon. fabriek der heeren van Kempen en Zoon te Voorschoten vervaardigd wordt. Het beeld zal geheel van zilver zijn, staande op een zwart marmeren voet stuk en ook al de opschriften krijgen, die het beeld zelf bij de heronthulling zal dragen. Bovendien wordt op een zilveren plaat op het voetstuk de opdracht aan H. M. de Koningin aangebracht. Het geheel zal een prachtig stuk werk zijn. Vermoedelijk zal er wel gelegen heid gegeven worden om het te kunnen bezichtigen. Wat in onze oogen, en zeker ook in die van H. M., de waarde van het ge schenk vermeerdert, is dit, dat de benoo- digde gelden daartoe door de ingezete nen zelf bijeen zijn gebracht Naar wij vernemen, hebben reeds onderscheidene personen hunne bijdragen ingezonden. Wij willen echter hierop nog even nader de aandacht vestigen. Zouden besturen van vereenigingen en de buurtcommissiën, elk in hun kriug, niet eene inzameling kunnen houden voor dit doel? De bijdragen behoeven niet groot te zijn. De kleinste gift is welkom. Als ieder wat geeft, zijn de gelden spoedig bijeen. Vele handen maken licht werk. En ieder zal gaarne iets willen afstaan waar het geldt een geschenk, dat H. M. steeds zal herinneren aan den tijd, dien zy te midden der Vlissingers doorbracht. Gisteren werd met goed gevolg en onder toevloed van eene groote menigte het beeld van De Ruyter op zijn voetstuk geplaatst. Een paar dagen te voren waren de beide oorkonden betreffende de eerste steenlegging en verplaatsing van het beeld in eene nieuwe looden doos onder het voetstuk van het standbeeld nederge- legd in tegenwoordigheid van de heeren Tutein Nolthenius, (burgemeester) J. C. de Ruijter de Wildt, C. A. Kalbfleisch en den gemeente-architect. Het standbeeld maakt op zijn nieuwe plaats en op zijn met 40 cM. verhoogd voetstuk een trotschen indruk. De mis stand van vroeger is verholpen, het is nu met het gezicht naar den mond der Schelde gekeerd. De plechtigheid van het plaatsen op het voetstuk werd bijgewoond door de heeren Tutein Nolthenius (burgemeester) Jos. van Kaalte, directeur der maatsch. »de Schelde", J. Jansen ingenieur aan genoemde inrichting, Leeuwenberg, baas aan den scheepsbouw van de Schelde" enz. De werklieden werden met f50 bedacht. Met het Engelsche koninklijke stoom jacht Victoria arid Albertdat gisteren middag te half twee alhier op de haven kwam, arriveerden HH. KK. BH. prins Louis van Battenburg en prinses Alix van Hessen. Per aansluitenden mailtreiu van 5.25, waarin zich ten hunne behoeve een salon- wagen bevond, vervolgden zij hunne reis naar Duitschland. Na deze vorstelijke personen ontscheept te hebben, vertrok het jacht en ging tor reede ten anker. Als een verblijdend teeken kan worden medegedeeld, dat gedurende de maand Juli met de stoomschepen der Stoomv. Maatsch. Zeeland van en naar het vaste land zijn vervoerd 8800 reizigers, tegen 5400 in dezelfde maand van 1893 (Juli, de tweede maand van meerdere mede dinging) en 7900 in dezelfde maand van 1892. De kapel der Wiener Schwalben," die ons zoovele genotvolle avonden be zorgde, heeft Dinsdagavond haar laatste concert in het Badhotel gegeven. Ook bij dit concert gaf de kapel weder blijk van groote geoefendheid en goed samen spel. Bij het scheiden werden aan de executanten eenige bouquetten als sou venir en hulde aangeboden. Wij wenschen deze Wiener Schwal ben" op hare verdere kunstreizen veel succes toe en hopen dat zij overal dezelfde sympathie zullen ontmoeten als 17.) «Nora," zei hij vriendelijk, «de echt- genoote van mijn Robert moet de eerste zijn, wie ik mijn lang bewaard geheim mededeel dit is mijn lieve vrouw, mijne Clemence." Een hooge blos kleurde Clemence's wangen. Even sloeg ze den blik van Er- win op Nora en in den gloed, die snel weer onder de neergeslagen wimpers ver dween, gloorde als een bliksemstraal al de haat van vrouwelijke jaloezie. Nora stond een oogenblik als verplet terd. 't Was, of ze niet duidelijk gehoord had en tijd behoefde om tot klaar be wustzijn te komen van die veelzeggende woorden Mijne vrouw «Waarom deedt gij dat, Erwin," kon ze eindelijk uiten, «waarom uw geluk voor mij geheim gehouden, terwijl ik u al mijn rouw openbaarde? Ge hebt me in uw huis ontvangen, zonder mij te zeggen, dat er eene meesteresse was, die aanspraak had op mijn dank. Ik vraag u wel verschooning, mevrouw I" «O, niet zoo Niet op dien toon riep Erwin uit. «Gij zijt zusters; ge moet el kander heel, heel liefhebben. Clemence weet, wat bet zeggen wil, verlaten te zijnze zal bij u dat gevoel niet doen ontwaken." Morgen zult ge alles hoorenveront schuldig mij nu nog; mijn hart is te vol." Nora had zich eenigszins hersteld. «Wees welkom op den grond, die u een thuis biedt," zei ze, de hand uitste kend«hij is schoon genoeg, om er ge lukkig te zijn vol vertroosting zelfs voor degenen, die er slechts een graf te ver zorgen hebben." Die woorden, op een ge- kier. Een woord van lof ook aan den heer Meijer, die ons met deze musiciennes kennis deed maken. Door omstandigheden van onzen wil onafhankelijk, konden wij geene melding maken van het concert, dat jl. Zondag op het Stedelijk Badhuis door bet mu ziekgezelschap «Ons Genoegen" onder leiding van den heer Karei gegeven werd. Wij hoorden van bevoegde zijde dat de Vereeniging blijken gaf van grooten vooruitgang en dat het buitengewoon t'-.lrijk opgekomen publiek vele blijken v;.n sympathie gaf met het gehoorde. 7olgens mededeeling van den inspecteur over het loodswezen in het 6e district, zal in de eerste dagen van September a.s. een aanvang gemaakt worden met het toepassen van bet nieuwe stelsel van be tonning in de vaarwaters van de Wes- ter-Schelde, te beginnen met de meest bovenwaartsche tonnen,met dien verstande dat een zevental tonnen op de scheiding van twee vaarwaters voorloopig nog den bestaanden vorm behoudt, terwijl alle topteekens overeenkomstig het nieuwe stelsel zullen gewijzigd worden. Naar wij vernemen, zullen de prov. stoombooten op de Wester-Scbelde en de booten MiddelburgZierikzee gedurende de dagen dat H.H. M.M. de Koninginnen op ons eiland zullen vertoeven,verschillen de extra-reizen maken. De tram MiddelburgVlissingen rijdt dan met 3 locomotieven en mag noch in Middelburg, noch in Vlissingen in de stad rijden, zoodat zij dan rijdt van den Singel te Middelburg tot de remise te fltesingen. Een phonograaf naar het systeem van Edison met electrische batterij zal, ge- looven wij, voor velen onzer lezers wel eene onbekende grootheid zijn, terwijl zij, die met dit werktuig kennis maakten vóorEdison er eene herschepping in bracht, zich toch geen begrip kunnen maken van wat dit door den beroemden Amerikaan verbeterd werktuig eigenlijk is. Voor dezulken is nog heden de gelegenheid geopend in het café van den heer Bag german om zich op de hoogte te stellen van deze wonderbare uitvinding. Wonderbaar is toch de reproductie van opera-orkesten, de geestigheden van den bekenden cafè-chantant-zanger Chrétien- ni, of b. v. de deftig uitgesproken rede te hooren, waarmede Jkr. Roëll, onze tegenwoordige premier, de zitting der Kamers opende. Hierbij komt en dit is weer eene groote verbetering dat men al het moois op zijn gemak zittende kan hooren voelvollen toon gesproken, troffen Erwin, maar het hart van Clemence lieten ze koud. Mevrouw Mauberts mededeelingen hadden het gewapend tegen elke betoo- vering, die uit kon gaan uit den schoonen mond der spreekster. Aarzelend nam ze de aangeboden hand aan. «Dien plicht zal de baron zeker met u deelen," zei ze nadenkend. Onaangenaam getroffen wendde Erwin den blik even op zijne vrouw en zag toen Nora aan. Hij had zich de ontvangst anders voorgesteld. Zou het mogelijk wezen, dat zulk een jong hart koel kon blijven voor eene zuster, die treurend en verlaten, bijna smeekend voor baar stond De baron I Hoe akelig kil klonk dit def tige woordOf zou misschien de verle genheid haar beletten vrijer en meer natuurlijk te spreken Op Nora maakten deze woorden een anderen indruk. Als bij instinct gevoelde zij de vijandelijkheid, die er in lag, en 't was haar of ze eene uitdaging betee enden tot den strijd, dien ze gaarne door aan het werktuig bevestigde gelei buizen aan de ooren te brengen. In éen woord, wat deze phonograaf te genieten geeft, is wel eene kleine op offering waard. Aan de iirma J. J. B. J. Boudry te Dordrecht is, volgens de N. R. Ctde vervaardiging opgedragen van een vijf tigtal ramen in Oud-Hollandschen stijl voor de Abdijgebouwen te Middelburg, welke met het oog op de komst der Koninginnen geheel worden gerestaureerd. De M. Ct. meldt dat tijdens het be zoek der Koninginnen te Middelburg een half eskadron huzaren,onder bevel van een ritmeester en twee luitenants zal gedeta cheerd worden. Tevens is de muziek van het 3e regiment infanterie aange wezen om gedurende dien tijd de feesten op te luisteren. Te Veere rust men zich ook uit om de beide Koninginnen eene waardige ont vangst te bereiden. Eene commissie werd benoemd voor de versiering der straten en eene eerewacht van 24 ruiters zal de Vorstinnen aan de grens der gemeente opwachten en ook uitgeleide doen. Op den kruistocht van het op 's Rijks werf te Amsterdam aangebouwde pant serschip «Koningin Wilhelmina" voldoet deze bodem uitstekend, zegt udeTelegr." De stabiliteit laat niets te wenschen overde kolossus slingert niet en voldoet in alle opzichten aan de vereischten van een goed zeeschip. Bij besluit van 30 Juni is door de Fransche regeering in Frankrijk de invoer van vee uit Nederland verboden wegens het heerschen van mond- en klauwzeer. Wegens het plotseling uitbreken der cholera zijn de gymnastiek-feesten te Maastricht tot nader orde uitgesteld. Te Amsterdam wordt heden avond een groote openbare vergadering gehou den door de Ned. Diamantbeiuerkers- Ver eeniging ter behandeling van het onder werp Eene verplaatsing der diamant industrie naar Amerika. Dat in vollen ernst aan eene emigratie gedacht wordt, is wel een bewijs hoe hopeloos het met de diamant-industrie te Amsterdam gesteld is. Mocht dit voor nemen ten uitvoer gebracht worden, dan zal zeker de hoofdstad een groot verlies lijden. Sedert het jaar 1845 bestaat in ons land de Vereeniging tot bevordering van beeldende kunsten, onder beheer der Maatschappij «Arti et Amicitiae1' aannam. «Dat weet ik," sprak ze, «om zijns broeders wil, zal hij altijd goed zijn, voor mijn kind en mij. Wees gij het ook, mevrouw, ik zal mij uwe genegenheid trachten waardig te maken. Nu zal ik u verlaten. Uw geluk is nog te nieuw, dan dat ik het in de eerste dagen door mijn bijzijn zou verstoren. Tot weerziens, Erwin, later zult ge me alles wel ver tellen." Hij kuste haar de hand en geleidde haar tot aan de deur. «Ge zijt bleek, Clemence," zeide hij, aan hare zijde terugkeerend«de ver moeienissen van de laatste dagen hebben u geschokt. Ge moet maar vroeg naar bed gaan, ik heb juffrouw Rebel opge dragen, alles voor u in orde te maken. Maar eerst moeten we aan onzen dominé denken, die wel zal meenen, dat we hem geheel hebben vergeten." «Toch niet." zei deze lachend, terwijl hij door de breede deuren, die op de oranjerie uitkwamen, binnentrad: «dat.

Vlissingse Courant | 1894 | | pagina 1